Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Pistol de lipit radio progres

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#55
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Ceva la subiect?

#56
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 Dobrin_M, on 13 martie 2017 - 19:05, said:

Ia postează-l dom'le aici să mă "profesionalizez" şi eu, că acum îmi dau seama că folosesc pistolul de lipit de 48 de ani ca un amator, fără să ştiu exact cum se face asta.
Si in toti acesti ani nu ati aflat de existenta detectorelor de spire in scc.? Schema respectiva este a unui kit comercializat sau realizat in zeci de mii de exemplare pe tot globul. Dar intr-adevar, nu se adreseaza amatorilor!

#57
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

 tytysor, on 14 martie 2017 - 09:25, said:

Si in toti acesti ani nu ati aflat de existenta detectorelor de spire in scc.? Schema respectiva este a unui kit comercializat sau realizat in zeci de mii de exemplare pe tot globul. Dar intr-adevar, nu se adreseaza amatorilor!
Tu despre ce continui sa aberezi cu spor pe aici ( și, în general, cam tot ceea ce postezi pe acestă arie)? Păi cine a postat schema detectorului? Ia uită-te la comentariul #45.Posted Image
Cât despre postarea pe care ai citat-o în comentariul anterior, ești chiar total paralel cu realitatea.  Ia vezi, în realitate la ce altă inepție postată de alt "mare electronist" (care postează și el pe aici doar așa ca să nu se plictisească - deși nu are nicio legătură cu electronica - decât în măsura în care un pasager al unui avion are vreo legătura cu aviația) se constituia ca răspuns.

Edited by Dobrin_M, 14 March 2017 - 13:04.


#58
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
LLE
Acum văd o alta mare prostie postata pe aici

 pisoiu2, on 13 martie 2017 - 20:31, said:

Si ai grija si la colierul ala de care zicea un coleg mai sus, sa nu faca ala scurt peste spirele din secundar.
Serios?!?
Și eu, naivul, care îmi închipuiam că dacă ar fi scurt în secundar în niciun caz ansa aia nu s-ar încălzi ca la balamuc, adică practic nu s-ar încălzi deloc, căci circuitul înfășurării secundare (de ansă) s-ar închide direct prin "colierul ala"
Asta că tot vorbeam de unii care nu vor să gândească.

Edited by Dobrin_M, 14 March 2017 - 14:41.


#59
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Colegule, ia o pauza ca te ataci cam usor. Cand inveti sa vorbesti civilizat, mai ales cu oameni pe care nu-i cunosti si care au vorbit civilizat cu tine, mai revino pe aici. Eu am spus ce am avut de spus, ma retrag din balamucul asta.

#60
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

 pisoiu2, on 14 martie 2017 - 14:42, said:

Colegule, ia o pauza ca te ataci cam usor.
Și ce anume din comentariul meu anterior este greșit? Nu suporți să ți se spună în față că susții idei eronate?
De când frecventez aria asta am căpătat o oarecare intoleranță la afirmații fără niciun fel de suport logic.
Ca să nu mai vorbesc de ăia care posteaza aici, pe o arie tehnica, doar pentru ca sunt cu ochii pe tableta/telefonul deschis pe acest forum în timp ce mulg vaca.

Edited by Dobrin_M, 14 March 2017 - 14:51.


#61
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Imi permit sa postez aici o intrebare, pistoalele de tipul celui din poza suporta anse confectionate din conductoare simple de Cu sau au nevoie de anse speciale? Intreb ptr. ca am avut unul de acest tip, cu prindere tip mandrina, si cand am inlocuit ansa cu care venise, cu una facuta din conductor de Cu, traful a inceput sa fumege.
Vreau sa-mi iau un pistol ca cel din poza insa n-as vrea sa repet experienta amintita.

Multumesc.

Attached Files


Edited by SIG, 19 March 2017 - 21:33.


#62
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

 SIG, on 19 martie 2017 - 21:25, said:

si cand am inlocuit ansa cu care venise, cu una facuta din conductor de Cu, traful a inceput sa fumege.

poate era mai scurta, poate era mai subtire, daca era aidoma, nu avea de ce sa fumege ...

#63
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
@sig Aha! Deci vrei sa nu repeti experienta, dar iti cumperi acelasi tip de pistol. : ) Traful a inceput sa fumege pentru ca, probabil, ai folosit sarma de Cu foarte groasa si ai tinut foarte mult apasat pe "tragaci" ca sa ajunga ansa la temperatura. In principiu, se folosesc anse din sarma de cupru.

(Dar se pot folosi si din argint. : ) Unii, de 1 aprilie, montau la colegi anse din fludor inmuiate in clorura ferica, pentru ca sa para din cupru. : )  )

#64
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Pai, mi se pare mult mai practica prinderea tip mandrina decat cea tip pistol romanesc, cu surub.
In plus, un Einhell 100 W ca cel din poza costa 69 lei fata de un pistol romanesc, tot 100 W, care costa insa aproape dublu.
In general sunt pro produse romanesti dar aici nu vad de ce as cumpara pistolul de lipit romanesc.


#65
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Pai, ti se pare. In realitate, mie cel putin, "mandrina" mi se pare incomoda, nu poti sa strangi suficient de tare la mana pentru a face un contact mecano-electric bun. In afara de asta, e si pozitia incomoda a ansei. N-ai lucrat (si) cu un pistol romanesc, de aia nu poti sa faci comparatie. Scrie 100 de W pe ambele, insa traful E... etc e mai mic si bobinat "economic". Ai sa te convingi cand vezi ca incalzeste greu ansa, are ansa incomoda sau iese fum din el la o folosire mai intensiva. De ce crezi ca cel romanesc ar costa dublu? : )

Edited by constant7, 20 March 2017 - 13:08.


#66
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

 constant7, on 20 martie 2017 - 13:07, said:

nu poti sa strangi suficient de tare la mana pentru a face un contact mecano-electric bun. In afara de asta, e si pozitia incomoda a ansei.

bingo!!!! unde mai pui si coroziunea superficiala in zona de contact si faptul ca materialul are un coeficient de dilatare mult peste normal, etc... pina la urma tot surubul este sfint. ai strins, asa ramane si suprafata de contact/conductivitate electrica este mai mare ..

#67
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 Dobrin_M, on 14 martie 2017 - 12:55, said:

Tu despre ce continui sa aberezi cu spor pe aici ( și, în general, cam tot ceea ce postezi pe acestă arie)? Păi cine a postat schema detectorului? Ia uită-te la comentariul #45.Posted Image
Cât despre postarea pe care ai citat-o în comentariul anterior, ești chiar total paralel cu realitatea.  Ia vezi, în realitate la ce altă inepție postată de alt "mare electronist" (care postează și el pe aici doar așa ca să nu se plictisească - deși nu are nicio legătură cu electronica - decât în măsura în care un pasager al unui avion are vreo legătura cu aviația) se constituia ca răspuns.
Draguta, nu te mai sparge in figuri pe-ai ca nu impresionezi pe nimeni, decit poate vecinii cu care spargi seminte in fata blocului. daca nu ai aflat la timp, iti spun eu acuma:
1. cind vorbesti cu oameni mai mari si mai destepti ca tine, nu te exprimi ca acasa la stina chiar daca din intimplare ai dreptate
2. inainte de a cuvinta te speli bine pe dinti, apoi te dai cu odicolon si te exprimi cu pardon!
3. vezi ca un coleg de-al nostru de aici tot intreaba ceva despre trei rezistente, ia vezi, ai vre-o idee??
4. mai usor cu pianul pe scari ca nu vorbesti cu sotia sau cu rudele!

#68
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,745
  • Înscris: 01.10.2002
Bun, deci tot flame-ul asta e despre un pistol de lipit din anii 80???Posted Image

#69
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Daca initiatorul mai are nelamuriri, sa lase un mesaj.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate