Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

RAV 4 2005 2.0 benzina

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Nope. Asa cumparasem masina. Asa am si vandut-o.
Erau alte vremuri atunci.

E ca freza din liceu. Odata cool, acum penibila.

#38
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Weekendul prelungit de 1 mai am apucat sa ies cu masina din oras.
S-au mai adunat ~ 650 km.
Pe autostrada nu e chiar in mediul ei, pe la 140 devenind cam galagioasa. insa are resurse suficiente pentru depasiri. Am trecut de 170 la ora.
Pe DN-uri insa e ok, la 120 sta excelent pe viraje, cuise controlul e de vis.
Am apucat sa ies si pe camp cu ea cateva sute de metri si inspira incredere. E confortabila pe drum neasfaltat.
Am facut curat in interior. Aspirat, sters si dezinfectat AC-ul.
Trecuie sa-mi fac timp si buget pentru folii. Are geamurile mari si se simte caldura. Nu stiu daca sa pun folie clasica doar pe spate sau ceramic peste tot. Aia ceramica filtreaza mult mai bine decat cea clasica si nu se vede ca ai folie, insa e aproape triplu ca pret.

Presurile erau la uscat si nu apar in poze.
Scaunul de la sofer are o crapatura. Nu stiu insa unde sa o repar.

ODO 47.200 km.

Attached File  20170430_132130.jpg   126.86K   102 downloads
Attached File  20170430_132136.jpg   151.7K   93 downloads
Attached File  20170430_132141.jpg   162.47K   83 downloads
Attached File  20170430_132156.jpg   345.92K   83 downloads

#39
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 13.11.2012
Cu ce ai curățat instalația de AC ? Ms.

#40
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Am folosit un tub cu aerosoli care se blocheaza pe deschis si il pui la picioare la pasager si dai ventilatia la maxim pe recirculare. De la W5 cred ca e. A parfumat masina si a disparut si mirosul de la AC. Mai am unul cumparat de la MOL si-o sa il folosesc si pe ala in 2-3 saptamani.
Cel mai ok e sa mergi la firme care curata cu aburi. Sau gasesti la reprezentante solutii din astea cu curatat AC-ul. Sunt mai scumpe dar ok calitativ. Unele sunt cu spuma pe care o bagi pe la filtrul de aer.

#41
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Sambata ne-am intors de la mare. Doua ore dus, doua ore intors. Am mers cu 140 pe cruise control cu varfuri de 170-180.
Masina a implinit 49.000 km pe malul marii
Attached File  20170711_192938.jpg   78.12K   76 downloads
Nu am facut consumul. E tabu. Am alimentat de pe autostrada soarelui la dus (mare teapa, scumpa benzina fata de oras) si apoi la intoarcere din rond de la iesirea din Mamaia. Astept sa termin plinul sa experimentez benzina noua de la OMV- aia de 100.
Attached File  20170715_120535.jpg   153.44K   93 downloads
Ca de fiecare data, am avut foarte multe bagaje care au incaput cu succes. Fata de ce se vede in poza, mai aveam si o lada frigorifica in planul doi al portbagajului.
Clar nu vreau masina mai incapatoare de atat. Sase drumuri am facut sa car totul din casa pana la masina. Daca iau ceva mai mare, gaseste sotia ce sa  mai luam cu noi in concedii.

Am inchiriat un apartament cu 2 camere intre Mamaia si Navodari. Vremea a fost minunata. Oamenii mai putin. Foarte putini stiu sa duca gunoiul la cos.
Plaja e plina de barulete cu muzica data la maxim. Bineinteles, fiecare bar are alt repertoriu. Se aude ca naiba. Partea buna e ca unele baruri de pe plaja si unele restaurante au amenajat locuri de joaca unde are ce sa faca si copilul.

Attached File  20170713_082006.jpg   107.2K   88 downloads

Overall o vacanta ok.
Pe 15 august plecam din nou in acelasi loc, de data asta doar eu si cel mic.

#42
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Update inainte de a intra in sezonul rece. km aproape 53.000.
Am facut o verificare de sezon si am schimbat bujiile (pe care le aveam cumparate , oem) si placutele de frana fata (ATE)- total 320 lei.
Ziua urmatoare in urma verificarii de rampa am schimbat toate bieletele antiruliu (2 fata, 2 spate, Lemforder cred) si bucsile de la bara stabilizatoare (OEM)-Total 530 lei
O zi mai tarziu bateria a cedat brusc si fara alte semne prevestitoate. Era o Varta blue dinamic de 45. Am pus varta silver de 62. Cost 360 lei.

Alaltaieri am dus si Bora la verificare sa nu avem surprize la iarna. Am schimbat tamponul antibalans de sub motor, un senzor ABS, lichidul de frana, culisele de la etrierii spate, niste dopuri de sub caroserie si am scos si curatat grila de sub parbriz. Total 730 lei. Urmeaza un schimb ulei si filtre plus ulei cutie viteze plus distributie (daca nu o vindem, desi la cum merge si cat de bine trage motorul mi-e greu sa ma hotarasc, iar sotia e atasata de ea).

Edited by uhu10uhu, 04 October 2017 - 11:39.


#43
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Ne apropiem de 55.000 dupa vacanta. Nimic nou de raportat.
Foarte impresionat de anvelopele Michelin Latitude Cross. Excelente pe ploaie, rezonabile pe uscat, franare ireprosabila, rigide, insa ajuta masina sa fie stabila, decente pe zapada, relativ zgomotoase, insa normal pentru AT-uri.
Am reusit sa fac roata dreapta fata sa patineze o fractiune de secunda la o intoarcere in rampa cu spatele, pe zapada, insa nu au fost emotii, nu am ramas blocat.

#44
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005
la 55.000 km masina ta e noua. come on..

View Postuhu10uhu, on 17 iulie 2017 - 15:41, said:

Sambata ne-am intors de la mare. Doua ore dus, doua ore intors. Am mers cu 140 pe cruise control cu varfuri de 170-180.
Masina a implinit 49.000 km pe malul marii
Attachment 20170711_192938.jpg
Nu am facut consumul. E tabu. Am alimentat de pe autostrada soarelui la dus (mare teapa, scumpa benzina fata de oras) si apoi la intoarcere din rond de la iesirea din Mamaia. Astept sa termin plinul sa experimentez benzina noua de la OMV- aia de 100.
Attachment 20170715_120535.jpg
Ca de fiecare data, am avut foarte multe bagaje care au incaput cu succes. Fata de ce se vede in poza, mai aveam si o lada frigorifica in planul doi al portbagajului.
Clar nu vreau masina mai incapatoare de atat. Sase drumuri am facut sa car totul din casa pana la masina. Daca iau ceva mai mare, gaseste sotia ce sa  mai luam cu noi in concedii.

Am inchiriat un apartament cu 2 camere intre Mamaia si Navodari. Vremea a fost minunata. Oamenii mai putin. Foarte putini stiu sa duca gunoiul la cos.
Plaja e plina de barulete cu muzica data la maxim. Bineinteles, fiecare bar are alt repertoriu. Se aude ca naiba. Partea buna e ca unele baruri de pe plaja si unele restaurante au amenajat locuri de joaca unde are ce sa faca si copilul.

Attachment 20170713_082006.jpg

Overall o vacanta ok.
Pe 15 august plecam din nou in acelasi loc, de data asta doar eu si cel mic.

e pacat de masina asta si de tine/voi sa va chinuiti in mizeria de litoral romanesc. eu am renuntat de 11 ani.
pentru 10 minute in plus ai alta mare /servicii/preturi.  Iar masinuta aia e facuta pt asa ceva :)

#45
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Stiu si sunt total de acord cu tine privitor la marea de la noi, dar am fost lenesi si nu i-am facut celui mic pasaport. N-am avut nici timp de asta.
Anul asta avem gradinita inchisa primele doua saptamani din august si vom pleca in strainataturi.
Pe de alta parte nu sunt amator de litoral Bulgaresc. Mi-am luata teapa la exchange la ei si mi-am pus ficatul in pioneze cu mancarea lor. Never again.

Asa ca vedem daca va fi Grecia sau Croatia.

Edited by uhu10uhu, 04 January 2018 - 12:00.


#46
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016

View Postfoxbat, on 04 ianuarie 2018 - 10:43, said:

pentru 10 minute in plus ai alta mare /servicii/preturi. Iar masinuta aia e facuta pt asa ceva Posted Image

Pentru furat? Posted Image
Eu nu mai calc la vecinii bulgari decat in tranzit si nu, nu ma bazez pe ce-am vazut la stiri cand zic asta.

#47
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005
Este foarte bine. Eu calc sapatamanal pe acolo. Cu scule de la 1000 la 20.000 eur. Lasate uneori (din greseala) cu cheia in ele.
In 10 ani nici macar un telefon lasat pe plaja nu am pierdut.
In cort lasat laptop si alea alea (si nu in camping ci into the wild) si la fel, totul ok.
Nu detaliez ca mai bine sa ramana pustie si curata.

si ..aparatament pe malul marii cu mic dejun si toate facilitatrile 20 eur + 2 pt catel ::)))

View Postuhu10uhu, on 04 ianuarie 2018 - 11:59, said:

Stiu si sunt total de acord cu tine privitor la marea de la noi, dar am fost lenesi si nu i-am facut celui mic pasaport. N-am avut nici timp de asta.
Anul asta avem gradinita inchisa primele doua saptamani din august si vom pleca in strainataturi.
Pe de alta parte nu sunt amator de litoral Bulgaresc. Mi-am luata teapa la exchange la ei si mi-am pus ficatul in pioneze cu mancarea lor. Never again.

Asa ca vedem daca va fi Grecia sau Croatia.

ai avut ghinion sau ai mers in "Romania de bg- albena, nisipuri etc). cel mai ok curs il au bulgarii , direct din ron(se pipi pe noi cand e mai ieftin sa schimbi la ei din ron decat la noi !!).
cu manccarea - cea mia ok mancare si mult peste ce i la noi.

repet - nu in "Romania 2" ci in zonele cu adevarat turistice si tradionale ( nu dau nume -- ai tel meu si iti pove pe voce).

super ok in Gr dar plina de turisti ( bine daca vorbim de Lesbos si insulele " neturistice" e ok ) si scumpe toate ca naiba.

#48
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Sa o stapanesti sanatos!
Daca ai de gand sa o vinzi in viitorul apropiat da mi de stire.Posted Image

#49
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Da, stiu ca multi sunt fericiti bine mersi la Bulgari si n-au avut probleme, dar eu nu simpatizez deloc atmosfera lor si nu ma simt in siguranta, in special cu familia acolo.
Grecia imi place, insa vreau sa mergem mai in sud, iar cu masina nu are rost, e mai rapid cu avionul.
In Croatia am gasit un loc de suflet, ideal pentru familii/copii: Insula Rab, Lopar beach. Vedem ce si cum, mai e timp pana atunci.

In ceea ce priveste masinile, sunt foarte nehotarat. Rav-ul ramane, insa Bora o voi vinde. Asa ca va trebui alta masina pentru sotie. Ce as fi vrut era un leon 2007-2009 1.6.Putine cu dotarile dorite insa(scaune sport, volan piele). Dar dupa aia am gasit si ceva Cupra pentru 2-3000 euro in plus. Apoi venind de la munca pe scurtaturi am realizat prin ce gropi trec, mergand prin Bucuresti, nu vedeam deloc bine jantele de 18 ale cuprei, deci tot 4x4 e de preferat. Sotia are pasiune pentru Ignis modelul nou. Am facut td toamna trecuta. Insa varianta 4x4 au scumpit-o cu 2000 de euro anul asta. Deja devine aberant 12.000 pe o masina de genul ala. Asa ca iar m-am sucit si am zis ca poate lua ea RAV-ul si trec eu la ceva mai mare. Ochisem un Pathfinder. Dar dupa ce am vazut ca nu e tocmai monument de fiabilitate, discutand cu un amic am aruncat un ochi si la Patrol. La 9-11.000 gasesti unul in stare decenta. Fascinanta masina pentru mine, insa complet inutila ca daily driver de oras. Pentru moment inca mai studiem optiunile.

#50
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005
Eu n as da rav ul (meu)pe patrol.fix punctul tare(greutateA :rav ul e cel mai mic suvulet).
Bafta mare la orice ai lua!

#51
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,151
  • Înscris: 13.11.2017

View Postuhu10uhu, on 04 ianuarie 2018 - 11:59, said:

Stiu si sunt total de acord cu tine privitor la marea de la noi, dar am fost lenesi si nu i-am facut celui mic pasaport. N-am avut nici timp de asta.
Anul asta avem gradinita inchisa primele doua saptamani din august si vom pleca in strainataturi.
Pe de alta parte nu sunt amator de litoral Bulgaresc. Mi-am luata teapa la exchange la ei si mi-am pus ficatul in pioneze cu mancarea lor. Never again.

Asa ca vedem daca va fi Grecia sau Croatia.

Am fost în ambele.Daca vrei plajă și ape calde mergi in Grecia. Dacă ești genul care te plictisești daca stai 3 zile în același loc, mergi in Croația.
Confirm ce ai spus despre Bulgaria. Dacă nu ești doar amator de all inclusive, e mai bine in România.

#52
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005

View PostFord4, on 04 ianuarie 2018 - 16:02, said:

Am fost în ambele.Daca vrei plajă și ape calde mergi in Grecia. Dacă ești genul care te plictisești daca stai 3 zile în același loc, mergi in Croația.
Confirm ce ai spus despre Bulgaria. Dacă nu ești doar amator de all inclusive, e mai bine in România.
nu mai confirma :) unde ati mers voi nu e deloc Bulgaria. Ci seria de turist-trap-uri.La turism ne bate la c.r. Grav. Evindet, daca au vazut ca romanu' cere ceva i-au dat. :) de asta nu v-a placut.
Apropos- cand aveti vreme aruncati o privire la cat "galben" au ( ma refer la drumuri pe gmaps). Apoi uitati-va la noi. tot pe gmaps. nada..

Scuze de offtopic.

btw..mi-am luat tot Rav pt ca am niste locuri de ajuns in Bg ( hai sa nu fiu rau si sa zic -zona Troyan, off road usor dar "mult". )

#53
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Foxbat, manualul inca te asteapta cand vrei. Vorbim si de BG cand ne vedem.

#54
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005

View Postuhu10uhu, on 04 ianuarie 2018 - 20:39, said:

Foxbat, manualul inca te asteapta cand vrei. Vorbim si de BG cand ne vedem.
Dragule, sarut mana inca odata ! Iertare, fix in ziua in care urma sa te vad m-a sunat un nene de la Toyota si mi l-a trimis.  Cu mare drag iesim la o plimbare cu Toyotele si dau o bere (fara alcool).
btw..a fost fun la Toyota..dar iti pove face to face.

Nu te superi daca iti spun ca mi place mai mult d4d-ul decat bezinara Posted Image ( am merc cu benzinara si are un singur avantaj - e mai usoara:) ).
LMA!

Edited by foxbat, 04 January 2018 - 20:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate