Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Recomandare role

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Ex7R3aM47

Ex7R3aM47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.12.2016
Salut!In aceasta iarna am inceput sa ma dau pe patine, devenind client fidel la patinoarul nou deschis din oras.Aveam niste patine si role 2 in 1 prin casa de cativa ani buni si am zis sa le dau o sansa.Sunt luate de la Lidl acum vreo 5-6 ani cu 100 lei .Piciorul se simtea cat de cat ok, reusind astfel sa invat cateva chestii de baza pe patine precum frana crossovers mers cu spatele, dar mai ales starea pe care am dobandit-o de vreo 30 de ori de mers la patinoar.Ma simteam ca si cum mergeam normal, foarte comfortabil.Nu stiu acum cat de ascutita era lama intrucat am avut multe esecuri de hockey stop.Acum ca s-a inchis am simtit nevoia sa ma mai dau in continuare, asa ca am pus rolele in picioare pentru a 2a oara in viata mea(le mai pusesem la 8 ani o data, dar nu m-au atras deloc neavand echilibrul si considerand ca e mult prea periculos).Am reusit dupa vreo 5 ore de role sa fac exact ce puteam sa fac si pe patine dobandind acelasi comfort.
Acum am 16 ani si rolele au inceput sa ma stranga, ele fiind 40, iar eu purtand 41.
Intrebarea mea este:ce role profesionale ar trebui sa imi iau.Din cate m-am informat pentru o utilizare medie sarituri de pe borduri si chestii,dar rezistente ar fi rolele freeride.Nu stiu totusi cat de mare buget sa aloc, avand in vedere ca risc sa dau o suma mare de bani, dar intr-un an sa nu imi mai vina avand in vedere ca nu am gasit nici o rola profesionala reglabila.Ma uitasem pe skate world la niste role PlayLife Legion pe la 450 de lei, insa nu stiu cat de bune sunt, nu sunt prea populare.Am gasit si Seba FR 80 care sunt foarte laudate, dar nu stiu daca merita sa dau 700 de lei pe niste role ce m-ar putea tine mai putin de 1 an daca imi va creste piciorul.Inca ceva
Este recomandat sa le iau de pe internet?Am auzit foarte multi spunand ca singura chestie care conteaza e sa fie gheata comfortabila, neavand cum sa fac un drum special pana la Bucuresti numai sa probez role.As putea sa le trimit inapoi si sa le schimb, dar parca e prea multa bataie de cap.
Merita sa maresc bugetul riscand sa dau banii degeaba?Sunt ok si rolele Imperial la 450 de pe skate world sau sa fac cumva sa iau FR 80?

Edited by Ex7R3aM47, 13 March 2017 - 19:12.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
iti recomand o vizita la Decathlon

http://www.decathlon...71-role-barbati

#3
Ex7R3aM47

Ex7R3aM47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.12.2016

 Adm, on 13 martie 2017 - 19:07, said:

iti recomand o vizita la Decathlon

http://www.decathlon...71-role-barbati
Da, acolo pot face o vizita destul de usor.Am vazut ca au si modelul Legion pe care il vreau eu, intradevar cu un rulment mai slab decat pe SkateWorld(ABEC 7vs ABEC 9) la acelasi pret, insa nu il vad in stoc si la pretul de max 400 de lei au role numai facute de firma lor oxelo, care nu stiu cat e de buna,multe commenturi negative.Experienta mea cu Decathlon totusi nu e una prea placuta, mai ales in Iasi.Am dat de un respectiv domn ce m-a convins sa iau unul din cele mai scumpe produse de la acea categorie, care s-a deteriorat foarte repede.Tot de la ei am luat din aceiasi categorie un produs de 3 ori mai ieftin pe care il am si acum, dupa 2 ani.

#4
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Ex7R3aM47, on 13 martie 2017 - 18:57, said:

Salut!In aceasta iarna am inceput sa ma dau pe patine, devenind client fidel la patinoarul nou deschis din oras.Aveam niste patine si role 2 in 1 prin casa de cativa ani buni si am zis sa le dau o sansa.Sunt luate de la Lidl acum vreo 5-6 ani cu 100 lei .Piciorul se simtea cat de cat ok, reusind astfel sa invat cateva chestii de baza pe patine precum frana crossovers mers cu spatele, dar mai ales starea pe care am dobandit-o de vreo 30 de ori de mers la patinoar.Ma simteam ca si cum mergeam normal, foarte comfortabil.Nu stiu acum cat de ascutita era lama intrucat am avut multe esecuri de hockey stop.Acum ca s-a inchis am simtit nevoia sa ma mai dau in continuare, asa ca am pus rolele in picioare pentru a 2a oara in viata mea(le mai pusesem la 8 ani o data, dar nu m-au atras deloc neavand echilibrul si considerand ca e mult prea periculos).Am reusit dupa vreo 5 ore de role sa fac exact ce puteam sa fac si pe patine dobandind acelasi comfort.
Acum am 16 ani si rolele au inceput sa ma stranga, ele fiind 40, iar eu purtand 41.
Intrebarea mea este:ce role profesionale ar trebui sa imi iau.Din cate m-am informat pentru o utilizare medie sarituri de pe borduri si chestii,dar rezistente ar fi rolele freeride.Nu stiu totusi cat de mare buget sa aloc, avand in vedere ca risc sa dau o suma mare de bani, dar intr-un an sa nu imi mai vina avand in vedere ca nu am gasit nici o rola profesionala reglabila.Ma uitasem pe skate world la niste role PlayLife Legion pe la 450 de lei, insa nu stiu cat de bune sunt, nu sunt prea populare.Am gasit si Seba FR 80 care sunt foarte laudate, dar nu stiu daca merita sa dau 700 de lei pe niste role ce m-ar putea tine mai putin de 1 an daca imi va creste piciorul.Inca ceva
Este recomandat sa le iau de pe internet?Am auzit foarte multi spunand ca singura chestie care conteaza e sa fie gheata comfortabila, neavand cum sa fac un drum special pana la Bucuresti numai sa probez role.As putea sa le trimit inapoi si sa le schimb, dar parca e prea multa bataie de cap.
Merita sa maresc bugetul riscand sa dau banii degeaba?Sunt ok si rolele Imperial la 450 de pe skate world sau sa fac cumva sa iau FR 80?
rolele freeride -NU sunt pentru scari,tevi,borduri ,rampe skatepark etc ci sunt mai mult pentru oras, , rolele agresive sunt pentru asa ceva.
Eu din ce stiu (si utilizat) rolele Roces  si Roxa sunt bune

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Ești in creștere, cumperi ceva la un preț mediu, apoi il schimbi.
Zici periculos ?!
Eu am suit pe role după 40 de ani, dacă abordezi sportul cu grijă, nu văd riscuri.
Mai intii am cumpărat ieftinaturi, să nu pling după bani, cind am văzut că pot, am vindut ieftinaturile, si am luat ceva mai profesional, firma nu are relevanță.

Aproximativ off, dar pentru ca tine de echilibru... cred ca anul asta imi achiziționez scuter pe două roti, sau cum ii zice :P

Edited by crisstonne, 13 March 2017 - 19:38.


#6
Ex7R3aM47

Ex7R3aM47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.12.2016

 stlk, on 13 martie 2017 - 19:32, said:

rolele freeride -NU sunt pentru scari,tevi,borduri ,rampe skatepark etc ci sunt mai mult pentru oras, , rolele agresive sunt pentru asa ceva.
Eu din ce stiu (si utilizat) rolele Roces  si Roxa sunt bune
Nu am zis ca vreau sa fac scheme cu ele, dar din cand in cand sa sar pe o/ de pe o bordura cu ele trebuie si citisem ca sunt ok pentru asa ceva, cred ca pana si alea fitness sunt ok.Nu mor ele de la o mica saritua de 30cm.Cred ca singurele Roces pe care mi le permit sunt Roces Veni la 539 lei.Ceva pareri?Roxa nu prea gasesc pentru marimea mea.
@crisstonne La 8 ani le consideram destul de periculoase, mai ales ce fel e aleea din fata blocului meu care era singura pe care mi-o permiteam la varsta aceea.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 stlk, on 13 martie 2017 - 19:32, said:

Eu din ce stiu (si utilizat) rolele Roces  si Roxa sunt bune

Ca în orice alt domeniu, depinde de preț, am avut Roxa si nu erau 100% confortabile, dar am știut că le achiziționeze de proba, mai ieftine.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
L.E.  Nici eu nu am înțeles de unde se înțelege că vrei sa faci cascadorii ! :P

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Ex7R3aM47, on 13 martie 2017 - 19:39, said:

Nu am zis ca vreau sa fac scheme cu ele, dar din cand in cand sa sar pe o/ de pe o bordura cu ele trebuie si citisem ca sunt ok pentru asa ceva, cred ca pana si alea fitness sunt ok.Nu mor ele de la o mica saritua de 30cm.Cred ca singurele Roces pe care mi le permit sunt Roces Veni la 539 lei.Ceva pareri?Roxa nu prea gasesc pentru marimea mea.
@crisstonne La 8 ani le consideram destul de periculoase, mai ales ce fel e aleea din fata blocului meu care era singura pe care mi-o permiteam la varsta aceea.
Pentru cateva sarituri merg, ma gandeam ca le folosesti intens la asa ceva.
Recomandari detaliate nu prea mai stiu sa-ti dau ca am o gramada de ani de cand nu am mai mers pe asa ceva, pe vremea aia majoritatea aveau role cu rulmenti ABEC 3 sau 5 acum vad ca majoritatea sunt facute cu 7 sau 9 iar diferentele nu-s prea mari, inainte diferentele intre rulmenti erau mari, unii erau pentru viteza altii pentru rezistenta .Ultimele pe care am mers au fost unele ca astea (foto) (*eu am avut  role , apoi le-am vandut , m-am lasat ! apoi mi s-a facut dor de role iar am cumparat iar m-am lasat ! si tot asa !... acum mi-ai facut dor iar de role Posted Image
[ http://www.rollerenligne.com/images/produits/decathlon_fitness_v300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 13 March 2017 - 20:08.


#10
Ex7R3aM47

Ex7R3aM47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.12.2016
http://www.decathlon...negru-gri.html#
Ce ziceti de astea?Pret accesibil si vazusem pe skateworld ca "sunt cele mai bune role pentru un incepator".Poate daca le gasesc in Iasi am si ocazia sa le testez.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 Ex7R3aM47, on 13 martie 2017 - 20:13, said:

http://www.decathlon...negru-gri.html#
Ce ziceti de astea?Pret accesibil si vazusem pe skateworld ca "sunt cele mai bune role pentru un incepator".Poate daca le gasesc in Iasi am si ocazia sa le testez.

Bune, dacă nu sint comode le returnezi.
Toată treaba la role este să nu te bată cusăturile, căptușeala să nu aibă gilme ori defecte, că iți piere cheful dacă faci răni, ori bătături.

Spor la achizitie, să ne spui ce ai luat si cum sint :peacefingers:

Edited by crisstonne, 13 March 2017 - 20:29.


#12
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Ce greutate ai ? Incearca sa iei cu rulmenti ABEC7 sau 9, vor tine un sezon full.
Vezi ca rotile sunt de mai multe duritati. Pentru incepatori e bine sa fie mai moi, 80A dar se vor uza mai repede.
Cele 84 sau 85A sunt mai dure, prinzi viteza mai mare, dar daca e putin umed pe jos risti sa aluneci.
Foloseste role second-hand pana te opresti din crestere.
Daca le folosesti de placere si doar din cand in cand cate o saritura, merg si freeride.
Foarte bune sunt Rollerblade. Pe la Hervis mai aveau promo.
In magazin poti face o proba, sa vezi cum stai in ele si cat de usor se inchid.

Edited by User107, 13 March 2017 - 20:52.


#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu recomand second :) din motive de igiena.
Din ce am ințeles, iși permite, nu este cazul de second.
Roller..... am eu, dar cred că mă țin restul vieții, dacă nu mă plictisesc de ele.

Edited by crisstonne, 13 March 2017 - 20:41.


#14
Ex7R3aM47

Ex7R3aM47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.12.2016

 User107, on 13 martie 2017 - 20:25, said:

Ce greutate ai ? Incearca sa iei cu rulmenti ABEC7 sau 9, vor tine un sezon full.
Foloseste role second-hand pana te opresti din crestere.
Daca le folosesti de placere si doar din cand in cand cate o saritura, merg si freeride.
Foarte bune sunt Rollerblade. Pe la Hervis mai aveau promo.
In magazin poti face o proba, sa vezi cum stai in ele si cat de usor se inchid.
Sunt destul de grasut din pacate.Nu stiu cat efort se depune la role pentru slabire dar banuiesc ca foarte putin conteaza,transpirt destul de repede pe role.Am 1.70 si 61kg.

http://www.hervis-sp...p/COLOR-1832120
Am gasit si astea, fitness dupa cum arata.Sa comand ambele perechi si anume aceste Rollerblade si Bronx sa vad care e mai comod?Daca port 41 credeti ca este ok sa iau 42?

#15
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Du-te in magazin si probeaza ceva asemanator ca sa vezi ce marime iti place. Poate fi putin mai mare, dar prea mult iti joaca piciorul si nu te simti confortabil sa te dai 2 ore cu ele. Eu am luat unele cu 1/2 mai mare, pareau ok, dar nu ma simt bine in ele.
La 60 kg merge ABEC7. Greutatea conteaza la viteza cu care uzezi rulmentii. Daca iei cu ABEC5 se duc repede, mai ales daca mai sari o bordura.
Am vazut la Decathlon Rollerblade Bravo dar nu au pe stoc in Iasi. Poate accepta sa iti aduca de la alt magazin. Au rulmenti SG5 dar sunt mai buni decat ABEC5. ABEC este un standard universal, pot fi facuti de oricine. Cei SG sunt mai buni.

Edited by User107, 13 March 2017 - 21:10.


#16
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013
Uita-te la niste powerslide-uri pe olx, rolele sunt foarte ok, gheata rezistenta, rulmentii/rotile foarte bune.
Majoritatea prietenilor mei au tot powerslide (bine, unii gama mai de varf, dar sunt si cei cu fsk-uri).
Eu unul am niste Rollerblade-uri (370 de lei, reduse de la 650 cica), luate din Hervis acum 3 ani mi se pare, si acum se descurca ok, n-am avut probleme cu gheata. Le-am folosit pentru orice se poate, incepand cu plimbari si terminand cu sarituri/scari.
In niciun caz sa nu iei ABEC 5, sunt prea inceti rulmentii si nu prinzi viteza prea mare, mai ales dupa ce se vor si uza.

Uite aici niste exemple:
https://www.olx.ro/o...html#b19f7f0e65
https://www.olx.ro/o...html#b19f7f0e65

Bafta! :)

#17
Ex7R3aM47

Ex7R3aM47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.12.2016

 User107, on 13 martie 2017 - 21:08, said:

Du-te in magazin si probeaza ceva asemanator ca sa vezi ce marime iti place. Poate fi putin mai mare, dar prea mult iti joaca piciorul si nu te simti confortabil sa te dai 2 ore cu ele. Eu am luat unele cu 1/2 mai mare, pareau ok, dar nu ma simt bine in ele.
La 60 kg merge ABEC7. Greutatea conteaza la viteza cu care uzezi rulmentii. Daca iei cu ABEC5 se duc repede, mai ales daca mai sari o bordura.
Am vazut la Decathlon Rollerblade Bravo dar nu au pe stoc in Iasi. Poate accepta sa iti aduca de la alt magazin. Au rulmenti SG5 dar sunt mai buni decat ABEC5. ABEC este un standard universal, pot fi facuti de oricine. Cei SG sunt mai buni.
Am inteles ca la efort dar mai ales la caldura piciorul se "mareste" deci cu putin mai mare trebuie sa iau.Totusi e ciudat ca eu cu 41 la orice incaltaminte imi vin aproape foarte bine gheata de 40 la role.Rulmentii ca rulmentii ca acestia se schimba oricum, cam scumpi, vazusem rulmenti fila abec 9 120 si abec 7 90 lei.Nu pot sa merg in magazin sa ii rog sa imi aduca, nu pot merge in fiecare zi la Iasi.Sunt din Barlad, undeva la 120 km de Iasi.Dar soramea e la facultate si pot sa merg la ea cam in fiecare saptamana.Nu pot sa zic ca sunt vitezoman pe role, momentan merg doar pe trotuar, mi-e frica sa nu ma panichez sau sa am vreun trasnit furios pe sosea sa ma clacsoneze ca un descreierat, atunci ma pierd de tot.Am facut greseala asta cu bicicleta intr-o intersectie si era sa iasa rau de tot.Rotile se pot strica rapid cand trotuarul nu e chiar asa "lin"?

#18
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Acum am vazut ca au roti de 84mm. Pot fi cam mari pentru incepator. Dar daca te dai bine pe patine, te vei descurca.
Cauta niste roti mai dure, 84A si vor rezista, daca rezisti si tu la trotuar dur si nu iti clantane dintii Posted Image

Edited by User107, 13 March 2017 - 21:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate