Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Lotizare teren intravilan arabil

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
vladsacal

vladsacal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.03.2017
Buna ziua, intentionez sa cumpar un teren de cca. 2600 mp pe care sa il impart in 5 loturi egale pentru constructia unui mini-cartier de case. Terenul are o deschidere de 15m la sosea. Ma intereseaza in primul rand daca se poate schimba destinatia acestuia (este teren intravilan care are categoria de folosinta ARABIL). In Certificatul de Urbanism scrie la "Utilizari interzise" - locuinte. Apoi m-ar interesa cum se poate face parcelarea (ce latime ne-ar trebui pentru drumul de servitute).
Astept cu interes un raspuns din partea dvs.

#2
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013

View Postvladsacal, on 14 martie 2017 - 11:19, said:

In Certificatul de Urbanism scrie la "Utilizari interzise" - locuinte.

Ce nu ai inteles mai exact din ce scrie in certificatul de urbanism ?

#3
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Din moment ce spui ca e Arabil si nu e construibil... legal nu poti face cartier residential pe el.
Dar daca ai conexiuni la autoritatile locale si cotizezi cu spagi generoase, oricand se poate schimba treaba si sa se emita niste acte chiar contrare legislatiei...

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca trebui trecut ca intravilan construibil...

Edited by arg, 14 March 2017 - 11:36.


#5
vladsacal

vladsacal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.03.2017

View PostDoruTDK, on 14 martie 2017 - 11:32, said:


Ce nu ai inteles mai exact din ce scrie in certificatul de urbanism ?

Pai din cate am mai citit pe forumuri, multa lume isi tine terenul ca si cum ar fi agricol pentru a plati mai putin impozitul. Din cate am inteles, important este sa fie intravilan, apoi putandu-se schimba destinatia acestuia. Ma gandesc ca acum este interzis sa construiesc pe el pentru ca este arabil...D-asta va intreb ca nu am niciun habar...

View Postarg, on 14 martie 2017 - 11:36, said:

cred ca trebui trecut ca intravilan construibil...
Imi puteti da va rog mai multe detalii despre cum ar trebui sa fac asta (eu sau vanzatorul terenului, unde trebuie sa ma interesez sau cu cine ar trebui sa stau de vorba)? Multumesc.

#6
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu atat partea aia cu arabil te incurca, cat partea din certificatul de urbanism, care nu permite constructii in acea zona.

Tot ce ai construi acolo va fi illegal, si prin urmare slabe sanse sa gasesti pe cineva sa cumpere in apartament/casa acolo.

Edited by rumlegok, 14 March 2017 - 11:43.


#7
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.01.2013

View Postvladsacal, on 14 martie 2017 - 11:19, said:

Buna ziua, intentionez sa cumpar un teren de cca. 2600 mp pe care sa il impart in 5 loturi egale pentru constructia unui mini-cartier de case. Terenul are o deschidere de 15m la sosea. Ma intereseaza in primul rand daca se poate schimba destinatia acestuia (este teren intravilan care are categoria de folosinta ARABIL). In Certificatul de Urbanism scrie la "Utilizari interzise" - locuinte. Apoi m-ar interesa cum se poate face parcelarea (ce latime ne-ar trebui pentru drumul de servitute).
Astept cu interes un raspuns din partea dvs.

View Postarg, on 14 martie 2017 - 11:36, said:

cred ca trebui trecut ca intravilan construibil...

cand mi-am cumparat terenul figura la fel - intravilan arabil. dar nu aveam mentionat nici o interdictie.
probabil asta al tau chiar daca e intravilan, nu este construibil.

#8
vladsacal

vladsacal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.03.2017

View Postrumlegok, on 14 martie 2017 - 11:42, said:

Nu atat partea aia cu arabil te incurca, cat partea din certificatul de urbanism, care nu permite constructii in acea zona.

Tot ce ai construi acolo va fi illegal, si prin urmare slabe sanse sa gasesti pe cineva sa cumpere in apartament/casa acolo.

Nu am de gand sa fac eu cartierul de case. Suntem mai multe cunostinte care suntem interesate sa cumparam terenul pentru a ne coinstrui case (in scopul folosirii personal).

In alta ordine de idei, daca se modifica din arabil in construibil, nu se schimba tot certificatul de urbanism? Adica ma gandesc ca dupa aceea nu va mai aparea ca fiind interzisa constructia de locuinte...

#9
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu poti, intai trebuie sa se modifice CU.
Iar asta se face prin vot politic la nivel local.
Daca nu are vre-un smecher teren in zona care sa cotizeze pentru modificarea CU, atunci slabe sanse sa obtineti voi modificarea.
Iti spun asta ca am o ruda care asteapta de vreo 15 ani asa ceva, si nu mai vine... dar el vrea gratis, pe cinstit.

Edited by rumlegok, 14 March 2017 - 12:04.


#10
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
In primul rand ai 15 m deschidere, sunt sanse sa trebuiasca drum de 7 m dar chiar si de 4 daca e iti raman parcele cu adancime de 11m. Scazi retragerea de la axul drumului si fata de vecini si ia vezi cam cu cat ramai construibil...Acel teren nu se poate parcela.

#11
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Intradevar, daca deschiderea e atat de mica, poate deveni o problema parcelarea

Edited by rumlegok, 14 March 2017 - 12:06.


#12
vladsacal

vladsacal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.03.2017

View Postrumlegok, on 14 martie 2017 - 12:02, said:

Nu poti, intai trebuie sa se modifice CU.
Iar asta se face prin vot politic la nivel local.
Daca nu are vre-un smecher teren in zona care sa cotizeze pentru modificarea CU, atunci slabe sanse sa obtineti voi modificarea.
Iti spun asta ca am o ruda care asteapta de vreo 15 ani asa ceva, si nu mai vine... dar el vrea gratis, pe cinstit.

Culmea este ca la vreo 10m de limita hotarului sunt construite 2 case. Acum nu stiu daca sunt construite si legal...

#13
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Foarte posibil sa fie construite ilegal... nu ar fi singurii care fac asa ceva in Romania.

#14
vladsacal

vladsacal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.03.2017

View Postcristiandrei, on 14 martie 2017 - 12:02, said:

In primul rand ai 15 m deschidere, sunt sanse sa trebuiasca drum de 7 m dar chiar si de 4 daca e iti raman parcele cu adancime de 11m. Scazi retragerea de la axul drumului si fata de vecini si ia vezi cam cu cat ramai construibil...Acel teren nu se poate parcela.

Eu am calculat cu un drum de servitute de 3.5m. Si ar fi iesit un lot cam la 11x35m. Ma gandesc ca o casa P+1 cu amprenta de cca.8x10 m (sau ceva apropiat) ar fi decenta. Ma aflu la prima casa pe care imi doresc s-o construiesc (si sper ca si ultima) si de aceea va tot intreb ce si cum.

La limita din stanga a terenului, exista un drum care duce la o croitorie, pietruit cu o latime de cca 6-7m dar este proprietatea lor. Ma gandesc ca as putea sa discut cu proprietarul acestuia, eventual sa ne intelegem in vreun fel sa ne dea cumva drept de folosinta asupra acelui drum (cred ca tot prin vreun act de vanzare-cumparare in care sa devanim coproprietari)...

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012
1.o prima smecherie: nu construiesti "locuinta", ci "anexa Agricola"; apoi iti tragi curent electric pt "alimentare pompa irigatii" (partea proasta e ca nu vei putea sa faci asigurare la constructii) (partea buna e ca vei plati impozit de ras)
2.drumul nu ti-l va aproba la mai putin de 4 m latime
3.exista solutii de proiectare cladiri la dimensiunile necesare (oricum, din experienta proprie si din afirmatii de pe acest site: MEREU construim mai mare decat e necesar... si apoi plangem cand vin facturile!)

#16
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu mai pot cu impozitul... avem cele mai mici impozite pe cladiri din lume cred, si lumea tot cauta tot felul de metode ilegale sa scada impozitul.
Acum ceva vreme se vaita unul ca plateste la vila lui 100 lei impozit... cat naiba vrea sa plateasca, 1 leu? Cred ca nici atunci nu ar fi multumiti astia.

Edited by rumlegok, 14 March 2017 - 12:57.


#17
vladsacal

vladsacal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.03.2017

View Postgushpi, on 14 martie 2017 - 12:54, said:

1.o prima smecherie: nu construiesti "locuinta", ci "anexa Agricola"; apoi iti tragi curent electric pt "alimentare pompa irigatii" (partea proasta e ca nu vei putea sa faci asigurare la constructii) (partea buna e ca vei plati impozit de ras)
2.drumul nu ti-l va aproba la mai putin de 4 m latime
3.exista solutii de proiectare cladiri la dimensiunile necesare (oricum, din experienta proprie si din afirmatii de pe acest site: MEREU construim mai mare decat e necesar... si apoi plangem cand vin facturile!)

Multumesc frumos pentru raspuns!

2. Drumul nu-l putem face noi de comun acord? Ca si cum am face impartirea dreptunghiului (terenul) in 5 parti egale si pe o laterala sa facem un drum cum consideram noi de cuviinta? Sau daca il impartim trebuie sa aiba acces fiecare lot la un drum? Ma gandeam ca faceam 6 loturi....5 de cca.11x35m fiecare cu proprietari distincti si un al 6-lea lot de 3.5x180m in care sa fim toti trecuti ca si coproprietari.
Multumesc!

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012
ACUM va veti intelege..., dupa 2 ani veti mai ramane doar doi necertati
Unii dintre voi vor dori sa vanda... ce vor vinde si cui??? (banii raman blocati, cati stii ca au bani de blocat FOREVER?)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate