Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Vesnica problema=Acneea

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Salutari, stiu ca mai sunt inca 1000 de subiecte despre acnee, dar am decis sa fac topic separat pt ca la fiecare acneea se comparta diferit. Acum am 25 de ani si de pe la 14-15 ani nu m-am mai scapat de cosuri/ acnee. De pe la 17 ani am inceput sa ma barbieresc si aveam pielea foarte iritata + mi-au ramas multe citratici pe unde creste barba.

Cam de 3 ani mi-am lasat barba si doar o tund cu un trimmer, ca sa nu mai irit pielea aia nenorocita, ce e oricum iritata de la porcariile astea si barba mai ascunde cicatricile.

Tenul e super gras, in special in zona capului, dar si pe umeri/piept/spate, mereu a fost asa.

Am fost la multi dermatologi, de aia sunt satuli, aceleasi povesti nesfarsite fara niciun rezultat, Am incercat zynerit, mask gel plus, isotrexin, doxiciclina, sotret, roagutane si multe alte creme si porcarii inutile. Singurul ce m-a ajutat a fost Augmentin, desi l-am luat pentru altceva, in 2-3 zile m-a curatat complet pe fata, ramasese doar cicatricile.

Problema la mine e si din genetic, multe verisoare au si ele aceleasi probleme.

Nu stiu ce sa ii mai fac, uneori mi se rupe de ele, alteori ma iau depresiile cand ma vadt in oglinda. As lua iarasi augmentin, dar mi-e frica sa tot o tin sub control cu antibiotice.

Voi ce ati mai incercat?

#2
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Stiu o singura metoda eficenta si relativ ieftina sa scapi de acnee...trebuie sa faci sex :D

#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Poti sa incerci multe tratamente externe miraculoase, dar fara rezultat pana nu o sa-ti gasesti pacea interioara. Ca si tine am incercat multe chestii, pe baza de sinteza si naturiste (neem, gugul, kaishore guggul, tulsi si margusa (cu rezultate mai bune). Pentru igiena zilnica folosesc gel si sampon pentru bebelusi de la Himalaya. Oricum, de când nu mai sunt atat de infierat si dur sa condamn pe cei din jur si acneea a mai disparut, mai reapare sporadic si trece peste noapte, dupa un somn odihnitor.

#4
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Mibazon.
Este un unguent ieftin pe care-l gasesti la farmaciile veterinare.
Incearca-l.

#5
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014
Suplimente cu zinc ai incercat?

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ar trebui sa dai mai multe detalii privind stilul tau de viata si ce mananci/bei de obicei pe parcursul unei zile, daca faci miscare sau nu, daca ai o greutate normala sau sub/peste aceasta. dormi suficient, te hidratezi corespunzator ?
pentru reducerea sebumului de la nivelul tegumentelor si scalpului ajuta foarte mult un supliment alimentar pe baza de seleniu si zinc.
ma mir ca roaccutane nu te-a ajutat. duac gel ai incercat ? si terapia cu lumina albastra sau cu laser ajuta la distrugerea bacteriilor care intretin acneea.
pana una alta tu nici de fapt nu stii care este cauza exacta a acneei tale : poate fi pe fond hormonal, din cauza bacteriei Propionibacterium acnes, isi spune cuvantul si mostenirea genetica.
http://www.evz.ro/la...ni-1020972.html

#7
borlovanioan1

borlovanioan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.02.2017
Manca mai slab, fructe si legume (fara grasimi, sare, uleioase).  Poti incerca sa mananci putina drojdie - (proaspata) inainte de masa.  Igiena - dar asta e doar sapun + apa zilnic fara crème.
Si cand faci astea si eventual incepi si viata sexuala regulata o sa treaca de la sine.

#8
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008

 Dementozaur25, on 15 martie 2017 - 08:40, said:

Stiu o singura metoda eficenta si relativ ieftina sa scapi de acnee...trebuie sa faci sex Posted Image
La mine nu are efect metoda asta, cu sau fara, tot la fel de bubos sunt. Posted Image

 aris86, on 15 martie 2017 - 08:40, said:

Poti sa incerci multe tratamente externe miraculoase, dar fara rezultat pana nu o sa-ti gasesti pacea interioara. Ca si tine am incercat multe chestii, pe baza de sinteza si naturiste (neem, gugul, kaishore guggul, tulsi si margusa (cu rezultate mai bune). Pentru igiena zilnica folosesc gel si sampon pentru bebelusi de la Himalaya. Oricum, de când nu mai sunt atat de infierat si dur sa condamn pe cei din jur si acneea a mai disparut, mai reapare sporadic si trece peste noapte, dupa un somn odihnitor.
Am citit si eu niste chestii cum ca ar fi controlota psihic, sa nu ma mai condamn atat si sa ma iubesc pe mine mai mult. Dar greu cand ma privesc in oglinda. Posted Image)

 Topp, on 15 martie 2017 - 08:42, said:

Mibazon.
Este un unguent ieftin pe care-l gasesti la farmaciile veterinare.
Incearca-l.
O sa ma interesez de el, multumesc. Posted Image

 Bersherker, on 15 martie 2017 - 09:38, said:

Suplimente cu zinc ai incercat?
Da.

 corinadaniela, on 15 martie 2017 - 10:12, said:

ar trebui sa dai mai multe detalii privind stilul tau de viata si ce mananci/bei de obicei pe parcursul unei zile, daca faci miscare sau nu...
Depinde de zile, timpul liber il cam petrec la pc, dar iubesc si sportul, sa practic jogging-ul si cam tot la 2 zile ies la o alergare. Dulciuri cam evit sa mananc, dar uneori sunt ramnicios si tot gust ceva. Cafeaua imi place mult, dar incerc sa o fac mai slabuta, tot pt cosuri. Cat despre mancare, foarte rar mananc la fast food. Si sucuri nu beau decat foarte rar, H2O is the best. Posted Image

#9
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017
1. nu mai tine mainile pe fata-> lasa-ti fata cat mai goala
2. nu manca dulce seara(daca mananci, mananca si mai putin)
3. spala-te des pe fata, 1/2 din spalari (sau mai putin) sa fie cu sapun
Bafta!

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Dupa 25-30 de ani scapi....Tine-ti mainile acasa sa nu ramai cu cicatrici.

#11
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Pentru ca romanii sunt oricum in urma cu totul, am cautat pe siteuri mai din era noastra adica mai la west (stiu sunt un adevarat hipster degenerat) si am gasit mai multe lucruri interesante pe unele le-am incercat deja:
Avem asa:
  • benzoyl peroxide (peroxid de benzoil) - acesta este remediul americanilor pentru acnee, prin romanica mai rar se gaseste se pare. Nu l-am incercat, insa multi spun ca e bun.
  • acid salicilic (nu e aspirina) - asta urmeaza sa incerc
  • resorcinol - habar nu am, cine e interesat sa faca research despre asta si sa ne spuna si noua
Am incercat cu rezultate multumitoare insa nu perfecte:
  • ulei esential de Tea Tree - eu am avut de la Fares si am senzatia ca nu e asa bun asta, o sa incerc unul care scrie 100% pur pe el.
  • ulei esential de lavanda
  • ulei esential eucalipt
  • apa oxigenata
  • diverse geluri exfoliante
Procedura:
Iei gelul exfoliant, de curatare etc sau direct sapunul si te speli o tura cu apa calduta (nu fierbinte, nu calda ci călâie).
Mai dai o data cu gel, sapunul de mai sus, si inainte sa te clatesti, iei frumos un singur ulei esential (eu prefer pe cel de Tea Tree) si pui cate o picatura pe deget (el deobicei se foloseste diluat cu alt ulei dar in cazul meu il folosesc direct pe piele) si tamponezi cu degetul direct zonele afectate, lasi putin sa iti arda fata si apoi clatesti cu APA RECE de preferinta foarte rece.

Rezultatele sunt bune daca te speli de cel putin 2 ori pe zi si ca sa nu ti se usuce fata de tot iei si o crema de hidratare si reparatoare.

Cearceafurile si fetele de perna sa fie in permanenta FOARTE CURATE. Schimbi fata de perna o data pe zi si sa fie spalate foarte bine la 90 grade cu ceva bactericid.

Ceva sport de preferinta nu ceva care sa iti expuna fata la intemperii de orice fel (praf, apa, transpiratie abundenta, soare). Trage de fiare undeva umbrit si aerisit.

Pe gura poti baga Drojdie de Bere.

Pentru urme lasate de cosuri:
  • Crema cu retinoizi.

Acest post poate fi continuat de cine e interesat.

Edited by _-AppleS-_, 15 April 2017 - 16:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate