Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Imprumut din Romania, munca in UK

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu te mai lua dupa toti frustratii, e normal sa te stabilesti unde te simti mai bine, daca UK iti displace e f bine sa te intorci

cu creditul nu prea ai ce sa faci, cat timp traiesti in tara A si vrei credit in tara B o sa-ti fie cam imposibil fara garantii (collateral). poate doar un credit de nevoi personale
poti incerca la banci mai permisive gen ING sau Alpha Bank, de fapt poti incerca la cat mai multe
daca poti dovedi ca ai un venit stabil pe toata durata creditului, e ok. doar ca nu inteleg, daca tu muncesti acolo si te intorci in Ro nu vei mai munci acolo
deci de unde vei mai plati ratele? va trebui sa te angajezi in Ro
cand te angajezi in Ro si faci 6 luni vechime la un angajator local te poti adresa bancilor pt. prima casa fara nici un impediment, iar banii stransi in UK ii poti folosi ca avans consistent

PS scoringul pe credit card in afara din cate stiu e cu atat mai bun cu cat folosesti cardul de credit
deci nu se scot bani cash de pe el, asta e cea mai mare prostie. se plateste cu el peste tot si se pune la loc la salariu

#20
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 Denisabrasov, on 14 martie 2017 - 14:22, said:

[...]eu nu folosesc cardul, primesc salariul, ii scot si pa, nu rulez cardul deloc.
Ai vreun motiv anume pentru care procedezi asa?

#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
@ Denisabrasov
Raspuns direct - se poate
Am contractul de munca inregistrat in UK si mi-am luat masina in leasing fara nicio problema.
Am intrebat la banca, doar de curiozitate, si mi-au confirmat ca pot accesa un imprumut ipotecar sau prima casa fara nicio problema.
Ai nevoie de;
- contractual individual de munca  (eventual tradus si legalizat)
- certificat cu apostila de la ministerul de finante din UK de unde rezulta veniturile si plata taxelor
- fluturasi de salariu (ptr. ultimele 3 sau 6 luni) sau extras cont bancar de la banca unde intra salariu in cont / astea nu sunt neaparat necesare dar unele banci solicita si hartiile astea.

Succes

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 Denisabrasov, on 14 martie 2017 - 14:22, said:

Aici nu ti de acorda imprumut usor, am incercat, stand in chirie este mult mai greu, iti evalueaza cardul de credit, nu stiu cum calculeaza ei anumite puncte, daca nu sunt indeajuns nu te baga in seama si eu nu folosesc cardul, primesc salariul, ii scot si pa, nu rulez cardul deloc.
Am auzit ca se poate dar nu reusesc nici cum sa iau de aici desi este mult mai avantajos.

nu stiu cum este in uk, dar in romania, atunci cand scoti bani de la atm cu cardul de credit, esti taxat pe masura.
cardul de credit este facut pentru a plati cu el produse si servicii, pentru a folosi limita de credit pusa la dispozitie de banca.
atata timp cat tu nu folosesti limita de credit, banca nu are de unde sa stie daca tu esti un client bun-platnic sau rau-platnic. adica daca iti achiti la timp obligatiile sau nu.

#23
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
Probabil e o confuzie cu cardul ala de credit, nimeni nu ia salariul pe cardul de credit.
Ca sa iei credit in UK ti se calculeaza un 'credit score' pe baza mai multor factori - daca ai direct debite din contul curent, daca esti la zi cu cardurile de credit etc... Daca folosesti corect cardurile de credit iti cresc acel scor si sansele de a-ti fi aprobat creditul. Daca scoti toti banii de pe cardul de debit nu influenteaza cu nimic.

#24
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006

 Naijax, on 14 martie 2017 - 16:36, said:


Am contractul de munca inregistrat in UK si mi-am luat masina in leasing fara nicio problema.


Contractul este la o firma din Ro, sau din UK?

Mie mi-au zis ca nu se poate, desi aveam 4 ani lucrati in Danemarca, acte, etc, plus ca mai am proprietati pe numele meu in RO, si nici o datorie, deci aveam cu ce sa garantez, inclusiv giranti & shit.

#25
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Da!

Casa va trebui făcută ori prin firmă, ori cumpărată la cheie (la BCR), cu excepția CEC-ului, unde puteți lua credit de acest gen inclusiv pentru case care se construiesc. Probabil și alte bănci sunt de-acord, dar la CEC e posibil 100%.

Bineînțeles că va trebui să girați cu proprietatea pe care tocmai o achiziționați prin credit și să aveți ori ceva cu care să garantați (e.g. depozit în bancă, o altă proprietate) sau girant. Dacă aveți noroc, scăpați fără garant, dar nu cred că e posibil în general.

La ghișeu nu vă va recunoaște nimeni nici o adeverință de salariu din afară (îmi zice o sictirită de la CEC "eu știu ce-ați scos la imprimantă aicia...?", nu pot să zic că nu-i dau dreptate ...), dar veți fi nevoită să semnați o declarație pe proprie răspundere cum că sunteți solvabilă și puteți plăti.
Dobânda a fost la fel ca cea standard, precum și comisioanele.

#26
Denisabrasov

Denisabrasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.03.2017
Va multumesc pt toate raspunsurile!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate