Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

O mulțime de elevi au fost păcaliți de site-ul dexonline

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
82 replies to this topic

#19
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
si zarit-au ostile pagine in departare, cita frunza, cita iarba, cit turcii la plevna ...
poate pentru unuu sunt cuvinte "care fac parte din vocabularul de zi cu zi", dar pentru altii se pot incadra lejer la arhaism/e

la spaima, chiar nu stiu cum nu au gasit sinonim, atita timp cit aud de j'de mii de ori pe zi groaza, grozav, groaznic...
vocabula'ngiu-laru' e de vina

Edited by r_murphy, 16 March 2017 - 08:04.


#20
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
au fost pacaliti o lae mii de elevi, era vorba de un numar usor peste 1000
apoi vorbim despre o simulare
si-au facut sufcienta reclama pe tema asta incat la testele nationale trisorii vor avea grija sa evite site-ul si isi vor instala aplicatia offline de android, creata de un programator roman.


au declarat cei dexonline intr-un interviu ca a fost vorba doar de vreo cateva interogari, pe cea cu cele mai multe dintre ele nici macar nu avea legatura cu simularea, ci era dintr-un articol scris de plesu

presa mancatoare de cacat loveste din nou cu fake niuz-ul

Edited by gumball3000, 16 March 2017 - 08:15.


#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Ilegal nu este, imoral insa este.

Quote

Radu Borza, reprezentantul dexonline.ro: "Am monitorizat ce creste si "pretutindenea" a avut asa o explozie, a fost pe primul loc asa inca de ora 9, de cand a inceput examenul. Deci ne-am gandit ca ar trebui sa modificam cu definitii care sa semene, sa arate la fel, adica a zari cu zori. Da au fost create pe loc schimbarile".
Asa ca definitia pentru pretutindenea a fost inlocuita temporar cu cea pentru pururea, iar pentru a zari - cu a zori.


#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pentru pretutindeni/ pretutindenea şi a zări/ zărit, căutările au fost distribuite astfel: de la 8:00 la 8.59 au fost 9 căutări; de la 9.00 la 9.59 au fost 143 de căutări; de la 10.00 la 10.59 au fost 171 căutări; de la 11.00 la 11.59 au fost 989 căutări”, potrivit dexonline.blogspot.ro.
În ceea ce priveşte cuvântul ”felonie”, administratorii platformei au precizat că înainte de ora 9.00 dimineaţa au observat o creştere a interesului pentru acest cuvânt, care a avut 35 de căutări. "Am presupus că este şi el parte din subiecte, aşa că i-am «deturnat» şi lui definiţiile. Între 9.00 şi 12.00, cuvântul a mai adunat 335 de căutări. Totuşi, nu l-am regăsit nicăieri în enunţul subiectelor. După amiază, am lămurit şi misterul: domnul Andrei Pleşu publicase pe blogul său, chiar azi-dimineaţă, un articol în care folosea acest cuvânt. Nefericită coincidenţă”, notează sursa citată.

http://m.digi24.ro/s...ularilor-687229

#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am ras de m-am stricat atunci cand am auzit. Evident ca m-am gandit Bine le-a facut.
Daca sunteti prosti, de ce ...MEA vreti titluri? Ca cineva de buna credinta sa nu faca deosebirea dintre diploma obtinuta de mine care mi-am tocit coatele si spart capul cu a unui pulii frici caruia babacu i-au luat I27 ca are banu?
Stati bland si mai cititi cate o carte, ca_cartile nu musca. Ba te face si neprost, hi, hi..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VAUk9SdOHo0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe de alta parte ar trebui sa ma bucur. Pt ca marea masa este prosti domnle, eu ar trebui sa ma bucur. In mod normal ar trebui sa ies in evidenta. Dar astia cu carte putina au tupeul invers. Si eu nu ma pot certa cu asa ceva, pt ca imi fac greata..
Dar vorba aia [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I0yh5uvYzHI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostFriskey, on 16 martie 2017 - 06:03, said:

Daca elevi de liceu nu stiu sensul unor cuvinte atat de banale, e grav, foarte grav.

Da, e legal ce au facut cei de la dexonline.
Mai grav este ca AU COPIAT in timpul simularii, in conditiile in care este interzis accesul cu telefoane la test. NU stii, nu stii, iei nota proasta si gara. Dar copiatul, este deja altceva. Si asta nu e o intamplare izolata. De aici apar viitorii parlamentari, care nu inteleg ce citesc, dar elaboreaza legi. Mai tineti minte chestia cu "tampiti pe banda rulanta"? Ei vedeti ca se adevereste?

#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu vad nici o problema legala, draci timesnewroman scoate dume de le iau de bune si televiziunile. Era un "destept" care a facut thread si pe softpedia pe bune foarte indignat ca de ce sa plateasca la biserica o taxa ca il cheama Mihai sau mai stiu eu cum (da, serios si dupa aia tot el era suparat ca e luat in balon, cum sa se prinda de asa ceva ca nu s-au prins site-urile de stiri).

Faza a fost FOARTE distractiva, am auzit-o de ieri DAR:

a. daca esti un site de referinta este cam imoral sa-ti permiti de-astea. Chiar daca nu esti de acord cu cum e folosita informatia nu ar trebui sa te auto-sabotezi intentionat;

b. desi intr-adevar educatia atit ca institutie cit si "in viu" e absolut la pamint (pe cind tupeul e maxim) nu mi se pare relevant un test unde rezultatele sint influentate serios de accesul la Dexonline. Nu pregatim tinerii ca sa supravietuiasca in jungla sau pe Marte, e de presupus ca o sa poata folosi internetul oricind au nevoie. Daca cineva nu se poate exprima ca lumea in scris o sa se observe si cu DEX-ul la indemina si fara. Chiar si la matematica unde ai zice ca pentru aritmetica simpla exista tot felul de calculatoare, de programe care rezolva ecuatii, etc. daca n-ai inteles ce-ai facut in clasa a cincea cu tot internetul la indemina tot scoti gogomanii totale de genul (si asta nu-i o greseala de tastare, e o revenire cu un exemplu sigur bun si "verificat" dupa alta gogomanie la fel de mare):

View PostSOCRATE_MMXII, on 08 martie 2017 - 09:09, said:

Uite un exemplu verificat: 24 în baza 10 e 0 în baza 32.

Edited by f300, 16 March 2017 - 08:33.


#26
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Dexonline ar fi autorul moral in cazul unei sinucideri in masa a participantilor la simulare .

#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postf300, on 16 martie 2017 - 08:32, said:

Faza a fost FOARTE distractiva, am auzit-o de ieri DAR:
a. daca esti un site de referinta este cam imoral sa-ti permiti de-astea. Chiar daca nu esti de acord cu cum e folosita informatia nu ar trebui sa te auto-sabotezi intentionat;
Da, "foarte" de referinta:
https://i.imgur.com/FSC8sGQ.jpg

#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Pe langa problema cu dexonline, am gandesc totusi de ce ai cere sinonime pt cuvinte ce nu se mai folosesc in mod curent in vorbire!

Nu cred ca am folosit vreodata in viata "pretutindenea" (pretutindeni), dar am mai folosit "a zari", insa nu pare a fi un verb popular.

Daca faci acum un test cu camera ascunsa, e dezastru pe jumatate din populatia Romaniei la "pretutindenea".

#29
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cu siguranta site-ul ala nu e tinut de niste analfabeti care incurajeaza prostia.
Titlul corect ar fi ca mii de elevi au vrut sa se pacaleasca pe ei si pe aia care isi bat capul sa-i tina la scoala dar au fost prea prosti sa reuseasca.
Bravo dexonline!

#30
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
FOARTE BINE le-au facit-o cei de la Dexonline......Sa puna mana sa invete cum am invatat si eu la varsta lor si n-am murit...... nu sa o frece pe jocuri, facebook sau chat. Stau si ma uit la generatia lor prin oras parca sunt obsedati cu telefoanele...butoneaza la ele fara sa se uite ca-n fata lor poate sa fie o groapa si sa-si rupa piciorul

#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postcataspo, on 16 martie 2017 - 08:36, said:

Dexonline ar fi autorul moral in cazul unei sinucideri in masa a participantilor la simulare .

Macar asa poate ajung in citeva generatii romanii cei mai tari, intr-un efect exact opus fata de Idiocracy-ul din ziua de azi:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YwZ0ZUy7P3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
O sa apara o noua expresie ... cutarica chestie nu o sa mai fie  " epica ", o sa fie " pururea ".

#33
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostAdm, on 16 martie 2017 - 08:41, said:

Pe langa problema cu dexonline, am gandesc totusi de ce ai cere sinonime pt cuvinte ce nu se mai folosesc in mod curent in vorbire!

Nu cred ca am folosit vreodata in viata "pretutindenea" (pretutindeni), dar am mai folosit "a zari", insa nu pare a fi un verb popular.

Daca faci acum un test cu camera ascunsa, e dezastru pe jumatate din populatia Romaniei la "pretutindenea".
Pai de aia te duci la scoala. Sa inveti si lucuri de care nu te lovesti in viata de zi cu zi.
Ca daca ai face doar un review al vietii cotidiene, 2-3 clase ar fi suficiente pt a acoperi toate materiile.
Dezastru ar fi pt orice tine de oricare dintre materii si nu pt jumatate din populatie ci pt mult mai mult.

Edited by underb, 16 March 2017 - 09:04.


#34
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAdm, on 16 martie 2017 - 08:12, said:

Ilegal nu este, imoral insa este.

De ce?
Pun doua banane in seif, plec de acasa, vin niste hoti care se caznesc, asuda si dupa trei ore de munca gasesc bananele in seif in loc de milioane... de ce e imoral?



A, putem discuta de imoralitate in raport cu cei care, din pura coincidenta, or fi cautat in acel interval definitiile respective fara a fi implicati nicicum in examene, dar...

#35
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Oricum in viata este pe pile, cunostinte, vreo relatie.
Scoala este un stres inutil.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce au cautat copiii cu telefoanele in sala?
Daca nu ar fi fost lasati cu telefoanele nici nu ar fi fost pacaliti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate