Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitie auto

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!
Ce păreri aveți despre mașini aduse din Franța ? Sunt ok sau nu.. eu din câte am auzit cică sunt prea uzitate, sau forjate sa zic așa.
Eu de ceva timp vreau să-mi cumpăr o mașina, ai am găsit una mai exact golf 5 1.9 TDI.(specificațiile le aveți mai jos)
Mașina am văzut-o merge și se aude bine acuma nu știu ce sa zic pana nu o verific, tipu tot ma lua ca e buna nu bate nu se aude nimic, și tre' sa aibă ceva mașina de e așa și arată prea bine sic eu. Aici ma refer la strict Franța ... voi ce păreri aveți
Ultimu preț e de 5100
VW Golf 5
    1.9 TDI , 105 cp
**An 2008*
**DIESEL**
Noua **TAXA auto 0**
*Dublu Climatronic bizonal*
Computer de bord
Tempomat
Cd mp3 cu comenzi volan
Volan reglabil
A.b.s.; A.s.r.
4 x Geamuri electrice
Oglinzi electrice incalzite si retractabile electric
Senzori lumina si ploaie
Cotiera fata si spate
Inchidere centralizata + 2 chei tip briceag
Scaune reglabile pe inaltime
SENZORI DE PARCARE spate
jante de aluminiu pe '16 cu cauciucuri de vara aproape noi
Roata de rezerva noua
156000 km reali cu carte service+ facturi
Distributie schimbata + ulei + filtre(facturi)
Fara erori aprinse in bord, nu bate nimica pe masina, merge foarte bine.
NU s-au scos numere rosii
Culoare: negru metalizat
Accept orice test

Attached Files



#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ca orice masina sh: depinde cum a fost exploatata. Daca a fost cal de bataie (liniute, folosita de incepatori, etc) sa te astepti sa ai bube cu ea la un moment dat. Daca a fost folosita de cineva care a avut grija de ea (nu a forjat, a mers constant, etc), te mai tine inca pe atat cel putin.

La prima vedere pare in regula.

PS: un aspect important: daca a stat mai mult in zona costiera (pe langa coasta) sa te astepti la ceva rugina mancata de sare.

#3
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
156.000 km in 9 ani mi se pare suspect de putin.

#4
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View PostPololica, on 13 martie 2017 - 13:36, said:

Ca orice masina sh: depinde cum a fost exploatata. Daca a fost cal de bataie (liniute, folosita de incepatori, etc) sa te astepti sa ai bube cu ea la un moment dat. Daca a fost folosita de cineva care a avut grija de ea (nu a forjat, a mers constant, etc), te mai tine inca pe atat cel putin.

La prima vedere pare in regula.

PS: un aspect important: daca a stat mai mult in zona costiera (pe langa coasta) sa te astepti la ceva rugina mancata de sare.
Vorba de rugina, are rugina la jante, in sensu ca in interioru' jantelor, e un fel de rugina, dar nu d'aia urata, se vede doar maro si atat, si aici ma refer la jante, fiind vorba de asta, ce imi da de inteles ca masina a stat undeva mult de are rugina aia, ca alta dovada, am dat din greseala volanu jos, adica e reglabil, sus jos, si acolo stiti ca e o parte din pielea volanului care se ascunde atunci cand e volanu sus, acolo era un praf, de numa numa, mizerie praf, nici nu stiu ce era, iara un motiv ce cred ca masina a stat. Alt aspect ce nu mi-a placut ca s-a fumat in ea, eu fiind nefmator, se simte groaznic un miros de tutun, ca drept dovada, i-am zis si lui asta, in bancheta din spate are o gaura de tigara.
@robbie_ro da, robi, si eu ma gandesc la asta, pare suspect de buna,  cred ca are ceva, d'aia am cerut o parere, poate stiti despre ce e vorba cumva, mai ales la masinile din franta
Și încă o chestie, nu ma pricep așa bine la mașini și nu știu piața, știu doar ca a explodat piata cu mașini, pentru ca s-a scos taxa. Ce părere aveți despre preț ? La banii ăștia pot să-mi iau ceva mai bun?

Edited by Calypsso, 13 March 2017 - 13:52.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrobbie_ro, on 13 martie 2017 - 13:39, said:

156.000 km in 9 ani mi se pare suspect de putin.
?
adica 50-60km/zi

am colegi care merg casa-servici 10-15km/zi

Edited by arg, 13 March 2017 - 13:55.


#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

View Postrobbie_ro, on 13 martie 2017 - 13:39, said:

156.000 km in 9 ani mi se pare suspect de putin.
Dar de 132000 km in 12 ani...?

#7
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Tipu mi-a arătat fiecare factura ce a fost schimbat la diferiți km, gen distribuție ulei etc. Pe mine ma interesează sa nu aibă km dați înapoi, ca nu ai cum da afli asta, am un prieten și și-a luat un pasat fain din 2010 avea 120 de minde km și de fapt avea 400 de mi, așa sunt alea din Franța..

#8
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Masina e vanduta de cineva care cu asta se ocupa. E pregatita de vanzare dupa cum straluceste si dupa modul in care au fost facute pozele.
Faptul ca ai gasit pe volan praf, nu inseamna deloc ca a stat nemiscata. De obicei nu sta nimeni sa miste volanul cand face curat in masina. Praful nu s-a pus acolo ca masina a stat cu geamurile inchise, s-a adunat in timp.

#9
onequestion

onequestion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 10.01.2015

View Postrobbie_ro, on 13 martie 2017 - 13:39, said:

156.000 km in 9 ani mi se pare suspect de putin.

Am avut in familie Matiz cumparat de nou, pe care s-au facut 40.000 km in 7 ani.
Am avut in familie Leon cumparat de nou, pe care s-au facut 120.000 km in 10 ani.
Am avut in familie Kalos cumparat de nou, pe care s-au facut 60.000 km in 13 ani.

Nu o mai faceti atata pe desteptii cu lozinci imprumutate de pe forum de la alti copii care au tunat un Logan si se dau si mai destepti.

Descurajati inutil oamenii care va cer ajutorul.

View Postarg, on 13 martie 2017 - 13:54, said:

?
adica 50-60km/zi

am colegi care merg casa-servici 10-15km/zi

Ce nu intelegi? E singurul lor moment de glorie atunci cand discrediteaza pe forum. Alte realizari nu exista, mai ales cand sunt obisnuiti cu masini de gen.

Din nou on-topic:

Nu exista tara in care masinile sa fie mai uzate decat altele. Depinde doar si doar de proprietar. Exista masini de 100.000 km+ la care nu s-a schimbat niciodata nimic si care mai merg inca pe atat fara nici o problema. Sunt altele care dupa 20.000 km cer bani. Leonul amintit mai sus, daca il pun in showroom, trece ca nou.

View Postdisturbed, on 13 martie 2017 - 14:38, said:

Masina e vanduta de cineva care cu asta se ocupa. E pregatita de vanzare dupa cum straluceste si dupa modul in care au fost facute pozele.
Faptul ca ai gasit pe volan praf, nu inseamna deloc ca a stat nemiscata. De obicei nu sta nimeni sa miste volanul cand face curat in masina. Praful nu s-a pus acolo ca masina a stat cu geamurile inchise, s-a adunat in timp.


Deci, din faptul ca masina e ingrijita, ai dedus tu ca e de samsar? Bai fratilor, voi sunteti sanatosi? Ati auzit de oameni obsedati de masinile lor? Alt raspuns din categoria celor pe care le-am amintit mai sus.

E scapat din mana total forumul. Efectiv, la orice intrebare expusa de cineva, apar romanii nostri cu mii de pareri si batai de joc, absolut inutil.

Am spus-o si intr-un alt topic - acum 10 ani, Softpedia era dintr-un alt film. Acum, e "romanizata"!

View PostPololica, on 13 martie 2017 - 13:36, said:

Ca orice masina sh: depinde cum a fost exploatata. Daca a fost cal de bataie (liniute, folosita de incepatori, etc) sa te astepti sa ai bube cu ea la un moment dat. Daca a fost folosita de cineva care a avut grija de ea (nu a forjat, a mers constant, etc), te mai tine inca pe atat cel putin.
La prima vedere pare in regula.
PS: un aspect important: daca a stat mai mult in zona costiera (pe langa coasta) sa te astepti la ceva rugina mancata de sare.

Alta duma fara sens! Deci oamenii din zone de gen stau cu rugina pe masinile lor, nu? Ca producatorii nu iau in calcul zonele planetei, nu? Incredibil, frate!

Doi la mana, din exemplul pe care l-ai dat, si anume "liniute", imi dau seama cu cine stau de vorba. Uite de la cine acceptam noi sfaturi. Prietene, pentru oamenii normali, cuvantul "liniute" nu exista in vocabularul lor. Gama de filme Fast & Furious e inexistenta, trista si care indeamna copii fara discernamant la moarte.

@Calypsso - ATENTIE! Daca masina a stat in zona cu multe cluburi de noapte, o sa miroase a bautura in interior!

Edited by onequestion, 13 March 2017 - 15:18.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Sau daca a mers iarna e plina de sare de pe drum si parbrizul este zgariat de la racleta de curatat gheata.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Uzura unei masini se simte in toate piesele.
Hai sa zicem cam intre intre 100.000km si 130.000km nu se simte difenta dar la o 100.000km facuti pe drumuri grele e deja caruta.
La masina de 200.000km se simte uzura indirent cum este pregatita, bineinteles daca cunosti marca si modelul.

Edited by arg, 13 March 2017 - 15:28.


#12
onequestion

onequestion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 10.01.2015

View Postarg, on 13 martie 2017 - 15:28, said:

Uzura unei masini se simte in toate piesele.
Hai sa zicem cam intre intre 100.000km si 130.000km nu se simte difenta dar la o 100.000km facuti pe drumuri grele e deja caruta.
La masina de 200.000km se simte uzura indirent cum este pregatita, bineinteles daca cunosti marca si modelul.

N-are cum! Nu se poate! Habar nu am de ce, insa asta trebuie sa raspund! Ca am eu 7 vecini, o ruda, am citit eu, stiu eu, cand de fapt, stiu pe pereti. Vezi topic-urile mele precedente! De la ce am intrebat eu la ce s-a ajuns. Intrebi o chestiune elementara, ajungi sa te certi cu ei, apoi se cearta intre ei, fara nici o legatura cu simpla intrebare. Acum mai nou, nici nu ai voie sa vrei o sportiva si ulterior sa treci la un 4x4, ca esti prost, trebuie sa alegi din aceeasi clasa. Daca vrei 4x4, esti cocalar, ca de fapt o iei sa te dai mare. Daca iei sportiva, esti prost, ca n-are portbagaj. Daca are vechime, esti prost, te dai bogat, ca daca erai iti luai noua. Daca iei noua esti prost, ca se devalorizeaza. Tare as vrea sa merg in casele tuturor celor cu pareri interesante, sa ii vad si eu cum traiesc si cum si-au decis soarta si achizitiile. Sunt convins ca as rade!

@Calypsso - E foarte posibil sa arate CHIAR ATAT DE BINE. E absolut posibil. Si mergi si pe instinct, ca daca te bazezi doar pe verificari, nu ai cum sa gasesti ceva perfect. Nici noua nu e perfecta.

Edited by onequestion, 13 March 2017 - 15:44.


#13
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 04.11.2016
@initiator
Eu postez extrem de rar pe topicele in care se cer sfaturi pentru achizitionarea unei masini sh. Daca ai vazut masina, ai mers cu ea si vanzatorul accepta o verificare amanuntita intr-un service cunoscut de tine, nu ai niciun motiv sa nu o iei. Daca o da la intors in privinta verificarii, mai gandeste-te. Ca este din Franta, Germania, Belgia sau Olanda nu cred ca are vreo importanta. Daca-ti place, ia-o!

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005

View Postonequestion, on 13 martie 2017 - 15:01, said:

Am avut in familie Matiz cumparat de nou, pe care s-au facut 40.000 km in 7 ani.
Am avut in familie Leon cumparat de nou, pe care s-au facut 120.000 km in 10 ani.
Am avut in familie Kalos cumparat de nou, pe care s-au facut 60.000 km in 13 ani.


diesel toate?

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@gabrieln2016
mai este si de noroc.

#16
onequestion

onequestion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 10.01.2015

View Postjericho, on 13 martie 2017 - 15:40, said:

diesel toate?

Benzina toate. Relevant la ce? Uimeste-ma!

Edited by onequestion, 13 March 2017 - 15:47.


#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@onequestion: nu sunt Nostradamus si nici nu pretind. Masina arata impecabil, dar poate avea, ca orice obiect, vicii ascunse, de care nu stii. Crezi ca Dacia (Group Renault) face masini speciale pentru ses si speciale pentru munte (Franta are clima similară cu cea a României). E normal ca rugina sa fie prezenta la un oras de la mare/ocean si mai putin la unda  din centrul tarii, la fel de plauzibilă remarca cu zapada induatriala de pe carosabil pe timp de iarna (desi ma indoiesc ca francezii o folosesc in detrimentul substantelor mai eficiente).


Later edit: pramatii sunt oriunde, nu doar la noi, asta apropo de liniute.

Edited by Pololica, 13 March 2017 - 15:49.


#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005

View Postonequestion, on 13 martie 2017 - 15:47, said:

Benzina toate. Relevant la ce? Uimeste-ma!
la pret? de ce ai da mii de euro in plus ca sa ai diesel?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate