Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Obiective de vazut in Constanta si in apropiere

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ioiSeb

ioiSeb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.03.2017
buna,
De ceva ani nu mi-am mai facut vacanta in Ro, dar anul acesta am zis sa incerc statiunea Mamaia. Eu nu prea sunt cu plaja, dar copiii mei sunt fascinati de mare, apa, abia daca reusesc sa-i scot din apa. Si cum totusi vreau sa fac si ceva pe langa plaja ... m-am gandit sa va intreb:
ce as putea vizita fie in Constanta fie in jurul orasului sau ce atractii/obiective sa vizitez (sa merite)? Recunosc, nu cunosc orasul si nici zona...

Multumesc anticipat!

#2
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
https://forum.softpe.../#entry20822362

#3
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Cheile Dobrogei, Cetatea Histria, Adamclisi.  Astea-s pe langa, iti trebuie masina.
Pt oras las pe altii sa-ti raspunda.

Edited by Barboso, 13 March 2017 - 15:54.


#4
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Mamaia a devenit un cartier de blocuri si centrul vechi e mancat de cladiri noi si cladiri in paragina.

#5
ioiSeb

ioiSeb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.03.2017

 balauru69, on 13 martie 2017 - 15:52, said:

Multumesc pt raspuns, nu credeam ca in topicul acela gasesc info.
Dar as vrea sa stiu cele care chiar merita, voi aveam probabil 1-2 zile la dispozitie max. (copiii vor plaja) 1 zi in oras si 1 zi prin imprejurimi. Sau daca merita mai mult, pot chiar sa nu ma duc in oras

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Salut ioiSeb
1 zi in oras si 1 zi prin imprejurimi pur si simplu nu sunt suficiente. Dar pentru ca sunt constantean voi incerca sa fac un mic traseu pentru tine.
Poti incepe cu o vizita la Delfinariu - care este relativ aproape de statiunea Mamaia -  programul incepe la ora 11 si este imposibil sa nu-i incante pe cei mici.
Tot acolo, practic sunt in aceeasi "curte" este micro-delta sau Complexul Muzeal de Stiinte ale Naturii - aici programul incepe la ora 9.
In zona - Parcul Tabacariei (aproape de Delfinariu) - gasesti ce mai mare biserica de lemn din Romania - Biserica Sfantul Mina.
Dupa care, din cauza timpului foarte scurt iti recomand sa te indrepti direct catre orasul vechi.
Prima oprire - Restaurant/Terasa Colonadelor - unde poti servi masa. Anul trecut meniul zilei compus din ciorba/supa+felul doi costa 22 lei.
Mai mult decat rentabil iar mancarea este proaspata deoarece meniul se schimba zilnic.
In spatele terasei cobori prin valea portului (pe dreapta se vede o parte din portul comercial) spre Cazinoul si Faleza din Constanta sau poti vizita Muzeul Marinei Române (macar curtea interioara)
Aici ar fi de vizitat Acvariul, Planetariul Planetariu si Observatorul Astronomic dupa care Biserica Romano-Catolica Sfantul Anton Constanta, Farul Genovez, Moscheea Carol I si Catedrala Sfintii Petru si Pavel - toate in zona.
In zona se mai poate vizita - Portul Tomis, Piata Ovidiu cu statuia lui Ovidiu, Geamia Hunchiar (se poate vizita si in interior), Edificiul Roman cu Mozaic Constanta (este in spatele Muzeului de Istorie din piata Ovidiu), Comandamentul marinei si ... s-a cam dus o zi.
Ar mai fi si Gravity Park - cel mai mare parc din Romania dedicat sporturilor extreme - dar aici clar ai nevoie de o zi intreaga dedicata special.
Trasee prin imprejurimile Constantei ar fi multe dar fara masina nu-ti recomand iar vara traficul este un adevarat calvar.

#7
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
despre ce vorbesti, presupun ca nu esti din republica Mazare...Gravity Park e plin de balarii, chiar ti-ar trebui o zi, asa este, dar asta ca sa gasesti iesirea,
Delfinariul si complexul muzeal din zona, poate fi ok daca nu ai mai vazut asa ceva in viata ta. ca si Histria de altfel. daca insa ai fost vreodata in alta tara, vei fi scarbit de ce gasesti aici.
mi-e si sila sa-ti recomand ceva, ca nu merita nimic. este doar bataie de joc, cocalarie si comunism. cam asta vezi in Constanta / Mamaia.

apropos, NU manca la Terasa Colonadelor. sunt niste javre de machidoni, care au acolo fabrica de nunti. ai toate sansele sa mananci ceva resturi de la vreo nunta. au fost "n" cazuri de intoxicari la ei, relatate in presa. si mai sunt si din-aia care fura apa de la RAJA. nu ca au apometrul stricat ci au fost gasiti cu inca o teava de apa. nu as manca la ei nici daca ar fi gratuit.

Edited by Barboso, 13 March 2017 - 19:33.
NU mai citati ultimul post ! Si rezumati-va la recomandari / contrarecomandari din zona ! "Du-te in Grecia !" n-are ce cauta pe Turism in Romania !


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
@ borreddog
Cand ai fost ultima data in Gravity Park? Ai participat macar la un singur eveniment? Faci miscare in general?
Restaurantul Colonadelor are 3 saloane amenajate pentru nunti, botezuri si alte eveimente dar eu vorbesc despre Terasa Colonadelor unde poti sevi meniul zilei care este relativ ieftin si diferit in fiecare zi . Ai sevit vreodata masa acolo?

Attached Files



#9
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
Trec zilnic pe langa Gravity Park de ani de zile. Cred ca am vazut oameni inauntru acum vreo 5 ani?!?

Terasa Colonadelor este o bomba sinistra unde mi-am petrecut verile in studentie ca era berea ieftina. Cand am luat primul salariu am jurat ca nu mai calc acolo decat nevoit (nunti, botezuri, etc). Mi se pare o cantina sociala cu aere de restaurant. Sa-l recomanzi ca atractie turistica inseamna sa nu fii intreg la cap sau sa ai 15 ani. Nu am exagerat deloc cu furtul de apa, uite link: http://www.ziuaconst...703-332222.html
Nu as "servi masa" acolo din principiu. Daca jegurile de patroni au fost in stare sa sape si sa mai lege o conducta de apa pe sestache la retea, cam ce crezi ca iti pun tie in mancare? Si ce crezi ca fac cu resturile de la nunti? SI nu sunt doar 3 locatii de nunta, sunt vreo 6-8, inclusiv in hotelul de langa.

Daca vrei restaurante, incearca Toscana.

Si te mai intreb inca o data: esti din CT? ca aberezi geografic cu niste chestii pe care mi-e lene sa le enumar.

am facut greseala sa ma duc la Histria la muzeu dupa ce venisem de o saptamana de la Londra unde vizitasem British Museum. normal, nu incape comparatie...dar este bataie de joc Histria. lambriuri de plastic decolorat ca decoratiuni interioare, parf nesters de pe exponate, lipsa aer conditionat (am mers in luna iulie)...singurul lucru renovat e terasa cu mici de vis-a-vis. Bagi un mic sub rat, mai vezi niste cultura...este definitoriu pentru Judetul Constanta.

Delfinariul a fost reamenajat cu o firma agreata de Mazare. arata ca o reamenajare la moda in anii 95. Nu stiu cum e Planetariul dar cum poate fi? Expozitia de pasari exotice este un amestec de custi mici si inghesuite unde sunt sute de pasari. Vizitezi o inchisoare, un lagar acolo, nu o expozitie...n-au idee despre un minim de decenta si respect fata de pasarile alea. mai bine le vizitai impaiate.
Acvariul - vai de capul lui, la fel si Cazinoul. Centrul Vechi? HA HA HA.

Ca tot ce este atins de PSD, asa este si judetul asta, un amestec de cocalari si comunism.

nu as merge la mare in Romania decat daca alternativa ar fi Bulgaria. in rest, din toata lumea asta mare si frumoasa, de ce ti-ai face o vacanta in mizeria asta?

Edited by Barboso, 13 March 2017 - 21:03.
Limbaj si iar citarea postului precedent.


#10
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007

 Barboso, on 13 martie 2017 - 15:53, said:

Cheile Dobrogei, Cetatea Histria, Adamclisi.  Astea-s pe langa, iti trebuie masina.
Pt oras las pe altii sa-ti raspunda.
Duminica viitoare vin dinspre Negru Voda spre Bucuresti,ma tenteaza sa ajung la Adamclisi -monumentul si poate si muzeul.Ce-o fi,o fi,nu stiu orarul Posted Image Cam alambicat traseul
https://www.google.r...75!2d44.0853116
... mai ales ca trebuie sa ma intorc pe DN3 in Ciocarlia de Jos si apoi A2 spre Cernavoda dar sper sa merite Posted Image
Peisajele sunt pe placul meu din ce am vazut pe Google Maps.Nu stiu starea drumurilor (DJ308/381/391/391A/307) dar sper sa ma descurc Posted Image

Edited by AdrianHH, 24 March 2017 - 15:03.


#11
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Acum doi ani am fost ultima data pe-acolo.  Drumul cu ceva denivelari, dar nu de speriat... dpmdv chiar o placere.  Dar mie-mi plac drumurile astea serpuite si-aproape pustii, printre / peste dealuri.

Vezi ca ai si varianta bacului de la Ostrov.

Edited by Barboso, 24 March 2017 - 15:30.


#12
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007
Multumesc Barboso !
Pai,ziua aia mi-o propun un fel de Balchik-manastirea Aladja-Cap Caliacra-Dalboka-Adamclisi si las A2-ul pt seara cand voi fi obosit(si eu ma gandeam la Ostrov dar cred ca sunt prea multe DN-uri/DJ-uri intr-o singura zi) Posted Image
/end offtopic Posted Image
La numarul 0241 614 562(care ar fi trebuit sa fie al Muzeului de Arheologie Adamclisi) mi-a raspuns o doamna de la "Studioul de developare(WTF?!?) care mi-a spus ca s-a facut legatura prin centrala lor(ma rog...)si ca ar fi deschis pana la 17 inclusiv duminica.

 Barboso, on 24 martie 2017 - 15:32, said:


Din experienta mea pe-acolo, cam toate aproape pustii.  Le consider mai odihnitoare decat autostrada, unde ma oboseste plictiseala / monotonia.
Si eu sunt dornic de asa ceva.Sa vedem bebe(el e seful in masina ) ce zice :)

Edited by AdrianHH, 24 March 2017 - 15:38.


#13
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Din experienta mea pe-acolo, cam toate aproape pustii.  Le consider mai odihnitoare decat autostrada, unde ma oboseste plictiseala / monotonia.

#14
shaktar

shaktar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.07.2017
Va salut !
Spuneti-mi va rog frumos daca se poate intra pe jos ( sau cu masina) in porturile maritime din constanta, obiectivul fiind sa vad vapoare mari de aproape.
Pe google maps vad ca nu se poate intra nicaieri ca sa vezi vapoare. Iahturile si maruntisurile din portul turistic nu ma atrag.
Unde si cum as putea vedea vapoare mari ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate