Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Imprumut din Romania, munca in UK

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Denisabrasov

Denisabrasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.03.2017
Pot face imprumut bancar in Romania daca lucrez in Uk?

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Da

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Teoretic da, practic... iti vor cere cate in luna si in stele + sa iti fie virat salariul in Romania >:-)

#4
Denisabrasov

Denisabrasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.03.2017
Treaba este ca vreau sa imi iau o casa, mi se pare mai complicat cu programul prima casa decat un credit ipotecar si atat, dar am citit pe site-urile lor si nimeni nu spune nimic concret. Venind acasa as fi vrut sa stiu cu ce acte sa vin pregatita dar nimeni nu raspunde pe site-urile lor.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDenisabrasov, on 14 martie 2017 - 13:53, said:

Pot face imprumut bancar in Romania daca lucrez in Uk?
Se pare ca da: https://www.agerpres...-tarii-14-47-21

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pai nu ai cu ce acte sa vii , pentru ca este nevoie sa identifici casa pe care doresti sa o cumperi. Banca care va acorda creditul trebuie sa se asigure ca locuinta valoreaza suma imprumutata plus dobanda aferenta , ca sa nu ia plasa si va face o expertiza . Tu nu vei lua banii , banca va face plata direct catre vanzator / dezvoltator / agentie .

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
Dar de ce nu iti faci acolo credit ? Ai dobanzi mult mai bune...

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Recomandabil ar fi sa ceri de la locul de munca, eventual si de la autoritatea fiscala (ANAF-ul din regat), actele cerute de banci. Eventual suna la cele care ti se par cele mai avantajoase si cere informatii.

#9
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
aici nu te va baga nimeni in seama.
sa zicem ca nu platesti ratele imprumutului.

ce face banca din ro?
se screme sa iti ia banii din salariul din afare ro?

fii serios.

#10
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

View PostDenisabrasov, on 14 martie 2017 - 14:04, said:

Treaba este ca vreau sa imi iau o casa, mi se pare mai complicat cu programul prima casa decat un credit ipotecar si atat, dar am citit pe site-urile lor si nimeni nu spune nimic concret. Venind acasa as fi vrut sa stiu cu ce acte sa vin pregatita dar nimeni nu raspunde pe site-urile lor.


Casa pe care vrei sa o cumperi este in Romania, sau in UK?
Merge doar daca vrei sa-ti cumperi casa in Romania.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
iti va cere dovada de la banca unde-ti este virat salariul..., iar dovada nu va fi stampilata, deci nu-ti vor acorda creditul... :(

OFFTOPIC: ce mama dreakului mai cauti casa in RO? ti-e dor de gropi in asphalt (si nu numai)? nu ai de unde sa iei vreun stafilococ galbui? chiar vrei sa te certi cu vecinii si furnizorii de utilitati? esti amator de protestat in piata victoriei? nu poti candida la primarie pt ca nu ai domiciliu in localitate? etc! etc! etc...

#12
Denisabrasov

Denisabrasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.03.2017
Aici nu ti de acorda imprumut usor, am incercat, stand in chirie este mult mai greu, iti evalueaza cardul de credit, nu stiu cum calculeaza ei anumite puncte, daca nu sunt indeajuns nu te baga in seama si eu nu folosesc cardul, primesc salariul, ii scot si pa, nu rulez cardul deloc.
Am auzit ca se poate dar nu reusesc nici cum sa iau de aici desi este mult mai avantajos.

#13
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

View PostKarhu, on 14 martie 2017 - 14:12, said:

Dar de ce nu iti faci acolo credit ? Ai dobanzi mult mai bune...


Pentru ca nici o banca nu iti va da imprumut pentru o proprietate pe care o cumperi in afara zonei in care teoretic are "jurisdictie".
Daca nu iti platesti rata, si banca din Anglia se gaseste cu o casa recuperata in Cucuietii din Deal (denumirea generica pentru tarile de est), nu cred ca intra in planul lor de afaceri sa o revalorizeze pe acolo.
E mult mai comod pentru ei sa stie ca imprumutl pe care il faci este pentru o proprietate pe care pot pune mana usor si pe care o pot valorifica la fel de usor in caz de neplata a ratelor.

#14
Denisabrasov

Denisabrasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.03.2017
Gushpi ai lucrat in strainatate vreodata? Eu una nu vreau sa imi fac aici o viata, in afara de partea financiara, totul este Jalnic, tampesti printre astia.
Familie, etc., iti pot da multe motive de ce nu vreau sa stau aici. Nu este usor, mai ales in Uk, plin de indieni si polonezi, cateodata nu stii esti in Polonia sau Uk :)

Eu cred ca exista mult rasism aici in privinta bancilor, dincolo de criteriile pe care trebuie sa le indeplinesti sa te incadrezi in ceea ce ei cer.

#15
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
le vei duce dorul
nu cred că-ţi dă nici o bancă dacă nu ai salar aici.

#16
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostDenisabrasov, on 14 martie 2017 - 14:28, said:

Gushpi ai lucrat in strainatate vreodata? Eu una nu vreau sa imi fac aici o viata, in afara de partea financiara, totul este Jalnic, tampesti printre astia.
Familie, etc., iti pot da multe motive de ce nu vreau sa stau aici. Nu este usor, mai ales in Uk, plin de indieni si polonezi, cateodata nu stii esti in Polonia sau Uk Posted Image

Eu cred ca exista mult rasism aici in privinta bancilor, dincolo de criteriile pe care trebuie sa le indeplinesti sa te incadrezi in ceea ce ei cer.

Si vrei sa traiesti printre oamenii Vax Populi, sa-ti faca aia - indirect - viata prin votul lor imbecil, votul unor oameni care nu stiu nici pe ce lume traiesc? Si pe care-i mai tii si in viata, ei si progeniturile lor, din taxele si impozitele date de tine statului roman?

Sa te bucuri zilnic de smecheria, ura si invidia balcanica? Sa-ti duci zilele in jegul, in imputiciunea aia morala?

Tara aia iti fura viata, de cand te trezesti si pana pui capul la loc pe perna, orice om dornic de demnitate, cu ceva skills si cu o minte sanatoasa  nu ar trebui sa vietuiasca acolo, mai ales in perioada asta de maxima libertate de alegere pe care, din fericire, o traim.

Edited by cattavencu, 14 March 2017 - 14:41.


#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
vei vedea ce doare mai tare: indiferenta altor natii sau nesimtirea propriului popor...
-vei incepe sa simti pe pielea ta ce "buni" sunt romanii cand vei simti ce sita de casa vei cumpara (de-o iei de-a gata) sau cand te vor fura la orice cui cumparat pt ridicarea casei
-cand vei alerga 2-3 ani dupa toate autorizatiile
-cand monopolurile utilitatilor se vor uita cu kuru la tine (scuza crudul adevar)
-cand vei obtine un job acilea si mediul de lucru va fi extreme de infect
-cand vei ajunge la un cabinet medical unde nici tensiunea nu se ia correct
-cand vei cumpara paine neagra (ca e la moda) si vei observa ca e la propriu neagra de la mizeria din fabrica
-doamne fereste sa vrei sa cresti un caine - mai bine-ti bagi un bat in...

#18
Denisabrasov

Denisabrasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.03.2017
Treaba este ca nu o sa ma complac in situatia actuala a tarii, ceea ce se intampla eu cred ca e o situatie generala care ii implica pe toti in aceeasi oala, dar eu ca si individa, cand ma voi intoarce, voi face in asa fel incat sa imi fie bine neasteptand de la altii, sa nu am asteptari sau sa contez pe partea politica. Ma descurc eu :)
Am deviat putin de la sb, vreau o casa in Romania aia de cacao, acasa e acasa, buna rea...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate