Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

coroane metalo ceramice

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
xperiago

xperiago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 21.10.2012
Trebuie sa-mi imbrac dintii de sus dintr-un capat in altul si imi doresc coroane din material metalo-ceramic.
Problema este ca lucrarea trebuie efectuata la Iasi iar tehnicenii dentari de acolo din ce am auzit mai gresesc lucrarile: bucati de portelan desprins, proteze care se simt incorfortabil in gura si trebuie date jos dupa citeva luni, coroane care arata urit, etc.
Am de ales intre composit prelucrat de un tehnician dentar foarte bun pe plan local sau material metalo-ceramic prelucrat la Iasi de vreun tehnician pe care nu-l cunosc si care ar putea lucra prost.Am discutat cu tehnicieni-operatori de la radiologie dentara care mi-au povestit ca au vazut lucrari dentare din ceramica foarte proaste probabil efectuate de tehnicieni mai slab calificati din Iasi.
Rog userii care au avut astfel de probleme  sa-si spuna parerea.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
Tu mergi direct la tehnician? Iti faci singur amprenta si o trimiti?
Pe mine m-a trimis medicul de 3 ori la tehnician la 40 km sa vada exact punctele contact si ocluzia. Asta dupa 4 probe de schelet si dentina. Refacut de la zero amblele lucrari de 2 ori.

#3
xperiago

xperiago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 21.10.2012
Tratamentul dintilor si amprenta fireste ca o face medicul.
Nu cunosc calitatea tehnicienilor care fac lucrarile din ceramica.
Sa merg pe mana unui necunoscut?
Daca greseste pierd o gramada de bani.
La mine e mai complicat: 6 bonturi trebuie sa sustina 12 coroane.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
Daca greseste, reface.

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 dorin_2k, on 15 martie 2017 - 22:53, said:

Pe mine m-a trimis medicul de 3 ori la tehnician la 40 km sa vada exact punctele contact si ocluzia. Asta dupa 4 probe de schelet si dentina. Refacut de la zero amblele lucrari de 2 ori.

4 probe de schelet?????Refacere de 2 ori????Dumnezeule!Dar ce facea ala?Isi dadea corigenta?

 xperiago, on 15 martie 2017 - 23:10, said:

Tratamentul dintilor si amprenta fireste ca o face medicul.
Nu cunosc calitatea tehnicienilor care fac lucrarile din ceramica.
Sa merg pe mana unui necunoscut?
Daca greseste pierd o gramada de bani.
La mine e mai complicat: 6 bonturi trebuie sa sustina 12 coroane.
Ceri fisa de la inceput,ca sa ai cu ce-i ataca in caz de...Refuza sa-ti dea,nu faci acolo."6 bonturi  sa sustina 12 coroane"-daca sunt tzapene,nu e nici o problema,eu fac potcoave si pe patru bonturi

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002

 daniMMM, on 16 martie 2017 - 07:11, said:

Ceri fisa de la inceput,ca sa ai cu ce-i ataca in caz de...Refuza sa-ti dea,nu faci acolo."6 bonturi  sa sustina 12 coroane"-daca sunt tzapene,nu e nici o problema,eu fac potcoave si pe patru bonturi
fisa la ce? iti dau si eu fise cate vrei. sunt curios la ce iti folosesc.

intr-adevar, o punte totala poate sta bine merci si pe 4 bonturi, cazul clasic e punte superiora pe canini si molarii de 6 ani. sunt niste calcule care se fac, fiecare dinte are o anumita valoare protetica. dar pe langa asta depinde si cat de bine sunt dispusi pe arcada (degeaba ai 3 dinti mai solizi pe o parte daca n-ai pe cealalta), sanatosi, bine implantati etc. pana la urma si medicul isi asuma niste decizii. asa ca sfatul meu prietenesc este ca decat sa incercati sa va acoperiti de hartii sau sa invatati stomatologie pe internet e sa cautati un stomatolog care va inspira incredere.

apropo de dinti solizi pe o parte si lipsa pe cealalta, am vazut cazuri din astea la care solutia dupa carte ar fi fost o proteza mobila, dar pacientul insistat ca vrea lucrare fixa (nu a avut bani de implanturi si oricum, acu niste ani nu prea se puneau implanturi), s-a facut pana la urma lucrare fixa, dar i s-a explicat pacientului ca pe o parte are dinti doar de forma, pacientul a inteles, nu a solicitat lucrarea pe partea aia si lucrarea a tinut o perioada foarte onorabila. de asta va zic sa va cautati un medic care sa va inspire incredere, sa conlucrati cu el, ca daca va inchipuiti ca o lucrare protetica e mai buna decat dintii care i-ati avut voi si tratati cu el de pe pozitii de forta nu-i o chestie benefica pt ambele parti.

 dorin_2k, on 15 martie 2017 - 22:53, said:

Tu mergi direct la tehnician? Iti faci singur amprenta si o trimiti?
Pe mine m-a trimis medicul de 3 ori la tehnician la 40 km sa vada exact punctele contact si ocluzia. Asta dupa 4 probe de schelet si dentina. Refacut de la zero amblele lucrari de 2 ori.
asta din cauza ca doctorul (doctorita) a capitulat si a cedat initiativa tehnicianului. poate ca e mai bine ca s-a intamplat asa.

Edited by Fane, 16 March 2017 - 11:14.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001

 Fane, on 16 martie 2017 - 10:57, said:

asta din cauza ca doctorul (doctorita) a capitulat si a cedat initiativa tehnicianului. poate ca e mai bine ca s-a intamplat asa.
Toti au zis ca din cauza mea (ca sunt prea pretentios). Dar nu cred ca am cerut prea mult: simetrie perfecta, inaltime egala fata de meridian, unghiuri egale, ...
Bineinteles ca e mai bine asa (pt mine).

Imi tot serveau expresia: "nici dintii d-voastra initiali nu erau perfecti". Le-am raspuns: "acum ii vreau perfecti".

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002
e si asta o solutie.

#9
xperiago

xperiago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 21.10.2012
Stilpii sunt 2 molari, 1 canin, 2 incisivi centrali din care unul pe stift , 1 premolar.
Am 2 zone in care lipsesc cate 3 dinti la fiecare zona.
Pentru o punte totala fixa ptr partea de sus ce material ar fi recomandat?
Metalo-ceramica sau compozit?

Edited by xperiago, 16 March 2017 - 19:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate