Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Recomandare GPS auto pana in 1500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Da, e mai mult decat suficient.
Toata Europa are cam 4-5 GB.

#56
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
In acest caz ce model de telefon cu android as putea alege pana in 600-700 lei, cu receptie GPS buna, neaparat culoare alba, deoarece negru am avut un Motorola Moto E 2nd Gen si anul trecut mi s-a anulat garantia, dupa ce s-a facut ecranul negru in timp ce era folosit pe post de GPS.

#57
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 alin0685, on 20 martie 2017 - 21:50, said:

E suficient sa aibe 1Gb Ram si 8Gb spatiu de stocare, daca e dispozitiv cu android?
Cu RAM-ul este discutabil, daca vrei sa te orientezi spre Sygic, acela consuma resurse multe, mai ales pe partea grafica, la fel si G. Maps, e din ce in ce mai gurmand, ce gasesti acum pe piata cu specificatiile alea sunt cam slabe pe partea de ecran, touch, constructie, difuzor. La cele cu 8 GB memorie interna de obicei se face rabat si de la chipsetul GPS.

Edited by gumball3000, 20 March 2017 - 22:21.


#58
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011

 alin0685, on 20 martie 2017 - 22:01, said:

In acest caz ce model de telefon cu android as putea alege pana in 600-700 lei, cu receptie GPS buna, neaparat culoare alba, deoarece negru am avut un Motorola Moto E 2nd Gen si anul trecut mi s-a anulat garantia, dupa ce s-a facut ecranul negru in timp ce era folosit pe post de GPS.
Ma bag si eu in seama,am Samsung J3(2016),Igo Primo/harti iulie 2016/pot spune cu certitudine ca functioneaza ireprosabil,optiuni cu duiumul
pentru setari.Acest kit,e aranjat ca sa mearga asa.

#59
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 alin0685, on 20 martie 2017 - 21:50, said:

E suficient sa aibe 1Gb Ram si 8Gb spatiu de stocare, daca e dispozitiv cu android?

Hai acum ai trecut de la buget 1500 pentru GPS la nici nu stiu cit de putin pentru un telefon care face de fapt mult mai mult! Nici nu stiu cit poate sa fie un astfel de telefon, 100-200 lei - sint convins ca mai exista asa ceva dar totusi si S2-ul (februarie 2011) avea 1GB RAM si 16GB spatiu (si nu vrei sa-l folosesti in ziua de azi...). 2GB RAM si 16GB spatiu (din care oricum ceva GB sint ocupati de sistem) e absolut minim si chiar si atunci o sa vrei un card suplimentar ca se duce spatiul de nici nu stii pe ce si poate vrei sa ai simultan mai multe programe, sa fie acolo.

#60
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Daca te orientezi pe telefon android, ia ceva cu 2 GB de RAM si 16 GB memorie interna. Iar sistemul de operare sa fie minim 5. Asta ca sa fi linistit. Si desigur, receptia GPS buna e necesara.

Poti sa-l iei si SH parerea mea. Un telefon nou doar pentru GPS nu prea are rost.

Edited by LeopardSurd, 21 March 2017 - 09:25.


#61
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 alin0685, on 20 martie 2017 - 22:01, said:

In acest caz ce model de telefon cu android as putea alege pana in 600-700 lei, cu receptie GPS buna, neaparat culoare alba, deoarece negru am avut un Motorola Moto E 2nd Gen si anul trecut mi s-a anulat garantia, dupa ce s-a facut ecranul negru in timp ce era folosit pe post de GPS.

Relax, de asta cu garantia nu scapi in Romania orice ai face, nu trebuie sa schimbi ce faci cu telefonul ci sa schimbi cum bati cu pumnul in masa (la figurat) cind ai probleme.
Pe de alta parte e preferabil sa nu-l ai in geam nu numai din cauza caldurii (care face rau la baterie oricum chiar daca nu-ti omoara nimic instant) ci si din cauza vizibilitatii. Nu numai ca vrei sa vezi prin geam dar chiar daca il pui undeva unde nu-ti acopera din "carosabil" (sa zicem ca e intre ochi si capota sau ochi si boscheti) tot te deranjeaza in mod sigur noaptea daca il ai in cimpul vizual ( poate sa va spuna initiatorul threadului de aici care a omorit un om noaptea pe autostrada, exact acrosat de pe linga o masina de pe banda de urgenta https://forum.softpe...4#entry16940013 - atentie, nu cel care a postat pozele a facut accidentul, doar le-a luat de pe facebook-ul initiatorului).

Daca nu schimbi multe masini iti recomand un suport Brodit specific pentru masina ta, cel putin partea care se prinde de masina (sau bineinteles orice clona cu functionalitate similara) astfel incit sa poti pune telefonul undeva in afara parbrizului, sa nu bata soarele pe el, sa nu iti fuga ochii pe el cind te uiti dupa carute si betivi noaptea si foarte la indemina.

#62
BIBION

BIBION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.09.2008

 alin0685, on 20 martie 2017 - 21:37, said:


Il folosesti pe autoturism sau camion. Am incercat anul trecut un GPS de 7" si mi s-a parut imens in parbriz.

L-am plasat pe parasolarul din dreapta. Sonorul pe boxele masinii. L-am mai pus cu magnet pe aerisitoarele din mijloc.

#63
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Waze ăla e o panarama de gps cu timpul lui real :)) De exemplu daca cineva a făcut o scurtătură pe traseu te băga pe unde a fost ăla, prin toate hartoapele și străduțele posibile și imposibile.:) O porcărie de program. Igo e sfânt. Ioana e mama gps-urilor :)

#64
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011

 EscapE13, on 23 martie 2017 - 22:12, said:

Waze ăla e o panarama de gps cu timpul lui real Posted Image) De exemplu daca cineva a făcut o scurtătură pe traseu te băga pe unde a fost ăla, prin toate hartoapele și străduțele posibile și imposibile.Posted Image O porcărie de program. Igo e sfânt. Ioana e mama gps-urilor Posted Image

Am patit si eu ceva similar, doar ca eu am ajuns printr-o zona cu depozite de la marginea orasului, e adevarat ca m-a adus la drumul unde vroiam sa ies, doar ca ruta care mi-a generat-o nu a fost tocmai ok ca si nivel de calitate al drumului si ca si circulatie.

--

Am achizitionat intr-un final un telefon cu android la 699 lei, Huawei P7 Lite sau 5c cum i se mai zice, cu 2Gb Ram si 16Gb mem. interna. Am pus in el o cartela de DigiMobil Optim 2,

Ca aplicatie GPS principala am sa raman la Sygic unde am doua licente pentru Sygic Car Navigation (Europe & Russia) si Sygic GPS Navigation Offline for Android (Premium + Traffic Europe). Ca si backup am sa folosesc HereMaps, Google Maps si Waze.

In ceea ce priveste telefonul in parbriz pe timp de noapte si distragerea atentiei, pana acum am folosit functia Sygic Hud, pe timp de noapte ( exemplu: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jx-5xlzwNEM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ).

#65
BIBION

BIBION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.09.2008
Ca sa nu ai imagine dubla pe parbriz pui o folie dedicata . Pretul e piparat, 20 de lei.Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate