Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Telecomanda defecta, usi blocate

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
MariusD97

MariusD97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2017
Salut. Am un Opel Astra F din 1993 si pana acum am inchis si deschis masina numai din telecomanda. Problema e ca am scapat jos telecomanda pe ciment si nu mai functioneaza. Asa ca am ramas cu toate usile blocate in afara de cea a soferului. Aveti vreo idee cum le pot deschide manual? Degeaba incerc sa ridic siguranta portierei ca nu se urneste din loc. Ciudat este ca a ramas doar a mea deschisa. Masina fiind veche are incuietorile din portiere blocate si desi am insistat nu reusesc sa deschid portiera din dreapta manual cu cheia si nici cea de la sofer nu se misca.

Cheia arata in felul urmator. Fragmentul din dreapta care asigura functia de deschidere a portierelor e desprins. Se mai poate face ceva cu telecomanda aceasta? Un service in Iasi unde sa o repar sau sa o copii cumva? Vreo modalitate sa deschid portierele? Multumesc mult.

https://i.imgur.com/osj6TkJ.jpg
[ https://i.imgur.com/osj6TkJ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Celelalte butoane functioneaza? Daca da lipeste butonul la loc si poti sa ai o surpriza placuta.
Daca nu ai cu ce mergi la orice service de telefoane, tv.

#3
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
da, iei un letcon si lipesti switchul ala

#4
valy910

valy910

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 06.04.2010
"Fragmentul" respectiv reprezintă switch-ul ce reprezintă butonul de deschis. Reparația nu ar trebui să dureze mai mult de 5 minute.
Poți apela la un electronist sau un prieten care are letcon.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,352
  • Înscris: 01.12.2001
Ridica sigurantele din interior. Trage de ele in sus apoi de usi din exterior. Poate ai blocarea pt copii facuta.

#6
MariusD97

MariusD97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2017
Fara pistol de lipit letcon nu se poate improviza altceva acasa? As incerca singur sa o fac , nu am cunostiinte care sa aiba. Ziceti ca as putea merge la orice service de electronice nu neaparat ceva specializat auto?

Daca e cineva din Iasi as primi cu bucurie o sugestie de service / atelier. Multumesc.


@dorin: am incercat sa le ridic manual dar nu vor, raman blocate.

Edited by MariusD97, 15 March 2017 - 20:29.


#7
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Un letcon ieftin de 20 lei face treaba. Cauta la rusi in piata, sigur gasesti.

#8
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Incearca cu o agrafa sau cu un fir ca sa unesti cele doua contacte de unde s-a rupt butonul, Trebuie sa mearga ca fix asa am patit si eu la telecomanda mea si mergea cand uneam contactele.

Edited by logy, 15 March 2017 - 20:44.


#9
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Uneste cu un fir ceva cand esti pe langa masina, cum am desenat eu linia asta rosie.

Attached Files



#10
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Ia o sarma si fa un sunt (o punte) intre cele doua contacte de pe placa telecomenzii de care a fost lipit switchul. Mai pe inteles, atingi cu capetele sarmei cele doua puncte de cositor de unde s-a dezlipit acel buton.

Edited by campary, 15 March 2017 - 20:49.


#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Fă scurt cu o fisă pe linia înroşită
mergi la un depanator tv

#12
MariusD97

MariusD97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2017
Multumesc tuturor pentru raspunsuri intr-un timp asa scurt. M-am dus cu telecomanda asa pe bucati la masina si am pozitionat buton pe placa la locul lui si dupa cateva incercari i-am nimerit putin pozitia si am reusit sa deblochez portierele. Nu vreau sa o stric de tot asa ca am sa caut maine un atelier ceva unde sa fie lipita in mod profesionist. Multumesc din nou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate