Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cluj - Numere provizorii peste 7 saptamani :(

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Am facut ieri RCA-ul pe VIN la masina in ideea ca merg astazi sa iau numere rosii la masina. Dupa cunostintele mele si dupa cate m-am uitat la procedura pe diverse articole de pe internet, numerele sunt eliberate pe loc.
Sunt inscris la RAR pe 7 aprilie, speram sa mai pot circula cu masina pana atunci. Insa se pare ca nu pot numerele rosii mi le elibereaza cel mai devreme pe 4 mai... ba mai mult, si numerele permanente tot atunci vor fi eliberate... deci eu 7 saptamani nu mai pot circula cu masina. :(

Cum se poate asa ceva...? Numerele provizorii de-asta sunt numere provizorii, ca sa poti circula cu masina pana cand iti rezolvi inmatricularea, dar ce prostie e asta, sa mi le elibereze peste o luna jumate?

Chiar nu am nicio varianta...? :(

#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Doar sa incerci sa obtii o programare mai recenta la inmatriculari.

#3
esa

esa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.03.2007
Mergi la o firma de inmatriculari de preferinta dintre cele situate langa serviciul inmatriculari. Cel mai probabil se rezolva mai repede. Ei blocheaza in mare activitatea serviciului de inmatriculari.

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Am sunat la o firma si mi-a spus ca nu se poate face asta, ei fac tot programari. Programarile se fac pe baza de seria de sasiu si nu pot fi modificate.
Apoi am zis sa incerc si la altele si mi-au zis ca e ok, se poate face mai repede, si voi merge maine dimineata la el la birou sa discutam ce si cum. Insa totusi, care-i procedura, daca nu pot fi modificate programarile?

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Credeam ca peste tot exista un nene( sau mai multi ), ca la mine la Iasi, care rezolva tot in 2 zile.

100 de coco, RAR + depus dosar la inmatriculari. A doua zi mers si semnat + numere.

Edited by mariovrs, 15 March 2017 - 19:26.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Nu fiti ingrati,fratilor.
Daca-s prea multi bujetari avem o problema.Daca nu-s bujetari destui,iarasi avem o problema.
Trebuia stiut si trebuie inteles fenomenul actual,cand orice fel de masina se poate inmatricula,iar personalul este acelasi,adica nu s-a dublat sau triplat.
Asta-i situatia.
Stiu,suntem cetateni europeni si avem a dracului de multe drepturi,dar avem si dreptul de a fi un pic toleranti.


Doar o intrebare pentru initiator,retorica.Daca tot are nevoie de provizorat,de ce nu l-a rezolvat inainte de balamucul actual?

Edited by adisz, 15 March 2017 - 19:29.


#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
deci tu vrei sa scoti numere rosii.
fa-ti dosarul complet si mergi la inmatriculari.

vrei sa spui ca si ptr a scoate numere rosii trebuie sa te programezi?

#8
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 adisz, on 15 martie 2017 - 19:28, said:

Doar o intrebare pentru initiator,retorica.Daca tot are nevoie de provizorat,de ce nu l-a rezolvat inainte de balamucul actual?

Deoarece eu stiam ca aceste numere se elibereaza pe loc, nu e nevoie de nicio programare.. tocmai pentru a putea folosi masina pe perioada birocratiei. Daca stiam, faceam programare inclusiv pentru numerele permanente inca de cand am facut-o la RAR.
EDIT: Te referi de ce nu am inmatriculat-o inainte de scoaterea taxei? Deoarece masina am cumparat-o acum o luna, nu am asteptat scoaterea taxei. Luand in calcul ca motorul e euro5, taxa respectiva era cea mai mica problema a mea.

 bossake, on 15 martie 2017 - 19:28, said:

deci tu vrei sa scoti numere rosii.
fa-ti dosarul complet si mergi la inmatriculari.
vrei sa spui ca si ptr a scoate numere rosii trebuie sa te programezi?
Exact! Am intrebat foarte clar sa nu inteleg eu gresit. Pentru "Numere rosii" trebuie sa ma programez si urmatoarea programare se poate face pe 4 mai. Insa pe 4 mai avand deja rar-ul nu mai iau niciun numar rosu, iar direct numerele permanente.

Edited by AndyM, 15 March 2017 - 19:58.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adisz, on 15 martie 2017 - 19:28, said:

Nu fiti ingrati,fratilor.
Daca-s prea multi bujetari avem o problema.Daca nu-s bujetari destui,iarasi avem o problema.
Trebuia stiut si trebuie inteles fenomenul actual,cand orice fel de masina se poate inmatricula,iar personalul este acelasi,adica nu s-a dublat sau triplat.
Asta-i situatia.
Stiu,suntem cetateni europeni si avem a dracului de multe drepturi,dar avem si dreptul de a fi un pic toleranti.

Cand este nevoie, ar trebui ca sa munceasca si cei care rup scaunele.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
e omor la inmatriculari peste tot in tara. la voi mai e un fenomen, la cautare pe gogu dupa programare inmatriculare apareti primii pe lista. multi dorm si nu se uita unde se programeaza si fac programare la voi desi ei sunt din alt judet. pe aici prin botosani am vazut zeci de oameni cu programare la cluj, veniti sa inmatriculeze. va mai papa din locurile la inmatriculare si astia.

#11
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Si in Dolj e la fel. Dai 100 de lei cuiva care te poate priki lai devreme si rezolvi treaba. ;)

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 pasilla, on 15 martie 2017 - 19:48, said:

Cand este nevoie, ar trebui ca sa munceasca si cei care rup scaunele.

De acord cu tine.Da' esti de acord cu mine ca este aproape imposibil acest lucru la numarul urias de inmatriculari din ultimul timp?
Si conform birocratiei,trebuie puricate zeci de mii de dosare,foarte multe din ele incomplete.Apoi trebuie explicat fiecarui doritor de masina ce trebuie facut.Si multi din ei sunt batuti in cap,exemple ai destule si pe acest forum unde multi intreaba banalitati si lucruri elementare,in loc sa se informeze la fata locului.
N-am absolut nici o tangenta cu aia de rup scaunele,din contra am un dinte contra lor (motive personale),dar trebuie sa le dam dreptate in acest caz.

#13
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Cred ca cei de la Rar si inmatriculari ar lucra si noaptea fara sa fie platiti avand in vedere ca spagile au crescut mult iar cererea e foarte mare.
La mine in judet se da un singur rand de numere rosii valabil 3 luni si nici asa nu esti sigur ca apuci sa faci Rar-ul...

Edited by bolo, 16 March 2017 - 09:25.


#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Deci s-a schimbat si regulamentul numerelor rosii ? Oricum cel putin la rar nu se poate suplimenta capacitatea peste noapte oricat ar dorii unii, degeaba chemi angajati si de acasa sa lucreze mai multi pe tura, e nevoie si de standuri suplimentare. Tot ce se poate face s-a cam facut deja - marirea programului de lucru, munca sambata. Cel mult s-ar putea lucra zilnic pana la ora 22 inclusiv sambata.

#15
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Si la Iasi e la fel.

#16
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Situatie creată de scoaterea timbrului de mediu ,se pune în ordine întreg parcul auto din tară.posibil că o să fie întretinută artificial si după pentru a da spagă.aparat bugetar de rahat.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adisz, on 15 martie 2017 - 22:19, said:

De acord cu tine.Da' esti de acord cu mine ca este aproape imposibil acest lucru la numarul urias de inmatriculari din ultimul timp?
Si conform birocratiei,trebuie puricate zeci de mii de dosare,foarte multe din ele incomplete.Apoi trebuie explicat fiecarui doritor de masina ce trebuie facut.Si multi din ei sunt batuti in cap,exemple ai destule si pe acest forum unde multi intreaba banalitati si lucruri elementare,in loc sa se informeze la fata locului.
N-am absolut nici o tangenta cu aia de rup scaunele,din contra am un dinte contra lor (motive personale),dar trebuie sa le dam dreptate in acest caz.
In urma cu aprox. 6 luni a trebuit sa imi schimb permisul de conducere. Am fost la DRPCIV Bucuresti si acolo erau doar 3 ghisee deschise si vreo 300 de persoane.
Nu sa intamplase nimic deosebit, am inteles ca asa este de obicei. Program scurt, lucratori putini, restul o frecau prin birouri.
Eu daca as fi fost seful DRPCIV , ori imi dadeam demisia, ori mergem  in multime sa imi cer scuze si sa incerc sa verifc documente,  sa ajut cumva.

In principiu, in Romania sunt cozi peste tot la institutiile statului. Cetateanul este cel nesimtit ca vrea sa isi inmatriculeze masina, sa isi schimbe permisul, sa plateasca asigurarea de sanatate, etc.
Exista un procent foarte mare de bugetari pe cap de cetatean, dar sunt 8 cu mapa si 2 cu sapa.
In cazul DPRCIV , eu as desfiinta institutia si as externaliza serviciile. Cu toate taxele destul de maricele, sunt convins ca sunt falimentari, iar o firma privata ar fi profitabila si cu respect fata de clienti.

Edited by pasilla, 16 March 2017 - 16:55.


#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Este posibil sa fie mai bine.Dar gandeste-te facand abstractie de perioada asta,ce te faci cand,privat fiind,ai patru angajati la ghisee si iti vin 100 de clienti pe saptamana.Pai,privat fiind,automat elimini doua persoane ca fii rentabil,nu?Iar peste trei saptamani iti vin 260 de persoane.Ce te faci atunci?Iarasi angajezi,sa faci fata?Chestia este delicata,dar un lucru este clar.Cum am spus mai sus,am devenit cetateni cu drepturi si nu prea mai avem rabdare sau toleranta.

ps.
Nu-mi mai aminti de permisul care expira,al meu se "termina" in luna mai si deja ma trec frisoanele.

Edited by adisz, 17 March 2017 - 14:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate