Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Laptopul nu-mi mai vede propria retea Wi-Fi, dar alte dispozitive o vad

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
claudieux

claudieux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.01.2004
Detin un laptop Asus si am doua retele Wi-Fi la care ma conectez frecvent. Una este a mea, iar alta a unui vecin. Pentru a obtine un semnal mai bun, mi-am achizitionat o placa de retea externa Alfa si pentru o perioada am putut accesa ambele retele fara probleme. De la un timp, placa externa nu mai gaseste cele doua retele cunoscute, in timp ce adaptorul intern dar si alte dispozitive din casa, gasesc retelele si se pot conecta la ele fara probleme. Am reinstalat driverele, am resetat configuratiile retelei (folosesc Windows 10), nicio schimbare. Am incercat inclusiv sa schimb canalul la reteaua personala si tot nu reusesc sa gasesc vreuna din cele doua retele cu ajutorul placii externe. Am reusit sa mai procur inca o placa externa Alfa si intampin exact aceeasi problema. Nu vad cele doua retele la care puteam sa ma conectez in trecut. Routerul meu este DUAL BAND, insa nu vad de ce ar fi asta o problema, intrucat acum o saptamana ma puteam conecta fara probleme la aceste retele, iar intre timp nu am efectuat nicio modificare in setarile routerului sau ale calculatorului.

Edited by claudieux, 13 March 2017 - 00:21.


#2
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Dar alte retele vede? Posibil sa fie problema specificata aici: http://en.data-allia...l8187l-chipset/

#3
claudieux

claudieux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.01.2004

View PostShadowBroker, on 13 martie 2017 - 02:04, said:

Dar alte retele vede? Posibil sa fie problema specificata aici: http://en.data-allia...l8187l-chipset/
Da, orice alta retea vede, in afara de cele la care stiam parola si m-am conectat in trecut. Am dat inlusiv Forget network. Nimic. Vizavi de linkul de mai sus, ma indoiesc ca aia ar fi problema mea, tinand cont ca am mai avut un prieten ce a intampinat aceasta problema acum cateva luni. Concret, lui nu-i mai vedea placa interna a laptopului retelele cunoscute. Si a fost nevoit sa-si ia o ALFA ca sa le vada iar. Eu am patit exact invers acum. El si-a reinstalat inclusiv windows-ul si problema tot aparea. Din ce mi-a duc aminte, problemele lui au disparut deodata. Deci nu ma poate ajuta in sensul asta.

#4
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Verifica standardul b/g/n. Poate ai schimbat tipul de retea, iar laptopul nu stie de ea.

#5
claudieux

claudieux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.01.2004

View Postxplozia, on 13 martie 2017 - 08:22, said:

Verifica standardul b/g/n. Poate ai schimbat tipul de retea, iar laptopul nu stie de ea.
Deși nu am făcut nicio modificare în setările ruouterului în ultimele luni, am încercat și propunerea ta. Am schimbat de pe 11bgn mixed pe 11bg mixed. Nicio schimbare.

#6
claudieux

claudieux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.01.2004
Am reușit să identific problema. În setările plăcii de rețea, la ADVANCED, există o opțiune Country Region (2.4GHz). Opțiunea actuală era #0 (1-11) și implicit nu-mi vedea rețeaua setată pe canalul 13. Am schimbat pe #1 (1-13) și acum văd iar ambele rețele. Nu pot să înțeleg, totuși, cum s-a schimbat această opțiune de una singură. Probabil în urma vreunui update sau ceva de genul acesta. Mulțumesc celor ce mi-au oferit soluții. Acest topic se poate închide.

#7
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
la router nu ai setata tara ca romania, la wifi ai canalul pe auto si el a trecut pe 13.....pune canal manual cel mai bine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate