Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

declaratia ministrului Tudorel Toader despre ,,reevaluarea,, procurorului general si al sefei DNA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
600 replies to this topic

#1
dean

dean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.09.2005

Quote

Ancheta pe OUG13. Ministrul Justiției nu exclude demisia Procurorului General și a șefei DNA
Ministrul Justiţiei a anunţat în această seară că va evalua activitatea procurorului şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi şi pe cea a procurorului general al României, Augustin Lazăr.
Tudorel Toader a spuns că, în funcţie de rezultatul verificărilor, va decide ce măsuri va lua.

Asta după ce Curtea Constituţională a decis că Direcţia Naţională Anticorupţie şi-a depăşit atribuţiile, în momentul în care a început o anchetă ce viza Guvernul, în cazul adoptării ordonanţei de urgenţă 13. Ministrul Justiţiei a mai spus că va avea discuţii cu Laura Codruţa Kovesi şi Augustin Lazăr, în urma cărora nu exclude ca aceştia să decidă să îşi dea demisia.

http://www.digi24.ro...efei-dna-686188

treaba asta miroase rau..

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Orice #rezistenta este inutila. Trebuie sa acceptam invingerea si sa ne comportam ca un popor ingenuncheat.

Edited by pasilla, 12 March 2017 - 22:58.


#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Bine dom-le, sa zicem ca vor fi demiși și trasi în țeapă, dar aia din guvern cu ordonanța lor, când vor plăti?
Ah, ei e legea.....nu se mai poate face nimic.

Edited by ddaannii, 12 March 2017 - 23:03.


#4
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,321
  • Înscris: 31.08.2006
Nu trebuie sa acceptam infrangerea, ci trebuie sa constientizeze fiecare naiv, posibil alegator ,ca politicienii romani sunt toti o apa si-un pamant. De ce voteaza lumea asemenea oameni care n-au nicio legatura cu acest popor, n-am sa inteleg niciodata, dar, ma rog, e treaba fiecaruia sa faca asa cum considera.

#5
G.I.C.U.

G.I.C.U.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.09.2006
Omul are cojones si lucreaza metodic, ca un profesionist. Cea mai eleganta iesire din scena pentru Kovesi ar fi sa-si dea demisia, ca sa ramana o amintire frumoasa pentru fani.. Ce a facut ea nu este compatibil cu poztitia pe care o ocupa.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 G.I.C.U., on 12 martie 2017 - 23:04, said:

Omul are cojones si lucreaza metodic, ca un profesionist. Cea mai eleganta iesire din scena pentru Kovesi ar fi sa-si dea demisia, ca sa ramana o amintire frumoasa pentru fani.. Ce a facut ea nu este compatibil cu poztitia pe care o ocupa.
Sa vedem daca are cojones si o demite, acel "profesionist". Eu sper ca Kovesi nu se "impiedica de-un  ciot".

Edited by pasilla, 12 March 2017 - 23:09.


#7
G.I.C.U.

G.I.C.U.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.09.2006

 ddaannii, on 12 martie 2017 - 22:59, said:

Bine dom-le, sa zicem ca vor fi demiși și trasi în țeapă, dar aia din guvern cu ordonanța lor, când vor plăti?
Ah, ei e legea.....nu se mai poate face nimic.
Dragul meu, aia n-au de ce sa plateasca. Ancheta DNA a aratat ca denunturile nu se sustin iar deciziile CCR arata ca au procedat constitutional. QED

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
5,4,3,2 ...oare cat timp mai trece pana cand acest domn Toader isi da demisia ?

#9
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Eu cred ca tudorel este prost, din 2 motive:
1. nu-i poate demite singur, fara aprobarea presedintelui;
2. inflameaza din nou spiritele in randul societatii civile, o chestie de care dragnea si psd sperau sa scape.

Edited by mihaigerard, 12 March 2017 - 23:16.


#10
dean

dean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.09.2005

 pasilla, on 12 martie 2017 - 22:56, said:

Orice #rezistenta este inutila. Trebuie sa acceptam invingerea si sa ne comportam ca un popor ingenuncheat.
nici chiar asa, nu sunt de acord!
sunt totusi cateva sute sau mii de penali versus milioane de romani onesti si platitori de taxe care au evoluat destul de mult cat sa nu mai poata fi prostiti.. de ce sa ne declaram invinsi?

#11
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,321
  • Înscris: 31.08.2006
DNA-ul, bun-rau, cum o fi el, a ramas ultima reduta in fata acapararii a tot ce misca in tara asta, de catre banditii de politicieni corupti, si gastile lor de infractori mafioti.
     Iar daca DNA-ul e asa de nenorocit in opinia acestui neica-nimeni, talharii care au ticluit ordonanta 13 prin care se dorea scoaterea din puscarii a politicienilor mafioti, cum mama naibii or fi in opinia acestui individ ? Dumnezeule, ce vremuri am ajuns sa traim... Nu credeam ca vor mai fi vremuri in care sa avem parte de politicieni mai nenorociti decat politrucii lui Ceasca. Iata ca traim aceste vremuri.

Edited by fansat, 12 March 2017 - 23:27.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dean, on 12 martie 2017 - 23:18, said:

nici chiar asa, nu sunt de acord!
sunt totusi cateva sute sau mii de penali versus milioane de romani onesti si platitori de taxe care au evoluat destul de mult cat sa nu mai poata fi prostiti.. de ce sa ne declaram invinsi?
Pentru ca psd cucereste noi redute, in fiecare zi, iar romanii sunt ocupati cu munca de zi cu zi..

#13
georgila

georgila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 29.01.2005

 G.I.C.U., on 12 martie 2017 - 23:08, said:

Dragul meu, aia n-au de ce sa plateasca. Ancheta DNA a aratat ca denunturile nu se sustin iar deciziile CCR arata ca au procedat constitutional. QED

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader a declarat, sâmbătă, la Digi 24, că procurorii îşi vor continua ancheta pentru a finaliza dosarul privind OUG 13. „Ancheta continuă pe infracţiuni, pe fapte prevăzute în Codul penal sau într-o lege specială, dar nu poate continua pe oportunitate, circumstanţe, împrejurări, legalitate, constituţionalitate", a spus Toader.  Posted Image

Edited by georgila, 12 March 2017 - 23:35.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Va iesi poporul masiv in strada, o sa vedeti... Slugile de al CCR au zilele numarate... Toader Tudorel se face ca nu intelege:  nu a contestat nimeni faptul ca guvernul a actionat legal, constitutional, lumea s-a revoltat impotriva abuzului cu legea in mana... Codrutza are sustinerea Americii. Toader Tudorel va fi demis, la fel ca si Iordache, la presiunea strazii...

Ancheta penala va trebui sa stabileasca daca OUG 13 nu a avut ca obiect "obtinerea pentru sine sau pentru altul de foloase materiale nepatrimoniale necuvenite", iar atunci DA, se poate pune problema de oportunitate, daca cineva avea de cules ceva de pe urma adoptarii actului normativ.

Alde PSD neglijeaza un lucru foarte important: tinerilor care ies in strada nu le-a crescut cu nimic nivelul de trai, din contra, li s-a adancit starea de sclavie si de umilinta, motiv pentru care protestele au un fundament solid.

Edited by rosix, 12 March 2017 - 23:43.


#15
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Eu nu imi fac probleme, nu vor reusi sa o demita pe Codruta. Otrepele comuniste vor primi bonus   - -> Posted Image

#16
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004

 rosix, on 12 martie 2017 - 23:38, said:

Va iesi poporul masiv in strada, o sa vedeti... Slugile de al CCR au zilele numarate...

Nimeni din lumea civilizata nu va sprijini actiuni contra Curtii Constitutionale.   Dimpotriva.
Manifestantii vor pierde orice sprijin.    Puterea strazii este doar o iluzie.   CCR  este de neatins.  Strada nu are puterea de a face nimic in privinta aceasta.
Constientizezi conotatia si consecintele informarii Comisiei de la Venetia, actiune despre care ministrul justitiei a informat ca deja a fost facuta?

#17
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Hahaha. Comisia de la Veneția are rol consultativ. În plus, nu știe nimeni asupra ce a fost notificata. Probabil asupra deciziei CC. Șefa dna și procurorul general nu pot fi demiși de Toader. De-aia a și trecut la laba tristă cu demisia.
Ce a reușit tudorel însă, e sa enerveze din nou cetățenii. E băiat competent, ce sa mai. :)))

Creșterea economică psd se va realiza, în ritmul asta, prin 2030.

Edited by mihaigerard, 13 March 2017 - 00:16.


#18
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004

 mihaigerard, on 13 martie 2017 - 00:13, said:

Hahaha. Comisia de la Veneția are rol consultativ. În plus, nu știe nimeni asupra ce a fost notificata. Probabil asupra deciziei CC.

"Presedintele Comisiei mi-a adresat invitatia (...) de a face o prezentare in plenul Comisiei privind evolutiile constitutionale, legislative recente din Romania. Am facut deja aceasta prezentare, acest raport. Despre ce puteam sa vorbesc? Ordonanta 13 cu legea de respingere, ordonanta 14 cu legea de aprobare, despre atitudinea civica, protestele care au insotit aceste evenimente legislative, despre decizia Curtii Constitutionale care a fost publicata ieri in Monitorul Oficial. Am prezentat continutul actelor normative, efectele juridice pe care acestea le-au produs sau le produc inca si consecintele sociale pe care le-au generat", a afirmat Toader, la Digi 24.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate