Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Casuta din copac pentru copii

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Buna ziua,
As dori sa construiesc o casuta in curte pentru copilul meu, asa zisa casuta din copac insa noi nu avem copaci deci va trebui pusa pe piloni.
A facut cineva asa ceva? Imi puteti arata poze si sa-mi dati sfaturi legat de aceasta?
Multumesc mult

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Solutiile constructive le vei alege in functie de dimensiuni si expunerea la furtuni / vanturi puternice . Este important ca pilonii sa fie prinsi cu simt de raspundere , sa fie fundati corespunzator

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Cumperi o cauta si daca nu te pricepi cauti un dulgher dupa care efectiv o urci la ce inaltime doresti http://www.casutedinlemn.com/ . Spun de priceput pentru ca la inaltime mai mare trebuie contravantuiri, antibalans si altele care un dulgher le cunoaste .

#4
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
https://familist.ro/...casuta-in-copac

#5
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Imi place ideea, problema e alta, nu ai copaci. O casuta pe piloni nu stiu daca are la fel de mult farmec.

#6
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Pentru copil sigur va avea farmec :)

 Kevlar111, on 13 martie 2017 - 14:10, said:

Imi place ideea, problema e alta, nu ai copaci. O casuta pe piloni nu stiu daca are la fel de mult farmec.


#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Depinde de buget, de scule, de indemanare, daca vrei sa o faci bucatele peste cativa ani cand nu ii mai trebuie copilului casa in copac sau daca vrei o chestie permanenta.
Eu zic un design demontabil, tevi cu diametru mare metalice in pamant, impanat in ele piloni de lemn, podea din dulapi de lemn.
Cum ziceam depinde de buget, inaltime, la 2 metri deasupra solului mai merge treaba, mai sus devine mai nasol. Depinde zona, daca e vantoasa sau nu, dar daca nu te zgarcesti la materiale si la sapat adanc vantul nu e o problema.
Materialele si tipul structurii le alegi in functie de inaltime.
Casele in copac au rost la americani ca acolo e plin de copaci batrani de esenta tare, la noi doar daca ai vreun stejar de 100 de ani poate merge.
Poti face ceva anexa cu pod cu balcon,mansarda, integral din lemn. fundatie de piatra si structura de lemn la suprafata, tine loc de casa in copac, pana la urma tot pe acolo ajungi fara copaci.
Stabilitatea depinde de dimensiuni.
//Balustrade peste tot, sa nu aiba cum sa cada copilul din ea.

Edited by SpeedDemon, 13 March 2017 - 14:24.


#8
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
O idee

#9
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Nu as dori foarte inalta, un metru ma gandesc ca e suficient sau un metru si ceva. Ideea e ca va fi puse deasupra la gazon si avem sistem de irigatie deci probabil cea mai buna varianta pentru piloni e sa fie de fier ca lemnul ma gandesc ca nu va rezista daca e udat zilnic

#10
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Nu am facut casuta in copac, dar am facut asa ceva anul trecut. Tinand cont ca nu am nici un fel de experienta in constructii, eu sunt multumit de cum a iesit. Principiul de constructie e cam acelasi. Daca ii inchizi peretii zici ca e casuta.

Attached Files



#11
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Ce fain v-a iesit. Felicitari!
Cat v-a costat?

 barbosa, on 13 martie 2017 - 14:52, said:

Nu am facut casuta in copac, dar am facut asa ceva anul trecut. Tinand cont ca nu am nici un fel de experienta in constructii, eu sunt multumit de cum a iesit. Principiul de constructie e cam acelasi. Daca ii inchizi peretii zici ca e casuta.


#12
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Nu am tinut o socoteala exacta, dar cred ca in jur de 2500 de lei. Doar materiale, ca manopera e personala. Si a durat vreo 2 luni ca am lucrat doar in week-end. Din pacate nu am poze in laptop si cu produsul final, ca am mai facut cateva "artificii" pe acolo.

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Asa ceva ar fi poate mai practic pentru o zona fara copaci .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DCn7OvkSq8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu as gandi-o ca pe o casuta pe bune , care poate fi folosita drept adapost pentru unelte dupa ce se plictiseste copilul de ea . In ea poate amenaja o " mansarda " care ar fi echivalentul la o casuta suspendata .
Sau :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SSrwyA8Bkp8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by JurasikMan, 13 March 2017 - 16:11.


#14
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
posibil  sa ai nevoie de  aprobare de la primarie

Edited by MasterOfDark, 13 March 2017 - 22:27.


#15
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

 ldpe, on 13 martie 2017 - 14:07, said:

Cumperi o cauta si daca nu te pricepi cauti un dulgher dupa care efectiv o urci la ce inaltime doresti http://www.casutedinlemn.com/ . Spun de priceput pentru ca la inaltime mai mare trebuie contravantuiri, antibalans si altele care un dulgher le cunoaste .
alea sunt cotete , nu casute ptr. copii !
tu ai lasa copilul tau in asa ceva ?

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 MasterOfDark, on 13 martie 2017 - 22:27, said:

posibil  sa ai nevoie de  aprobare de la primarie
Da , da ....si diriginte de santier , panouri fonice sa nu deranjezi vecinii , studiu geo si o autorizatie de la  Protectia copilului . Posted Image
Cleopatro , intai purcede la intocmirea dosarului sa nu te vedem pe la Stiri alaturi de marii evazionsti din constructii .

Edited by JurasikMan, 14 March 2017 - 10:30.


#17
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Si toate in copii legalizate cu timbrele aferente plus un contract in sange!

#18
silencerro

silencerro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.03.2007

 cleopatra81, on 13 martie 2017 - 13:56, said:

Buna ziua,
As dori sa construiesc o casuta in curte pentru copilul meu, asa zisa casuta din copac insa noi nu avem copaci deci va trebui pusa pe piloni.
A facut cineva asa ceva? Imi puteti arata poze si sa-mi dati sfaturi legat de aceasta?
Multumesc mult
Doriti sa faceti o casuta in copac, dar lipseste copacul? Pai, decat sa suspendati pe piloni, nu mai bine faceti o casuta de joaca, in gen hobbit? Copiilor sigur le va placea.
Dati un google la wooden hobbit playhouse, sunt o gramada de proiecte interesante .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate