Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Problema HDD Extern

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mangal1otu

mangal1otu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.03.2017
am o problema cu hdd-ul extern, azi l am folosit, a mers totu bine, apoi cand am vrut sa il conectez iar, nu mai mergea
nici pe dekstop nici pe leptop.
el primeste curent, dar nu se aprinde beculetul ca inainte si nu il mai detecteaza nici unitatea nici leptopul...
Hdd extern 2 TB tosiba

#2
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Vezi in gestionare disc daca e recunoscut, sau in DiskPart din cmd.

Edited by wb626ek, 13 March 2017 - 18:45.


#3
mangal1otu

mangal1otu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.03.2017

View Postwb626ek, on 13 martie 2017 - 18:44, said:

Vezi in gestionare disc daca e recunoscut, sau in DiskPart din cmd.

nu, nu il gaseste

#4
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Lasa-l vreo 10 minute. Pana se descarca condensatorii de curent.
Poate isi revine.

#5
mangal1otu

mangal1otu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.03.2017

View Postwb626ek, on 13 martie 2017 - 18:51, said:

Lasa-l vreo 10 minute. Pana se descarca condensatorii de curent.
Poate isi revine.

asa o sa fac, de si.. era scos din usb, mereu il scot cand sting unitatea, pentru ca la un momendat ajunge sa scoata un " ticait " cand nu primeste suficient curent, si din cauza asta il scoteam mereu cand stingeam unitatea
dar, il mai las 10 minute, poate isi revine

#6
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Ar fi trebuit sa-l conectezi cu un cablu in Y.

#7
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Vezi pe spatele carcasei hardului extern, ca scrie alimentare 5,0 V / 1,0 A. Adica absoarbe din calculator pana la 1 amper, in functie de ce lucreaza pe moment.

Porturile USB 2 nu furnizeaza acest amperaj, de aceea hardul face mofturi.

Daca nu ai port USB 3, solutia este: alimentezi hardul la doua porturi USB prin cablu in Y (intra in actiune Legea I a lui Kirchhoff),  cum a zis colegul, sau conectezi hardul printr-un hub usb cu alimentare proprie (hardul va lua energie din alimentatorul hubului si va schimba cu calculatorul doar semnal.

Edited by Anca12, 13 March 2017 - 21:20.


#8
mangal1otu

mangal1otu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.03.2017

View PostAnca12, on 13 martie 2017 - 21:15, said:

Vezi pe spatele carcasei hardului extern, ca scrie alimentare 5,0 V / 1,0 A. Adica absoarbe din calculator pana la 1 amper, in functie de ce lucreaza pe moment.

Porturile USB 2 nu furnizeaza acest amperaj, de aceea hardul face mofturi.

Daca nu ai port USB 3, solutia este: alimentezi hardul la doua porturi USB prin cablu in Y (intra in actiune Legea I a lui Kirchhoff),  cum a zis colegul, sau conectezi hardul printr-un hub usb cu alimentare proprie (hardul va lua energie din alimentatorul hubului si va schimba cu calculatorul doar semnal.

am inteles ce spui tu, dar de dimineata a mers, pe urma... dupa cateva ore nu a mai mers... deci nu are cum sa fie din cauza usb-urilor...
ca nu merge pe nici un pc.. :)

#9
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Scoate-l din carcasă și montează în calculator, dacă funcționează înseamnă că nu e defect. Eventual poți face o defragmentare cât este in pc. Așa am pățit și eu și după defragmentare a revenit,acuma îl folosesc încontinuare ca și hdd extern. Funcționează perfect. Nu uita să-ți salvezi datele importante in 2-3 locuri, merită.

#10
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Ca veni vorba de carcasa. Banuiesc ca este de 2,5".

Acum 5-6 ani achizitionasem 4 bucati. Seagate, nu Toshiba, de 1T si nu de 2T. Primul il tinusem conectat la portul USB router, incarcat cu continut media. Cu 1 luna inainte de expirarea garantiei (1 an), a murit. Mi l-au schimbat dupa 2 saptamani de "investigatii". Al doilea, a decedat mai repede. Am mai dat o diferenta si ma luat in locul lui un monitor.

Cei de la service mi-au spus ca daca vreau un HDD care urmeaza sa fie astfel solicitat, sa achizitionez unul care are garantia mai mare de 1 an (2-3 ani). Eu am vandut toate HDD ramase la jumatate de pret si am luat HDD de 3,5". Au dezavsntajul/avantajul ca au alimentator propriu, dar, de atunci nu s-a parlit niciunul.

Am si HDD de 2,5". Este vorba de doua HDD IDE de laptop, Hitachi, vechi de peste 10 ani, pe care le-am montat in rakuri externe plus un HDD SATA, tot de laptop si tot vechi de aproximativ 10 ani. Toate 3 merg impecabil.

Edited by urtap, 14 March 2017 - 10:24.


#11
mangal1otu

mangal1otu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.03.2017

View Posturtap, on 14 martie 2017 - 10:23, said:

Ca veni vorba de carcasa. Banuiesc ca este de 2,5".

Acum 5-6 ani achizitionasem 4 bucati. Seagate, nu Toshiba, de 1T si nu de 2T. Primul il tinusem conectat la portul USB router, incarcat cu continut media. Cu 1 luna inainte de expirarea garantiei (1 an), a murit. Mi l-au schimbat dupa 2 saptamani de "investigatii". Al doilea, a decedat mai repede. Am mai dat o diferenta si ma luat in locul lui un monitor.

Cei de la service mi-au spus ca daca vreau un HDD care urmeaza sa fie astfel solicitat, sa achizitionez unul care are garantia mai mare de 1 an (2-3 ani). Eu am vandut toate HDD ramase la jumatate de pret si am luat HDD de 3,5". Au dezavsntajul/avantajul ca au alimentator propriu, dar, de atunci nu s-a parlit niciunul.

Am si HDD de 2,5". Este vorba de doua HDD IDE de laptop, Hitachi, vechi de peste 10 ani, pe care le-am montat in rakuri externe plus un HDD SATA, tot de laptop si tot vechi de aproximativ 10 ani. Toate 3 merg impecabil.

am inteles ceea ce ai vrut tu sa spui.....
mie nu imi este de hard... imi este fix de datele pe care le am stocate pe el, oricum nu dadusem prea mult pe el... doar 800 de euro... ma pis pe el... eu vreau doar datele de pe el...

#12
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Din nefericire asta este ideea... Datele personale, aflate in lucru sunt cele mai pretioase! Un amic a pierdut la un moment dat o lucrare, nu mai tin minte daca de doctorat sau pentru un alt examen important! Sute de pagini in total. Noroc ca o avea bine tiparita, dar, nu-ti spun ce chin a fost sa o scanam pagina cu pagina cu OCR si sa preluam si corectam textul, alinierea si mai ales imaginile! Ne-a ajutat Abby, Dumnezeu sa-i alduiasca pe autori!

Cat despre date, probabil va fi cam scump sa le recuperezi. Dar cine stie? Daca le vei recupera si-ti doresc asta, sa ne tii la curent cum si cu ce sau la cine ai rezolvat problema.

Nu vreau sa te necajesc, mai ales ca este un HDD scump si deci ar trebui sa prezinte un grad ridicat de siguranta, dar regula este ca datele importante sa le tii in cel putin 3 locuri diferite. Nu vreau sa fiu ”pretios” si inteleg foarte bine situatia. Nici nu stii ce am injurat ca o grupa de birjari cand am pierdut HDD-ul pe care spuneam ca mi l-a inlocuit service-ul!

Stiu ca depinde mult de cantitatea de date si de cat de des le updatezi, deci solutia aplicata de mine nu este universal valabila.

Dar uite cum fac eu:
1. Lucrez pe un calculator, conectat la reteaua de domiciliu;

2. Pe router am un HDD USB pe care dupa modificari importante fac backup/sincronizare cu toate folderele de interes;

3. Fac backup/sincronizare periodic sau dupa modificari importante (nu am aplicatie dedicata) in cloud (numai cu directory/foldere in care nu am date care nu ar trebui facute publice);
4. Fac backup/sincronizare periodic sau dupa modificari importante pe un stick (card reader) care are incluse 3 uSD de 32 GB (cu datele care nu ar trebui facute publice);

5. Pe un HDD extern fac periodic backup/sincronizare cu toate folderele de interes. Pe acesta, modific mai rar datele. Astfel daca pe celelate solutii le salvez la luna, pe acesta am varianta mai veche, de acum 2-3 luni;

6. Pe cele doua HDD externe am cel putin doua clone a HDD-ului din calculator, cu SO cu tot (a partitiei cu SO). Una facuta imediat dupa instalarea SO si a principalelor programe pastrata in permanenta, si una pe care o fac periodic (stregand cea anterioara), la 6 luni 1 an (asta are SO cu update-urile si ultimele aplicatii instalate).

Total:
2 HDD externe (3,5” - 2TB),
1 card reader stick cu 3 uSD (3x32GB) si,
serviciul de cloud, care la mine vine de la furnizorul RCS&RDS (dar sunt si alte variante: Orange, OneDrive etc.).
Desigur, si router cu 2 porturi USB si conexiune GB.

Cel mai greu a fost pana ce mi-am creat o structura de foldere foarte bine organizata. Astfel incat sa nu am dubluri, sa nu lucrez azi intr-un folder, maine in altul si sa fie clar si corect structurata incat si un nou venit sa se descurce in ea.

Bafta! Si sa ne tii la curent.

Edited by urtap, 15 March 2017 - 07:33.


#13
mangal1otu

mangal1otu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.03.2017

View Posturtap, on 15 martie 2017 - 07:28, said:

Din nefericire asta este ideea... Datele personale, aflate in lucru sunt cele mai pretioase! Un amic a pierdut la un moment dat o lucrare, nu mai tin minte daca de doctorat sau pentru un alt examen important! Sute de pagini in total. Noroc ca o avea bine tiparita, dar, nu-ti spun ce chin a fost sa o scanam pagina cu pagina cu OCR si sa preluam si corectam textul, alinierea si mai ales imaginile! Ne-a ajutat Abby, Dumnezeu sa-i alduiasca pe autori!

Cat despre date, probabil va fi cam scump sa le recuperezi. Dar cine stie? Daca le vei recupera si-ti doresc asta, sa ne tii la curent cum si cu ce sau la cine ai rezolvat problema.

Nu vreau sa te necajesc, mai ales ca este un HDD scump si deci ar trebui sa prezinte un grad ridicat de siguranta, dar regula este ca datele importante sa le tii in cel putin 3 locuri diferite. Nu vreau sa fiu ”pretios” si inteleg foarte bine situatia. Nici nu stii ce am injurat ca o grupa de birjari cand am pierdut HDD-ul pe care spuneam ca mi l-a inlocuit service-ul!

Stiu ca depinde mult de cantitatea de date si de cat de des le updatezi, deci solutia aplicata de mine nu este universal valabila.

Dar uite cum fac eu:
1. Lucrez pe un calculator, conectat la reteaua de domiciliu;

2. Pe router am un HDD USB pe care dupa modificari importante fac backup/sincronizare cu toate folderele de interes;

3. Fac backup/sincronizare periodic sau dupa modificari importante (nu am aplicatie dedicata) in cloud (numai cu directory/foldere in care nu am date care nu ar trebui facute publice);
4. Fac backup/sincronizare periodic sau dupa modificari importante pe un stick (card reader) care are incluse 3 uSD de 32 GB (cu datele care nu ar trebui facute publice);

5. Pe un HDD extern fac periodic backup/sincronizare cu toate folderele de interes. Pe acesta, modific mai rar datele. Astfel daca pe celelate solutii le salvez la luna, pe acesta am varianta mai veche, de acum 2-3 luni;

6. Pe cele doua HDD externe am cel putin doua clone a HDD-ului din calculator, cu SO cu tot (a partitiei cu SO). Una facuta imediat dupa instalarea SO si a principalelor programe pastrata in permanenta, si una pe care o fac periodic (stregand cea anterioara), la 6 luni 1 an (asta are SO cu update-urile si ultimele aplicatii instalate).

Total:
2 HDD externe (3,5” - 2TB),
1 card reader stick cu 3 uSD (3x32GB) si,
serviciul de cloud, care la mine vine de la furnizorul RCS&RDS (dar sunt si alte variante: Orange, OneDrive etc.).
Desigur, si router cu 2 porturi USB si conexiune GB.

Cel mai greu a fost pana ce mi-am creat o structura de foldere foarte bine organizata. Astfel incat sa nu am dubluri, sa nu lucrez azi intr-un folder, maine in altul si sa fie clar si corect structurata incat si un nou venit sa se descurce in ea.

Bafta! Si sa ne tii la curent.

am citit cu atentie si am inteles ceea ce ai vrut sa spui
si cu hardu azi ma duc la un service, am cautat vreo 2 zile mai multe service-uri in constanta si azi ma duc la fiecare in parte sa vad ceea ce vor spune ( ca un jurnalist, verific in 3 surse :)). )
si o sa anunt aici.. care ar fii problema, sau problema care o spun cei de acolo

#14
mangal1otu

mangal1otu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.03.2017
Scuze daca fac dublu post...
dar urtap a dorit sa il tin la curent cu problema legata de hard

problema a fost de la mufa de intrare din hard, l-am dus la un service, a desfacut hard-ul. a schimbat mufa respectiva si a mers, am dat 65 de lei pt o mufa " usb 3.0 ". De la asta era problema.
Oricum, multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute.

#15
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
O idee pentru a proteja mufele USB unde bagi-si-scoti des (scuze de mesaj, subliminal?).
Acolo unde este cazul (ca doar n-o sa umbli cu cablul OTG in telefon?!), la laptop, router etc., deci unde se schimba des dispozitivele USB, sa ai fie un conector, usor de inlocuit si ieftin, de genul:
Attached File  WP_20170317_17_24_18_Pro.jpg   275.54K   3 downloads
sau cabluri scurte de genul OTG:
Attached File  WP_20170317_17_25_49_Pro.jpg   236.19K   3 downloads
sau prelungitoare scurte:
Attached File  WP_20170317_17_24_58_Pro.jpg   244.85K   4 downloads
sau alte variante.

Eu la laptop am instalat sub monitor un HUB cu 2 mufe libere.
Attached File  WP_20170317_17_47_57_Pro.jpg   246.67K   6 downloads
Se strica HUB - no problem, da' nu ma duc cu laptop la reparat.

La HDD externe tin de obicei cablul mufat, urmand ca celalat capat sa-l introduc in prelungitor/mufa descrisa mai sus.
Attached File  WP_20170317_17_48_58_Pro.jpg   262.85K   6 downloads.

Nu zic ca este neaparat, dar nu e o idee rea daca schimbi dispozitivele des (cazul meu).

#16
mangal1otu

mangal1otu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.03.2017

View Posturtap, on 17 martie 2017 - 18:01, said:

O idee pentru a proteja mufele USB unde bagi-si-scoti des (scuze de mesaj, subliminal?).
Acolo unde este cazul (ca doar n-o sa umbli cu cablul OTG in telefon?!), la laptop, router etc., deci unde se schimba des dispozitivele USB, sa ai fie un conector, usor de inlocuit si ieftin, de genul:
Attachment WP_20170317_17_24_18_Pro.jpg
sau cabluri scurte de genul OTG:
Attachment WP_20170317_17_25_49_Pro.jpg
sau prelungitoare scurte:
Attachment WP_20170317_17_24_58_Pro.jpg
sau alte variante.

Eu la laptop am instalat sub monitor un HUB cu 2 mufe libere.
Attachment WP_20170317_17_47_57_Pro.jpg
Se strica HUB - no problem, da' nu ma duc cu laptop la reparat.

La HDD externe tin de obicei cablul mufat, urmand ca celalat capat sa-l introduc in prelungitor/mufa descrisa mai sus.
Attachment WP_20170317_17_48_58_Pro.jpg.

Nu zic ca este neaparat, dar nu e o idee rea daca schimbi dispozitivele des (cazul meu).

am sa tin cont de parerea ta si o sa imi iau astazi ceea ce mi-ai sugerat. Mersi !

#17
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Daca ai garantie la el, mergi la un service specializat !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate