Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Sony Carl Zeiss Vario-Tessar T* E 16-70mm f/4 ZA OSS

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
express444

express444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.06.2010
Salut!
Am un Sony a6000 si de la o vreme ma tot bate gandul sa-mi achizitionez acest obiectiv. Am citit multe comentarii despre acest obiectiv, iar parerile sunt impartite. Unele sunt foarte negative, reclamand faptul ca ar sta rau la sharpness in colturi, Altii dimpotriva, il considera un obiectiv foto excelent. Se pare ca este in fuctie de copia primita. De asemenea, cred ca undeva prin martie-aprilie 2015, photozone.de a acordat un punctaj foarte slab acestui obiectiv, starnind multe comentarii. Am mai observat, de asemenea, ca majoritatea celor care se plang de acest obiectiv sun din SUA.
Avand in vedere ca opiniile sunt impartite in ceea ce priveste acest obiectiv, as dori unele pareri din partea celor care au detinut sau detin acest obiectiv. De asemenea, stie cineva daca Sony a rezolvat cumva intre timp aceste probleme sau daca obiectivele comercializare in Europa fac parte din alt lot fata de cel din SUA (am inteles ca obiectivele pentru SUA sunt facute in Thailanda).
Fiind totusi un Carl Zeiss, pretentiile sunt mari legate de acest obiectiv, si de asemenea este un obiectiv scump.
In prezent sunt in aceasta dilema, daca merita o investitie atatat de scumpa (aprox. 1000-1100 euro)?
http://www.f64.ro/so...f-4-za-oss.html
Multumesc anticipat pentru ajutor!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,817
  • Înscris: 07.06.2014
ai aici un review pt acest aparat, echipat chiar cu aceste lentile

#3
express444

express444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.06.2010

View PostDany_Darke, on 12 martie 2017 - 21:51, said:

ai aici un review pt acest aparat, echipat chiar cu aceste lentile
Multumesc! L-am citit, dar este mai mult un review asupra aparatului foto a6000. Nimic edificator despre obiectiv.
Astept eventuale pareri de la cei care au folosit acest obiectiv.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,817
  • Înscris: 07.06.2014
pozele si toate exemplele pt performante, s-au facut pe baza acelui obiectiv. de asta ti l-am dat. aparatul conteaza si el, nu numai obiectivul, iar cand vezi un review in exact combinatia care o doresti, ce nu-ti place?

nu ma iau de tine, asa e stilul meu, doar te intreb

#5
express444

express444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.06.2010

View PostDany_Darke, on 12 martie 2017 - 22:27, said:

pozele si toate exemplele pt performante, s-au facut pe baza acelui obiectiv. de asta ti l-am dat. aparatul conteaza si el, nu numai obiectivul, iar cand vezi un review in exact combinatia care o doresti, ce nu-ti place?

nu ma iau de tine, asa e stilul meu, doar te intreb
Nu ma supar.
Multumesc oricum pentru ajutor! :)

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,817
  • Înscris: 07.06.2014
uite, tot in combinatie cu a6000  http://www.photozone...1-sony1670f4oss

alte link-uri de review http://www.photograp..._za_oss_review/

http://www.imaging-r...el1670z/review/

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu merita!!!
E 1000E totusi. Indiferent de ce iti permiti, undeva trebuie trasa o linie. Ma gandesc ca nu faci bani din poze.
Am luat un obiectiv f ieftin (de 10-15 ori mai ieftin decat ce vrei tu sa iei) de 50mm f1.8 si nu m-am mai uitat inapoi. Sunt mai multumit cu el decat as fi cu un obiectiv similar cu cel pe care vrei tu sa-l iei. F rar pun obiectivul kit si asta e. Ma asteptam sa fi mai rau cu 50mm pe apsc si sa fiu nevoit sa schimb des obiectivele dar nu e deloc iar f1.8 e 1.8. Nu 3.5 sau 4.

#8
express444

express444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.06.2010

View Postunderb, on 12 martie 2017 - 23:26, said:

Nu merita!!!
E 1000E totusi. Indiferent de ce iti permiti, undeva trebuie trasa o linie. Ma gandesc ca nu faci bani din poze.
Am luat un obiectiv f ieftin (de 10-15 ori mai ieftin decat ce vrei tu sa iei) de 50mm f1.8 si nu m-am mai uitat inapoi. Sunt mai multumit cu el decat as fi cu un obiectiv similar cu cel pe care vrei tu sa-l iei. F rar pun obiectivul kit si asta e. Ma asteptam sa fi mai rau cu 50mm pe apsc si sa fiu nevoit sa schimb des obiectivele dar nu e deloc iar f1.8 e 1.8. Nu 3.5 sau 4.
Stiu ca este scump, dar ar cam fi singurul pe montura asta mai de calitate. E adevarat, un zoom nu se poate compara cu un prime niciodata. Am si doua obiective fixe, un sony 35mm f/1.8 si un sigma 19mm f/2.8, dar as vrea un zoom bun pentru concedii. In concediu e mai dificil sa tot schimbi mereu obiectivele. La un moment dat deja devine un lucru stresant, plus ca risc sa umplu senzorul de praf. Ar mai fi si varianta sony 18-105mm f/4, dar este mult mai mare si mai greu. In cazul asta nu se mai justifica portabilitatea unui mirrorless.
Inca sunt in dubii, nu stiu ce sa fac.

#9
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012
Aceleasi intrebari mi le pun si eu. Am vazut review-uri pe youtube si comparatii intre obiectivul de kit, 17-70 si 18-105...nu pot spune ca m-au convins sa fac un upgrade (acum am obiecctivul de kit). Pt vacante cel de kit e suficient, mai am un Samyang 12/2 si Sigma 60/2.8 si imi sunt suficiente. Imi voi mai lua probabil un 135mm pe M42 ca sa am ceva mai lung pt portrete mai close-up, sau noul Sony 85/1.8 care la 600$ nou nu e asa scump.

Depinde de tine ce anume nevoi ai si in functie de asta vei avea sau nu nevoie de 16-70, 18-105, sau cel de kit...

#10
express444

express444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.06.2010

View PostMSfoto, on 13 martie 2017 - 13:00, said:

Aceleasi intrebari mi le pun si eu. Am vazut review-uri pe youtube si comparatii intre obiectivul de kit, 17-70 si 18-105...nu pot spune ca m-au convins sa fac un upgrade (acum am obiecctivul de kit). Pt vacante cel de kit e suficient, mai am un Samyang 12/2 si Sigma 60/2.8 si imi sunt suficiente. Imi voi mai lua probabil un 135mm pe M42 ca sa am ceva mai lung pt portrete mai close-up, sau noul Sony 85/1.8 care la 600$ nou nu e asa scump.

Depinde de tine ce anume nevoi ai si in functie de asta vei avea sau nu nevoie de 16-70, 18-105, sau cel de kit...
In principiu, mi-ar fi folositor 16-70, dar am citit ca au fost niste probleme cel putin cu anumite exemplare, si nu stiu daca s-au rezolvat.

#11
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
De aceea spun tuturor sa se gandeasca la ce obiective vor avea nevoie si sa aleaga sistemul in consecinta.
In vacanta 18-105 mm ar fi un pic mai ieftin si oricum ai 16 mm la obiectivul de kit (chiar daca este slab la acea focala).

#12
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012

View Postexpress444, on 13 martie 2017 - 13:08, said:

In principiu, mi-ar fi folositor 16-70, dar am citit ca au fost niste probleme cel putin cu anumite exemplare, si nu stiu daca s-au rezolvat.

Pt ce anume ti-ar fi mai folositor 16-70? Pentru focala 50-70? Pt F4 constant? Daca e vorba de focala, mai bine ramai pe obiectivul de kit si iei un Sigma 60/2.8 art - e mai luminos decat 16-70/4 si iesi muuult mai ieftin. Daca te tenteaza F4, gandeste-te cat de des ai nevoie sa faci poze la F4 (si daca 16-70 la F4 e suficinet de sharp), pt ca diferenta de pret e considerabila.

#13
express444

express444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.06.2010

View PostMSfoto, on 14 martie 2017 - 10:26, said:


Pt ce anume ti-ar fi mai folositor 16-70? Pentru focala 50-70? Pt F4 constant? Daca e vorba de focala, mai bine ramai pe obiectivul de kit si iei un Sigma 60/2.8 art - e mai luminos decat 16-70/4 si iesi muuult mai ieftin. Daca te tenteaza F4, gandeste-te cat de des ai nevoie sa faci poze la F4 (si daca 16-70 la F4 e suficinet de sharp), pt ca diferenta de pret e considerabila.
Nu, am spus si mai devreme, as dori un zoom pentru concedii, pentru a nu mai fi nevoit sa schimb mereu obiectivele. Dar as dori un zoom bun, obiectivul de chit mi se pare slab.

#14
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
vin si eu tarziu cu o sugestie, ca nu mai dau asa de des pe forum:

Varianta 1: 18-105, e mai ok decat 16-70
Varianta 2(FF Ready): Sony 10-14/f4 (e apsc dar intre 11-13 e compatibil FF) , Sigma 19/2.8 (il ai deja), Sony 28-70/3.5-5.6 e decent si daca treci la FF in viitor esti acoperit pt un starter kit. daca le iei SH poti iesi chiar bine la pret

Edited by Sinisther, 24 April 2017 - 12:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate