Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pistol de lipit radio progres

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#1
Georgepasarelu

Georgepasarelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
Salut.Am si eu o mica problema.Am un pistol de lipit romanesc radio progres care se incalzeste,topeste fludorul dar nu il tine pe ansa.Imi puteti spune care ar fii problema?

#2
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Schimba ansa.

#3
Georgepasarelu

Georgepasarelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
Am schimbat.o cu un la fel ca cea anterioara dar degeaba

Care ar fi problema?

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
O schimbi sau o cureti cu hartie abraziva in zona respectiva si, la prima incalzire, o introduci in colofoniu sau alt decapant si pui fludorul pe ea ca sa se creeze baza Posted Image

Edited by argonaut, 13 March 2017 - 09:23.


#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Ambele anse sunt facute din acelasi material?
Ar trebui sa folosesti un banal cablu de cupru, acum nu mai stiu care-i grosimea recomanda pentru acel model de pistol de lipit, eu folosesc pentru unul polonez, iar ansele mi le confectionez din cupru de 1mm, care le pilesc in zona de contact cu suruburile de prindere, apoi prima data o incalzesc si o inmoi varful in sacaz si il dau cu cositor.

Edited by Ciubex, 13 March 2017 - 09:24.


#6
Georgepasarelu

Georgepasarelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
Da sunt din acelasi material(cupru 1.5)
Pana de curand a functionat normal,dar dintr.i data nu a mai tinut fludorul pe varf

Am facut si asta dar nimic

Poate are ceva la transformator...

Mentionez ca este foarte vechi

#7
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 Georgepasarelu, on 13 martie 2017 - 09:26, said:

Da sunt din acelasi material(cupru 1.5)
Pana de curand a functionat normal,dar dintr.i data nu a mai tinut fludorul pe varf

Am facut si asta dar nimic

Poate are ceva la transformator...

1.5mm ce insemna? daca ii mm2 ii prea mica sectiunea. Io folosesc cupru din cablu monofilar de 2.5mm2 (are diametru de ~1.8mm).
Prima incalzire/decapare ii critica. Daca nu o faci bine si supraincalzesti varful, acesta se acopera cu un strat de oxizi pe care nu mai adera cositorul. Incalzesti varful bagat in flux sau pus pe sacaz pana il acoperi cu un strat uniform, fara sa ajungi la momentul cand incepe sa fumege. Dupa asta il incalzesti cu cositor/fludor "rezemat" de varf pana acesta se topeste si acoperi uniform o portiune de minim 5mm cu cositor.

Pistolul meu de lipit cu care lucrez aproape in fiecare zi de vreo 20 ani are cam 40-45 ani de cand ii fabricat. Inainte sa ajunga la mine a mai mers vreo 10-15 ani la altcineva care "muncea" si mai mult cu el.
Daca transformatorul nu scoate fum si scantei io zic ca inca ii bun. Daca transformatorul se supraincalzeste foarte rapid ii posibil sa ai si spire in scurt-circuit. Orientativ, a meu are cam 67-68ohm la rece si consuma cam 80-90W masurat cu wattmetrul.

Edited by gabyxm, 13 March 2017 - 09:54.


#8
Georgepasarelu

Georgepasarelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
Multumes de raspuns

Diametrul este de 1.5
Am facut tot ce ai zis dar degeaba tot nu tine aliajul de lipit pe ansa si am folosit mereu acelasi tip de ansa din aceeasi sarma si a mers
Dintr.o data nu a vrut sa mai mearga
Se incalzeste foarte tare in zona transformatorului ceea ce nu facea pana acum

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
ia o aspirina, incalzeste ansa, baga ansa in aspirina, cu ansa in aspirina, pune FLUDOR pe ansa. daca nici asa nu se lipeste FLUDORUL (subliniez a 2-a oara) ma las de meserie..

pistolul ala de lipit, acea antichitate, va mai merge inca multi ani inainte de acum incolo in mana unuia care stie sa-l foloseasca.

#10
Georgepasarelu

Georgepasarelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
Am intels
O sa incerc si asta
Multumesc frumos de ajutor

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Schimba cositorul. Nu toate firele rotunde sunt  Fludor. Fludorul e de fapt de forma tubulara si are in mijloc o pasta-flux. Exista fire rotunde care nu contrin aceasta pasta, sunt doar din cositor plin.

#12
Georgepasarelu

Georgepasarelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
Stiu asta
Mereu am folosit fludor

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 r_murphy, on 13 martie 2017 - 09:43, said:

ia o aspirina, incalzeste ansa, baga ansa in aspirina, cu ansa in aspirina, pune FLUDOR pe ansa. daca nici asa nu se lipeste FLUDORUL (subliniez a 2-a oara) ma las de meserie..

pistolul ala de lipit, acea antichitate, va mai merge inca multi ani inainte de acum incolo in mana unuia care stie sa-l foloseasca.
Sa nu tii aproape de nas aspirina, ca te inneci cu gazele.

#14
Georgepasarelu

Georgepasarelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.03.2017
Ok😂

#15
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Posibil sa ai probleme la transformator. Daca s-au scurtcircuitat o parte din spire in primar (ceea ce explica incalzirea transformatorului), atunci in secundar vei avea o tensiune mai mare, implicit un curent mai mare si o incalzire mai mare a ansei. Temperatura suplimentara oxideaza mult mai puternic ansa si poate de aceea nu mai sta pe ea aliajul de lipit.

Edited by pisoiu2, 13 March 2017 - 10:03.


#16
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Vezi ca ai un colier care strange capetele de bara pe care se fixeaza ansa. Are o protectie izolatoare dintrun material ca un carton, care cu vremea se duce dreaq.
S-ar putea sa inchida acolo circuitul si atunci ansa nu mai da randament !!!!

#17
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
1. N-ai decapat varful ansei.
2. Sunt anumite sarme de cupru care probabil au ceva aliaj prin ele. Am folosit de prin transformatoare si diverse bobine.Nu se prindea fludorul de ansa sub nicio forma, se oxidau rapid si nici nu mai faceau contact cu sistemul de prinderea al ansei.
3. Sistemul de prindere al ansei oxidat.
4. Probleme cu primarul trafo sau in circuitul primar: oxidate lamelele on-off sau dezlipite/oxidate capetele bobinei primarului (primarul e bobinat cu doua fire in paralel).

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Intreb si eu,nu cumva folosesti conductor de 1,5 pentru bobinaj,din ala lacuit?

Edited by adisz, 13 March 2017 - 10:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate