Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Wing Tsun la Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015
Se deschid cursurile de Wing Tsun la Bucuresti
Ip Man - Leung Ting Lineage

Sper sa fie interesant ceva nou

#2
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postjimbo, on 14 martie 2017 - 18:51, said:

Se deschid cursurile de Wing Tsun la Bucuresti
Ip Man - Leung Ting Lineage

Sper sa fie interesant ceva nou

Asa de nou, ca stiam ca exista de cel putin 1 an.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Placerea de a practica orice sport de contact ti-o poate induce antrenorul / instructorul . Daca cel care preda stie ce face , orice stil de lupta devine o placere . Personal nu il vad ca pe un full contact . Nu am auzit de competiti de lupta in acest stil si nici nu cred ca se preteaza la lupta cu manusi . Dar sunt convins ca practica acestuia aduce multe beneficii practicantului .

#4
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015

View PostSteetch, on 14 martie 2017 - 20:26, said:


Asa de nou, ca stiam ca exista de cel putin 1 an.

Unde anume, chiar sunt interesat. Poate o confuzie cu Wing Chun  ca este de altcineva, mi se pare Gary Lam

View PostJurasikMan, on 14 martie 2017 - 22:13, said:

Placerea de a practica orice sport de contact ti-o poate induce antrenorul / instructorul . Daca cel care preda stie ce face , orice stil de lupta devine o placere . Personal nu il vad ca pe un full contact . Nu am auzit de competiti de lupta in acest stil si nici nu cred ca se preteaza la lupta cu manusi . Dar sunt convins ca practica acestuia aduce multe beneficii practicantului .

Da chiar ai dreptate, este ceva diferit ca dezvolta reflexe si invata principii pentru aplicare. Pentru cine vrea ceva cu un antrenament fizic bun si rezutate, exista boxe, cel mai bun stil european Posted Image
Eu cred un expert de Wing Tsun + boxe + BJJ poate fie de invins ...... sau de eliminat cu gloante Posted Image

#5
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
o variant de box... ratata dpmdv ... no ofence catre WC (Wing Chun)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5FftyahORqg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tatic_distrat, 15 March 2017 - 16:00.


#6
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015

View Posttatic_distrat, on 15 martie 2017 - 15:59, said:

o variant de box... ratata dpmdv ... no ofence catre WC (Wing Chun)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5FftyahORqg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da asa este inutil si o pierdere de timp. Dar pentru incepatori este foarte ok sa incerce asa sparring, altceva nu este in video decat o incercare cam comica. Si cum am spus, doar wing tsun (chun...ving....nu conteaza nume) nu ajunge, trebuie si alta experienta sa fie destul de ok. De exemplu eu am trecut prin judo, karate, tai chi, ju jitsu si la sfersit la wing tsun si escrima.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pretentiile sunt exagerate si treaba devine ridicola cu stilurile chinezesti.
Tocmai vizionai un cont de FB cu WC prin Bucuresti si aveau un filmulet intitulat: "Are you ready for war ?" WTF Posted Image

#8
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015

View Postoverseas, on 15 martie 2017 - 16:58, said:

Pretentiile sunt exagerate si treaba devine ridicola cu stilurile chinezesti.
Tocmai vizionai un cont de FB cu WC prin Bucuresti si aveau un filmulet intitulat: "Are you ready for war ?" WTF Posted Image

Posted Image  imi pare rau ca cineva (wing chun) are o abordare genul super macho Posted Image  asta este vorba de copii.
Eu m-am antrenat cam o luna la fiecare sala de wing chun din bucuresti sa inteleg care era treaba (2 diferenti lineage) la o sala am gasit un marketing enorm si interesul sa dezvolte cursuri de mind training (bani). Tehnic vorbind prea urlete si tipete, da are experienta si a studiat stilul, ok poate pe viitor o sa fie super bun. Dar prea filme de arte martiale, nu vreau sa supar pe nimeni dar trebuie separat job-ul cu mind training corporate de arte martiale.
Celalta scoala a fost destul de ok cu antrenori pregatiti, mi a placut mult abordare clasica si directa. Din pacate acele diferente tehnice la antrenamente mi au facut sa aleg sa continuu cu wing Tsun si sa ma chinuiesc cu calatorii pentru antrenamente dar sa nu schimb lineage.

Stilurile chinesesti pentru care pot sa fiu de acord ca treaba devine ridicola este wushu, dar este cu tot altceva si respect pentru cine munceste din greu. Daca dorim ceva scientific mergem atunci la wing tsun ca o sa ne dea o baza total diferita dar cu principii foarte clari si utili Posted Image Daca dorim ceva hard si cu o pregatire fizica grea, atunci MMA, BJJ, BOXE
Despre video nu stiu, dar vreau sa il caut din curiositate, deja imaginez ceva Posted Image

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Din linia lui Philip Bayer cunosti pe cineva? Daca o sa ai ocazia (sau poate ai avut) sa cunosti stilul sau observi ca e cam diferit. Personal am practicat 3 ani ( la Chisinau) si mi-a placut foarte mult, un stil foarte realist si practic. Din pacate vad pe youtube numai filmulete de genul acelui de mai sus care strica imaginea. Eu cred ca foarte putin inteleg acest stil, chiar instructori fiind.

#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SGyQ_XVBDbU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Astia toti va vind iluzii. Pe la bataile alea-n cusca, K1 sau cum naiba le-o zice, isi mai ia citen un wingciung in freza, de nu-i adevarat. Prima minciuna este, ca nu-ti trebuie dezvoltare fizica, fapt cica dovedit de femeia care a inventat stilul.
Breh faceti ceva bun pentru sanatatea voastra si lasati iluziile. Nimic nu-i mai periculos, decit sa crezi, ca faci fata unei situatii de strada, cind e clar de la o posta, ca urmeaza macelul. De la niste kilograme in sus orice pumn poate fi singurul si ultimul.
Cautati pe youtube wingX versus orice si-o sa vedeti, ca ceva nu se potriveste. Miscarile alea hazlii de incepatori, care se bat pentru prima oara nu seamana nicicum cu filmele cu tema Ip Man, dar asa arata realitatea, deci mare atentie

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Depinde si de antrenor. Sunt unii care au si simtul realitatii. Al meu de exemplu mereu zicea ca unul mai mare si mai puternic este in avantaj. Iar baietii care se antrenau in serios la noi in sala aveau si forma fizica. Eu singur ma uimesc ce prostii vad pe youtube si ei numesc alea lupte. Sau se considera luptatori.

#13
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015

View Postvinciun, on 19 martie 2017 - 17:30, said:

Din linia lui Philip Bayer cunosti pe cineva? Daca o sa ai ocazia (sau poate ai avut) sa cunosti stilul sau observi ca e cam diferit. Personal am practicat 3 ani ( la Chisinau) si mi-a placut foarte mult, un stil foarte realist si practic. Din pacate vad pe youtube numai filmulete de genul acelui de mai sus care strica imaginea. Eu cred ca foarte putin inteleg acest stil, chiar instructori fiind.

Acuma am verificat si vorbim de Lineage Wong Shun Leung si la bucuresti mi se pare ca exista o scoala, am fost la iei si sunt ok si practici fara prostii in cap. Dar nu sunt sigur, verifica pe wingchun.ro sau poate sa incerci ceva diferit ca wing tsun, depinde de ce se doreste de stilul aceasta.

View Postvata_pa_batz, on 20 martie 2017 - 08:06, said:

Astia toti va vind iluzii. Pe la bataile alea-n cusca, K1 sau cum naiba le-o zice, isi mai ia citen un wingciung in freza, de nu-i adevarat. Prima minciuna este, ca nu-ti trebuie dezvoltare fizica, fapt cica dovedit de femeia care a inventat stilul.
Breh faceti ceva bun pentru sanatatea voastra si lasati iluziile. Nimic nu-i mai periculos, decit sa crezi, ca faci fata unei situatii de strada, cind e clar de la o posta, ca urmeaza macelul. De la niste kilograme in sus orice pumn poate fi singurul si ultimul.
Cautati pe youtube wingX versus orice si-o sa vedeti, ca ceva nu se potriveste. Miscarile alea hazlii de incepatori, care se bat pentru prima oara nu seamana nicicum cu filmele cu tema Ip Man, dar asa arata realitatea, deci mare atentie

Sincer nimeni a vorbit de participare la K1, si nu prea cred ca oameni vor toti sa devina niste masine de razboi. Doar putini au capacitate sa devina razboinici adevarati. Cine vrea K1 trebuie sa faca altceva eu prefer Bjj pentru asa ceva. Dar mai citeste bine ce am postat, mi se pare ca sunt foarte clar Posted Image

Edited by jimbo, 20 March 2017 - 12:15.


#14
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postjimbo, on 20 martie 2017 - 12:09, said:

Sincer nimeni a vorbit de participare la K1, si nu prea cred ca oameni vor toti sa devina niste masine de razboi. Doar putini au capacitate sa devina razboinici adevarati. Cine vrea K1 trebuie sa faca altceva eu prefer Bjj pentru asa ceva. Dar mai citeste bine ce am postat, mi se pare ca sunt foarte clar Posted Image

Nu mai citesc o data si nici mai bine. Ce-ai compus tu acolo e punctul tau de vedere, care nu inchide discutia ca-ti place tie.
Nici  Bjj sau orice altceva nu ajuta, daca fizicul si psihicul nu ajuta. Ceea ce se poate intimpla, insa, este sa te crezi intr-o siguranta inselatoare. Poate ar trebui sa pricepi tu mai adinc, ce am vrut io sa zic. Niciun stil din lumea asta nu este unul sigur. In plus toate astea cu Wing vor bani, deci iti vor povesti, fix ce vrei tu sa auzi

#15
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1uG2hBcfVTQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dar la sfersit tot se rezuma la asa ceva.....95% de practicanti oricare stil asta este, lupta fara stil Posted Image sau cel ca stie sa faca ceva in plus castiga, atat
K1 o lasam la animale de lupta Posted Image

View Postvata_pa_batz, on 20 martie 2017 - 12:20, said:

Nu mai citesc o data si nici mai bine. Ce-ai compus tu acolo e punctul tau de vedere, care nu inchide discutia ca-ti place tie.
Nici  Bjj sau orice altceva nu ajuta, daca fizicul si psihicul nu ajuta. Ceea ce se poate intimpla, insa, este sa te crezi intr-o siguranta inselatoare. Poate ar trebui sa pricepi tu mai adinc, ce am vrut io sa zic. Niciun stil din lumea asta nu este unul sigur. In plus toate astea cu Wing vor bani, deci iti vor povesti, fix ce vrei tu sa auzi
Posted Image  asa da idea, orice stil sa fie 100% aplicabil are nevoie si de parte fizica. Dar parte fizica o faci oriunde in o sala de fitness, la wing tsun se plateste pentru arta martiala nu pentru aerobica, si da este scump pentru ca este destul de particular si nu este pentru toti.
Doar nu intelegeam ce spunei, in ultimul post ai fost clar si direct, asa trebuie Posted Image
Intre timp am mai postat 1 video de wing tsun si un video de o lupta reala ca expilca ce se intempla la 95% de practicanti de arte martiale....nu o sa stie sa puna in practica nimica Posted Image  de asta trebuie un instructor bun sa iti dea nu doar parte tehnica.

#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Hai sa-ti zic o chestie, figuri complicate si-n acelasi timp precise, cu reactii fantastice ca-n filmele cu Bruce Lee, Ip Man si care-or mai fi NU EXISTA IN REALITATE.
Mai devreme sau mai tirziu si aici este vorba despre domeniul secundelor batalia ajunge la sol. Este logic si-n natura lucrurilor, pentru ca-n realitate batausii nu stau cuminti fata-n fata facind scheme misto si hlizindu-se unii la altii cu tot felul de grimase de concentrare. Exact la sol au ajuns si doi dintre cei mai cunoscuti sefi ai diverselor stiluri de wingX. Parca Leung Ting versus nu-stiu-cum. La final a fost o bataie de tot risul, la sol, cu pumni care zburau aiurea. Se gaseste pe youtube. Cind adversarul loveste din toate pozitiile cu disperare, e imposibil sa-ti iasa ca-n filme. In realitatea de strada, miscarile arata dezordonat, fara urma de figurile alea alambicate, in care investesti atita timp si abnegatie.
Daca vreti sa intelegeti, bine, daca nu....treaba voastra. Io v-am zis, sa va uitati la filmulete de genul X versus Y si sa va puneti singuri intrebari

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Dap, am vazut o filmare din asta pe Youtube cu maestri legendari in ring, era alb negru si dadeau aia niste gherle de nu-i primea la Local Combat.
Boxul tailandez e cam singurul care nu e departe de adevar.

Edited by overseas, 20 March 2017 - 13:36.


#18
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015
Mi se pare ca am postat si un video, si nu mi se pare ca era ceva de asa wow ce tehnica....era o bataie de strada la sfersit, si acolo este cu totul altceva. Va garantez ca in strada nu tine nimica, acolo este grav, dar experienta la un stil ajuta putin (dar fara filme cu van damme).
Dar arta martiala neaparat trebuie sa fie pentru lupta la sange? Cred ca au si altceva la baza sau de ce exista stiuluri ca wushu, tai chi chuan, si altele ca de lupta au chiar 0. Tot este ce alege persona interesata :
- vreau sa fiu luptator
- vreau sa ma dezvolt cu reflexe si elasticitatea
- vreau sa merg la olipmiade
- vreau sa ma relaxez
- vreau sa pierd timp

Astea sunt puncte pentru care se alege o arta martiala, altceva poate ca este dar nu are relevanta. Cine nu vrea asa ceva alege kangoo jump, yoga sau la pat Posted Image

Am uitat ceva, pana in ani 2000 si ceva, lupta la sol nu exista deloc in arte martiale. Au fost fratii Gracie ca au creato si au facut cunoscut, si dupa iei au inceput maimute la toate stiluri sa adauge lupta la sol. Aceasta este istoria reala! MMA, K1 sunt toate chesti nascute dupa iei, inainte nici vorba de asa ceva. Si nu imi spuneti ca judo sau lupta greco-romana le adaugam in lista, pentru ca nu au lovitri, doar blocaje.

Edited by jimbo, 20 March 2017 - 13:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate