Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Achizitie auto

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Hmmm.
Ok. Hai sa vedem.
In primul rand Fiesta este un model produs de Ford, care isi are sediul central (pentru piata din Europa), la Koln, Germania. Wow!
In al doilea rand, analogia dintre Golf si Fiesta este aceia ca romanul alearga dupa ele pentru ca sunt nemtesti. Si daca sunt nemtesti, e "crema, frate!". ;)
Patronul meu are BMW Seria 5. E un "cocalar". :D

"Ma intrebi de ce nu isi vand S Class-urile? Pentru ca una e o masina de 15k si alta e una de 100k. Ti-am raspuns?"
Nu. Atunci ia spune-mi de ce nu isi vand masinile gen Corsa, Lupo, Agila, Polo etc. Ti-am spus o chestie, dar vad ca parerea ta e suprema. Cei din vest nu prea fac diferentieri cand vine vorba de marci de masini, modele, vechime. Nu se gandesc ca daca o masina are 10 ani sau 200000 de km, trebuie sa o dea ca nu mai valoreaza nimic. Este motivul pentru care in mare masura, in Romania ajung cazanele Europei. Ori pentru ca masinile sunt rupte, ori pentru ca au un rulaj serios si incep sa pice piese. Iar neamtul o da de uzata, ca n-are chef de turbine, volante, injectie etc.,iar romanul o ia de buna. Sunt si cazuri in care sunt si masini bune. Nimic de zis. dar sunt rare si scumpe.Iar samsarul nu se baga la asa ceva, ca nu are cum sa le vanda la pret mare in Ro. Cam logic, nu crezi? De-aia ei sunt unde sunt, si noi suntem in urma cu peste 30 de ani. De destepti ce suntem noi si de prosti ce sunt ei. :D
Ah, inca ceva. Este corecta varianta in romana Clasa S. Calculatorul meu e setat pe limba engleza pentru text. Si al tau la fel? :D

#38
onequestion

onequestion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 10.01.2015

View PostLauCalin, on 13 martie 2017 - 19:23, said:

Hmmm.
Ok. Hai sa vedem.
In primul rand Fiesta este un model produs de Ford, care isi are sediul central (pentru piata din Europa), la Koln, Germania. Wow!
In al doilea rand, analogia dintre Golf si Fiesta este aceia ca romanul alearga dupa ele pentru ca sunt nemtesti. Si daca sunt nemtesti, e "crema, frate!". Posted Image
Patronul meu are BMW Seria 5. E un "cocalar". Posted Image

"Ma intrebi de ce nu isi vand S Class-urile? Pentru ca una e o masina de 15k si alta e una de 100k. Ti-am raspuns?"
Nu. Atunci ia spune-mi de ce nu isi vand masinile gen Corsa, Lupo, Agila, Polo etc. Ti-am spus o chestie, dar vad ca parerea ta e suprema. Cei din vest nu prea fac diferentieri cand vine vorba de marci de masini, modele, vechime. Nu se gandesc ca daca o masina are 10 ani sau 200000 de km, trebuie sa o dea ca nu mai valoreaza nimic. Este motivul pentru care in mare masura, in Romania ajung cazanele Europei. Ori pentru ca masinile sunt rupte, ori pentru ca au un rulaj serios si incep sa pice piese. Iar neamtul o da de uzata, ca n-are chef de turbine, volante, injectie etc.,iar romanul o ia de buna. Sunt si cazuri in care sunt si masini bune. Nimic de zis. dar sunt rare si scumpe.Iar samsarul nu se baga la asa ceva, ca nu are cum sa le vanda la pret mare in Ro. Cam logic, nu crezi? De-aia ei sunt unde sunt, si noi suntem in urma cu peste 30 de ani. De destepti ce suntem noi si de prosti ce sunt ei. Posted Image
Ah, inca ceva. Este corecta varianta in romana Clasa S. Calculatorul meu e setat pe limba engleza pentru text. Si al tau la fel? Posted Image

Eu cred ca tu glumesti! Daca o masina se fabrica in Mexic si exista si un birou pe acolo, inseamna ca e mexicana? Din nou, WTF? Ford Fiesta NU ESTE masina nemteasca! Nu a fost si nu va fi niciodata! E discutabila notiunea de "nemteasca" pana si la Seat & Skoda, care sunt 100 % VAG in momentul de fata! Experienta avuta cu un Fiesta nu are legatura cu VW. Esti pe langa total! E prima oara in toata viata mea cand aud despre Fiesta ca e "nemteasca". Dar de ce nu e craioveana?

Ai dreptate, suntem unde suntem, cu 30 de ani in urma! Citeste reply-urile celor de pe forum si ai sa vezi de ce suntem atat de in urma. Le stim pe toate, le facem pe toate, ne batem joc de cel de langa noi, dar nu stim nimic, nu am facut nimic la viata noastra si nu, nici nu vom face nimic. Insa fuduli si destepti!

NU toate masinile sunt rupte! NU toate masinile sunt smenuite! NU toate masinile sunt vandute de samsari! NU toti samsarii sunt hoti. NU trebuie sa ne mai dam interesanti. NU trebuie sa ne mai dam atata cu parerea, daca singurul scop e sa aratam ce stim noi, ca nu stim nimic. Punct.

Ramai acolo unde esti. Ne-ai facut o favoare. Posted Image

Edited by onequestion, 13 March 2017 - 19:40.


#39
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016

View PostCalypsso, on 13 martie 2017 - 18:24, said:

Hei, va rog nu va certati lasa-ti, asta se intampla cand fiecare are o parere si se bat cap in cap.
Cineva a spus sa o cumpar si daca imi spune insinctu', sunt retinut, as vrea da nu as vrea, adica sa nu ma grabesc,dar nici nu vreau sa pierd masina. I-am zis acuma ca doar pe miercuri putem face o verificare calumea la masina si a zis ok, daca nu cumva o da pana atunci mergem si facem (aici tare presimt ca o sa se dea ranit, ca a dat masina si nu o mai are, desi o are). Dar na, cam asa sta treaba, lucrurile care nu imi plac le-am spus: Jantele, sunt prea uzate, sunt zgariate, ruginite pe a locuri, inauntru se simte ca s-a fumat, drept dovada in spate, e o gaura in bancheta, in rest, nu am ce sa zic. Nu stiu de ce am asa o temere, ca ceva nu este in regula, habar nu am de ce, vom vedea cand o sa o verificam. Intr-un fel ma bate gandu' sa-i dau un avans sa nu o dea. Posted Image) e naspa situatia.
Fara avans, ca asa te prinde si trebuie sa o cumperi vrei-nu vrei.
Nu se poate sa nu gasesti un mecanic priceput (intreaba prietenii si rudele care au masini vechi si le repara de ani de zile la acelasi om).
Tine-te tare cu verificarea doar unde vrei tu.. Daca da inapoi, renunta si cauta alta. Nu te lua exclusiv dupa aspectul exterior al masinii. Dupa cateva spalari apar toate defectele exterioare (chiar si zonele usor ruginite se pot masca).
La cate zeci de mii de masini sunt pe piata acum, e imposibil sa nu gasesti una corecta.
In final sa stii ca tot un fel de loterie esti si achizitionarea unei masini.
In ultima instanta, du-te la un dealer autorizat care vinde si sh si cauta si acolo. Chiar daca sunt mai scumpe si pot fi carpite artistic si astea, cel putin ai un minim de garantie.

Edited by gabrieln2016, 13 March 2017 - 19:43.


#40
imhotep7

imhotep7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 05.01.2010
Pentru initiator:am un prieten caruia i-am trimis poza cu seria de pe masina si mi-a spus ca este 2008,inmatriculat in 2009(Franta) si ultima intrare in service(oficial) este in 2015 si atunci avea 135 000 km.Nu stiu daca te ajuta ,dar si eu eram curios daca se potriveste nr.mic de kilometri cu pretul destul de ok.Bafta si daca va fi sa o iei,sa ne mai dai si noua informatii.

#41
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
V-am facut o favoare? Voua? Care voua? Sunteti multi? :D Si cand mai multi iti spun ca gresesti, asa cum nu am spus-o doar eu, poate ca ar trebui sa te gandesti mai bine.
Nu ai inteles nimic din ce am spus. Nici nu are rost sa ma contrazic cu tine. Pace tie! Punct! :D

#42
onequestion

onequestion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 10.01.2015

View PostLauCalin, on 13 martie 2017 - 19:43, said:

V-am facut o favoare? Voua? Care voua? Sunteti multi? Posted Image Si cand mai multi iti spun ca gresesti, asa cum nu am spus-o doar eu, poate ca ar trebui sa te gandesti mai bine.
Nu ai inteles nimic din ce am spus. Nici nu are rost sa ma contrazic cu tine. Pace tie! Punct! Posted Image

Asta-i. :)

#43
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postimhotep7, on 13 martie 2017 - 19:43, said:

Pentru initiator:am un prieten caruia i-am trimis poza cu seria de pe masina si mi-a spus ca este 2008,inmatriculat in 2009(Franta) si ultima intrare in service(oficial) este in 2015 si atunci avea 135 000 km.Nu stiu daca te ajuta ,dar si eu eram curios daca se potriveste nr.mic de kilometri cu pretul destul de ok.Bafta si daca va fi sa o iei,sa ne mai dai si noua informatii.
Da am verificat si eu, si imi pare in regula. Ramane pe miercuri sa ma duc cu ea la o verificare, numa ca tipu mi-a cerut  un avans, ca un fel de promisiune gen ca e a mea si nu o da la nimeni, si eu i-am zis ca nu stiu, ne vedem doar miercuri, si daca nu o dai si iese in regula verificare  o cumpar banii jos, daca nu asta e, el a zis la fel, ca primu venit primu servit, si am inchis telefonu.
Mi-a mai aratat ca la 140 de mi si ceva nu mai stiu exact a fost schimbata distributia in 2015, nu mai stiu luna a fost schimbat ulei, deci are chestii al naibii de doveditoare in care masina pare prea prea prea in regula, si e ciudat, ca asta ma deranjeaza...

Edited by Calypsso, 13 March 2017 - 20:26.


#44
onequestion

onequestion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 10.01.2015

View PostCalypsso, on 13 martie 2017 - 20:20, said:

Da am verificat si eu, si imi pare in regula. Ramane pe miercuri sa ma duc cu ea la o verificare, numa ca tipu mi-a cerut  un avans, ca un fel de promisiune gen ca e a mea si nu o da la nimeni, si eu i-am zis ca nu stiu, ne vedem doar miercuri, si daca nu o dai si iese in regula verificare  o cumpar banii jos, daca nu asta e, el a zis la fel, ca primu venit primu servit, si am inchis telefonu.
Mi-a mai aratat ca la 140 de mi si ceva nu mai stiu exact a fost schimbata distributia in 2015, nu mai stiu luna a fost schimbat ulei, deci are chestii al naibii de doveditoare in care masina pare prea prea prea in regula, si e ciudat, ca asta ma deranjeaza...

Va e frica de oameni corecti. Asta-i tot.

#45
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009

View Postrobbie_ro, on 13 martie 2017 - 13:39, said:

156.000 km in 9 ani mi se pare suspect de putin.


Masina mea am luat-o in leasing, nou nouta ,sunt primul proprietar si in august anul acesta are 10 ani, stii cati kilometri am la bord ?Putin peste 60500...cum ti se pare?Posted Image

#46
onequestion

onequestion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 10.01.2015

View Postmagaenea, on 13 martie 2017 - 21:46, said:

Masina mea am luat-o in leasing, nou nouta ,sunt primul proprietar si in august anul acesta are 10 ani, stii cati kilometri am la bord ?Putin peste 60500...cum ti se pare?Posted Image

Mie mi se pare ca ai o masina la care abia s-a facut rodajul si care daca ai vinde-o, ar face pe cineva fericit. +1 pentru faptul ca nu toate masinile sunt smenuite. Personal cred ca, in zilele noastre, sub 10 % din masini au numarul de km modificat. Poate nici atat.

Edited by onequestion, 13 March 2017 - 21:56.


#47
Maverickk

Maverickk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 06.02.2012

View Postonequestion, on 13 martie 2017 - 21:55, said:

Personal cred ca, in zilele noastre, sub 10 % din masini au numarul de km modificat. Poate nici atat.

Sunt curios daca ai putut sa scrii asta fara sa bufnesti in ras

#48
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostLauCalin, on 13 martie 2017 - 18:23, said:



Ce zici tu nu e neaparat gresit. Doar ca nu prea se "impaca" cu pretul cerut. 5000 de euro pentru Golful cu pricina, cam "pute". In mod normal, daca e sa tinem cont de starea perfecta a masinii (ca asa zice samsarul) si rulaj, pretul e undeva pe la 6500... 7000 de euro chiar. Masina asta mai mult ca sigur are peste 250000 de km lejer. Ganditi-va putin. Pentru ca ala sa aiba ceva profit, a dat pe ea cel mult 4000 de euro. Acum cautati un Golf 5 la 4000 de euro si vedeti ce rulaj are.
@Initiator: decat un diesel cool rulat in draci si trecut dubios, mai bine un Focus 2 de 1.6 benzina cu 100-120000 de km reali, de la proprietar si ingrijit.

6500-7000? Ma chinui de cateva luni sa vand golful 5 proprietate personala, luat la 0 km, din reprezentanta, istoric service complet (si stergatoarele le cumpar din reprezentanta, le montez tot acolo) si nu iau nici 5500 pe ea...
Toti cumparatorii intreaba doar de pret, altceva nu ii intereseaza.

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdenky, on 14 martie 2017 - 07:30, said:


6500-7000? Ma chinui de cateva luni sa vand golful 5 proprietate personala, luat la 0 km, din reprezentanta, istoric service complet (si stergatoarele le cumpar din reprezentanta, le montez tot acolo) si nu iau nici 5500 pe ea...
Toti cumparatorii intreaba doar de pret, altceva nu ii intereseaza.
Pe tine te-au sunat pana acum samsarii.
Vor sa cumepere cu 2oooe si sa o vanda ca masina noua cu 12oooe.

Nu ai zis vechimea, nr km, motorizare si dotari.

#50
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007

View Postonequestion, on 13 martie 2017 - 21:55, said:

Personal cred ca, in zilele noastre, sub 10 % din masini au numarul de km modificat. Poate nici atat.
10% din masinile de pe planeta, din Romania, sau doar cele care sunt importate?
Sunt putine masinile care se vand de bune, din dorinta de a schimba cu ceva nou. De multe ori alea raman in familie,la apropiati, sau merg inapoi la dealer. Sunt listate la un pret care face imposibila achizitia de catre un samsar roman, pentru ca nu ar vinde in veci cu profit si rapid o masina buna, luata la pretul ei real din afara. De asta cea mai mare parte din masinile aduse si vandute in pietele de la noi sunt obosite intr-un fel sau altul. In 90% cazuri e minciuna undeva. Cu siguranta sunt si cinstiti, dar gasirea lor e mai dificila decat gasirea unei virgine pe centura.
Pana una alta: lectura.

Edited by disturbed, 14 March 2017 - 11:13.


#51
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016

View Postonequestion, on 13 martie 2017 - 17:36, said:


"Troll"? Hilar ce spui. Troll e tot ceea ce postati voi, adica aberatiile. Orice ca sa fiti mai isteti ca celalalt, inflamand inutil si descurajand oamenii.


Lasand deoparte hilaritatea incercarilor tale de a parea un fin connaisseur in ale masinilor si un subtil psiholog in incercarile de a discredita orice spun ceilalti participanti la aceasta discutie, eu cred ca:
-Ai stricat topicul omului: ai fost off-topic tot timpul
-incerci sa provoci la cearta, bestelesti pe toti care nu sunt de acord cu tine, intr-un mod cel putin amuzant ( intotdeauna m-au amuzat incercarile nereusite de emancipare sociala si verbala a celor care isi duc luptele si ideile "marete" pe forumuri/bloguri , luand din cand in cand o scurta pauza, pentru a merge la wc-ul din fundul curtii ).

SAU
esti un samsar de masini care are impresia ( reala sper) ca lumea incepe incetisor sa se destepte si sa nu mai ia toate ciurucurile pe care le prezentati voi ca impecabile.
.....totusi, daca a doua varianta e corecta, lasi impresia unui samsar cu ceva service, unde aduce coji lovite de pe-afara si le repara frumos...adica ai ceva papagal folositor in procesul de vanzare.
Considera ca nu ma intereseaza dreptul la replica, nici ceea ce vei raspunde mai departe. Nici macar nu voi mai intra sa citesc acest topic, deturnat in totalitate.

P.S.: sau esti troll.

On: Orice masina, din orice tara, poate fi forjata sau nu. SH e o loterie. Mai bine investesti 100-150 de euro in teste facute intr-un service bun decat sa traiesti cu incertitudinea unei achizitii posibil nereusite. Daca a mers mult cu ea prin oras, sigur vor aparea mai multe probleme, intr-un timp mai scurt. Ideal, dpmdv, ar fi ca din bugetul stabilit pentru achizitia unui sh, sa mai ai deoparte inca 10-20% pentru eventualele probleme..poate apar, caz in care banii sunt folositori, poate nu apar, caz in care banii ii poti folosi in moduri mai placute :) .

#52
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postarg, on 14 martie 2017 - 08:02, said:


Pe tine te-au sunat pana acum samsarii.
Vor sa cumepere cu 2oooe si sa o vanda ca masina noua cu 12oooe.

Nu ai zis vechimea, nr km, motorizare si dotari.

Nu am zis, asa e. 2008, martie, 155266 km, 1,9 tdi, comfortline, dau si un rand de cauciucuri de vara. Am spus ce s-a intervenit la masina, toti cauta cu vopseaua originala si daca se poate cu un plic cu cel putin 1000 euro pe bancheta...
Au si vazut-o cativa, nici vorba de samsari, doar oameni care cumpara masina pentru ochii si critica vecinilor.
Am uitat sa adaug ca nu doresc sa o vand pe forum, doar expun realitatea cu care ma confrunt.

Edited by denky, 14 March 2017 - 18:14.


#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@denky
Daca vor pentru ochi vecinilor trebuie sa ia nou sau de la samsari o cazatura super gatita.
A mea e similara are vopseau originala, e lucioasa dar daca te uiti atent de aproape e plina de zgarieturi si ciobituri.

#54
onequestion

onequestion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 10.01.2015

View PostDarkage_, on 14 martie 2017 - 12:34, said:

Lasand deoparte hilaritatea incercarilor tale de a parea un fin connaisseur in ale masinilor si un subtil psiholog in incercarile de a discredita orice spun ceilalti participanti la aceasta discutie, eu cred ca:
-Ai stricat topicul omului: ai fost off-topic tot timpul
-incerci sa provoci la cearta, bestelesti pe toti care nu sunt de acord cu tine, intr-un mod cel putin amuzant ( intotdeauna m-au amuzat incercarile nereusite de emancipare sociala si verbala a celor care isi duc luptele si ideile "marete" pe forumuri/bloguri , luand din cand in cand o scurta pauza, pentru a merge la wc-ul din fundul curtii ).

SAU
esti un samsar de masini care are impresia ( reala sper) ca lumea incepe incetisor sa se destepte si sa nu mai ia toate ciurucurile pe care le prezentati voi ca impecabile.
.....totusi, daca a doua varianta e corecta, lasi impresia unui samsar cu ceva service, unde aduce coji lovite de pe-afara si le repara frumos...adica ai ceva papagal folositor in procesul de vanzare.
Considera ca nu ma intereseaza dreptul la replica, nici ceea ce vei raspunde mai departe. Nici macar nu voi mai intra sa citesc acest topic, deturnat in totalitate.

P.S.: sau esti troll.

On: Orice masina, din orice tara, poate fi forjata sau nu. SH e o loterie. Mai bine investesti 100-150 de euro in teste facute intr-un service bun decat sa traiesti cu incertitudinea unei achizitii posibil nereusite. Daca a mers mult cu ea prin oras, sigur vor aparea mai multe probleme, intr-un timp mai scurt. Ideal, dpmdv, ar fi ca din bugetul stabilit pentru achizitia unui sh, sa mai ai deoparte inca 10-20% pentru eventualele probleme..poate apar, caz in care banii sunt folositori, poate nu apar, caz in care banii ii poti folosi in moduri mai placute Posted Image .

Pff, m-ai citit. Asta sunt.

Instigarea la cearta vine intotdeauna din partea romanilor care le cunosc pe toate, le stiu pe toate si au drept singure realizari, reply-urile postate pe forumuri. Singurele momente de glorie. As vrea sa vedem, in parte, fiecare (dintre cei care sunt atat de isteti in raspunsuri), ce o fi facut la viata lui si cu ce altceva se mai lauda, pe langa a o face pe interesantul aici. L-ati innebunit pe bietul om, ii e frica sa mai cumpere. Cu ce scop? Doar ca sa exista satisfactie pe ziua respectiva, ca altfel nu ar fi? Cum sa sustii ca nu are cum sa aiba numarul de kilometri la o anumita vechime, cand sunt atatea exemple?

Cat despre reply-ul tau, sunt convins ca, indiferent ce spui, ai sa tot verifici topicul sa vezi, poate poate, ti-am raspuns. Ori poate ai luat vreun like. Tu trebuie sa fii inteleptul satului, prietene. Mi-am dat seama. Afla ca incercarea ta de a folosi cuvinte pompoase, elevate, de intelectual, cu scopul vadit de a impresiona, nu denota decat faptul ca esti exact opusul. Daca erai baiat cult, ai fi stiut ca alegerea termenilor se face in functie de mediul in care te afli. Asta ca sa nu pari penibil.

Ha, rezisti sa nu intri sa vezi daca ti-am dat replica? Posted Image

On-topic:

@Calypsso -

Spuneai ca miercuri ai intalnire. Cum e masina?

Edited by onequestion, 15 March 2017 - 18:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate