Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Accident cu mașina ce depășea coloana pe linia de tramvai

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Zuperman

Zuperman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.03.2007
Pe scurt: eu ieșeam de pe o străduță cu cedează trecerea, făcând stânga pe o strada mare, cu 2 benzi pe sens + 2 linii de tramvai la mijloc. Din stânga spre dreapta coloana era blocată (trafic de ora 6 de Bucuresti). Din dreapta spre stânga, strada libera. Trec de banda 1 și 2 (printre mașinile blocate) și mă ating ușor cu o masina si care circula pe linia de tramvai ce depășea coloana (ilegal pentru că  (1)linia de tramvai era separata de linie continua până în intersectie - (2) a depășit refugiu tramvai prin stânga, (3)a depășit coloana de mașini ce stătea blocată, (4) a depășit pe linia de tramvai in intersecție ).
Că nu vine tramvaiul m-am asigurat dinainte de a intra în intesectie (e mult mai înalt decât mașinile ce stăteau blocate)


Am făcut amiabila in care descriem tot ce s-a întâmplat.
Întrebarea mea este daca are sens să mă duc la asigurarea lui. Va fi culpa comuna? Primesc 50% despăgubiri dacă e culpa comuna?
Sau îmi fac masina pe banii mei si merg mai departe...

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mo , ideal ar fi fost sa te intelegi cu el si sa ii iei niste bani . Daca nu te grabeai sa faci amiabila si ziceai ca o sa chemi politia sa faca constatare ...sarea el sa iti dea , ca isi pierdea permisul .Eu din cate stiu , daca nu anunti intr-un numar de ore accidentul  esti la fel de vinovat ca cel care l-a facut .

Edited by JurasikMan, 15 March 2017 - 20:03.


#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
cred ca va da culpa comuna si va faceti amandoi masinile pe banii vostri.Treci peste si data viitoare fii mai atent.

#4
Zuperman

Zuperman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.03.2007

 JurasikMan, on 15 martie 2017 - 20:01, said:

Mo , ideal ar fi fost sa te intelegi cu el si sa ii iei niste bani . Daca nu te grabeai sa faci amabila si ziceai ca o sa chemi politia sa faca constatare ...sarea el sa iti dea , ca isi pierdea permisul .Eu din cate stiu , daca nu anunti intr-un numar de ore accidentul  esti la fel de vinovat ca cel care l-a facut .

In prima secunda omul voia sa ma scoata doar pe mine vinovat. Am zis sa sunam la politie, m-a si lasat sa formez numarul, apoi m-a oprit, si a zis sa facem amiabila, ca nu vrea sa isi piarda permisul. Intr-un final a fost intelegator, pare om de treaba.

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 JurasikMan, on 15 martie 2017 - 20:01, said:

Mo , ideal ar fi fost sa te intelegi cu el si sa ii iei niste bani . Daca nu te grabeai sa faci amiabila si ziceai ca o sa chemi politia sa faca constatare ...sarea el sa iti dea , ca isi pierdea permisul .Eu din cate stiu , daca nu anunti intr-un numar de ore accidentul  esti la fel de vinovat ca cel care l-a facut .
Vina e chiar comuna in cazul asta, inca mai mult a initiatorului, doarece nu a acordat prioritate.Cu politiia mai luau si cate o amenda si posibil permis suspendat.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

 JurasikMan, on 15 martie 2017 - 20:01, said:

Mo , ideal ar fi fost sa te intelegi cu el si sa ii iei niste bani .
De luat, ia bani oricine. Dar cine ii da asa, mokaiala?

Cred ca se va da culpa comuna, sau chiar mai rau. Iese el vinovat ca nu s-a asigurat (ca avea semn de cedeaza trecerea).

#7
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007
Linia aia continua nu te impiedica cumva si pe tine sa faci stanga? Eu cred ca amandoi sunteti de vina.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

 Zuperman, on 15 martie 2017 - 20:05, said:


In prima secunda omul voia sa ma scoata doar pe mine vinonovat.
Cred ca asa si iesea. Nu te-ai asigurat temeinic (chit ca ala venea pe linia de tramvai sau pe interzis, sau chiar de era beat).

#9
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Nici pomeneala de culpa comuna. Aveai cedeaza trecerea si nu ai acordat-o. Faptul ca ala venea pe interzis nu te exonereaza pe tine de la acordarea trecerii.
Asadar, daca venea politia, pe tine te scotea vinovat 100% pentru tamponare iar el era vinovat ca circula pe interzis.

#10
Zuperman

Zuperman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.03.2007

 mulder_372000, on 15 martie 2017 - 20:08, said:

Linia aia continua nu te impiedica cumva si pe tine sa faci stanga? Eu cred ca amandoi sunteti de vina.

Nu, in dreptul strazii de pe care ieseam eu, linia e discontinua pe vreo cativa metri, tocmai pentru ca e permis la stanga. Stiu pentru ca fac stanga in mod frecvent de pe strada aia - de 2 ori pe zi.

#11
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cand faci stanga esti obligat sa te asiguri ca nu esti depasit, nu spune numeni sa te asiguri doar daca depasirea e permisa :). Moral ala nu avea ce sa caute acolo :) dar in cazul de fata tu esti vinovat pentru producerea accidentului, daca te asigurai corect nu s-ar fi intamplat.

#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Offf..iar începe o discutie în care fiecare vine cu interpretarea proprie a legii..

#13
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 fqx, on 15 martie 2017 - 20:03, said:

cred ca va da culpa comuna si va faceti amandoi masinile pe banii vostri.Treci peste si data viitoare fii mai atent.

Nu asta înseamnă culpă comună. Jumătate din reparație e plătită de asigurarea celuilalt șofer.

Inițiator, vezi cât costă reparația și ia în calcul scumpirea asigurării, așa vezi dacă merită financiar. Și află intențiile celuilalt șofer, să nu ai vreo surpriză.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

 silesax, on 15 martie 2017 - 20:17, said:

Offf..iar începe o discutie în care fiecare vine cu interpretarea proprie a legii..
Dar tu ce interpretare ai? Detii suprematia gandirii?
Scrie aici si sigur vei avea 10 ce te vor combate, orice parere ai avea.

#15
Zuperman

Zuperman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.03.2007

 Bogdansv1, on 15 martie 2017 - 20:21, said:



Nu asta înseamnă culpă comună. Jumătate din reparație e plătită de asigurarea celuilalt șofer.

Inițiator, vezi cât costă reparația și ia în calcul scumpirea asigurării, așa vezi dacă merită financiar. Și află intențiile celuilalt șofer, să nu ai vreo surpriză.

Celălalt șofer nu e interesat de asigurarea mea, a zis că vine la o eventuala constatare.

Zgârieturi minore, farul ușor deplasat ( poate o ureche de prindere a farului ruptă, încă nu am deschis capota). Am să vad dacă rentează 50% din reparatii. Merci pt sfat.

#16
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Si eu stiam ca cel de pe straduta e vinovat. Practic nu s-a asigurat. Daca venea tramvaiul? Sau o masina de politie?
Si sa nu spui ca o vedeai ca atunci te combat cu faptul ca trebuia sa faci la stanga dupa ce te-ai asigurat si cand strada e goala si iti permite asta, nu printre masini. Stii ca daca unul care ti-a dat voie avea nevoie de o reparatie la bara si intra in tine erai vinovat?

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mdea, e iarasi faza romaneasca in care si daca iti pica in cap o masina cazuta din avion in momentul in care ai intrat pe o strada unde ai cedeaza tot tu esti de vina.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Ai avut noroc cu amiabila. O sa iei culpa comuna.
Daca mergeai la politie tu erai vinovat de accident si pe el il parlea pentru faptul ca se afla pe unde nu avea voie.
Dar pentru accident, vina ta e de 100%

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate