Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Alegere sistem audio

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
costi_cst

costi_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 14.01.2017
As vrea  sa-mi achizitionez acest home cinema Samsung HT-J5150 ,e bun de ceva?Daca nu dati-mi o sugestie,as vrea ca sistemul sau home cinema-ul sa aiba un bass puternic sau rezonabil.

Edited by costi_cst, 15 March 2017 - 18:37.


#2
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
auditia chiar si tare vorbind inseamna o buna echilibrare intre bass si trebble

#3
maryuss2012

maryuss2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.09.2012
Sistemul il are un prieten,se aude destul de bine,bass profund,inalte si medii clare.Dar sa nu te astepti la puterea aia de 1000W Posted Image

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
In specificatii scrie: Consum de energie electrica in stare de functionare 49W.
Despre ce vorbim? 1000W putere muzicala? nici cu 200% distorsiuni nu iese mai mult de 10W pe canal daca el consuma 50W!
Parerea mea ca nu merita banii. Functii saracacioase, nu specifica foarte clar daca "stie" DTS din sursa externa(de obicei NU), DVD si BD blocate pe regiune, carcasele boxelor din plastic...
Vad ca un user spune ca desi a conectat HDMI ARC, nu are sunet de la TV in sistemul audio.
Daca totusi vrei sa-l iei, testeaza in magazin tot ce te intereseaza.
Daca il comanzi online, pregateste-te sa-l returnezi in ambalajul original daca ai cea mai mica obiectie.
Repet: parerea mea.

#5
costi_cst

costi_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 14.01.2017
Multumesc pentru sfat.Atunci stii un home cinema sau sistem audio de putere mare cu un bass bunicel?

#6
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am avut si eu ceva asemanator. Bass - este ok. Pentru o utilizare casnica, este cu mult peste ce ai nevoie ca volum. Al meu era cu DVD si la filme DVD era foarte ok. Din TV, ieseam pe cablu digital, optic si decoda 5.1. Este important ! Din comoditate, ma uitam la filme ori pe DVD, ori pe televizor HD cu Dolby Digital - gen HBO HD.

Cum scrie si @ viceroy56 - la mine nu stia sa decodeze Dolby de pe stick. Sa vezi un film pe USB si sa decodeze Dolby, nu cred ca va sti. Cam asa sunt majoritatea.

Daca vrei pentru filme DVD, BlueRay eu zic ca merita si pentru filme TV cu sunet stereo sau maxim Dolby. Si la jocuri e ok. Si muzica e ok. Pana in 900 ron, eu zic ca este o alegere buna. Daca te duci in 1.800 de ron, reciver cu boxe separate este alegerea.

Putere mare si bass bunicel. Volum ridicat, o sa obtii si cu sistemul Samsung. O sa deranjezi vecinii daca stai la bloc, cu siguranta, daca asta este scopul. Bass - este si el. O sa cutremuri dulapul vecinei de jos cand te uiti la un film, sau ... mai bine zis, decat un cutremur, va simti un fior usor :) . Adica, deranjezi vecinii daca vrei, nu e asta problema. O sa deschida si altii geamurile si o sa se uite de unde vine muzica. Cam asa tare se aude. La volum mic/mediu - se aude si bine. La maxim - nu cred ca va rezista mult cu fiorul.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Sistemele aste gen home cinema sau soundbar sunt o imensa pacaleala ,o teapa fancy trasa de producatori unui public din ce in ce mai neavizat. Vezi si specificatiile elucubrante cu puterea de 100W.
In nicun caz astfel de sclipicenii plasticoase cu boxe subtirele nu sunt potrivite pentru muzici. Cel mult imperechiate cu un TV ca sa-i mai imbunatateasaca sunetul pe partea de filme. Doar atat.
Un bas puternic nu inseamna un sunet bun ,ba dimpotriva ,a mai mentionat aici un user despre ce-i vorba.
La banii aia cu o pereche de boxe Magnat MMS 202 si un amplificator mai ieftinior de la Denon ,Yamaha sau Pioneer obtii rezultate inzecite calitativ pe partea de calitate audio fat de un home cinema. Ce-i drept n-ai si Blu Ray Player inclus....

#8
costi_cst

costi_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 14.01.2017
Eu vreau un sistem sau home cinema sau cum a precizat colegul mai sus niste boxe cu un amplificator,il vreau mai mult pentru muzica,in jurul sumei aleia.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
https://www.avstore....marantz-pm5005/
https://www.avstore....or-supreme-202/
Doar un exemplu.
sau
http://www.sono.ro/p...upreme-802.html
sau
https://www.avstore....?sort=price_asc

Edited by edigee, 15 March 2017 - 23:33.


#10
costi_cst

costi_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 14.01.2017
Multumesc mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate