Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Flori care stau inflorite cat mai mult?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
zorelele in partea de semiumbra, undeva unde se pot urca. unele produc destul ca sa se autoinsaminteze. as marge mai mult pe hibrizi, nu pe cele clasice: papa ott, flying saucers, cele japoneze, lutea, quamoclit
lonicera e spectaculoasa dar e invaziva si foarte agresiva cu plantele din jur.
magnolia nu infloreste decit primavara si unele soiuri si tomana,
clematitele sint ok, daca sint dintre cele urcatoare. condurasii, unii hibrizi.
trandafirii infloresc toata vara daca sint remontanti, altfel ai 2-3 perioade de inflorire cu pauze intre ele. e de ales cu grija.
wisteria e pretentioasa la crescut. trompeta turcului e invaziva umple gradina de lastari nu recomand.
florile de piatra si petuniile spunea bine cineva mai sus.
dar poti merge si pe plante care nu infloresc dar au frunze decorative, pentru zone uscate si in plin soare, sedum si sempervivum sau euonymus.

#20
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Craitele, daliile si trandafirii. Ale mele infloresc din iunie si raman asa pana la sfarsitul lui septembrie.

#21
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Caut sa cumpar trandafiri mici de se dau cadou de 1-8 Martie.
Am gasit pe google copacel de wisteria si este superb.
Iara mi-au placut mult craitele si daliile.

Am cautat pe google daca se bea siropul de lonicera, da, am avut asa ceva la tara si stiu ca se tragea firul din floare si puteai sa bei siropul ala dulce.

Sa vad de unde cumpar florile astea, pe la piata nu am gasit si prin dedeman cred ca nu le este sezonul ca nu prea am gasit la vanzare.
Incerc pe olx.

#22
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am comandat dupa internet, anul trecut de la bulbiromania, anul asta de la planteo.

#23
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Am gasit bulbi la piata de lalele, sa inteleg ca astia se planteaza si abia anul viitor infloresc?

#24
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Da. Dacă îi puneai astă toamnă, acu aveai lalele înflorite. La toamnă ține minte și umple curtea de bulbi - lalele, narcise, zambile etc. Acu am în curte narcise care sînt înflorite de aproape 2 săptămîni și încă arată bine.
Acum poți să pui bulbi de gladiole, și o să înflorească prin mai - iunie.

#25
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 _NeXUS-, on 13 martie 2017 - 23:39, said:

Ce floare sta cat mai mult timp inflorita?
p   i  z   d   a     t   i  g  a  n   c  i  i
https://ierburiuitat...a-tigancii1.jpg

Edited by Qupidqu, 05 August 2017 - 23:40.


#26
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 09.12.2015
https://www.casa-gra...-ingrijire/  Posted Image ''Auf der Heide blüht ein kleines Blümelein
und das heißt: Erika. ''   :signher: https://en.wikipedia...iki/Erika_(song)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-_UEZDKLu78?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
Madhellena

Madhellena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.04.2013

 _NeXUS-, on 20 martie 2017 - 21:24, said:

Sa vad de unde cumpar florile astea, pe la piata nu am gasit si prin dedeman cred ca nu le este sezonul ca nu prea am gasit la vanzare.
Incerc pe olx.
Eu am comandat de la sweetgarden.ro, au o colectie extinsa de plante decorative si arbusti fructiferi. Prin comparatie cu alte site-uri similare gen sieberz si gradinamax au preturi mai mici si am primit mereu ce am comandat (gradinamax are o reputatie foarta proasta in privinta asta, mai ales cand vine vorba de culirle trandafirilor).

#28
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Eu am pus intr-o galeata de 20l o cana. Fiind la soare intr-un balcon inchis cu fata spre sud mi-a inflorit tot anul. Trebuie udata des si adaugat ingrasamint ca se face mare. Alte ingrijiri nu are nevoie.
Attached File  P_20180816_082857.jpg   201.83K   18 downloadsAttached File  P_20180816_082932.jpg   182.24K   18 downloads

Edited by Vgelu, 03 April 2019 - 11:14.


#29
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
frumos, cana nu prea infloreste in containere decit pompata serios.
ca recomandari de firme serioase adaug si eu anthesis si plant-shop

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate