Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Teapa Autovit Nissan Qashqai 2010 - martie 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 rumlegok, on 15 martie 2017 - 13:20, said:

La ce sume au fost trecute acolo la piese (11000 euro respectiv 3000 euro), a avut dauna serioasa de 2 ori, deci a fost busita bine, nu ceva light, o bara, o usa.

Fereasca sfantul sa-l apar, dar de ce si-ar repara samsarul masina la reprezentanta ? O repara la Ghita SRL. Si ramane si fara istoric patat. Si dupa ce da 11 mii pe reparatii, o vinde peste 3 luni cu 10 mii ? Unde e logica ?

 daniMMM, on 15 martie 2017 - 13:29, said:

Atunci cumpar-o tu la 9000E daca ti se pare corect pentru o varza bubuita de trei ori,chiar de ar fi reparata in fabrica

Mie nu-mi place modelul ala. :D Imi plac masinile mai joase.

#20
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Ion_de_la_Raion, on 15 martie 2017 - 13:31, said:

Mie nu-mi place modelul ala. Posted Image Imi plac masinile mai joase.
Mai faci un incident cu ea si ti-o faci cum vrei;la 9000 e pomana

Edited by daniMMM, 15 March 2017 - 13:32.


#21
maxer_25

maxer_25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2007

 Ion_de_la_Raion, on 15 martie 2017 - 13:31, said:


Fereasca sfantul sa-l apar, dar de ce si-ar repara samsarul masina la reprezentanta ? O repara la Ghita SRL. Si ramane si fara istoric patat. Si dupa ce da 11 mii pe reparatii, o vinde peste 3 luni cu 10 mii ? Unde e logica ?


Pai probabil a facut-o pe casco.

#22
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Omule, tocmai asta e, ca nu a dat nici un ban, a platit RCA-ul.
Sau tu nu stii cum functioneaza asta cu reparatiile?
In plus, iti garantez ca nu el e proprietarul, nu e el cel din cartea masinii garantat. A cumparat masina la pret mic de la cel care e pe acte si a avut accidentul cu ea, si acum o vinde cu adaos ca fiind impecabila.

 Ion_de_la_Raion, on 15 martie 2017 - 13:31, said:


Fereasca sfantul sa-l apar, dar de ce si-ar repara samsarul masina la reprezentanta ? O repara la Ghita SRL. Si ramane si fara istoric patat. Si dupa ce da 11 mii pe reparatii, o vinde peste 3 luni cu 10 mii ? Unde e logica ?


#23
maxer_25

maxer_25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2007

 rumlegok, on 15 martie 2017 - 13:37, said:

Omule, tocmai asta e, ca nu a dat nici un ban, a platit RCA-ul.
Sau tu nu stii cum functioneaza asta cu reparatiile?
In plus, iti garantez ca nu el e proprietarul, nu e el cel din cartea masinii garantat. A cumparat masina la pret mic de la cel care e pe acte si a avut accidentul cu ea, si acum o vinde cu adaos ca fiind impecabila.

In cartea albastra e o tanti la proprietar ;)

#24
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Cunosc metodele... cred ca majoritatea masinilor deja inmatriculate sunt vandute astfel... la a 7-a mana. Cel ce e in carte nu are nici o legatura cu cel ce o vinde, nici nu s-au vazut la fata...
Nu ca alea din afara nu ar fi la fel, si alea trec prin ceva maini pana isi fac cartea in Romania.

#25
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 maxer_25, on 15 martie 2017 - 13:34, said:


Pai probabil a facut-o pe casco.
La un accident care te costa 3k euro sa o repari nu este mult.Dar ce spui tu 55.000lei(12.000 euro) nu o mai repara nimeni(doar daca este supercar de 200k euro).Si pe casco daca a fost dauna nu o repara nimeni.Pana urma Ion_de_la_Raion are dreptate.Cine este atat de idiot sa o repare in reprezentanta sa apara cu istoric???Mergi cu masina la reprezentanta si fa-i o verificare din bara in bara.Nu dupa diverse site-uri care nu au legatura cu reprezentantele.

#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 rumlegok, on 15 martie 2017 - 13:37, said:

Omule, tocmai asta e, ca nu a dat nici un ban, a platit RCA-ul.

Asta mi-a scapat. Desi RCA-ul se codeste sa dea asemenea sume.

#27
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Ai dat de un tepar pe autovit, mai sunt inca 100.000    Site-ul ala e prea jegos

#28
maxer_25

maxer_25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2007

 Claudiu998, on 15 martie 2017 - 13:49, said:

Ai dat de un tepar pe autovit, mai sunt inca 100.000 Site-ul ala e prea jegos
Sunt convins. Dar nici in targ nu am incredere. Unde mai ramane sa ma uit?

#29
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

 maxer_25, on 15 martie 2017 - 13:54, said:

Sunt convins. Dar nici in targ nu am incredere. Unde mai ramane sa ma uit?
Olx, lajumate, carzz de la proprietar, daca gasesti si prim
Dealer autorizat si cunoscut
Fara autovit fara targuri fara recent adusa

#30
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Postarea imi aduce aminte de un prieten care era sofer pe autocar si s-a pricopsit cu un Audi bej combi , fost taxi prin Germana , cu multe sute de mii de km .Omul lucrase si in servis , si-a reparat-o cu simt de raspundere si cand s-a saturat de ea a dus-o in targ ( dupa vreo 5-6 ani ). Ajuns acolo , in contrast cu toti ceilalti care le laudau , el striga :
- vand masina ...cea mai rulata si mai tamponata , facuta din trei  lovite , cu km manariti , trei randuri de vopsea ( culori diferite ) ,fara dotari , plina de hibe. Credeti sau nu a vandut-o in prima zi de targ . Nici nu a tinut la pret ...dar cred ca ce interesati l-au perceput ca pe un om onest .

Edited by JurasikMan, 15 March 2017 - 14:04.


#31
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Si alea sunt la fel de pline de samsari... olx fiind tot autovit le afiseaza si pe cele de pe autovit.
Samsarii pun anunturi pe unde apuca si isi aduc aminte, nu au in loc favorit.
In o perioada pe ebursaauto erau ceva mai multi proprietari... acum nu mai stiu ce e, vezi si tu ce gasesti.

 Claudiu998, on 15 martie 2017 - 13:59, said:

Olx, lajumate, carzz de la proprietar, daca gasesti si prim

 JurasikMan, on 15 martie 2017 - 14:02, said:

- vand masina ...cea mai rulata si mai tamponata , facuta din trei  lovite , cu km manariti , trei randuri de vopsea ( culori diferite ) ,fara dotari , plina de hibe. Credeti sau nu a vandut-o in prima zi de targ . Nici nu a tinut la pret ...dar cred ca ce interesati l-au perceput ca pe un om onest .
Probabil a avut un pret mic la ea, a fost cumparata de un samsar, si pusa pe piata ca impecabila, fara accident, km reali, toate piesele originale,
Asa fac samsarii, gasesc cate unul cinstit sau disperat sa vanda la pret mic, o cumpara, pune un adaos de 50-100% si o scoate la vanzare... daca reuseste ca dupa negocierea cu cumparatorul sa scoata adaos 33% e multumit.

#32
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Lucrurile nu stau chiar asa. Iti spun asta in calitate de fost samsar .Samsarul cauta in general masini care sa arate bine .Scade riscul sa ramana cu ele daca sunt fatoase. O masina lovita , poate sa fie reparata si pe banda producatorului ...daca nu esti chior vei vedea ca-i lovita . Uzura la elementele de interior nu se poate compensa iar schimbarea totala costa mai mult decat masina . Pentru un necunoscator toate masinile sunt la fel . Un samsar adevarat stie exact cat valoreaza masina si stie si cat poate sa adauge la pret .In prezent nu se mai fac afaceri cu masini cu preturi medii. Sunt prea multe pe piata .Afacerea este sau la harburi , pe care le ia la pret de  telefon mobil si le vinde la pret de Laptop ..sau masini peste 15.000 euro , unde concurenta nu este mare si clientul se hotaraste repede .

#33
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 rumlegok, on 15 martie 2017 - 11:20, said:

El are dreptate, cine ascunde numarul e samsar sigur.
Asa ai hotarat tu?

#34
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Da, hotarare definitiva si irevocabila.Posted Image

#35
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 uhu10uhu, on 15 martie 2017 - 11:01, said:

Un vanzator cinstit nu are de e sa ascunda numerel masinii in pozele anuntului (decat psihoza ori paranoia). In rest, daca-s ascunse numerele, sunt numere rosii sau numere din afara, e clar samsar.. Eu sar direct peste anunturile de genul asta.

Super oferte nu exista.
Depinde de personalitatea fiecaruia.Eu am devenit adeptul urmatoarei idei: cu cat lumea stie mai putine lucruri despre mine , cu atat traiesc mai linistit si sunt mai putin vulnerabil la anumite chestii/probleme

Am inceput sa sterg numerele masinii (cu exceptia localitatii)...din motivul de mai sus .La fel fac si cu numarul de telefon , pun anunturi doar pe site-uri care-mi ofera siguranta si confidentialitate. Nu  ascund nimic ,nu sunt tepar si nici samsar....ci am o alta conceptie.Toate masinile pe care le-am vandut au fost masini personale , au fost in regula iar unele dintre ele au avut si istoric casco sau revizii la reprezentanta.

In toate descrierile am oferit atat de multe detalii incat cumparatorul nu prea a mai avut ce sa ma intrebe la fata locului.....si cel mai important am scris si am oferit verificare la orice service .

P.S. Daca te pui pe verificat probabil o sa constati ca 95% dintre tepe au numerele vizibile.

Edited by polizei, 17 March 2017 - 01:19.


#36
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 polizei, on 17 martie 2017 - 01:06, said:

cel mai important am scris si am oferit verificare la orice service .

Nu e o idee buna. Unii samsari (sau clienti porci) sint mana-n mana cu unele service-uri de doi bani si acolo ti-o face cu ou si otet si ti-o poate si strica, tot tragand de ea, arde computerul daca cine stie ce tampenie face (intentionat sau nu), etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate