Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Conectare aparate audio

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vulpea55

vulpea55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 27.12.2014
Salut,
se dau urmatoarele aparate: amplificator stereo cu iesiri A + B, boxe pasive, subwoofer activ cu intrare direct de pe terminale boxe din amplificator si intrare linie din amplificator.

Intrebarea este: cum e corect?
1. din amp iesire boxe A  catre boxe pasive
2. din amp iesire boxe B  catre sub activ pe intrarea high
sau:
din amp iesire boxe A catre sub intrare high si din sub catre boxe pasive din iesirea acestuia?
Amplificatorul folosit nu are iesire dedicata pre out iar subul din discutie este yamaha sw p30 (poza atasata).
Mai pe scurt, boxele conectate direct din amp sau sa treca prin sub?

Multumesc anticipat.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   73.39K   48 downloads


#2
avv15

avv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.05.2008
Sub-ul tau suporta ambele variante, cea preferata ar fi: Iesirea A din Amp - Subwoofer - Boxe. Amplificatorul ala al tau nu are si el o iesire de linie clasica, nu neaparat pre-out filtrat pentru sub pentru ca vad ca filtrarea poate sa o faca si sub-ul.

#3
vulpea55

vulpea55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 27.12.2014
Amplifu are numai iesire pentru boxe 4-16 ohm.

Attached Files


Edited by vulpea55, 15 March 2017 - 13:35.


#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Despre ce scule e vorba exact?
Cum tai frecventa la boxe/sateliti?
Cum faci reglaje de delay si faza  ca sa le armonizezi?
Vezi ca s-a mai discutat chestia asta de cate va ori.Da si tu search.
Integrarea unui subwoofer cu succes intr-un sistem stereo este aproape imposibila fara un DSP extern si bineinteles  amp-ul sa aiba acele iesiri/intrari in bucla/strapate pentru procesor extern.
Subwooferul pare o pocnitoare.Nu are nici macar potentiometru pentru reglarea freventei de taiere si comutator de fazare 0/180.
Intr-un sistem stereo este de preferat alegerea unui amp potent si a unei perechi de boxe de podea tapene cu SPL mare capabile sa presteze bine pe joase.

#5
avv15

avv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.05.2008
Dat/Tape alea nu sunt cumva iesiri? Nu gasesc nimic pe net dar tind sa cred ca ar trebui sa fie si ceva iesire acolo. Daca chiar nu e nicio iesire de linie acolo cea mai ok varianta ar fi amplif-sub-boxe, dupa cum ziceai si tu in primul post.

#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Iti trebuia amplif cu vezi atasament si procesor https://www.minidsp....box/minidsp-2x4

Attached Files



#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postavv15, on 15 martie 2017 - 13:49, said:

Dat/Tape alea nu sunt cumva iesiri? Nu gasesc nimic pe net dar tind sa cred ca ar trebui sa fie si ceva iesire acolo. Daca chiar nu e nicio iesire de linie acolo cea mai ok varianta ar fi amplif-sub-boxe, dupa cum ziceai si tu in primul post.
La DAT/Tape ai iesiri de linie ,dar nu sunt bune pt. ca au semnal fix/constant. Trebuie o iesire dedicata de sub activ cu RCA sau o iesire pre out.
Cu taiera de frecvente e foarte important. Daca treci semnalul de boxe prin sub-ul ala o sa functioneze dar foarte defectuos. O sa ai dublare de bas pe undeva intre boxe si sub ,lucru cel mai rau care se poate intampla intr-un astfel de set-up. Adica ar trebui ca frecventele pana la o anumita limita sa le dea sub-ul iar peste acea limita doar ,sa le dea boxele. Altfel e mai rau ca la nunta.

#8
vulpea55

vulpea55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 27.12.2014
Ok, mersi, am inteles...
tocmai de asta am intrebat care ar fi varianta cea mai buna de conectare, conform specificatiilor subului frecventa lui de lucru este intre 32-240 Hz (-10 db) si dat fiind acest fapt, ma gandeam ca se v-a "ocupa" el cu separarea frecventelor boxe/sub, iar acel "high cut" este o taiere de 100/200 Hz -24 db. Ceea ce lipseste este intradevar schimbarea fazei.

De fapt eu nu stiu daca in general iesirea din aceste suburi catre boxe sufera ceva procesare, sau sunt simple legaturi in parelel.

Edited by vulpea55, 15 March 2017 - 15:44.


#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Mai tu nu intelegi ca nu ai crossover pe sateliti?
Subwooferul il tai la 100/200hz din butonul ala dar satelitii de unde ii tai? Pe langa asta reglajul ala e rudimentar ca si sub-ul.Daca eu trebuie sa-l tai la 60hz sa zicem cum o fac?
De unde setezi delay si phase(atat pe sateliti cat si pe sub) ca sa le poti armoniza cu acustica incaperii si pozitionarea lor in spatiu?
Ti-am spus sa dai search ca s-a mai discutat de 1000 de ori problema asta.
Raspunsul este NU. Daca tie iti place sa urle acolo frecvente suprapuse ca la nunta dai bataie.
Acuma si la nunti lautarii care se respecta vin cu procesoare de sunet si mixere digitale performante care suna foarte bine.

#10
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Amp - Subwoofer - Boxe - cum a scris in primul post.

Problema este ca subwooferul este slabut rau. Phase - nu cred ca ar fi o asa mare problema pe langa altele. Nu vad cum sa tai frecventele din woofer. Poate de pe High Cut - High/Low sa reglezi grosolan cat de cat. Nu ai ce Hz sa setezei, ca nu ai de unde :) . Sau unde sa se faca taierea. Pune si tu acolo Amp-Sub-Boxe si aia e. Mai bine cu ce ai, nu prea ai cum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate