Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Recomandare sistem gaming 5.000-5.500 lei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
Deutschland19

Deutschland19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.05.2016
Eu intentionez sa-mi fac un sistem de gaming la un buget de 5.000-5.500 lei fara a pastra nicio componenta de la vechiul sistem (nici macar carcasa).
  Achizitia componentelor va fi facuta online peste 2 luni.
De asemenea eu intentionez sa conectez PC-ul la un TV LED UltraHD la o rezolutie de 3840x2160.
  Dupa vreo 4-5 luni mai pot face rost de inca 2.000 de lei pentru eventuale imbunatatiri.
  Ce configuratie imi recomandati la acest buget ?

Edited by Deutschland19, 15 March 2017 - 11:15.


#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

Quote

Sfaturi privind achizitiile
Pentru raspunsuri rapide si folositoare, nu uitati sa specificati cat mai clar urmatoarele:

1. Cand se va face achizitia
2. La ce va fi folosit PC-ul
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ti-l iei din Deutschland?

#4
Deutschland19

Deutschland19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.05.2016

View Postgumball3000, on 15 martie 2017 - 11:09, said:

Ti-l iei din Deutschland?
Cum adica ?

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostDeutschland19, on 15 martie 2017 - 11:00, said:


  Achizitia componentelor va fi facuta online peste 2 luni.

in 2 luni se mai schimba de vreo 10 ori piata. mai ales ca e in preajma pastelui, nebunia amd zen de acum, etc.

revii cand vrei sa faci achizitia si ai banul in mana, adica cu vreo 2-3 zile inainte, pana atunci se vor purta discutii, dar fara nimic concret.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Tinand cont ca prin aprilie-mai se asteapta si lansarea AMD Vega...chiar nu merita discutat de acum pentru o configuratie. Foarte probabil si preturile placilor video din generatia actuala (atat AMD cat si Nvidia) se vor modifica in perioada respectiva.

#7
borlovanioan1

borlovanioan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.02.2017
strange bani, si la HDD sa nu iti iei Seagate (ca nu au suruburi standard si sunt proaste).  Ia-ti WD.
Si un SSD 256 - 512 pentru sistemul de operare.
La placa video dute pe ceva AMD ATI - calitate superba.
La processor e clar i7 intel.
Memorie 16 gb ddr4.  Mai mult nu foloseste nici o aplicatie si e risipa sa iei 32 gb. Peste 4 ani oricum vom avea ddr5 si vom schimba totul!
Placa de baza Asus Hero sau ceva Gigabyte.
Carcasa coolermaster sau similar.
Bafta !

Edited by borlovanioan1, 15 March 2017 - 11:52.


#8
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postborlovanioan1, on 15 martie 2017 - 11:51, said:

strange bani, si la HDD sa nu iti iei Seagate (ca nu au suruburi standard si sunt proaste (ce? de unde asta?).  Ia-ti WD.
Si un SSD 256 - 512 pentru sistemul de operare.
La placa video du-te pe ceva AMD RX - calitate superba. sau cand vine Vega, pe ala garantat.
La processor e clar ryzen 1700 sau 1700 X.
Memorie 16 gb ddr4.  Mai mult nu foloseste nici o aplicatie si e risipa sa iei 32 gb.(BS. Pentru content creation gen Photoshop sau similare ai nevoie de cat mai mult posibil) Peste 4 ani oricum vom avea ddr5 si vom schimba totul "abea" a apraut DDR4, de 3 ani, cand standardul DDR3 e pe piata din 2007, iar JEDEC nici macar nu a specificat ce se cere de la standardul DDR5.
Placa de baza Asus Hero MSI sau ceva Gigabyte. (asus doar daca chiar vrei overclock, pentru ca asa un MSI sau Gigabyte e net superior dpmdv)
Carcasa coolermaster sau Zalman, Phanteks, Fractal Design daca ai bani. (coolermaster mastercase sau nimic, phanteks ceva enthoo primo, fractal design Define R5 sau R4, iar de la zalman recomand orice de la Z3 in sus, sau seria R)
Bafta !
Fixed it. Cum poti sa zici asa ceva? Nu stiu de unde ai scos tu configuratia asta, dar mai ai ceva de invatat.

#9
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009

View PostDeutschland19, on 15 martie 2017 - 11:00, said:

Eu intentionez sa-mi fac un sistem de gaming la un buget de 5.000-5.500 lei fara a pastra nicio componenta de la vechiul sistem (nici macar carcasa).

De ce sa nu pastrezi? Chiar vrei "sa spargi" bugetul doar ca sa spargi un buget? N-ai de zugravit bucataria, de cumparat cauciucuri noi la masina, e.t.c.?

View PostAl3xandru35, on 15 martie 2017 - 12:14, said:

Fixed it. Cum poti sa zici asa ceva? Nu stiu de unde ai scos tu configuratia asta, dar mai ai ceva de invatat.
Fixed cu Ryzen pt gaming? Aaa ca exista buget este adevarat insa deocamdata i5 rulz in gaming. Initiatorul n-a zis nimic de streaming, rendering, editare video.

#10
borlovanioan1

borlovanioan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.02.2017
@Al3xandru35 - omul vrea gaming nu face Content creation Photoshop, si crede-ma nici aia nu vrea mai mult de 16 GB.
Daaa, cine face system de Gaming - peste 4 ani sigur va face alt system, si crede-ma o sa fie DDR5 - deja pe placile video e DDR 5.
Asus Hero - mi se pare cel mai reusit (pe hartie )  iar MSI nu mai iau ca am avut probleme mari cu o placa MSI - se tot reseta si am stat o luna pana mi-au schimbat placa in garantie.
La carcase sunt multe tipuri - aici iti dau dreptate, si un Fractal / Zalman ieftin poate sa fie ok.
Am ceva experienta - primul sistem am avut un 586 - daca ai auzit de asa ceva !

#11
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postborlovanioan1, on 15 martie 2017 - 14:29, said:

@Al3xandru35 - omul vrea gaming nu face Content creation Photoshop, si crede-ma nici aia nu vrea mai mult de 16 GB.
Daaa, cine face system de Gaming - peste 4 ani sigur va face alt system, si crede-ma o sa fie DDR5 - deja pe placile video e DDR 5.
Asus Hero - mi se pare cel mai reusit (pe hartie )  iar MSI nu mai iau ca am avut probleme mari cu o placa MSI - se tot reseta si am stat o luna pana mi-au schimbat placa in garantie.
La carcase sunt multe tipuri - aici iti dau dreptate, si un Fractal / Zalman ieftin poate sa fie ok.
Am ceva experienta - primul sistem am avut un 586 - daca ai auzit de asa ceva !

View Postborlovanioan1, on 15 martie 2017 - 14:29, said:

@Al3xandru35 - omul vrea gaming nu face Content creation Photoshop, si crede-ma nici aia nu vrea mai mult de 16 GB.
Daaa, cine face system de Gaming - peste 4 ani sigur va face alt system, si crede-ma o sa fie DDR5 - deja pe placile video e DDR 5.
Asus Hero - mi se pare cel mai reusit (pe hartie )  iar MSI nu mai iau ca am avut probleme mari cu o placa MSI - se tot reseta si am stat o luna pana mi-au schimbat placa in garantie.
La carcase sunt multe tipuri - aici iti dau dreptate, si un Fractal / Zalman ieftin poate sa fie ok.
Am ceva experienta - primul sistem am avut un 586 - daca ai auzit de asa ceva !
Normal ca am auzit. Atunci vorbim in alt fel. GDDR5 este DDR3 modificat pentru GPU, nu este un nou standard, iar Ryzen este o platforma potenta pentru orice.

View Postpaulicamic, on 15 martie 2017 - 13:13, said:

De ce sa nu pastrezi? Chiar vrei "sa spargi" bugetul doar ca sa spargi un buget? N-ai de zugravit bucataria, de cumparat cauciucuri noi la masina, e.t.c.?


Fixed cu Ryzen pt gaming? Aaa ca exista buget este adevarat insa deocamdata i5 rulz in gaming. Initiatorul n-a zis nimic de streaming, rendering, editare video.
1. e problema lui
2. daca vrei sa schimbi placa de baza la fiecare generatie go Intel. Daca vrei o platforma potenta (Zen, cu AM4) atunci de ce sa nu dai putin mai mult si sa nu trebuiasca sa schimbi placa de baza la generatia a 8-a (uite-te cate socket-uri a avut intel si cate a avut AMD. AMD doar FM1, FM2, AM1, AM2, AM3, acum AM4 si daca am uitat ceva te rog adauga, iar intel? LGA 1150, 1151, 2011, 1155, 1156, 479, 775, 1366, etc. i5? Mai bine initiatorul asteapta sa apara si R5 si R3 cu nucleu Zen si sa vedem cine are preformanta / pret mai mare, intr-o piata dominata de intel, care a schimbat intre generatii vre 2-3 tranzistori si l-au scos cu surle si trambite ca o noua generatie.

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator, dupa cum am scris si in primul post, cand te hotarasti sa cumperi, revii cu un mesaj in privat si-ti redeschid topicul, pana atunci se vor aduna numai postari offtopic si deja prevad inca o batalie amd vs intel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate