Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Recomandare role

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Ex7R3aM47

Ex7R3aM47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.12.2016

View Postandreiutzu000, on 13 martie 2017 - 21:10, said:

Uita-te la niste powerslide-uri pe olx, rolele sunt foarte ok, gheata rezistenta, rulmentii/rotile foarte bune.
Majoritatea prietenilor mei au tot powerslide (bine, unii gama mai de varf, dar sunt si cei cu fsk-uri).
Eu unul am niste Rollerblade-uri (370 de lei, reduse de la 650 cica), luate din Hervis acum 3 ani mi se pare, si acum se descurca ok, n-am avut probleme cu gheata. Le-am folosit pentru orice se poate, incepand cu plimbari si terminand cu sarituri/scari.
In niciun caz sa nu iei ABEC 5, sunt prea inceti rulmentii si nu prinzi viteza prea mare, mai ales dupa ce se vor si uza.

Uite aici niste exemple:
https://www.olx.ro/o...html#b19f7f0e65
https://www.olx.ro/o...html#b19f7f0e65

Bafta! Posted Image
Ce zici de astea? http://www.decathlon....html#/6-272-40
Parca le-as lua la prima mana, nu numai ca le pot returna, dar nu vreau sa risc sa fie prea folosite.Playlife tot de PowerSlide e produs.

View PostUser107, on 13 martie 2017 - 21:20, said:

Acum am vazut ca au roti de 84mm. Pot fi cam mari pentru incepator. Dar daca te dai bine pe patine, te vei descurca.
Ma obisnuiesc eu pana la urma.A doua oara cand am pus rolele in picioare m-am dus direct la plimbare cu niste amici.Ma mai ajutau la borduri, dar conteaza ca am avut curajul sa merg printre atatea eu nemaistiind pana atunci cum se simt niste role.

#20
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View PostEx7R3aM47, on 13 martie 2017 - 21:24, said:

Nu sunt pe stoc din pacate. Din ce vad pe net, nu au adus inca marfa niciunii.
Daca prinzi ceva ok la reducerile de acum e super, daca nu, apare marfa noua peste 1-2 saptamani.
Vezi si pe skates.ro eventual; desi e bine sa probezi mai intai ceva ca sa fii sigur de marime si apoi de cum vine gheata.

Edited by User107, 13 March 2017 - 21:50.


#21
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 03.01.2013
Acele PlayLife-uri arata ok asa, dar de calitate nu stiu ce sa-ti zic sigur...un prieten si-a luat tot PlayLife, zicand ca o sa fie ok. I-au venit, nu le-a incaltat bine, ca a si crapat gheata. A facut return, a mai pus niste bani si si-a luat Imperiale. Acum, na, depinde...nu e obligatoriu sa prinzi si tu o pereche cu probleme. Stiu ca el si-a luat un model ceva mai vechi, care se voia a fi un fel de imitatie de FSK-uri sa zic.

#22
Ex7R3aM47

Ex7R3aM47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.12.2016

View Postandreiutzu000, on 13 martie 2017 - 22:56, said:

Acele PlayLife-uri arata ok asa, dar de calitate nu stiu ce sa-ti zic sigur...un prieten si-a luat tot PlayLife, zicand ca o sa fie ok. I-au venit, nu le-a incaltat bine, ca a si crapat gheata. A facut return, a mai pus niste bani si si-a luat Imperiale. Acum, na, depinde...nu e obligatoriu sa prinzi si tu o pereche cu probleme. Stiu ca el si-a luat un model ceva mai vechi, care se voia a fi un fel de imitatie de FSK-uri sa zic.
Am pus pe cineva sa verifice daca chiar e stoc 0 la Decathlon si Hervis de role, daca mai sunt ma voi orienta spre niste Rollerblade intrucat am vazut ca sunt undeva la 300-400 lei, daca nu imi voi lua acele Legion-uri sau Bronx-urile. Imi poate spune cineva care e diferenta dintre o gheata Freeride si una Fitness va rog?La rulmenti/roti vad ca sunt cam aceleasi.

#23
traiandiseana

traiandiseana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.01.2008
Salutare,

Ok,deci sa stabilim cateva chestii.Pentru 16 ani cu picior in crestere nu merita role scumpe pentru un singur sezon mai ales daca esti incepator si nu le vei folosi la capacitate ridicata.Eu as recomanda mai bine un fitness ok pentru primul an decat un freeride ieftin care poate sa te incomodeze sau sa cedeze.

In ce priveste viteza ,abec5 poate rula  la fel ca abec7 daca e un rulment bun.Cu roti de 80 ai destula viteza pe abec5.Depinde  de suprafata de rulare si de calitatea rotii.Roti mai mari de 80 nu  sunt recomandate pentru un incepator ,cu cat sunt mai mari cu atat sunt mai putin manevrabile si ingreuneaza invatarea.Rotile mari sunt pentru viteza si nu vad unde te poti bucura de asta intr un oras aglomerat.Eu prefer manevrabilitatea.

Rolele trebuie obligatoriu probate ,se sta 10-15 minute cu ele in picioare si se iau  cu un numar mai mare.Nu se cumpara de pe net pentru cine nu vrea bataie de cap cu eventuala returnare.Nu zic ca nu poti avea noroc ,dar pentru orice eventualitate.

In concluzie,recomand role manevrabile pentru un sezon pentru dobandirea skillurilor ,cu roti de maxim 80mm.Daca sunt confortabile pot fi chiar  modele ieftine dar confortul dupa timp indelungat de stat pe role nu se poate verifica nici dupa o proba meticuloasa in magazin.Unii nici nu stiu sa probeze,stau cu genunchii drepti si spun ca simt presiune la gamba.Am vazut la cineva si am mers cu   RCO de doi lei cu sina aluminiu si rulmenti bunicei abec7 lei ,care s au nimerit confortabile si foarte fiabile,depinde si cum ai noroc, sau  cum se potriveste conformatia labei piciorului cu tiparul lor standard pe acel numar.Mai exista posibilitatea sa iei rolele mai largute si apoi sa iei o pereche de branturi de foarte buna calitate dar si astea costa ,o preche bune trece bine de 100 lei.Unii ar spune ca pentru confortul oferit merita din plin.In plus, esti asigurat ca vei ramane cu rolele un pic mai mult timp si odaca cu cresterea piciorului poti renunta la branturi.

Sa fiu la obiect,Bronx nu categoric,Playlife Legion trebuie cercetat cu atentie,Seba da,mai e varianta K2 Il Capo care pentru 50 lei in plus   e varianta  mai buna.Mai e varianta sh,in Bucuresti cu rabdare  gasesti multe chilipiruri,role noi-noute sau folosite o data,de doua-trei ori la jumate de pret,dar in Iasi banuiesc ca trebuie sa ai si putin noroc.Intr adevar ,trebuie facuta o igienizare corecta ca sa nu risti o micoza.

Succes  si nu uita ca netul poate fi un bun prieten al achizitiilor.Cauta modelul care te intereseaza pe net ,youtube si in review uri ca sa poti lua decizii in cunostinta de cauza.

PS
Intru rar aici,nu stiu cat de permisiva e politica privind vanzarea , nu vreau sa deranjez pe nimeni dar ma gandesc ca din cei pasionati poate e cineva interesat de un chilipir.Am primit cadou de la o persoana  care imi cunostea hobby ul o pereche de role insa nu sunt genul meu si in consecinta le vand.Sunt un model superb de la Fila,noi-noute,nefolosite nici macar o data,si le dau la jumate de pret fata de cel mai mic pret pe care il ofera orice magazin care le comercializeaza in Romania, pentru ca vreau sa scap  de ele,se potrivesc perfect pentru marimea 41-42 la pantof.Sunt mai pentru incepatori dar sunt FILA originale achizitionate din magazin cu accesoriile,carticica si protectiile,modelul ca design e superb si poti face o groaza de chestii cu ele.Detalii pe privat daca e vineva interesat.

Edited by traiandiseana, 14 March 2017 - 09:13.


#24
Ex7R3aM47

Ex7R3aM47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.12.2016
Le-am gasit pe astea: http://www.emag.ro/r...2/pd/DD5QQ7BBM/
Care par ok, am gasit si niste review-uri.Mi se pare ca mai sunt si pe stoc.Sa le comand sau sa iau Playlife Legion?Eventual le returnez daca sunt incomfortabile.

#25
traiandiseana

traiandiseana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.01.2008
1 Mi se par scumpe doar pentru un sezon daca la anul creste piciorul si te vor strange.Mai bine iti lei legionul ala care iti place numarul 43 si pui un brant  sa te aduci la nivel.
2.Rollerblade e firma care nu se face de ras ( nici nu rupe norii ) dar nu merita banii,e prea mult pentru sina de compozit si rulmenti abec5.Nu ca nu ar aluneca bine dar sunt mai buni abec7.Nu merita banii dupa mine.Asa mai bine uite asta: http://www.emag.ro/r...d/DH6VLMBBM/#43

E  numarul 43 ,dar rezolvi cu branturi si ai luat role aproape la jumate de pret fata de celelalte dar in in aceeasi clasa cu un plus pentru sina de aluminiu si cu un minus probabil la ergonomie dar nu stiu cat o sa l percepi tu ca incepator.Din experienta spun ca pentru un incepator toate rolele sunt la fel,doar cand capata ceva experienta devine mai selectiv.

Edited by traiandiseana, 14 March 2017 - 13:50.


#26
Ex7R3aM47

Ex7R3aM47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.12.2016

View Posttraiandiseana, on 14 martie 2017 - 13:42, said:

1 Mi se par scumpe doar pentru un sezon daca la anul creste piciorul si te vor strange.Mai bine iti lei legionul ala care iti place numarul 43 si pui un brant  sa te aduci la nivel.
2.Rollerblade e firma care nu se face de ras ( nici nu rupe norii ) dar nu merita banii,e prea mult pentru sina de compozit si rulmenti abec5.Nu ca nu ar aluneca bine dar sunt mai buni abec7.Nu merita banii dupa mine.Asa mai bine uite asta: http://www.emag.ro/r...d/DH6VLMBBM/#43

E  numarul 43 ,dar rezolvi cu branturi si ai luat role aproape la jumate de pret fata de celelalte dar in in aceeasi clasa cu un plus pentru sina de aluminiu si cu un minus probabil la ergonomie dar nu stiu cat o sa l percepi tu ca incepator.Din experienta spun ca pentru un incepator toate rolele sunt la fel,doar cand capata ceva experienta devine mai selectiv.
Ce anume sunt acele branturi?Seamănă cu niste limbi de papuc.Cu ce te ajuta?Dacă iau role 43 și pun un brant pot sa o aduc la 41 sau la cat port acum?

Edited by Ex7R3aM47, 14 March 2017 - 14:54.


#27
traiandiseana

traiandiseana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.01.2008
Branturi sunt talpici din diferite materiale care se pun in pantofi sau bocanci.Ai din fabrica in toti adidasii sau bocancii dar sunt lipiti deobicei si nu se scot,sunt bucati de material avand forma talpii pe care calci,e interfata dintre partea tare si nefasonata a pantofului si picior.Tie oricum iti trebuiesc role cu un numar mai mare in consecinta daca iei 43 doar un numar trebuie sa mai ajustezi.Daca tai o bucata de carton pe forma talpii si o bagi in pantof se cheama ca ai branturi.

#28
Ex7R3aM47

Ex7R3aM47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.12.2016

View Posttraiandiseana, on 14 martie 2017 - 15:32, said:

Branturi sunt talpici din diferite materiale care se pun in pantofi sau bocanci.Ai din fabrica in toti adidasii sau bocancii dar sunt lipiti deobicei si nu se scot,sunt bucati de material avand forma talpii pe care calci,e interfata dintre partea tare si nefasonata a pantofului si picior.Tie oricum iti trebuiesc role cu un numar mai mare in consecinta daca iei 43 doar un numar trebuie sa mai ajustezi.Daca tai o bucata de carton pe forma talpii si o bagi in pantof se cheama ca ai branturi.
Asta bănuiesc că sunt pentru înălțimea piciorului, dar pentru lungime cum fac?

#29
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Numarul 43 este prea mare pentru tine cu toate branturile din lume.

#30
traiandiseana

traiandiseana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.01.2008

View PostUser107, on 14 martie 2017 - 20:24, said:

Numarul 43 este prea mare pentru tine cu toate branturile din lume.
Depinde de role,de aia trebuie probate inainte de cumparare.Uneori si role de firma se comporta ca niste chinezarii din punctul de vedere al numerelor.De exemplu am niste role Fila numarul 43 care sunt fixe ,chiar strang ,pentru numarul 42 la pantof  deci se potrivesc perfect pentru numarul 41 fara branturi, fara nimic.Deci nu e regula generala,sunt si exceptii care se intampla si la case mari.

#31
Sorin_Ids

Sorin_Ids

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.07.2017
Salutare tuturor.
Sunt membrii inline skate addicted din Arad pe aici?
Mulțumesc.

#32
OanaFlavia

OanaFlavia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2020
Buna!

Inca din copilarie am mers pe role, desigur recreationale, insa m-am gandit sa mai urc un nivel si sa incerc role freeline, pentru mediul urban. Intentionez sa incerc sa merg cu ele la serviciu, pe o distanta de 4,5 km, in Bucuresti. Am vazut in magazin modele Fila, FR si Seba. Ce parere aveti?
De asemenea, nu sunt sigura de varianta de 3 sau de 4 roti, ma consider stapana pe role dar inteleg ca virajele sunt mai dificile cu 3 roti printre obstacolele din oras si ca este totusi mai dificil din cauza centrului de greutate situat mai sus (am avut doar role cu 4 roti).
As vrea sa mai mentionez ca rolele vechi mi-au produs disconfort pe interiorul gleznei. Poate fi din cauza tipului ghetei sau a tipului de prindere (doar doua prinderi - una sus pe picior si una aproape de degete) ? Pentru ca de data aceasta vreau neeaparat sa evit aceasta neplacere.

Va multumesc pentru timpul acordat si pentru raspunsuri! Posted Image

#33
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020
Mie personal nu-mi plac alea cu 3 roti daca nu au diametrul de 100. Centrul ala de greutate nu-l simt vreodata in configuratie Hi-Lo. Iti recomand niste role hard de asfalt de la Bauer Hochei. Au importator direct, cauta pe google magazinul lor si vezi ce marimi gasesti sau mai sunt vreo 2-3 siteuri care vand. Rotile de schimb au preturi decente fata de ceva de la decathlon, mai ales ca sunt cu rulmenti cu tot. Majoritatea de la Bauer sunt ca patinele scumpe de hochei, termoformabile pe picior. Te uiti pe google/youtube cum se face procedura. Le incalti usor si se muleaza pe picior ca sa nu te mai bata la glezna. Deasemenea poti incerca niste sosete de neopren de >3mm din decathlon.

#34
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 OanaFlavia, on 24 mai 2020 - 17:24, said:

Buna!

Inca din copilarie am mers pe role, desigur recreationale, insa m-am gandit sa mai urc un nivel si sa incerc role freeline, pentru mediul urban. Intentionez sa incerc sa merg cu ele la serviciu, pe o distanta de 4,5 km, in Bucuresti. Am vazut in magazin modele Fila, FR si Seba. Ce parere aveti?
De asemenea, nu sunt sigura de varianta de 3 sau de 4 roti, ma consider stapana pe role dar inteleg ca virajele sunt mai dificile cu 3 roti printre obstacolele din oras si ca este totusi mai dificil din cauza centrului de greutate situat mai sus (am avut doar role cu 4 roti).
As vrea sa mai mentionez ca rolele vechi mi-au produs disconfort pe interiorul gleznei. Poate fi din cauza tipului ghetei sau a tipului de prindere (doar doua prinderi - una sus pe picior si una aproape de degete) ? Pentru ca de data aceasta vreau neeaparat sa evit aceasta neplacere.

Va multumesc pentru timpul acordat si pentru raspunsuri! Posted Image
sfatul meu ar fi să faci mult antrenament în parc înainte să ieși pe stradă cu rolele. În București e sinucidere curată să mergi în trafic pe role dacă nu ești cu adevărat artist.

Mie personal îmi plac și folosesc niște Rollerblade (4 role) dar trebuie să le probezi personal înainte să cumperi să vezi cum te înțelegi cu ele.
important e ca gheata să-ți fie comodă și să simți că trimite eficient mișcarea piciorului la role. Mie îmi plac ghetele cu șiret și curelușă cu clapă sus, mi se pare că strâng cel mai uniform piciorul și-ți oferă cel mai bun control. Dezavantajul e că sunt un pic mai greu de încălțat-descălțat dar dacă vrei să mergi în trafic pe role cred ca criteriul principal ar fi controlul, nu comoditatea.

Oricum ar fi, o ghetele cu doar două puncte de închidere sunt niște mizerii, bune numai să-ți rupi picioarele cu ele.

Edited by DaculScoril0, 24 May 2020 - 21:14.


#35
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007

 OanaFlavia, on 24 mai 2020 - 17:24, said:

Buna!

Inca din copilarie am mers pe role, desigur recreationale, insa m-am gandit sa mai urc un nivel si sa incerc role freeline, pentru mediul urban. Intentionez sa incerc sa merg cu ele la serviciu, pe o distanta de 4,5 km, in Bucuresti. Am vazut in magazin modele Fila, FR si Seba. Ce parere aveti?......
.....
Va multumesc pentru timpul acordat si pentru raspunsuri! Posted Image

FreeLine skates / DriftSkates
si eu mi-am comandat recent asa ceva inca nu au ajuns insa trebuie sa ajunga
desi sunt destul de mare (ma apropii de 48 de ani) inca mai am in mine energie Posted Image

ma gandesc sa facem un grup de WhatsApp si sa chatuim acolo despre asa ceva.
Recent, acum cateva zile am vazut un baiat pe ele pe la Piata Iancului in Bucuresti.

cred ca la 4.5Km ar trebui sa te gandesti la alt tip de vehicul poate chiar un monociclu electric....
scrie-mi pe privat sau repli aici si vorbim

Edited by Mihai_3, 28 May 2020 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate