Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Idei afacere?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

View PostJohnny38, on 14 martie 2017 - 12:13, said:

Salut! Aveti niste idei pentru afaceri cu un cost mic in orice domeniu?

Cu bani putini? Cumperi cu un pret si vinzi cu altul. Sau doar sa fii geniu pe informatica.

#20
Johnny38

Johnny38

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.03.2017
Octavian, asa e, nici bine nu am inchis topicul celalalt si am deschis altul.
Eu sunt scripter web (si nu numai), si ma gandeam ca poate as face ceva sa vand hosturi, doar ca piata e aglomerata de asa ceva si voi iesi mult in pierdere, de asta ziceam de idei de afaceri. Nu am zis nimanui ca trebuie sa-si puna propria idee de succes aici..., ci si doar idei pe care eu le voi putea dezvolta, ceva ce se cere in ziua de azi, ca si piata.
P.S: un cost mic, adica, undeva pana in 2000 euro.

Edited by Johnny38, 14 March 2017 - 23:44.


#21
octavian09

octavian09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.01.2011

View PostJohnny38, on 14 martie 2017 - 23:41, said:

Eu sunt scripter web (si nu numai), si ma gandeam ca poate as face ceva sa vand hosturi, doar ca piata e aglomerata de asa ceva si voi iesi mult in pierdere
cu asta ar fi trebuit sa incepi, sa stie lumea la ce te pricepi macar... ca degeaba iti da lumea idei din domeniul vanzarilor, agricultura, zootehnie daca tu habar n-ai cu ce se mananca.
nu te supara, din clasa I se invata: intai te prezinti si dupa aia spui ce ajutor vrei ;)

PS: legat de activitatea ta, ai un portofoliu ceva? daca da, astept un link.

#22
Johnny38

Johnny38

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.03.2017
Am avut un portofoliu pe site-ul vilhem.com, doar ca am instalat WHMCS pe el sa testez ceva! Nu am avut succes din cauza ca nu gaseam clienti.
PS: Asta este primul meu site publicat: https://website-26.000webhostapp.com/ , restu, 30 au fost puse pe vilhem dar le-am sters.

Edited by Johnny38, 15 March 2017 - 12:34.


#23
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Cu 2 mii de euro iti poti face un service de laptopuri/telefoane/imprimante/camere foto-video/stand pentru vanzarea de folii de protectie/huse pentru telefoane si tablete.

#24
Johnny38

Johnny38

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.03.2017
Bogdan199O, ok, sa zicem ca eu cumpar un laptop la 1050 lei, si eu il dau cu 1150 lei! Tu ca si cunoscator, cauti putin modelu si il vei gasi mai ieftin! De ce l-ai mai cumpara de la mine? (recunosc ca sunt multi care nu-si dau seama asta, dar cel care cunoaste si pleaca fara sa cumpere nimic, conteaza mult un client)

#25
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

View PostJohnny38, on 15 martie 2017 - 12:57, said:

Tu ca si cunoscator, cauti putin modelu si il vei gasi mai ieftin! De ce l-ai mai cumpara de la mine?

Am eu raspunsul: Materia prima cea mai profitabila si din care se scot cei mai multi bani este: PROSTIA OMENEASCA.

L-ai vazut pe ala care a venit la bucuresti zicand ca vindeca lumea cu privirea? 3500 de oameni au platit aproximativ 10 euro de persoana ca sa-i vindece ala cu privirea.  A intrat ala, s-a uitat la toti odata, nici macar pe rand, a iesit si a plecat cu 35000 de euro acasa. ASTA AFACERE, TATA!

Edited by Hitmaker, 15 March 2017 - 13:21.


#26
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View PostJohnny38, on 15 martie 2017 - 12:57, said:

Bogdan199O, ok, sa zicem ca eu cumpar un laptop la 1050 lei, si eu il dau cu 1150 lei! Tu ca si cunoscator, cauti putin modelu si il vei gasi mai ieftin! De ce l-ai mai cumpara de la mine? (recunosc ca sunt multi care nu-si dau seama asta, dar cel care cunoaste si pleaca fara sa cumpere nimic, conteaza mult un client)

Poti lua acel laptop mai ieftin, dar nu din magazin :) . Vorbeste si tu cu cei care sunt "importatori" de meserie :lol: ... cumperi de la ei , si le pui pe net :) . Nu trebuie sa mergi tu sa cauti clienti, vin ei la tine

#27
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
@Johnny: Cum zici tu, nu as lua de la tine. Dar nu toti sunt cunoscatori, asa ca poti avea clienti. Magazine ca tine mai sunt zeci. Tu ce poti aduce in plus sau diferit de celelalte magazine?

#28
Johnny38

Johnny38

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.03.2017
Am pe cineva in germania... care poate ar putea face rost de ele ieftin! M-am mai gandit sa vand webhost cu un dedicat din anglia si sa vand hosturi acolo, acolo e altfel pretul! Ce ziceti?

#29
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Nu-i mai simplu sa te duci la munca decat sa te apuci de afaceri? Stii sigur ca prin munca ai bani in buzunar si n-o mai freci hai-hui pe net bruind lumea cu marile tale idei de afaceri.. Businessul nu este pentru oricine... mai ales daca nu stii sa faci afaceri cu statul.

Edited by bogdan181180, 04 June 2017 - 08:22.


#30
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View PostMembruAnonim, on 14 martie 2017 - 14:31, said:

1. Daca exista o idee remarcabila acum o puneam in aplicare si nu mai eram pe forum.
2. Nu o divulgam.
3. Valabil pentru toti cei de pe forum.

Dar daca ai ideea si n-ai bani ?

#31
d1nte26

d1nte26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.05.2016
Cumperi din Germania utilaje industriale/agricole scoase la licitatie   si le vinzi in Romanica;)  
sau cumperi din Germania  electronice/electrocasnice la  palet si le vinzi in Romanica dupa ce au trecut prin mainile unui electronist ;)   unde?(Targuri / Piete/OLX/okazii)
sau cumperi mobila clasica sh si vinzi la Romanica
sau iti cumperi 70 ari teren intr-un sat plantezi flori/nuci/zmeura/mure  faci gem/dulceta  sau le vinzi la procesatori  sau la piata  si ai un venit ok   dupa profitul il reinvestesti  

Npc.

#32
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostFriskey, on 14 martie 2017 - 12:20, said:

Taiat frunza la caini, frecat menta, uitatul pe pereti, etc. Investitie zero, rata de succes 100%, n-ai treaba cu taxele si birocratia, oricine se pricepe.
Apropo cei de la "Ruvix" fac bani frumosi cu unele dintre acestea: "Taiat frunza la caini, frecat menta, uitatul pe pereti ... "

#33
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Cu bani puțini, doar să vinzi know-how, nu produse. Consultanță, web design. Reparații, instalații, service, dar acolo abia îți ajung 2000 de euro de scule.

Problema e de clienți. În momentul ăsta, dacă iei telefonul în mână, câte persoane ai de care ești sigur că ar semna mâine un contract cu tine? Dacă te gândești "n-am clienți, dar vor veni", atunci mai bine stai liniștit. Nu vor veni.

Bișnița poate merge, cum zic colegii, dar nu ca afacere, ci ca activitate ilegală. În legalitate e greu, pentru că ai concurență mare.

#34
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostJohnny38, on 16 martie 2017 - 00:01, said:

Am pe cineva in germania... care poate ar putea face rost de ele ieftin!
In comert e greu la nivel mic... Merge bine doar daca ai o exlusivitate de care lumea e interesata, altfel trebuie sa te zbati mult sa vanezi ocazii cu pret foarte bun.

View Postionutsb, on 06 iunie 2017 - 16:41, said:

Dar daca ai ideea si n-ai bani ?
Te uiti si privesti...dar ramai cu ideea. :)
Chiar daca ar fi finantate puternic, 99% din idei nu fac 2 bani.

De obicei, cei care au idei, le supra-evalueaza si le pretuiesc prea mult, uitand ca riscul major e la investitor (care prefera sa plateasca mult mai mult, dar pe ceva verificat de piata).
Insa viata regleaza aceste aspecte, chiar daca uneori se pierd idei bune... (deci negociati cu cap!)

#35
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

View Postsfortzaa, on 14 martie 2017 - 12:18, said:

Parerea mea e ca daca ceri altora idei de afaceri, inseamna ca nu esti pregatit sa ai o afacere.
Nu inteleg de ce intrati sa comentati daca nu raspundeti la intrebare. Treuie doar sa ai vointa. Eu as recomanda un magazin cu produse romanesti . deasemenea investitiile in agricultura sunt printrre cele mai sigure.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate