Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Imi apare alt ip din alt judet

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Wcherry

Wcherry

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.03.2017
Buna ziua. Fac parte din echipa unui joc si de curand mi s-a spus ca in timp ce eram logata pe contul meu in Bucuresti, aparea alt ip de la telekom din Galati si nu imi dau seama cum este posibil. Netul meu este de la rds rcs si am ip dinamic.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Ip-urile la noi (mai ales RDS) sunt date dupa o regula interna sau random.

Bazele de dat GeoIP sunt bazate pe locatiile oferite de telefoanele mobile la un moment dat sau incearca sa fie destepte si zic ca clasele sunt date geografic.

Daca eram la cineva cu RDS din iasi, care avea ip X cand a cules geoIP informatie -> acel IP va aparea ca fiind din iasi si cand va fi dat cuiva din Piatra Neamt!

Providerii tot cumpara clase intre ei; cum ziceam, e un haos. Nevoia a aparut pt ca acum cativa ani multi blocau IP-urile Romanesti (se faceau multe porcarii, si inca se mai fac).

#3
Wcherry

Wcherry

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.03.2017
Am inteles, multumesc frumos.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ip-uri plimbatoare.............

#5
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Apare orasul inregistrat pentru clasa aia de IP, insa de multe ori ISP-ul aloca IP-uri din portofoliu in mod random, avand multiple clase de IP-uri inregistrate in diverse orase.

#6
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Stai linistit, la servici am ip de Galati (oras) si firma e in Vrancea. Si la firma e ip fix, deci....   Sa nu uit, tot RDS.

#7
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Si mie imi apare IP de alt judet in 90% din timp... nu ca m-ar interesa...
Presupun ca firma de internet are surplus de IP-uri nefolosite in acel judet, asa ca le foloseste la altele unde are nevoie de mai multe.

Edited by rumlegok, 14 March 2017 - 09:49.


#8
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

View Postrumlegok, on 14 martie 2017 - 09:49, said:

Si mie imi apare IP de alt judet in 90% din timp... nu ca m-ar interesa...
Presupun ca firma de internet are surplus de IP-uri nefolosite in acel judet, asa ca le foloseste la altele unde are nevoie de mai multe.
Da, tin inca minte cum umblam pe Omegle Posted Image si deodata apare un video cu un meci cu box si un asa zis ''hacker'' care defapt era un copil de 12 ani ce m-a identificat si a zis orasul de unde sunt, iar eu ii zic ca sunt din Barlad (RCS imi da IP-uri ce corespund cu zona Vaslui) si ala nu stia ce sa mai creada, probabil ii apareau doua orase...ce penibil Posted Image

Edited by Ionel1974, 14 March 2017 - 09:58.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sa ziceti mersi ca nu stati aici: http://fusion.net/st...ch-kansas-farm/

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sa vezi la RDS ce fain e cand iti da crash ca tu si inca cineva din tara asta folositi acelasi IP :)))))))) Mi s-o intamplat de 2 ori in cativa ani.

#11
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

View PostTruculMagic, on 14 martie 2017 - 10:13, said:

Sa vezi la RDS ce fain e cand iti da crash ca tu si inca cineva din tara asta folositi acelasi IP Posted Image))))))) Mi s-o intamplat de 2 ori in cativa ani.
Si cum iti dai seama ca folositi acelasi IP? :)

#12
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View PostTruculMagic, on 14 martie 2017 - 10:13, said:

Sa vezi la RDS ce fain e cand iti da crash ca tu si inca cineva din tara asta folositi acelasi IP Posted Image))))))) Mi s-o intamplat de 2 ori in cativa ani.
Permite-mi sa nu te cred. La PPPoE e imposibil, iar la business nu merg IP-urile in toata tara....

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
E normal daca erau ambii amandoi in aceiasi locatie si accesau acelasi site :). Da' sa fie unu' in Bucuresti si unu' in Iasi in acelasi timp cu acelasi IP cam greu decat daca unu' din ei nu avea VPN cu locatia celui de al doilea si iesea in internet prin IPul din locatia 2.

#14
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Se mai intampla uneori sa dea conflict de IP si te instiinteaza Windows prin avertisment IP Conflict. Presupun ca la asta se refera cel de mai sus.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dap. Daca esti pe DHCP, daca esti client fiberlink si daca vecinu' de la etajul X a bagat sarma in LAN in loc de WAN / Internet, daca ai router si folosesti 192.168.0.0/24 ca asa vine dracovenia configurata sau daca esti business poate iti fura cineva IPul. Dar cazurile astea se  intampla pe o zona geografica mica aka Bucuresti zona Unirii, Tineretului, Timpuri Noi. Adica cei doi trebuie sa fie unul in zona Unirii si altul Timpuri Noi sau ambii in Tineretului sau alte combinatii cu cele 3 zone. Nu poate fi unul pe la Iancului si altul Brancoveanu ca la unul sigur nu ii va functiona.

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostIonel1974, on 14 martie 2017 - 10:15, said:

Si cum iti dai seama ca folositi acelasi IP? Posted Image


Imi apare in bara in partea dreapta unde sunt conectat ca a dat crash, ca cineva mai foloseste acelasi IP. "Windows has detected an IP address conflict".
Rooterul iti aloca un ip (de retea) deja folosit de altcineva. Era ip dinamic. Se rezolva prin deconectare si conectare cu alt ip. Am sunat baietii de la RDS si aceeasi chestie mi-au zis si ei. Dar v-am zis, mi s-a intamplat rar de tot. Odata la vreo 2 ani de exemplu.

Edited by TruculMagic, 14 March 2017 - 11:47.


#17
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Aia e din reteaua locala, nu are treaba redeseul cu clasa voastra locala.

#18
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Un prieten a avut un IP din clasa 5.x, iar Google îl întreba dacă schimbă limba-n franceză, tot pe RDS.
Parcă era unul în aria Telekom care zicea că e din Constanța și apărea în București(?!)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate