Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa noua 100 m2 Rosiori de Vede

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#1
mateitnt

mateitnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012
Buna ziua,
Vreau sa ma apuc din primavara anului urmator sa ridic o casa. Stiu ca mai e mult pana atunci dar vreau sa ma pun la punct cu terenul, proeictul, avizele, etc...
Deocamdata am dorinta si terenul. Voi face casa prin programul prima casa, deci imi va trebuii un cost destul de exact al casei (cat se poate), de acceea voi face un un proiect tehnic complet, adica sa imi spuna si materialele necesare constructiei.  Casa vreau sa aiba aprox. 100m2 utili. Eu am facut si o schita cum as vrea sa arate casa. Nu vreau sa fie foarte sofisticata, vreau sa merg pe ideea de practica.  De exemplu e mai frumos un acoperis in 4 ape dar e mult mai ieftin unu in 2 ape. Adica vreau o casa la care sa nu fac rabat de calitate dar sa economisesc cat mai mult. Va atasez si o schita  cum am gandit eu casa.
Astept din partea dvs diferite opinii. Ce ar fi bine sa schimb la ceea ce vreau eu sa fac.
Aveti idee cat costa un proiect la o casa de 100m2? (cu necesarul de materiale)
Ce ar trebuii sa iau in calcul inainte sa ma apuc efectiv de proiect, autorizatii, constructie...  ?



P.S. Sunt informatician de profesie si nu am nici o legatura cu constructia de case. Aceasta este prima mea casa construita si probabil si ultima.

Attached Files



#2
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Pentru o singură persoană?
Fără etaj sau mansardă?

#3
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Are deja doua dormitoare. Cum pentru o singura persoana?

#4
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Da.
Nu-i dădusem atenție celui de-al doilea.
Cred că-l confundasem cu birou.

Cred că m-am obișnuit să citesc aici(pe forum) doar despre case cu etaj sau mansardă.
Pentru cei care sunt mai mulți în familie.

Edited by ASCENDED, 13 March 2017 - 14:52.


#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
intrarea la baie este nepotrivita langa intrarea in bucatarie...
in opinia mea.

#6
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Fa cu mansarda, ramai cu teren mai mult, si iesi mai bine si la materiale cred.
Vezi aici cateva proiecte care mi-au placut mie.
https://forum.softpe...2#entry20744478

In ce zona a Rosioriului faci casa? Cat teren ai? Care e orientarea?
De ce construiesti in loc sa cumperi? In Rosiori sunt 5 case la vanzare pe fiecare strada. Nu iesi mai ieftin daca cumperi ceva?
Ce buget ai? Stiu ca in Buc se fac calcule pe la 500e/mp da la Rosiori o fi mai ieftin.

Edited by denisen, 13 March 2017 - 14:59.


#7
mootoo

mootoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 22.03.2011
as inversa pozitiile celor 2 bai: cea cu cada sa fie in stanga si apoi as face acces in baia cu cada direct din dormitorul din stanga (realizezi astfel o camera matrimoniala). succes.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
matei, esti casatorit, ai sau urmeaza sa ai copil ? in acest caz ai avea nevoie de inca un dormitor, pentru eventualii oaspeti.
holul, bucataria si baile nu au sistem de incalzire ? va fi incalzire prin pardoseala acolo sau ai uitat sa desenezi caloriferele ?

mi se pare total nepractic sa nu ai o usa "de legatura" intre bucatarie si incaperea cu masa - ce faceti, va plimbati cu vasele si tavile de colo-colo, cand aveti musafiri ? ar fi utila si o  a doua usa de iesire/intrare in bucatarie, vara daca vrei sa faci un gratar in curte sau sa pui masa in curte, n-ar fi mai simplu sa ai acces direct la bucatarie, decat s-o iei roata prin camera de zi ? eventual mai faci o terasa acoperita, adiacent bucatariei (iesire direct din bucatarie), cu pereti copertina, care se pot strange vara pe timp frumos, sa stati si voi la umbra, la masa la o bere rece, nu ?

alta intrebare : masina de spalat rufe unde va fi amplasata ? e usor sau greoi accesul din acel punct pana in curte, unde se presupune ca veti usca rufele mai tot anul (iarna unde veti usca rufele, tot afara ?)
casa are o singura intrare, direct in camera de zi ? sau ai uitat sa desenezi usile de acces secundar ?
eu as face una dintre bai intre cele doua dormitoare, iar baia de langa bucatarie as transforma-o in camara/spatiu de depozitare. cu ce iti vei incalzi casa, cu centrala pe gaze, pe lemne, electric ? unde va fi amplasata centrala ?
n-ar fi rau sa "denumesti" fiecare spatiu din schita ta.
in camera de zi ai doar masa cu scaunele ? nu tu o canapea, o masuta, un TV ?
camera dintre dormitoare ar trebui sa fie un fel de dressing ? alte spatii de depozitare nu vei avea (in podul casei, de exemplu) ?

Edited by corinadaniela, 13 March 2017 - 15:11.


#9
mateitnt

mateitnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012

View PostASCENDED, on 13 martie 2017 - 14:42, said:

Pentru o singură persoană?
Fără etaj sau mansardă?


Casa este pentru o familie cu un copil. Copilul va ma sta circa 4-5 ani si isi va lua zborul, deci va ramane casa pentru 2 persoane.

View PostMihai_3, on 13 martie 2017 - 14:54, said:

intrarea la baie este nepotrivita langa intrarea in bucatarie...
in opinia mea.

Ai dreptate, dar nu stiu cum sa o repozitionez.

View Postdenisen, on 13 martie 2017 - 14:58, said:

Fa cu mansarda, ramai cu teren mai mult, si iesi mai bine si la materiale cred.
Vezi aici cateva proiecte care mi-au placut mie.
https://forum.softpe...2#entry20744478

In ce zona a Rosioriului faci casa? Cat teren ai? Care e orientarea?
De ce construiesti in loc sa cumperi? In Rosiori sunt 5 case la vanzare pe fiecare strada. Nu iesi mai ieftin daca cumperi ceva?
Ce buget ai? Stiu ca in Buc se fac calcule pe la 500e/mp da la Rosiori o fi mai ieftin.

Am aprox 1000 m2, nu duc lipsa de teren, pe masura ce imbatranesc urc din ce in ce mai greu la etaj, as prefera fara, plus ca e posibil sa ma coste mai mult cu casa scarii etc..
Nu vreau sa cumpar ca nu stiu cum e construita si nu gasesc pe nevoile mele.  Case in Rosiori gasesti de la 40.000 euro in sus, cat de cat bune, in care mai bagi inca 10-20 mii euro. Am vorbit cu un constructor si mi a zis ca imi scoate casa sub 30.000 euro cu materiale "normale".   Ca buget as vrea sa ma incadrez in 30.000 Euro. Bugetul va fi credt prima casa, prin urmare voi lua atat cat e nevoie, dar vrea cat mai putin.

#10
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
matei daca mai pun in 5-10 000 euro esti in buget...la 30 000 euro (300 euro/mp) chiar nu cred ca poti sa scoti o casa cu materiale "normale" ...poate cu materialele cele mai ieftine de pe piata....
PS: numai un proiect tehnic complet cum iti trebuie tie costa 1000 -1500 euro, poate mai mult :)

#11
mateitnt

mateitnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012

View Postcorinadaniela, on 13 martie 2017 - 15:02, said:

matei, esti casatorit, ai sau urmeaza sa ai copil ? in acest caz ai avea nevoie de inca un dormitor, pentru eventualii oaspeti.
holul, bucataria si baile nu au sistem de incalzire ? va fi incalzire prin pardoseala acolo sau ai uitat sa desenezi caloriferele ?

mi se pare total nepractic sa nu ai o usa "de legatura" intre bucatarie si incaperea cu masa - ce faceti, va plimbati cu vasele si tavile de colo-colo, cand aveti musafiri ? ar fi utila si o  a doua usa de iesire/intrare in bucatarie, vara daca vrei sa faci un gratar in curte sau sa pui masa in curte, n-ar fi mai simplu sa ai acces direct la bucatarie, decat s-o iei roata prin camera de zi ? eventual mai faci o terasa acoperita, adiacent bucatariei (iesire direct din bucatarie), cu pereti copertina, care se pot strange vara pe timp frumos, sa stati si voi la umbra, la masa la o bere rece, nu ?

alta intrebare : masina de spalat rufe unde va fi amplasata ? e usor sau greoi accesul din acel punct pana in curte, unde se presupune ca veti usca rufele mai tot anul (iarna unde veti usca rufele, tot afara ?)
casa are o singura intrare, direct in camera de zi ? sau ai uitat sa desenezi usile de acces secundar ?
eu as face una dintre bai intre cele doua dormitoare, iar baia de langa bucatarie as transforma-o in camara/spatiu de depozitare. cu ce iti vei incalzi casa, cu centrala pe gaze, pe lemne, electric ? unde va fi amplasata centrala ?
n-ar fi rau sa "denumesti" fiecare spatiu din schita ta.
in camera de zi ai doar masa cu scaunele ? nu tu o canapea, o masuta, un TV ?
camera dintre dormitoare ar trebui sa fie un fel de dressing ? alte spatii de depozitare nu vei avea (in podul casei, de exemplu) ?

Tot in acceiasi curte mai este casa parinteasca cu 4 dormitoare, deci nu e problema pentru oaspeti ( iar casa o fac pentru mine nu pentru oaspeti :) )
Incalzirea este cu calorifere in toate camere, doar ca aceea este o schita facuta fara mari pretenti de proiect.Incalzirea se va face cu centrala pe gaz si va fi aplasata in bucatarie.
Cum iesi din bucaterie dai direct in sufragerie, deci mi se pare aiurea sa mai fac o usa intre. Am de gand sa fac un geam mai mare care da spre terasa din spate, deci probabil pe acolo se va face servirea. :)
Pozitionarea baiilor si a bucatoriei una lanaga celalata este pentru a avea o scurgere cat mai ok si mai putine tevi. Cu cat e traseul mai mic la tevi si la scurgere cu atat va fi mai usor de facut si intretinut.
Masina de spalat este pozitionata intre cele doua bai (este pusa pe desen, doar ca nu se intelege exact ce este)
Intrarea principala este dinspre sud, intre cele doua dormitoare.

View Postbrawnie, on 13 martie 2017 - 15:15, said:

matei daca mai pun in 5-10 000 euro esti in buget...la 30 000 euro (300 euro/mp) chiar nu cred ca poti sa scoti o casa cu materiale "normale" ...poate cu materialele cele mai ieftine de pe piata....
PS: numai un proiect tehnic complet cum iti trebuie tie costa 1000 -1500 euro, poate mai mult Posted Image
30.000 de euro este doar constructia propiu zisa, fara proiect, avize si racordari....

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
da, dar nici sa pui ambele bai langa bucatarie nu mi se pare foarte ok. asa cum ai desenat, baia cu cada pare a nu avea geam de aerisire, ce faci cu mirosul (intelegi la ce ma refer :-), care se va simti pe hol, chiar pe langa bucatarie ?
cred ca ar fi mai bine daca ai reveni cu o schita mai explicita, in care sa precizezi denumirile si dimensiunile camerelor, si sa completezi restul elementelor care lipsesc (cealalta usa de acces, de ex)
daca acea camera in care ai desenat masa cu scaunele e doar pentru primirea musafirilor, nu ai o zona de odihna/relaxare si nici TV, mai bine o faci mai mica si maresti alte incaperi / spatii.
eu n-as face, de exemplu, intrarea principala in casa fix printre cele doua dormitoare. ci as amplasa camera de zi aproape de intrare.
casa cum va fi pozitionata fata de strada ? ce distanta ar fi intre casa si strada/sosea ? cat de intens este traficul pe acolo ?
neaparat cere si parerea sotiei tale in privinta amplasarii si dimensiunilor tuturor incaperilor.

#13
mateitnt

mateitnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012

View Postcorinadaniela, on 13 martie 2017 - 15:43, said:

da, dar nici sa pui ambele bai langa bucatarie nu mi se pare foarte ok. asa cum ai desenat, baia cu cada pare a nu avea geam de aerisire, ce faci cu mirosul (intelegi la ce ma refer :-), care se va simti pe hol, chiar pe langa bucatarie ?
cred ca ar fi mai bine daca ai reveni cu o schita mai explicita, in care sa precizezi denumirile si dimensiunile camerelor, si sa completezi restul elementelor care lipsesc (cealalta usa de acces, de ex)
daca acea camera in care ai desenat masa cu scaunele e doar pentru primirea musafirilor, nu ai o zona de odihna/relaxare si nici TV, mai bine o faci mai mica si maresti alte incaperi / spatii.
eu n-as face, de exemplu, intrarea principala in casa fix printre cele doua dormitoare. ci as amplasa camera de zi aproape de intrare.
casa cum va fi pozitionata fata de strada ? ce distanta ar fi intre casa si strada/sosea ? cat de intens este traficul pe acolo ?
neaparat cere si parerea sotiei tale in privinta amplasarii si dimensiunilor tuturor incaperilor.
Initial baia era o singura incapere, pe care am sectionat-o in doua pentru a avea 2 bai, de aceea lipseste geamul la a doua baie, dar va fi cu siguranta un geam si la accea baie.
Dimensiunile camerelor este dat. Acele patratele au dimesiunea de 1 metru patrat. Ex: dormitor 4x4
La intrare nu e evidetiata usa deoarece acolo era un "antreu", o anticamera, sau cum s-o numi ea.
Casa este pozitionata cam la 10metri fata de strada. Sotia mea vrea ca ambele dormitoare sa fie spre sud, sa nu fie egrasie si sa fie lumina si soare, de aceea este situata camera de zi in spate.
Cat despre mobilier, nu este conform cu realitatea. Este pus doar pentru a vedea ce functie indeplineste fiecare incapere.

P.S. Am reusit sa atasez o poza cum era inainte (dece nu am evidentiat intrarea principala).

Attached Files


Edited by mateitnt, 13 March 2017 - 16:00.


#14
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Ce ai desenat tu acolo reprezinta 100mp construiti, cu grosimi nerealiste cel putin pt peretii exteriori. Cei 100mp construiti te vor duce la cca 75-85mp utili in functie de compartimentari (cu cat mai putine compartimentari, cu atat mai multi mp utili).

Este total nerealist bugetul acela, pentru o casa la care sa nu faci compromis dupa compromis. Asa cum am mai spus pe aici, la case mici este mai greu sa te incadrezi in partea de jos a estimarilor de genul 400Eur/ mp, pentru ca ai niste costuri importante care se impart la un numar mai mic de mp.
De ex, o usa decenta de intrare, sa spunem 800 EUR, iti aduce 8 EUR/ mp daca casa are 100mp si 4 EUR/mp daca casa are 200mp. La fel se intampla cu alte etape: tamplarie PVC, centrala termica+ boiler, fosa septica, etc.



#15
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Pentru inspiratie:
https://z500.pl/domy...html?view=small

#16
mateitnt

mateitnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012

View Postthe_lion, on 13 martie 2017 - 16:04, said:

Ce ai desenat tu acolo reprezinta 100mp construiti, cu grosimi nerealiste cel putin pt peretii exteriori. Cei 100mp construiti te vor duce la cca 75-85mp utili in functie de compartimentari (cu cat mai putine compartimentari, cu atat mai multi mp utili).

Este total nerealist bugetul acela, pentru o casa la care sa nu faci compromis dupa compromis. Asa cum am mai spus pe aici, la case mici este mai greu sa te incadrezi in partea de jos a estimarilor de genul 400Eur/ mp, pentru ca ai niste costuri importante care se impart la un numar mai mic de mp.
De ex, o usa decenta de intrare, sa spunem 800 EUR, iti aduce 8 EUR/ mp daca casa are 100mp si 4 EUR/mp daca casa are 200mp. La fel se intampla cu alte etape: tamplarie PVC, centrala termica+ boiler, fosa septica, etc.
Da ai dreptate cu cei 100m2. De aceea am zis aproximativ 100m2.Lungimea si latimea va fi 10m plus grosimea zidului exterior, cel interior imi va lua din suprafata utila.
Iar spre exemplu nu vreau usa de 800 euro, merge si de 200 euro. Centrala termica va fi una de apartament, gen 24kw. Boiler nu va fi nevoie. Iar cu privire la tamplarie PVC, cred ca atat te costa  pe metru patrat si la o casa de 1000m2 si la una de 100m2 (avand in vedere ca spre exemplu un dormitor are tot 16m2 si va avea tot o fereastra si tot o usa)
Cat despre fosa septica si etc, am specificat ca in acei 30mii decat constructia efectiva a casei nu si racordarile.

View Postdenisen, on 13 martie 2017 - 16:07, said:

Multumesc. Dar majoritatea caselor au bucataria in living si ei nu stiu cum e sa faci sarmale sa le fierbi o zii, sa faci un peste la tigae si etc... pentru a incalzi pita la microunde e super cu bucataria in living.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
a, si inca o observatie : la baile blocurilor, in marea majoritate a cazurilor, chiuveta este intre vasul de toaleta si cada/dus. cu siguranta exista o explicatie logica/fireasca pentru acest amplasament si are legatura si cu coloanele de apa/evacuare de la bloc.
punand chiuvetele in coltul fiecarei bai, chiar langa intrare, nu ai nici lumina naturala pentru zona de oglinda, nu ai nici spatiu de jur-imprejurul chiuvetei (poate vrei s-o pui pe un blat, sau sa-i faci un dulapior sub ea)
cat despre amplasarea dormitoarelor si orientarea casei fata de punctele cardinale, inseamna ca in bucatarie si camera de zi nu-ti va intra soarele niciodata, vor fi cele mai intunecoase camere.
cat despre masina de spalat rufe, mi se pare total nefericita amplasarea pe hol. nu reusesti s-o integrezi intr-o baie sau in bucatarie in cel mai rau caz ?
sa stii ca si baile sunt predispuse la mucegai, daca nu sunt bine ventilate si incalzite.
vara, pe canicula, n-o sa fie prea cald in dormitoare ? acum depinde de grosimea peretilor, izolatie si structura acoperis, s-ar putea sa nu ai nevoie totusi de aer conditionat.

#18
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Daca tu crezi ca gasesti usa pentru o casa la 200 EUR...atunci vorbim de lucruri diferite. Spor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate