Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

RUSIA si influenta sa in istoria romanilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#1
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015
Pana in 1958 exista un curent prosovietic vasalic in urma perioadei belice. Totul, in special ideile novatoare veneau in Romania dinspre Moscova si invers de ordin material, de la produse pana la fabrici , traversau Prutul! Dar de atunci, mai ales decand acelasi fenomen este directionat spre Washington, totul a devenit antagonic despre influenta Rusiei. Cunoastem detaliat efectele negative ale razboaielor ruso-turce asupra teritoriilor istoric romanesti ocupate de turci, rusi, cazaci,polonezi,habsburgi, bulgari ori asupra populatiilor volohe, valahe ori aromane. Cunoscand repetabilitatea istorica, in contextul unui actual razboi hibrid generat geopolitic de Rusia, din punctul dumneavoastra de vedere, care ar fi momentele istorice care au favorizat Romania de catre Rusia-  pentru asi crea conexiuni in media in vederea  manipularii populatiei romanesti din Romania, Moldova, Ucraina, Serbia, prin formarea de perceptii false.-
Exemple: Regulamentele organice- 1831-1832....au afirmat propagandistic in perioada sovietica ca Rusia a modernizat sistemul de conducere al principatelor...etc Va multumesc anticipat! Cu respect, Silvian

#2
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 silviannetw, on 13 martie 2017 - 18:35, said:

Totul, in special ideile novatoare veneau in Romania dinspre Moscova si invers de ordin material, de la produse pana la fabrici , traversau Prutul!

Poti sa dai si exemple.
De exemplu sub ce licente erau fabricate masinile (dacia,oltcit), tractoarele, camioanele..
Ca mie Renault, Citroen,Man,Fiat nu prea imi suna a nume rusnace

#3
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

 silviannetw, on 13 martie 2017 - 18:35, said:

Pana in 1958 exista un curent prosovietic vasalic in urma perioadei belice. Totul, in special ideile novatoare veneau in Romania dinspre Moscova
vorbesti prostii.
Scopul URSS-ului si a celorlalte state comuniste
era sa transforme Romania intr-o tara agricola.
Imediat dupa razboi sovieticii au furat totul.
Au dezmembrat fabrici si uzine, au furat arhive, au furat
munca inginerilor si inventatorilor romani.

Si ne-au dat canci.

Iar ideile venite de la Moscova nu erau inovatoare.
Au dus societatea la involutie.

 silviannetw, on 13 martie 2017 - 18:35, said:


Exemple: Regulamentele organice- 1831-1832....au afirmat propagandistic in perioada sovietica ca Rusia a modernizat sistemul de conducere al principatelor...etc Va multumesc anticipat! Cu respect, Silvian
CUlmea, asta nu e propaganda.
E adevar istoric.
Regulamentele Organice au modernizat tarile valahe.
Le-au pus pe o cale de sincronizare cu occidentul european.

De la rusi am invatat cuvantul "scoala".
De la rusi a aparut moda cu franceza si orientarea francofila a boierimii moldo si vlahe.
samd.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Pentru cine are placere sa citeasca un studiu interesant despre ce are de exportat Rusia acum: http://www.political...EE_20160727.pdf

#5
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

 Jammalan-the-Prophet, on 13 martie 2017 - 19:11, said:


Poti sa dai si exemple.
De exemplu sub ce licente erau fabricate masinile (dacia,oltcit), tractoarele, camioanele..
Ca mie Renault, Citroen,Man,Fiat nu prea imi suna a nume rusnace
Sunt de acord cu ce afirmati. Va rugam sa analizam ce posibilitati de manipulare prin formare de perceptii pentru populatia romana tanara sau invarsta, de sorginte slava sau ungrofila etc,folosinduse de influentele istorice pozitive comune sau numai in directia Romaniei:
Exemple:
-eliberarea principatelor de sub jugul imperiului otoman;
- modernizarea conducerii sistemului principatelor romane;
- sustinerea micii uniri;
- sprijinirea castigarii independentei de stat 1877;
-participarea in comun in primul razboi, razboi ce a generat Romania Mare;
- eliberarea Romaniei de sub jugul hitlerist;
-dezvoltarea economica a Romaniei postbelica....etc

 fane_only, on 13 martie 2017 - 19:16, said:

vorbesti prostii.
Scopul URSS-ului si a celorlalte state comuniste
era sa transforme Romania intr-o tara agricola.
Imediat dupa razboi sovieticii au furat totul.
Au dezmembrat fabrici si uzine, au furat arhive, au furat
munca inginerilor si inventatorilor romani.

Si ne-au dat canci.

Iar ideile venite de la Moscova nu erau inovatoare.
Au dus societatea la involutie.


CUlmea, asta nu e propaganda.
E adevar istoric.
Regulamentele Organice au modernizat tarile valahe.
Le-au pus pe o cale de sincronizare cu occidentul european.

De la rusi am invatat cuvantul "scoala".
De la rusi a aparut moda cu franceza si orientarea francofila a boierimii moldo si vlahe.
samd.
Bravo! Excelent! Avem deja doua directii de abordare. Hai sa continuam ,mai intai cu Fane:
- ai inteles exact pe directia formarii perceptiei antisovietice de sorginte nationalista...am rugamintea sa te gandesti daca de-alungul timpului au fost si lucruri bune pe care rusii le-au facut pentru noi sau impreuna cu noi (vezi zborul lui Prunariu) care sa le foloseasca subversiv pentru a ne crea vulnerabilitati inclusiv sociale la noi sau in imprejurimi;

 atupi, on 13 martie 2017 - 19:37, said:

Pentru cine are placere sa citeasca un studiu interesant despre ce are de exportat Rusia acum: http://www.political...EE_20160727.pdf
Superb! Felicitari domnule si va multumesc din suflet. Este un element bibliografic obiectiv si foarte necesar. Inca odata multumesc!

#6
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Mai eu te-am intrebat ceva despre afirmatia aia

Quote

Totul, in special ideile novatoare veneau in Romania dinspre Moscova si invers de ordin material, de la produse pana la fabrici , traversau Prutul!

E falsa sau nu?
De ce ai facut afirmatia aia si acum o dai cotita?

Si la lista ta mai adaug eu:
- venirea tezaurului de la Moscova (teapa)
- incalcarea neutralitatii Romaniei in ww2 si alipirea Basarabiei si Bucovinei
- 50 de ani de mizerie, foamete, suferinta

Si asa intrebare mai personala, de ce textul tau pare redactat cu google translate?

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
voi discutaţi de mama culturii mondiale?

#8
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

 Jammalan-the-Prophet, on 13 martie 2017 - 20:00, said:

Mai eu te-am intrebat ceva despre afirmatia aia



E falsa sau nu?
De ce ai facut afirmatia aia si acum o dai cotita?

Si la lista ta mai adaug eu:
- venirea tezaurului de la Moscova (teapa)
- incalcarea neutralitatii Romaniei in ww2 si alipirea Basarabiei si Bucovinei
- 50 de ani de mizerie, foamete, suferinta

Si asa intrebare mai personala, de ce textul tau pare redactat cu google translate?
Nu este o forma ironica...cat despre copy/paste/translate nu am timp...e falsa ideia...oricum nu cred ca am reusit in cateva randuri sa fiu destul de clar cu ce v-am rugat. Ideia este sa incercam sa construim:
Planul de urbanism al orasului Braila, parcul Kiseleff, palatul Kiseleff au fost realizate in perioada guvernarii contelui Kiseleff 1829-1834;
Consilierea tuturor comandatilor de unitati militare romanesti pana in1958 !!!!!!!! etc.

 Jammalan-the-Prophet, on 13 martie 2017 - 20:00, said:

Mai eu te-am intrebat ceva despre afirmatia aia



E falsa sau nu?
De ce ai facut afirmatia aia si acum o dai cotita?

Si la lista ta mai adaug eu:
- venirea tezaurului de la Moscova (teapa)
- incalcarea neutralitatii Romaniei in ww2 si alipirea Basarabiei si Bucovinei
- 50 de ani de mizerie, foamete, suferinta

Si asa intrebare mai personala, de ce textul tau pare redactat cu google translate?
Repet inca odata daca numai inteles.....situatii pozitive create de rusi pentru romani prin care pot sa ne scoate ochii domnule....mai simplu de atat te-as jigni!

#9
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Consilierea pe vecie si înmormântarea gratuita a sute de mii de romani in gulagurile siberiene intra in faptele astea pentru care trebuie sa le fim recunoscatori rusilor?

Violurile, crimele, jafurile, macelurile nu merita si ele cate o statuie?

#10
CzC

CzC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 13.12.2005
Da, Regulamentele Organice, facute de boierii rumâni și moldoveni, rușii doar au supervizat. Însă la 1822 Rusia era cea care se opunea introducerii în Moldova a "Constituției Cărvunarilor", deși fusese aprobată de domnitor.
Așadar a ajutat Rusia în cazul ăsta sau nu? Eu zic că mai degrabă a dăunat.

#11
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015
Intodeauna propaganda de orice culoare s-a folosit de elementele comune, istorice, culturale, lingvistice, economice, etc. in scopul de a imbraca interesul statului tinta cu interesul statului propriu avand ca finalitate o suma de obiective pe termen,scurt,mediu sau lung...bineinteles cu implementarea de personal de specialitate in zona de interes.

 CzC, on 13 martie 2017 - 20:26, said:

Da, Regulamentele Organice, facute de boierii rumâni și moldoveni, rușii doar au supervizat. Însă la 1822 Rusia era cea care se opunea introducerii în Moldova a "Constituției Cărvunarilor", deși fusese aprobată de domnitor.
Așadar a ajutat Rusia în cazul ăsta sau nu? Eu zic că mai degrabă a dăunat.
De acord! Este un segment sugestiv de timp la 10 ani de la pacea din Bucuresti!

 Jammalan-the-Prophet, on 13 martie 2017 - 20:20, said:

Consilierea pe vecie si înmormântarea gratuita a sute de mii de romani in gulagurile siberiene intra in faptele astea pentru care trebuie sa le fim recunoscatori rusilor?

Violurile, crimele, jafurile, macelurile nu merita si ele cate o statuie?
Aceste fapte se cunosc...au fost chiar amplificate de rusi pentru a se forma perceptia inversa.... pe noi ne intereseaza fata umana a rusilor...ceva de genul... De cand ne cunoastem ne-au facut vreodata un favor?

#12
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
NU.
End of story.

#13
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

 Jammalan-the-Prophet, on 13 martie 2017 - 20:33, said:

NU.
End of story.

 Jammalan-the-Prophet, on 13 martie 2017 - 20:33, said:

NU.
End of story.
Nu acesta este sfarsitul..cel putin nu-l dictam noi! Existenta romanilor divizati in cele trei imperii nu poate fi cuantificata decat onoranta de alungul secolelor...fapt ce ne obliga inteligent sa ne gasim sisteme de referinta pentru a ne proteja, de a ne descoperii vulnerabilitatile si acontracara la timp prin educatie tineretul pentru a nu fi manipulat. Cu respect, continuam, Silvian

#14
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015
Topicul pe care l-am propus este si o forma de provocare in comunicare a unor teme tabu, non pozitive si greu in a fi sustinute ! Cred ca avem nevoie de asemenea provocari...despre ce nu ne place sa vorbim sau sa luam in discutie...spun asta fiindca este o fisura in gindirea unor posibile scenarii negative pentru tara. Ce credeti? Va dau un exemplu: Cum ati percepe prima zi traind intr-una din cele trei tari romanesti in urma divizarii Romaniei? Este greu de abordat...dar numai atunci constiintam efectele dezastrului national! Cu respect, Silvian

#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Io tot am zis ca internetul pentru toti e o mare tampenie

#16
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Domnul Silvian, cu respect, aveti un limbaj voit pretentios ce scoate in evidenta dificultati de exprimare in limba romana ce duce la ideea ca nu sunteti vorbitor nativ sau e o traducere aproximativa, dupa cum a remarcat unul dintre "antevorbitori". Incalceala de cuvinte si pe ici colo cate o virgula lipsa face foarte dificila intelegerea textului. Daca as fii o profesoara ce respecta programa v-as da nota 4, dar daca as fii o profesoara ce pune accent pe creativitate as zice ca asa creatie nu am mai vazut.


Hint: incercati sa scrieti propozitii ca la clasa intai, in primul rand va veti face mai usor de inteles si in al doilea rand scutiti cititorii de dureri de cap.

#17
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

 omuspan, on 13 martie 2017 - 22:57, said:

Domnul Silvian, cu respect, aveti un limbaj voit pretentios ce scoate in evidenta dificultati de exprimare in limba romana ce duce la ideea ca nu sunteti vorbitor nativ sau e o traducere aproximativa, dupa cum a remarcat unul dintre "antevorbitori". Incalceala de cuvinte si pe ici colo cate o virgula lipsa face foarte dificila intelegerea textului. Daca as fii o profesoara ce respecta programa v-as da nota 4, dar daca as fii o profesoara ce pune accent pe creativitate as zice ca asa creatie nu am mai vazut.


Hint: incercati sa scrieti propozitii ca la clasa intai, in primul rand va veti face mai usor de inteles si in al doilea rand scutiti cititorii de dureri de cap.
Imi cer scuze doamna! Dar va rog sa ma intrebati ce nu ati inteles?

 silviannetw, on 13 martie 2017 - 23:18, said:

Imi cer scuze doamna! Dar va rog sa ma intrebati ce nu ati inteles?
Nu ma disculp dar astazi am postat simultan pe mai multe topicuri... Oricum cine se scuza se acuza!. Adevarul este ca ar trebuii sa folosesc si ochelarii..O sa incerc sa folosesc un font mai mare. Dar dumneavoastra, cu tot respectul, din tot ce s-a postat nu focalizati decat nativitatea mea, forma de exprimare vazuta la nivelul pregatirii dumneavoastra profesoral...si bineinteles nu respectati topicul. Nici o ideie, nici un punct de vedere! Pare o forma nativa de cultivare a ridicolului marginalizat de stupid. Poate ma insel!

#18
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Sunteti scuzat, draga domnule, dar nu ati inteles demersul meu, ne intelegem ca surdu' cu mutu', dupa cum zice o vorba din popor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate