Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare GPS auto pana in 1500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View Postwb626ek, on 18 martie 2017 - 03:37, said:

Ultima versiune la iGO este 2016.q4 apărută de vreo luna.
nu pe android

#38
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Versiunea de igo din google play e o gluma proasta, hartile sunt cu vreo 5 editii mai vechi decat cele care sunt prezentate in mod oficial pe naviextras.

#39
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View Postgumball3000, on 18 martie 2017 - 09:13, said:

Versiunea de igo din google play e o gluma proasta, hartile sunt cu vreo 5 editii mai vechi decat cele care sunt prezentate in mod oficial pe naviextras.
Da, din pacate. Tot din 2015 sunt (i-am intrebat cand fac actualizarea dar nu au dat termen). Iar aplicatia e si ea prost facuta. Cand o codifici trebuie sa dai sistemului informatia ca esti aplicatie GPS. Nu apare niciunde. Cand cauti o adresa pe net si vrei sa navighezi iti apar Sygic, TomTom, Google Maps, Navigon etc (depinde ce ai instalat pe Android) dar nu iGO. Interfata e arhaica, iar Ioana suna ca o handicapata. Ea suna ca o handicapata si pe TomTom. Singura voce mai ok (pe romana) e aia de pe Sygic (Cosmina...oare Păsărin?? Posted Image ).

Edited by LeopardSurd, 18 March 2017 - 12:46.


#40
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, pe Sygic este vocea Cosminei Pasarin.
Versiunea Nextgen este handicapata fata de cea anterioara, Primo, care avea direct pe ecranul principal mesaj cu optiune sa activezi intena GPS daca nu era activa.
In Nextgen astepti ca prostul sa-si ia semnal, ca nu afiseaza niciun mesaj daca este sau nu activata antena.
Pentru Primo aveam o versiune modata in care puteai sa deschizi gogle maps, alegeai o adresa, ii ziceai sa ti-o transfere in alta aplicatie si ti-o trecea automat in Primo, fara sa mai stai sa o tastezi.

#41
NeluG17

NeluG17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.03.2017

View Postwb626ek, on 16 martie 2017 - 22:25, said:

Unde ai văzut?

Asta am eu, ultima versiune Europa Centrală și de Est.

Garmin au hărțile lor.
Becker nu știu.

Cei de la Garmin nu au hărțile lor ci folosesc navteq ca și igo.

Pe iOS este tot așa, iGO nextgen folosește navteq 2015.Q3 iar ultima versiune existența este here 2016.Q4 (navteq și-a schimbat numele in HERE acum 2 sau 3 ani in urma).

Eu le am pe amândouă cu licența pe iOS (igo și TomTom go) însă TomTom mi se pare mult mai ok. Traficul in timp real este mult mai ok, traseele alternative sunt mult mai bune când te ocolește de trafic in comparație cu igo plus ca are și radarele actualizate mereu in comparație cu igo care nu le are deloc in Franța.
Este nasol totuși ca versiunea TomTom iOS nu este la fel de completa ca și versiunea pentru android însă merge și așa.

Edited by NeluG17, 18 March 2017 - 21:32.


#42
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
Pentru Waze / Here / Google Maps, ce parere aveti despre PNI S506 ?

Am vazut ca e aproximativ 400 lei si ar fi o alternativa la un telefon cu android, In ideea ca poate ar rezista mai bine decat un telefon in parbriz, in soare, o zi intreaga.

#43
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
1500 lei pe un gps?? :)) Haha, pai cotează hărțile, poți să dai și 1500 euro pe gps, tot o pocnitoare rămâne fără hărți. Mi-ai făcut seara faina, 1500 lei pe un gps haaa :)) lesin

#44
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011

View PostEscapE13, on 18 martie 2017 - 23:15, said:

1500 lei pe un gps?? Posted Image) Haha, pai cotează hărțile, poți să dai și 1500 euro pe gps, tot o pocnitoare rămâne fără hărți. Mi-ai făcut seara faina, 1500 lei pe un gps haaa Posted Image) lesin

In primul post nu am scris ca vreau un aparat de 1500 lei. Daca mergi cu 3 pagini in urma si citesti prima postare, o sa ai o seara normala si nu mai lesini :)

--

A incercat cineva Garmin cu hartile de aici https://www.romaniad...ro-a-d-2016-32/ ?

#45
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Eu teroetic as merge pe un aparat android cu modul GPS bunicel. Problema e ca nu prea am gasit asa ceva. Ar trebui sa stie urmatoarele WiFi (si poate si date mobile) - pentru actualizari si primit date prin Hot Spot de la telefonul activ, BT si eventual o camera (unii filmeaza cand conduc).

Lui taica-meu i-am configurat asa un Xperia ZL. Meniul e redus la maxim, foarte multe aplicatii sunt dezinstalate (dar fara root) is il foloseststrict ca GPS cu Here Maps si Sygic. Semnalul e bunicel, l-am testat pe cateva rute mai lunci de cate 300 km prin RO.

Eu m-am mai uitat pe oferta hardware de la TomTom si altele si mi se pare o gluma: performantele sunt vai de mama lor (lag), comenzile vocale sunt limitate rau, autonomia bateriei e de maxim 3 h fara incarcare, iar ecranul e mai mereu ceva din plastic si se intampla deseori sa ramana in urma in trafic (zic destui utilizatori asta). Comparand cu vechiul Xperia ZL e jale.

#46
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
Azi am folosit Waze, iar in afara de faptul ca mi-a spus ca a fost raportata politie (radar) pe drum, radar care probabil a fost pe traseu, insa cand am trecut eu prin dreptul locului unde aparea avertizarea nu mai era nimic, sunt putin dezamagit de modul cum calculeaza traseul. Am ales sa merg din orasul A in orasul B si am incercat sa ma abat de la traseul pe care mi l-a dat el, pentru a vedea cum reconfigureaza traseul. L-am fortat sa reconfigureze traseul de 3 ori si fiecare reconfigurare pe care o facea era sa ma aduca inapoi aproape de punctul de unde am plecat si sa ma duca pe traseul initial pe care mi l-a dat. Am avut aceasi problema in Budapesta cu Google Maps, cand un drum era inchis pentru ceva reparatii si aveam nevoie de o reconfigurare pentru a iesi cumva din acea zona iar Google Maps tot ce facea era sa ma aduca inapoi pe acelasi drum inchis indiferent pe ce strada incercam sa ies pentru reconfigurare. Pana acum am avut probleme de genul asta cu Here Maps si Sygic Drive, doar cu Google Maps si acum cu Waze. Am inteles ca Waze este foarte laudat/apreciat dar in urma experientei de azi eu ii zic momentan pas si revin de unde am plecat.

Pentru info trafic am sa raman pe varianta unei statii CB (pe care o detin deja) iar pentru GPS ca variante as merge ori pe un GPS dedicat de la Garmin, ori pe un telefon cu android cu Here Maps, Sygic Drive si Google Maps folosit doar pentru a ajunge pana la numarul de casa/bloc.

Edited by alin0685, 19 March 2017 - 19:48.


#47
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Îți mai rămâne iGO și TomTom GO pe android.

#48
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View Postalin0685, on 19 martie 2017 - 19:48, said:

entru info trafic am sa raman pe varianta unei statii CB (pe care o detin deja) iar pentru GPS ca variante as merge ori pe un GPS dedicat de la Garmin, ori pe un telefon cu android cu Here Maps, Sygic Drive si Google Maps folosit doar pentru a ajunge pana la numarul de casa/bloc.
TomTom are din ce am vazut aparate cu sim inclus care functioneaza in Europa cu date indiferent unde te afli si nu face "cost suplimentar". Problema e ca un aparat ca asta (cu BT, WiFi si card de date inclus) costa cam 300 € cu ecran de 5 inchi. Nu mi se pare prea mult dar nu stiu cat de fluid functioneaza. Partea cu cardul de date mi se pare super iar pentru trafic e perfect.

TomTom insa nu stie sa estimeze traficul in Romania, stie ce strazi is inchise temporar dar nu si traficul iar asta e un minus. Cat despre interfata, este una dintre cele mai faine (parerea mea). Reconfigurarea traseului pe TomTom e super, si mai buna decat pe Google Maps sau Sygic.

Cat despre Google Maps, are cateodata niste reconfigurari de te doare capul. Ma gandesc ca sunt aceleasi pe care le propune si pe Waze. Iar Sygic are chestia aia tampita cu propunerea introarcerilor de 180 de grade in strada ("daca este posibil" cum zice madama Păsărin in program).

#49
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca tarile cu TomTom traffic sint cele de aici: http://uk.support.to...ent/id/8/page/3

Daca ma uit numai la EU lipsesc: Bulgaria, Croatia, Cypru, Estonia, Latvia, Lituania, Malta, Romania, Slovenia (corectati daca am gresit ceva ca le-am ales la repezeala).

Nu stiu cum e in ultimul timp hardware-ul device-urilor dedicate dar acum citiva ani era dezastru; nu ma refer neaparat ca nu avea octacore sau nu stiu citi GB RAM ci la chestii ce se vad imediat: touchscreen rezistiv (horror), rezolutii gen 480x270. Si hardware-ul pentru comunicatii ceva gen numai 2G - nu ca ar trebui viteza mai mare dar pentru acoperire, mai ales pe viitor.

#50
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View Postf300, on 20 martie 2017 - 09:03, said:

Daca ma uit numai la EU lipsesc: Bulgaria, Croatia, Cypru, Estonia, Latvia, Lituania, Malta, Romania, Slovenia (corectati daca am gresit ceva ca le-am ales la repezeala).
Da, exact. Cei de la iGO in schimb au si traficul pe Romania cel putin. Eu conduc mai mult in Germania dar am testat iGO si TomTom pe Galaxy S7 si asa am vazut ca traficul in TomTom in Ro inca nu e disponibil.

#51
BIBION

BIBION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.09.2008
De  3ani de zile am transformat un Samsung galaxy tab 2. 7. in gps. Prinde f, repede si e stabil pe sateliti. Am instalat Sygic si navigon. cam 2-3 ore autonomie. Are si wifi si 3g asa ca la nevoie pot accesa netul .Comparativ e mai ok decat un gps cu 100 de euro.

#52
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011

View PostBIBION, on 20 martie 2017 - 20:23, said:

De  3ani de zile am transformat un Samsung galaxy tab 2. 7. in gps. Prinde f, repede si e stabil pe sateliti. Am instalat Sygic si navigon. cam 2-3 ore autonomie. Are si wifi si 3g asa ca la nevoie pot accesa netul .Comparativ e mai ok decat un gps cu 100 de euro.

Il folosesti pe autoturism sau camion. Am incercat anul trecut un GPS de 7" si mi s-a parut imens in parbriz.

--

Azi am mai schimbat niste pareri despre GPS-uri si am vazut la cineva un un GPS Evolio de 4.3" cu iGo Primo cu harti din 2016.Q4. Mi-a spus ca il are de vreo 3 ani si l-a folosit intensiv prin tara, iar aparatul inca functioneaza.

Daca as merge pe varianta sa imi instalez eu iGo, ce aparat GPS fara harti este cel mai ok calitativ din cele disponibile acum pe piata?

#53
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
orice dispozitiv cu android model 2015 in sus, a apus epoca GPS-urilor cu Windows CE sau SO propriu (Garmin/TomTom)

#54
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011

View Postgumball3000, on 20 martie 2017 - 21:42, said:

orice dispozitiv cu android model 2015 in sus, a apus epoca GPS-urilor cu Windows CE sau SO propriu (Garmin/TomTom)

E suficient sa aibe 1Gb Ram si 8Gb spatiu de stocare, daca e dispozitiv cu android?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate