Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Casa noua 100 m2 Rosiori de Vede

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#19
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008

View Postmateitnt, on 13 martie 2017 - 15:59, said:


Casa este pozitionata cam la 10metri fata de strada. Sotia mea vrea ca ambele dormitoare sa fie spre sud, sa nu fie egrasie si sa fie lumina si soare, de aceea este situata camera de zi in spate.

Nu vrea sa te dezamagesc dar "egrasia" nu stie de puncte cardinale, se sperie doar de o anvelopare corecta si completa a constructiei... Usa de 200euro si niste geamuri ieftine iti vor da mari batai de cap in timp...

#20
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Oricum dai bani la arhitect, asa ca nu te chinui prea tare. Cea mai buna varianta a ta nu va fi mai buna decat cea mai proasta varianta a unui arhitect decent. Fa-ti o lista cu ce vrei (numar de nivele, camere, bai, suprafete, etc) si cere-i asta arhitectului...

LE. Ti-o spune unu care, de plictiseala, a stat saptmanani intregi sa isi faca propriile planuri. Nu au avut nici o legatura cu ce a facut arhitectul. A adevarat ca in timpul colaborarii, am mai venit si eu cu idei si modificari, dar eu ii spuneam doar din vorbe ce imi place sau nu imi place, si el modifica. Uneori stateam pe Teamviewer cand lucra si discutam "live" ce si cum...

Edited by oMariusRO, 13 March 2017 - 16:39.


#21
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Cred ca ai abordat un pic eronat problema proiectarii.
Am mai spus-o pe aici, am invatat si eu de la altii: fa o lista cu cu incaperile pe care ti le doresti, cauta arhitect, discuta cu el si lasa-l pe el sa iti propuna solutii.

LE: a mai crapat un drac!

Edited by crocko.dilul, 13 March 2017 - 16:33.


#22
mateitnt

mateitnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012

View Postthe_lion, on 13 martie 2017 - 16:30, said:

Daca tu crezi ca gasesti usa pentru o casa la 200 EUR...atunci vorbim de lucruri diferite. Spor.
https://www.dedeman....40-cm/p/6023375

Asta la prima cautare, sunt sigur ca exista si mai ieftine.

P.S. Sper sa nu se considere reclama. Daca e, rog un moderator sa stearga linkul

#23
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Usile de apartament au conditii mai pasnice de exploatare.....

LE: Tip usa: Metalica pentru interior

Edited by crocko.dilul, 13 March 2017 - 16:43.


#24
mateitnt

mateitnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012

View PostoMariusRO, on 13 martie 2017 - 16:32, said:

Oricum dai bani la arhitect, asa ca nu te chinui prea tare. Cea mai buna varianta a ta nu va fi mai buna decat cea mai proasta varianta a unui arhitect decent. Fa-ti o lista cu ce vrei (numar de nivele, camere, bai, suprafete, etc) si cere-i asta arhitectului...

LE. Ti-o spune unu care, de plictiseala, a stat saptmanani intregi sa isi faca propriile planuri. Nu au avut nici o legatura cu ce a facut arhitectul. A adevarat ca in timpul colaborarii, am mai venit si eu cu idei si modificari, dar eu ii spuneam doar din vorbe ce imi place sau nu imi place, si el modifica. Uneori stateam pe Teamviewer cand lucra si discutam "live" ce si cum...
Perfect de acord cu tine, ca nu va ramane acesta "proiectul". Dar asa am gandit eu. Oricum pana ajung la proeictant vreau sa stiu ce vreau si ce sa cer. Nu vreau nici sa imi bage pe gat un proiect de circa 100m2 ca asa are el prin schite si ca nu vrea sa mai munceasca sa faca altul.
Vreau cat mai simplu si cat mai putine complicatii. Cat mai ieftin. (nu vreau nici sa fac rabat de la calitate dar nu am nici foarte multi bani de cheltuit)

#25
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View Postmateitnt, on 13 martie 2017 - 16:39, said:


https://www.dedeman....40-cm/p/6023375

Asta la prima cautare, sunt sigur ca exista si mai ieftine.

P.S. Sper sa nu se considere reclama. Daca e, rog un moderator sa stearga linkul

Copy-paste: "Usa metalica dubla de intrare in apartament BestImp B69D este confectionata din tabla ambutisata (0.7 mm) vopsita in camp electrostatic si este prevazuta cu 2 inchideri cu cheie."

Insist pe cuvantul "apartament". Usa de intrare in casa trebuie sa fie rezistenta la conditii de exterior(chiar daca ai o mica copertina la intrarea in casa, ceea ce ti-as recomsnda), adica la umiditate, soare, tempeaturi extreme, trebuie sa asigure si o protectie termica, etc. Ceea ce ai pus tu in link este o usa low-cost chiar si pt un apartament, unde se presupune ca nu bate nici ploaia nici soarele, nici umiditate, etc.
Dupa maxim 2-3 ani dupa ce o montezi o sa-ti aduci aminte de lion. Bine, o sa ma pomeneasca doamna ta care nu vrea "egrasie", chiar din prima iarna, cand te va pune sa dai gheata de pe tocul usii si de pe pervaz chiar si pe interior in zilele de iarna.

Edited by the_lion, 13 March 2017 - 16:56.


#26
mateitnt

mateitnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012

View Postthe_lion, on 13 martie 2017 - 16:48, said:

Copy-paste: "Usa metalica dubla de intrare in apartament BestImp B69D este confectionata din tabla ambutisata (0.7 mm) vopsita in camp electrostatic si este prevazuta cu 2 inchideri cu cheie."

Insist pe cuvantul "apartament". Usa de intrare in casa trebuie sa fie rezistenta la conditii de exterior(chiar daca ai o mica copertina la intrarea in casa, ceea ce ti-as recomsnda), adica la umiditate, soare, tempeaturi extreme, trebuie sa asigure si o protectie termica, etc. Ceea ce ai pus tu in link este o usa low-cost chiar si pt un apartament, unde se presupune ca nu bate nici ploaia nici soarele, nici umiditate, etc.
Dupa maxim 2-3 ani dupa ce o montezi o sa-ti aduci aminte de lion. Bine, o sa ma pomeneasca doamna ta care nu vrea "egrasie", chiar din prima iarna, cand te va pune sa dai gheata de pe tocul usii si de pe pervaz chiar si pe interior in zilele de iarna.
http://www.usifeldef...-exterior-b-24q
Usa de 100 euro pentru exterior
http://www.usifeldef...-exterior-a-07d
Usa de 240 euro, mai mare tot de exterior.

Oricum nu vreau sa intind discutia prea mult pe acest aspect. Exista tot felul de usi. Sunt sigur ca daca ma chinui gasesc usa de intrare si la 10.000 de euro. Dar eu nu vreau asa ceva.
Vreau cat mai simplu cat mai ieftin. Mama a stat o viata intreaga cu usa de "pefeleu" sau cum so numi acel material si nu a facut igrasie din cauza asta.

#27
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postmateitnt, on 13 martie 2017 - 16:45, said:

Perfect de acord cu tine, ca nu va ramane acesta "proiectul". Dar asa am gandit eu. Oricum pana ajung la proeictant vreau sa stiu ce vreau si ce sa cer. Nu vreau nici sa imi bage pe gat un proiect de circa 100m2 ca asa are el prin schite si ca nu vrea sa mai munceasca sa faca altul.
Vreau cat mai simplu si cat mai putine complicatii. Cat mai ieftin. (nu vreau nici sa fac rabat de la calitate dar nu am nici foarte multi bani de cheltuit)

Daca te duci la un arhitect (neserios) cu schitele tale, chiar nu va mai munci si iti va face ce i-ai dat tu, plus 2-3 floricele. Pe tine nu te intereseaza cat de mult munceste el in principiu, ci sa iasa ce vrei tu.

#28
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View Postmateitnt, on 13 martie 2017 - 17:04, said:


http://www.usifeldef...-exterior-b-24q
Usa de 100 euro pentru exterior
http://www.usifeldef...-exterior-a-07d
Usa de 240 euro, mai mare tot de exterior.

Oricum nu vreau sa intind discutia prea mult pe acest aspect. Exista tot felul de usi. Sunt sigur ca daca ma chinui gasesc usa de intrare si la 10.000 de euro. Dar eu nu vreau asa ceva.
Vreau cat mai simplu cat mai ieftin. Mama a stat o viata intreaga cu usa de "pefeleu" sau cum so numi acel material si nu a facut igrasie din cauza asta.

Ok, am inteles.

#29
mateitnt

mateitnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012

View PostoMariusRO, on 13 martie 2017 - 17:05, said:

Daca te duci la un arhitect (neserios) cu schitele tale, chiar nu va mai munci si iti va face ce i-ai dat tu, plus 2-3 floricele. Pe tine nu te intereseaza cat de mult munceste el in principiu, ci sa iasa ce vrei tu.
Pai chiar nu ma intereseaza cat de mult munceste el, ci doar sa nu imi bage pe gat un proiect care il are el deja pentru "ca asa e bine sa facem". Pe mine ma intereseaza sa iasa ce vreau eu. Si in principiu vreau sa iasa cum am desenat. Pe mine ma intereseaza de la arhitect din punct de vedere tehnic, ce e bine si ce nu, nu din punct de vedere artistic. Ma intereseaza sa ma sfatuiasca cum sa pun usa la baie sa nu mai fie langa cea de bucatarie, nu sa imi deseneze ceva futuristic  si sa ma duca costul la casa cu 50% in plus.

Edited by mateitnt, 13 March 2017 - 17:19.


#30
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
De ce nu renunti la o baie;pentru trei persoane at ajunge una sau una va fi doar 1,5 mp ,ptr eventuale ...urgente.

#31
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
draga matei....tocmai te-ai proptit in usa, zi merci ca nu ai intrat inauntru.
eu nu am vazut in rosiori, pe la case, usi mai ieftine de 1000 de euro, asa ca, dumneata cu 800, o sa fii un sarantoc. Posted Image

#32
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postmateitnt, on 13 martie 2017 - 17:14, said:

Pai chiar nu ma intereseaza cat de mult munceste el, ci doar sa nu imi bage pe gat un proiect care il are el deja pentru "ca asa e bine sa facem". Pe mine ma intereseaza sa iasa ce vreau eu. Si in principiu vreau sa iasa cum am desenat. Pe mine ma intereseaza de la arhitect din punct de vedere tehnic, ce e bine si ce nu, nu din punct de vedere artistic. Ma intereseaza sa ma sfatuiasca cum sa pun usa la baie sa nu mai fie langa cea de bucatarie, nu sa imi deseneze ceva futuristic  si sa ma duca costul la casa cu 50% in plus.

Cum adica sa iti "bage pe gat"? Cum te obliga arhitectul sa faci casa cum vrea el? El poate, evident, sa iti arate un proiect asemanator, pe care tu poti sa il accepti asa cum e sau sa ceri modificari. Dar de obligat, nu te obliga nimeni sa il iei. Daca vrei sfatul arhitectului, te duci la el si ii spui "vreau o casa numai parter, cu 2 dormitoare, 2 bai, maxim 100mp utili, sa nu fie usa de la baie langa bucatarie, sa am si o camara mica, fara "arogante" estetice, acoperis in doua ape, etc, etc, etc" si el isi face treaba mai departe.

#33
mateitnt

mateitnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012

View Postaliency, on 13 martie 2017 - 17:23, said:

De ce nu renunti la o baie;pentru trei persoane at ajunge una sau una va fi doar 1,5 mp ,ptr eventuale ...urgente.
Nu e batut in cuie, poate voi renunta la o baie. Initial "proiectul" era facut cu o baie mare pe amplasamentul celor 2 bai. Daia am si postat aici sa vad pareri, ideii din care sa ma inspir sa invat ce e bine sa fac si ce nu...

View Postrich1974, on 13 martie 2017 - 17:27, said:

draga matei....tocmai te-ai proptit in usa, zi merci ca nu ai intrat inauntru.
eu nu am vazut in rosiori, pe la case, usi mai ieftine de 1000 de euro, asa ca, dumneata cu 800, o sa fii un sarantoc. Posted Image

Nu m-am proptit in usa, era doar o discutie. Cat despre faptul ca nu ai vazut usi mai ieftine de 1000 de euro, cel mai probabil nu te ai uiti peste tot ( 80-90% din usile de intrare la rosiori nu depasesc 4-500 de euro) si da probabil sunt sarantoc, dar decat sa fac un proiect fantezist sa nu pot sa il duc la capat mai bine mai putin si realist.

View PostoMariusRO, on 13 martie 2017 - 17:33, said:

Cum adica sa iti "bage pe gat"? Cum te obliga arhitectul sa faci casa cum vrea el? El poate, evident, sa iti arate un proiect asemanator, pe care tu poti sa il accepti asa cum e sau sa ceri modificari. Dar de obligat, nu te obliga nimeni sa il iei. Daca vrei sfatul arhitectului, te duci la el si ii spui "vreau o casa numai parter, cu 2 dormitoare, 2 bai, maxim 100mp utili, sa nu fie usa de la baie langa bucatarie, sa am si o camara mica, fara "arogante" estetice, acoperis in doua ape, etc, etc, etc" si el isi face treaba mai departe.
Da in principiul ai sintetizat ce vreau (cu mica aroganta cu usa de la baie). Acea camara mica e defapt un dresing.

Edited by mateitnt, 13 March 2017 - 18:24.


#34
mateitnt

mateitnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012
Am ajuns acasa, unde am programul de desenat si am refacut desenul conform cu ce ati zis voi.
1. Am scapat de usa de bucatarie de langa baie si acum da direct in sufragerie sa nu se mai plimbe prin toate casa sa serveasca musafiri si sa fie mai usor de iesit petereasa.
2. Am scris si dimensiunile. ( dimensiunile gen 3.98m a se citi 4m, cea de 4.98m a se citii 5m,  asa a iesit din desen, imi tremura mana si nu pot face exact )
3. Am adaugat geamuri la ambele bai.
4. Am adaugat calorifere si in baie si bucatarie. (pe hol nu am nevoie de calorifer)
5. Am adaugat canapea extensibila in sufragerie pentru eventuali oaspeti.  (mentionez inca odata ca mobilierul este cu titlu informativ si "imaginativ")

Astept pareri.

P.S. Ma intereseaza mai mult aspectele casei care nu le mai pot schimba, gen cum sunt asezate camerele, fundatia, acoperisuri si ma intereseaza prea mult aspecte gen fainta, parchet, usi , lucruri ce pot fi schimbate in 1-2 ani foarte usor si fara mare efort financiar.

Attached Files



#35
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Consultă și un arhitect,vezi ce zice.
Îi spui din start(în mare) ce vrei,îi specifici că vrei să te încadrezi în niște bani,îi arăți schița ta,și-l lași și pe el să facă un proiect.Poate se nimerește să fie cel puțin la fel de bun ca al tău(al tău fiind cel mai bun că așa îți place ție).

O sugestie(dacă nu cumva deja te-ai gândit la ea):
Pe sub dușumea(șapă) pune și niște polistiren.
Pentru o mai bună izolare termică(să nu mai intre frigul pe jos).

#36
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 13.08.2015
Cu ce program "proiectezi"?
De preferat livingul si bucataria pe sud, in dormitor te duci sa te culci nu sa vezi lumina.
Cum ai intrarea langa dormitare ii zice "intrare prin zona de noapte" e de evitat.
Poate schimbi baile cu antreul.

Edited by denisen, 13 March 2017 - 21:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate