Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Salar pentru Menaj/Gatit

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
salar e prescuratrea de la salahor?

#20
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
e oare o pensionara care are deja ceva bani din pensie, si vrea venituri suplimentare ca nu poate sta acasa toata ziua, dupa o viata de munca?
Daca da, cat ii dai e ok.

daca e vorba de o persoana tanara, care face asta pentru studii sau viitor, o tii in loc...

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nici mie nu imi place cum suna, dar popular este corect si salar.

"SALÁRIU, salarii, s. n. Contravaloarea muncii prestate de salariat în baza contractului individual de muncă, care cuprinde salariul de bază, indemnizațiile, sporurile și alte adaosuri; leafă2. [Var.: (pop) salár s. n.] – Din fr. salaire, lat. salarium."

#22
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostNaijax, on 14 martie 2017 - 18:13, said:

Asa este dar salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată nu include sporuri si alte adaosuri.
Cu ar fi ce ? bonuri de masa ?  Posted Image (oricum doamna presupun ca mananca din ce gateste la locul de munca), la privat cati crezi ca dau sporuri  (pe langa salariu mimim) ? poate sa plateasca cateva ore din orele suplimentare Posted Image
Ma tot uit la un anunt in care scrie cineva ca ofera un salariu care poate sa ajunga si la  3000 pentru o menajera ,dar are conditii: studenta/eleva/absolventa/tanara (!?)
...oricum cand vrei un salariu pe masura prespun ca trebuie sa ai si calificare in domeniu,vrei bani cu gramada dar calificare ioc !
Elcadia
850 RON nu cred ca e  OK , uita-te pe site-urile de anunturi si fa o comparatie: ce oferi tu si ce ofera altii tot in Iasi, ma mir ca nu a plecat de la tine, daca esti mulumit(a) de persoana respectiva nu o lasa sa scape ! (sunt altii care ofera mai mult +carte de munca).

Edited by stlk, 14 March 2017 - 18:49.


#23
Elcadia

Elcadia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.10.2006

View PostArianna-D, on 14 martie 2017 - 17:55, said:

Salariul de baza minim brut pe tara este 8,735 lei/oră. http://legeaz.net/mo...arantat-pe-tara

In functie de asta, vezi daca este prea putin sau nu.

Vorbim aici despre un pret pe ora cu contact, ce primeste in mana este cu totul altceva. Suma pe luna primita in mana esta cca 1065 http://www.calculato...alcs2&suma=1450, daca vom calcula asa chiar dau peste acea suma.

View Postaeon, on 14 martie 2017 - 18:19, said:

buna intrebare, ce naiba de "menaj" poti face 6 ori pe zi, in fiecare zi? cat sa gatesti si sa speli pentru 3 persoane?
stiu destule cazuri de "menaj", dar de 3 ori pe saptamana 4-5 ore intr-o casa decenta cu 3 persoane e arhisuficient pentru curatenie si gatit
Topicul nu a fost pus pentru a discuta ce treaba se face, ci pentru a afla parerile voastre legate de suma cuvenit.

View PostTheRipper, on 14 martie 2017 - 18:27, said:

e oare o pensionara care are deja ceva bani din pensie, si vrea venituri suplimentare ca nu poate sta acasa toata ziua, dupa o viata de munca?
Daca da, cat ii dai e ok.

daca e vorba de o persoana tanara, care face asta pentru studii sau viitor, o tii in loc...

View PostTheRipper, on 14 martie 2017 - 18:27, said:

e oare o pensionara care are deja ceva bani din pensie, si vrea venituri suplimentare ca nu poate sta acasa toata ziua, dupa o viata de munca?
Daca da, cat ii dai e ok.

o persoana tanara, care face asta pentru studii sau viitor, o tii in loc...


asa este dna are cca 60 de ani

View Poststlk, on 14 martie 2017 - 18:38, said:

Cu ar fi ce ? bonuri de masa ?  Posted Image (oricum doamna presupun ca mananca din ce gateste la locul de munca), la privat cati crezi ca dau sporuri  (pe langa salariu mimim) ? poate sa plateasca cateva ore din orele suplimentare Posted Image
Ma tot uit la un anunt in care scrie cineva ca ofera un salariu care poate sa ajunga si la  3000 pentru o menajera ,dar are conditii: studenta/eleva/absolventa/tanara (!?)
...oricum cand vrei un salariu pe masura prespun ca trebuie sa ai si calificare in domeniu,vrei bani cu gramada dar calificare ioc !
Elcadia
850 RON nu cred ca e  OK , uita-te pe site-urile de anunturi si fa o comparatie: ce oferi tu si ce ofera altii tot in Iasi, ma mir ca nu a plecat de la tine, daca esti mulumit(a) de persoana respectiva nu o lasa sa scape ! (sunt altii care ofera mai mult +carte de munca).


tocmai, crede-ma ca m-am uitat pe OLX maxim vezi 1200 pe 8 ore, poti sa ma indrumi unde vezi tu astfel de salarii?
Ma tot uit la un anunt in care scrie cineva ca ofera un salariu care poate sa ajunga si la  3000 pentru o menajera ,dar are conditii: studenta/eleva/absolventa/tanara (!?)  - acel anunt cauta cu totul altceva crede-ma este acolo de 3 ani si cauta doar studente, ma indoiesc ca le cauta pentru menaj.

View Postaeon, on 14 martie 2017 - 18:19, said:

buna intrebare, ce naiba de "menaj" poti face 6 ori pe zi, in fiecare zi? cat sa gatesti si sa speli pentru 3 persoane?
stiu destule cazuri de "menaj", dar de 3 ori pe saptamana 4-5 ore intr-o casa decenta cu 3 persoane e arhisuficient pentru curatenie si gatit
aici cred ca trebuie luat in calcul si viteza de lucru.

Edited by Elcadia, 14 March 2017 - 18:52.


#24
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostElcadia, on 14 martie 2017 - 18:51, said:

...
Faza cu 3000 am scris-o ca fapt divers  in nici un caz nu e o recomandare ca sa dai un  asemenea salariu (nici macar jumatate) dar 850 RON mi se pare cam putin ! daca tu crezi ca atat merita, nu stiu de ce ne mai intrebi pe noi ! site-uri de anunturi nu inseamna doar OLX (e internetul plin de astfel de siteuri !)

Edited by stlk, 14 March 2017 - 19:06.


#25
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
850 lei?!?! Posted Image  las'o dracu de treaba. Si ne mai miram de ce vestul ne priveste ca fiind o tara bananiera. Unii straini au impresia ca noi dormim jos pe podea, ca n-avem paturi. Pai cred si eu cand aud cat se castiga in tara asta.


Ca fapt divers
In afara salariu dat de tine se castiga in doua zile. Si vorbim de un salariu minim stabilit prin lege.

Edited by andreiMembruAnonimut, 14 March 2017 - 19:47.


#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostNaijax, on 14 martie 2017 - 17:39, said:

In mod normal o menajera are program de luni pana vineri (5 zile, 8h/zi) si se plateste cu 100RON/zi = 2000RON/luna

In Bucuresti sunt oameni cu studii superioare care lucreaza in call-center si nu fac atatia bani. Plus debutanti in job care merg la munca  pentru 1400 lei pe luna net.
Din pacate asta e realitatea - de asta romanii au ajuns maturatorii Europei si sclavi prin Italia pe nu stiu ce plantatie culcati claie peste gramada in container.

#27
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostNaijax, on 14 martie 2017 - 17:39, said:

In mod normal o menajera are program de luni pana vineri (5 zile, 8h/zi) si se plateste cu 100RON/zi = 2000RON/luna
Asta inseamna 12.5 lei/ora deci ar trebui sa-i oferiti o retributie echivalenta.
12.5 lei/ora x 6 ore = 1500RON
Sper ca glumesti, nu castiga bancheri cat spui tu.
850 e mai mult decat suficient petru 6 ore.
Tariful e de 50 lei pe zi la 6-8 ore, nicidecum 100 lei...

View Postpupama, on 14 martie 2017 - 17:50, said:

si salariul minim pe economie e mai mult, ce naiba...
Salariul minim e pentru 8 ore, nu 6 ore.
E mai mult decat sufficient, tine cont si de faptul ca cele mai multe care lucreaza asa au si alt venit ce vine din bugetul de stat (indemnizatie handicap, pensie, ajutoare sociale, etc) si deaceea si vor la negru, ca sa poata incasa si de la stat niste bani, subventii, etc.
Practic fura statul de doua ori Posted Image

In orice caz, daca ea sta in continuare, inseamna ca o platesti suficient.

Edited by rumlegok, 14 March 2017 - 20:07.


#28
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
depinde si ce face pt banii aia. ca daca trebuie smotru la milimetru ..e cam putin

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Adevarat va spun: bubuie Bucurestiul de salarii de 1300 lei net pe luna.
Stiu personal un caz in care femeia de serviciu castiga un salariu orar mai mare decat absolventul cu studii superioare care baga in baza de date si indosariaza (post de referent sau consilier clienti)

Edited by rosix, 14 March 2017 - 21:58.


#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostElcadia, on 14 martie 2017 - 17:25, said:

Buna,

As dori si eu o parere pentru un salar pentru o doamna care se ocupa cu menajul si gatitul pentru o familie de 3 persoane, 6 ore pe zi. Momentan ii ofer 850 RON, este un salar bun? Este vb de IASI.

Va multumesc pentru pareri.
Iti poti permite sa ii platesti mai mult?
Atunci probabil ar trebui sa o faci.

Tu ai putea trai cu 850ron? Daca nu, probabil ar trebui sa ii platesti mai mult.

Concluzie finala; ar trebui sa ii platesti mai mult

#31
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ar trebui să plătești din ce în ce mai puțin, până te amenință că va pleca. Abia atunci ăla e salariul corect.

#32
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postrosix, on 14 martie 2017 - 21:53, said:

Adevarat va spun: bubuie Bucurestiul de salarii de 1300 lei net pe luna.
Stiu personal un caz in care femeia de serviciu castiga un salariu orar mai mare decat absolventul cu studii superioare care baga in baza de date si indosariaza (post de referent sau consilier clienti)
Bucuresti e un caz mai aparte... sunt multi care isi permit sa supraliciteze pentru servicii.
Daca ai noroc si te angajeaza un milionar, ai sanse sa castigi mult mai bine decat oameni cu facultate si care mai au si functie de sefulet prin companie Posted Image
Ca o intamplare funny, mama unui fost coleg l-a intretinut in facultate cu banii facuti ca menajera la un milionar, venit la negru pe langa pensia "de handicap" a ei. Mama lui locuia undeva cu bunica pe langa bucuresti intr-un sat, el cu chirie impreuna cu altcineva.
Si dupa ce a terminat asta facultatea, ii tot batea obrazul ca ea s-a chinuit sa il intretina in facultate si degeaba, ca a ajuns sa castige mai putin ca ea Posted Image

Edited by rumlegok, 15 March 2017 - 00:55.


#33
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
elcadia, raspunde-ti sincer la urmatoarea intrebare : daca ai fi in locul doamnei respective, ai fi multumita de cei 850 lei primiti pentru munca depusa ? eu cred ca nu.
sau gandeste-te ca in locul doamnei ar fi mama ta, o matusa, o ruda apropiata. tot atat de putin ai plati-o ? sau le-ai lasa sa munceasca la o familie, pe banii astia ?
tu, daca ai face toate treburile pe care ti le face doamna in casa, scutindu-te de timp pierdut si efort, ai fi multumita daca ai fi platita cu acesti bani ?

#34
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Poststlk, on 14 martie 2017 - 18:38, said:

Cu ar fi ce ? bonuri de masa ?  Posted Image (oricum doamna presupun ca mananca din ce gateste la locul de munca), la privat cati crezi ca dau sporuri  (pe langa salariu mimim) ? poate sa plateasca cateva ore din orele suplimentare Posted Image
Ma tot uit la un anunt in care scrie cineva ca ofera un salariu care poate sa ajunga si la  3000 pentru o menajera ,dar are conditii: studenta/eleva/absolventa/tanara (!?)
...oricum cand vrei un salariu pe masura prespun ca trebuie sa ai si calificare in domeniu,vrei bani cu gramada dar calificare ioc !
Elcadia
850 RON nu cred ca e  OK , uita-te pe site-urile de anunturi si fa o comparatie: ce oferi tu si ce ofera altii tot in Iasi, ma mir ca nu a plecat de la tine, daca esti mulumit(a) de persoana respectiva nu o lasa sa scape ! (sunt altii care ofera mai mult +carte de munca).

Sporuri:
- spor pentru condiţii deosebite de muncă, grele, periculoase sau penibile, 10% din salariul de bază;
- pentru orele suplimentare şi pentru orele lucrate în zilele libere şi în zilele de sărbători legale ce nu au fost compensate corespunzător cu ore libere plătite se acordă un spor de 100% din salariul de bază;
- pentru vechime în muncă, minimum 5% pentru trei ani vechime şi maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de bază;
- pentru exercitarea şi a unei alte funcţii se poate acorda un spor de până la 50% din salariul de bază al funcţiei
Adaosuri:
- adaosul de acord;
- premiile acordate din fondul de premiere, calculate într-o proporţie de minimum 1,5%
- alte adaosuri convenite la nivelul unităţilor şi instituţiilor.
Altevenituri:
- tichetele de masă, tichetele cadou şi alte instrumente de similare acordate
Avantajele primite
- cazare, hrană, îmbrăcăminte, precum şi alte bunuri sau servicii oferite gratuit
- împrumuturi nerambursabile;
- abonamentele şi costul convorbirilor telefonice, inclusiv cartelele telefonice;
- permise de călătorie pe orice mijloace de transport;

#35
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

Topicul nu a fost pus pentru a discuta ce treaba se face, ci pentru a afla parerile voastre legate de suma cuvenit.

salariul este raportat intotdeauna la ce face respectivul angajat
tu spui doar 6 ore/zi/5zile pentru menaj si gatit la 3 persoane: strict cu aceste date, eu as da afara o asa persoana deoarce e lenesa si incompetenta
dar daca ai vila de 500 mp, curte de ingrijit, sera cu plante, gatitul presupune tot felul de fineturi zilnice si cantitati impresionante de mancare iar proprietarii sunt de o lene absoluta, nici un pahar nu spala, atunci tot respectul ca acea persoana se descurca

la caz clasic de casa 100mp cu o curticica tot pe atat si o familie mama, tata si copil, o persoana pentru menaj nu are ce curatenie si gatit sa faca mai mult de 3 zile pe saptamana si in nici un caz cate 6 ore (gatesti 2 feluri de mancare in 2 ore, sters praful si aspirator in alte 2 ore), caz in care 800 lei cred ca e ok

Edited by aeon, 15 March 2017 - 10:18.


#36
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
aeon, depinde. sunt familii in care nici-unul dintre membri nu misca un pai, nu spala un vas, nu-si pune lucrurile la loc, lasand totul in sarcina menajerei. si care poate au pretentia ca in fiecare zi sa aiba alt fel de mancare proaspat gatita, iar lenjeria de pe pat/prosoapele sa fie schimbate zilnic/la 2 zile, ca la hotel.
elcadia, care sunt activitatile pe care le face doamna aceea pentru voi ? familia voastra include si un copil, de care tot doamna aceasta se ocupa ? doamna va face si cumparaturile, va plateste facturile ? locuiti la bloc (daca da, cate camere are apartamentul) sau la casa ? casa este mare, aveti si curte pe care tot doamna trebuie s-o mature/spele ?
ca asa putem sa ne dam cu parerea pana maine, daca nu stim exact ce si cum. suma pe care i-o platesti poate fi mica, suficienta sau exagerata, atata timp cat nu spui si ce anume face pentru voi.

Edited by corinadaniela, 15 March 2017 - 10:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate