Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Allview X3 Soul Style vs V2 Viper S vs Lenovo k6 Note

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
In cautarea unui terminal cu 3Gb Ram si 32 Gb stocare interna am restrans lista la cele 3 terminale din titlu .

Allview X3 soul style - puncteaza la design, Gorilla si constructia unibody

Allview V2 Viper S - puncteaza la ecranul mai mare intr-un body de aceleasi dimensiuni , practic ai un 5,5 inch in body de 5 inch

Lenovo K6 Note    - puncteaza la multitudinea de benzi,baterie si procesor care este o idee mai performant decat Mediatek-ul de pe cele doua Allview

Am vazut ca sunt topicuri dedicate pentru aceste modele , mi-am format o oarecare parere insa mi-ar fi utile niste impresii mai la cald de la utilizatori .
Telefonul ar trebui sa tina minim 1 an asa ca ma intereseaza si calitatea constructiei in ansamblu si pot renunta la un ecran mai mare sau la un procesor mai puternic , etc..,  pentru o calitate constructiva mai buna, !

Edited by farausername, 13 March 2017 - 14:00.


#2
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postfarausername, on 13 martie 2017 - 13:48, said:

In cautarea unui terminal cu 3Gb Ram si 32 Gb stocare interna am restrans lista la cele 3 terminale din titlu .

Allview X3 soul style - puncteaza la design si constructia unibody

Allview V2 Viper S - puncteaza la ecranul mai mare intr-un body de aceleasi dimensiuni , practic ai un 5,5 inch in body de 5 inch

Lenovo K6 Note    - puncteaza la procesor care este o idee mai performant decat Mediatek-ul de pe cele doua Allview

Am vazut ca sunt topicuri dedicate pentru aceste modele , mi-am format o oarecare parere insa mi-ar fi utile niste impresii mai la cald de la utilizatori .
Telefonul ar trebui sa tina minim 1 an asa ca ma intereseaza si calitatea constructiei in ansamblu si pot renunta la un ecran mai mare pentru o calitate constructiva mai buna, sau la un procesor mai puternic , etc !
X3 Soul Style, merge perfect, nimic de reprosat, are fiul meu instalate 10-12 jocuri pe el, toate merg OK; nu am facut teste, asa incat nu cunosc prea multe detalii. El e multumit, e luat de la digi in rate...eu am un Xiaomi, ecranul pare ceva mai bun la al meu, dar in rest toate merg bine pe el, bateria il tine circa doua zile. Am gasit husa originala la producator. Spatele se sgaria usor, de aceea am pus husa tip carte. Initial ne uitam la Lenovo, dar mi s-a spus ca nu sunt asa bine  optimizate la soft. Eu astept sa apara Xiaomi Mi Max 2, pe care am de gand sa-l iau, daca merge pe digi 4g.

#3
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Tot pentru kinder ma orientez si eu , deja 8Gb interni nu mai ajung pentru jocuri Posted Image
Pana acum as merge pe Lenovo datorita bateriei de 4Ah si oarecum increderea intr-un brand mai bine cotat. Viper-ul l-as alege pentru ecranul mai mare intr-un body mai mic -util la videoclipuri iar X3 -ul pentru Gorilla si constructia unibody desi rama aia e cam subtire , se deformeaza la o simpla strangere in mana !

Edited by farausername, 13 March 2017 - 14:17.


#4
darkstar94

darkstar94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.01.2015
Pentru jocuri merge si Allview x3. Ce zici de Xiaomi Redmi Note 4? Sau Xiaomi Redmi 4 Pro, care are un procesor mai bun decat cele din lista ta.

#5
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Tocmai a mai intrat un cadidat in lista :

HTC Desire 10 Lifestyle cu minusurile si plusurile de rigoare !

View Postdarkstar94, on 13 martie 2017 - 14:49, said:

Pentru jocuri merge si Allview x3. Ce zici de Xiaomi Redmi Note 4? Sau Xiaomi Redmi 4 Pro, care are un procesor mai bun decat cele din lista ta.
Am o reticenta fata de xiaomi, am vazut exemplare care au luat-o razna efectiv dupa 6 luni de utilizare, prefer sa platesc in plus pentru brand chiar daca este mai slab la caracteristici. Jocurile care se utilizeaza nu cer resurse exagerate, in prezent merg pe un Allview energy , insa are doar 8 Gb interni, acolo e buba !

#6
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 28.12.2008
Am înţeles că nu vrei Xiaomi dar zici că preferi să plăteşti în plus pentru brand, adică Allview? Posted Image

#7
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
@farausername

eu inteleg ca ai o reticenta fata de xiaomi dar nu inteleg de ce folosesti atunci allview care sunt mult mai slabe ca Xiaomi.

#8
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pai cu alea nu am avut experiente negative!Au tinut mai mult decat garantia!

View Postdriftking91, on 13 martie 2017 - 17:06, said:

Am Ăźnțeles că nu vrei Xiaomi dar zici că preferi să plătești Ăźn plus pentru brand, adică Allview? Posted Image
Brand de brand....romanesc ceaina gen!

Edited by farausername, 14 March 2017 - 04:50.


#9
Lifar

Lifar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.10.2011
HTC Desire 10 Lifestyle nu te sfatuiesc.  Eu iti recomand Meizu M3 Note, vezi ca il gasesti la Evomag pe la 900 RON.

http://www.notebookc...w.187353.0.html

Edited by Lifar, 14 March 2017 - 14:35.


#10
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Din ce motiv nu recomanzi htc? Singurul minus ar putea fi procesorul si ecranul mai slab in rest cred ca este cel putin la fel de bine construit!
Batalia se pare ca se va da intre K6 si htc. V2 este prea lat pentru un copil si are capacul spate dintr-un plastic subtirel din cate am vazut!

#11
Lifar

Lifar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.10.2011
Un telefon care are in Geekbench Score 524 single-core si 1336 multi-core pare performant? In conditiile in care aceleasi scor il duce si un Lenovo Moto E3 care are doar 1 GB memorie RAM? Imi pare rau, dar eu nu ma uit la cat de bine arata un terminal. Iti doresc din toata inima sa faci cea mai fericita alegere. Numai bine.
PS: De ce nu te uiti si la Alcatel Idol 4 VR?

Edited by Lifar, 15 March 2017 - 09:55.


#12
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Merci de info, Alcatelul sare din bugetul care initial a plecat de la 7-800 lei.
O sa studiez mai in detaliu testele pe modelele in discutie insa ca idee generala telefonul nu va fi folosit la jocuri foarte solicitante, in contextul in care merg pe 1Gb Ram pe un Allview A5, sunt convins ca oricare din lista va face fata!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate