Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Accident cu mașina ce depășea coloana pe linia de tramvai

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 ghevasalie, on 15 martie 2017 - 20:10, said:

Nici pomeneala de culpa comuna. Aveai cedeaza trecerea si nu ai acordat-o. Faptul ca ala venea pe interzis nu te exonereaza pe tine de la acordarea trecerii.
Asadar, daca venea politia, pe tine te scotea vinovat 100% pentru tamponare iar el era vinovat ca circula pe interzis.

ba sunt chiar sanse foarte mari de culpa comuna :)
asiguratorii au semnat un protocol referitor la constatarea amiabila, si acolo au clarificat cum se stabileste vinovatia : http://www.constatul...-vinovatia.html
vinovatia din acel protocol nu coincide intotdeauna cu vinovatia de la politie. politia trateaza situatia si individual (fix in cazul nostru, cel cu cedeaza era vinovat de accident, celalalt in cel mai bun caz era amendat pt ca a circulat pe linia de tramvai - daca nu avea voie sa faca asta), pe cand la amiabila asiguratorii aleg foarte usor culpa comuna.

#20
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Raspunsul meu era dat strict din punct de vedere legal nu cum vor judeca cei de la asigurari.

#21
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 ghevasalie, on 15 martie 2017 - 21:12, said:

Raspunsul meu era dat strict din punct de vedere legal nu cum vor judeca cei de la asigurari.
si legal se poate culpa comuna, daca mergi in tribunal, aia pot constata ca tu ai 80 % din vina si ala 20%, dar in situatia de fata, nu ajuta cu nimic, mai ales avand in vedere ca avariile sint minime.Daca ajungeau la politie, mai luau cate o amenda si tot atata era.

#22
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Legal nu se poate culpa comuna in acest caz. Venea de pe drumul fara prioritate si avea obligatia sa acorde prioritate tuturor vehiculelor care circulau pe drumul cu prioritate. Indiferent ca alea aveau sau nu aveau ce cauta acolo.

#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 mulder_372000, on 15 martie 2017 - 20:08, said:

Linia aia continua nu te impiedica cumva si pe tine sa faci stanga? Eu cred ca amandoi sunteti de vina.
El nu avea linie continua inainte de a face stanga. Linia aia continua era inainte de intersectie, nu dupa intersectie.

 Zuperman, on 15 martie 2017 - 19:52, said:

Pe scurt: eu ieșeam de pe o străduță cu cedează trecerea, făcând stânga pe o strada mare, cu 2 benzi pe sens + 2 linii de tramvai la mijloc. Din stânga spre dreapta coloana era blocată (trafic de ora 6 de Bucuresti). Din dreapta spre stânga, strada libera. Trec de banda 1 și 2 (printre mașinile blocate) și mă ating ușor cu o masina si care circula pe linia de tramvai ce depășea coloana (ilegal pentru că  (1)linia de tramvai era separata de linie continua până în intersectie - (2) a depășit refugiu tramvai prin stânga, (3)a depășit coloana de mașini ce stătea blocată, (4) a depășit pe linia de tramvai in intersecție ).
Că nu vine tramvaiul m-am asigurat dinainte de a intra în intesectie (e mult mai înalt decât mașinile ce stăteau blocate)
Ai dovezi ca a intrat in intersectie pe linia de tramvai, ocolind refugiul prin stanga ?
Ai dovezi ca a depasit coloana de masini inainte de intersectie ?

Eu, daca eram in locul lui, sustineam ca am trecut perfect legal de intersectie, in coloana pe banda 2, si de-abia dupa intersectie am intrat pe linia de tramvai, acolo unde nu mai era linie continua. ;)

I-ai facut poze, l-ai filmat, ai dovezi ca a venit asa cum spui ?

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Vatmanul!!! Vatmanul e de vina, vatmanul!

#25
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 Seteh, on 15 martie 2017 - 20:45, said:

Stii ca daca unul care ti-a dat voie avea nevoie de o reparatie la bara si intra in tine erai vinovat?
Știi cum se pedepsește ce-ți debitează mintea?

 Hunor_66, on 15 martie 2017 - 22:06, said:

El nu avea linie continua inainte de a face stanga. Linia aia continua era inainte de intersectie, nu dupa intersectie.


Ai dovezi ca a intrat in intersectie pe linia de tramvai, ocolind refugiul prin stanga ?
Ai dovezi ca a depasit coloana de masini inainte de intersectie ?

Eu, daca eram in locul lui, sustineam ca am trecut perfect legal de intersectie, in coloana pe banda 2, si de-abia dupa intersectie am intrat pe linia de tramvai, acolo unde nu mai era linie continua. Posted Image

I-ai facut poze, l-ai filmat, ai dovezi ca a venit asa cum spui ?
Ei uite, pentru asta eu am o camera instalată de ceva ani, presimt ca intr-o bună zi ma scoate din belele.Posted Image

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 ghevasalie, on 15 martie 2017 - 21:12, said:

Raspunsul meu era dat strict din punct de vedere legal nu cum vor judeca cei de la asigurari.
protocolul de care vorbesc eu este perfect legal. multi nu stiu, daca cand semneaza amiabila isi asuma si ce scrie in acel protocol, inclusiv modalitatea de determinare (si impartire) a vinovatiei.

#27
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,389
  • Înscris: 06.02.2008

 fqx, on 15 martie 2017 - 20:03, said:

cred ca va da culpa comuna si va faceti amandoi masinile pe banii vostri.Treci peste si data viitoare fii mai atent.
Nu asta înseamnă culpă comună.

#28
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
Mintea politistilor e mai greu de inteles dar odata ce iti dai seama despre "valorile" dupa care se ghideaza poti sa replici "rationamentele" dumnealor.

Caz real cu mers la politie:
- un prieten face stanga la semafor, pe VERDE
- statia de tramvai si sinele sunt in stanga lui
- pentru directia inainte este ROSU
- vine un smeker pe linia de tramvai, deplasandu-se INAINTE si il loveste pe asta care facea la stanga, pe VERDE

Vinovatul?
Cel care a schimbat directia de deplasare fara sa se asigure, adica ala cu verde la semafor de facea la stanga si nu ala de mergea inainte, pe rosu.

In cazul tau, ai avut cedeaza trecerea, ai schimbat directia de deplasare, ala era oriunde pe drumul cu prioritate... esti bun de plata 100%!

#29
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 Zuperman, on 15 martie 2017 - 20:05, said:


In prima secunda omul voia sa ma scoata doar pe mine vinovat. Am zis sa sunam la politie, m-a si lasat sa formez numarul, apoi m-a oprit, si a zis sa facem amiabila, ca nu vrea sa isi piarda permisul. Intr-un final a fost intelegator, pare om de treaba.

 fqx, on 15 martie 2017 - 20:06, said:

Vina e chiar comuna in cazul asta, inca mai mult a initiatorului, doarece nu a acordat prioritate.Cu politiia mai luau si cate o amenda si posibil permis suspendat.

Vina e exclusiv a celui care avea cedeaza trecerea si nu s-a asigurat. Permisul si l-ar fi pierdut initiatorul topicului pentru neacordare de prioritate.

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001

 Raduceanu, on 16 martie 2017 - 13:36, said:

Caz real cu mers la politie:
- un prieten face stanga la semafor, pe VERDE
- statia de tramvai si sinele sunt in stanga lui
- pentru directia inainte este ROSU
- vine un smeker pe linia de tramvai, deplasandu-se INAINTE si il loveste pe asta care facea la stanga, pe VERDE

Vinovatul?
Cel care a schimbat directia de deplasare fara sa se asigure, adica ala cu verde la semafor de facea la stanga si nu ala de mergea inainte, pe rosu.
Nu pot sa cred asa ceva. Asta era de plangere si la IPJ si la judecatorie.

#31
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 ddaannii, on 16 martie 2017 - 00:12, said:

Știi cum se pedepsește ce-ți debitează mintea?

Cum? Chiar sunt curios. Ca am si un exemplu. Stii ca aia de la o firma de paza cunoscuta si mare aveau niste masini americane? Uite cum un coleg a patit faza asta cu unii de la firma aia. Ce poti sa faci? A si recunoscut ala ca avea bara sparta si ca il puneau aia de la firma sa o plateasca si costa 2000 + lei. Asa s-a facut de reparatie pe asigurare. Aia erau 4 in masina, el singur, s-au dus la politie si a ramas si fara permis ca nu s-a asigurat. Pe vremea aia nu era cu amiabila.
Pe ce lume esti? In afara de faptu ca te intalnesti cu diferiti oameni pe planeta asta, care mai de care mai smecher, nu uita ca esti si in Romania unde totul e posibil.

Edited by Seteh, 16 March 2017 - 18:26.


#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 Raduceanu, on 16 martie 2017 - 13:36, said:

Mintea politistilor e mai greu de inteles dar odata ce iti dai seama despre "valorile" dupa care se ghideaza poti sa replici "rationamentele" dumnealor.

Caz real cu mers la politie:
- un prieten face stanga la semafor, pe VERDE
- statia de tramvai si sinele sunt in stanga lui
- pentru directia inainte este ROSU
- vine un smeker pe linia de tramvai, deplasandu-se INAINTE si il loveste pe asta care facea la stanga, pe VERDE

Vinovatul?
Cel care a schimbat directia de deplasare fara sa se asigure, adica ala cu verde la semafor de facea la stanga si nu ala de mergea inainte, pe rosu.

Era asezat pe linia care facea stanga, deci DIRECTIA LUI DE DEPLASARE ERA STANGA.
Ca si in sens giratoriu, directia de deplasare urmareste banda din cerc si este curba.

#33
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 Seteh, on 16 martie 2017 - 18:22, said:

Cum? Chiar sunt curios.
Daca faci greșeli grave în trafic mai ales sa fiu eu implicat pierzi.
Am camera montata permanent.
Uite ceva de genu....
https://m.youtube.co...h?v=RJpuBpw8ulU

#34
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 ddaannii, on 16 martie 2017 - 18:45, said:

Daca faci greșeli grave în trafic mai ales sa fiu eu implicat pierzi.
Am camera montata permanent.
Uite ceva de genu....
https://m.youtube.co...h?v=RJpuBpw8ulU
Filmeaza si portiera ta din spate stanga? Camera am si eu. Pot sa ma deplasez cu 5 km/h si sa iti fac semn sa te bagi si sa nu te las sa dau in tine. Ce facem? PE camera mea se vede ca te-ai bagat cand eram in miscare, deci?

Edited by Seteh, 16 March 2017 - 18:48.


#35
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
E de-ajuns sa se vadă pe camera când faci semn ca pot sa trec.
Sa lăsăm scenariile de genu, te rog eu.

Ai văzut cum s-au înmuiat băieții.

#36
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 ghevasalie, on 15 martie 2017 - 20:10, said:

Nici pomeneala de culpa comuna. Aveai cedeaza trecerea si nu ai acordat-o. Faptul ca ala venea pe interzis nu te exonereaza pe tine de la acordarea trecerii.
Asadar, daca venea politia, pe tine te scotea vinovat 100% pentru tamponare iar el era vinovat ca circula pe interzis.

Dar ideea e ca nici cel care depasea prin stanga refugiului nu iese basma curata. Si lui i se ia permisul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate