Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Transformare bicicleta in bicicleta electrica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
410 replies to this topic

#343
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.01.2019
Buna tuturor, salutare D-nului mcjohn.
Poate n-am fost eu destul de atent sau nu am citit tot topic-ul, dar doresc sa aflu ce motor folositi, in locul butucului pedalier sau in locul rotii fata-spate (mcjohn)?
Wati si Volti la ce distanta, ce greutate (utilizator+bicicleta cu acumulatorare) ce grad de dificultate de drum se va parcurge cu bicicleta accea?
Cum am mai specificat, sunt de parere ca la ora actuala cel mai ideal system pentru bicicletele clasice sunt motoarele in locul butucului pedalier.
Are o greutate redusa,centrul de greutate este jos la mijloc si daca mai aveti posibilitatea sa montati si acumulatorul in locul unui suport de apa atunci este ok.
Motor in roata din spate+acumulator pe portbagaj de 2.5 kg - 4.2 kg sau mai mult pe o bicileta mare de 26"-28", nu este tocmai o configuratie ideala pentru urcusuri prea abrupte sa nu vorbim de drumuri forestiere.
O intrebare Domnul mcjohn, ati calculat cat va iesit totul (acumulatori+suport+fludor+curent=etc) si timpul de asteptare dupa componentele de care ati avut nevoie?
Intreb numai de curiozitate, nu ieseati mai bine daca ati fii luat direct un acumulator de 36 V - 48 V la 10,4 Ah - 17,5 Ah modelul de care aveti nevoie,si poate de muuult va puteati plimba cu bicicleta, poate era mai ieftin-usor?
Sa nu ma intelegeti gresit nu vrea sa va supor cu aceste intrebari de nici un fel, faceti cu bani si timpul D-voastra ce doriti dar eu intodeanuna caut solutia cat mai practica-eficienta-rapida si bineinteles , optima-ieftina.
Din acest motiv am si modificat bicicleta sotiei si inca la 3 prieteni de pedala cu acel kit despre care am si discutat telefonic.
Viata este prea scurta sa nu incercam sa profitam de ea mai ales vara (dupa KOWID XIX) la pedalat cu oameni dragi noua....
O zi frumoasa la fiecare, cu stima D-nul mcjohn.
Zoli.

#344
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Postzilo_b333, on 01 iulie 2020 - 10:50, said:

Buna tuturor, salutare D-nului mcjohn.
Poate n-am fost eu destul de atent sau nu am citit tot topic-ul, dar doresc sa aflu ce motor folositi, in locul butucului pedalier sau in locul rotii fata-spate (mcjohn)?
Într-adevăr, nu ai citit atent tot topicul.
Dar, dacă vrei detalii, pun pariu, că nu-ți va lua mai mult de 5 min să-l frunzărești. Nu trebuie să citești ce s-a scris la fiecare postare, ci privești doar la poze și cînd vezi ceva interesant, te oprești și citești.
În prima mea postare din pagina 3 am arătat cum vreau să fac bicicleta.
Vrei să-ți pun link de la postarea în care am primit motorul ?
Vrei să-ți pun link de la postarea în care am primit acumulatorii ?
Uite link-ul de la pag 3. Postez din nou.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mzadJk8_w10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uite și cîteva capturi de ecran dintr-o apk de track.
Attached File  Screenshot_Sportractive_20200702-085242.png   194.27K   5 downloadsAttached File  Screenshot_Sportractive_20200702-085320.png   76.38K   5 downloadsAttached File  Screenshot_Sportractive_20200702-085346.png   78.84K   3 downloadsAttached File  Screenshot_Sportractive_20200702-085353.png   82.39K   2 downloads
Distanța parcursă de mine este de aprox 20 km. Pe această distanță am o diferență de nivel de maxim 17 m. (Aici în Brăila. Dar, dacă mă duc în Galați, acolo, la intrare în oraș, au o rampă de vreo 500 m metri lungime, pe care urc cred, 100-200m . Dar acolo merg f rar . Poate o dată/an sau o dată la 10 ani. Foarte rar.)
Și încă ceva.
Aici, pe forum sîntem prieteni cu toții.
Fără "dumneavoastră" , "domnule" !
Hai să ne vorbim la pers l. Ce zici ? De acord ?

Edited by mcjohn, 02 July 2020 - 08:18.


#345
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Postzilo_b333, on 01 iulie 2020 - 10:50, said:

Poate n-am fost eu destul de atent sau nu am citit tot topic-ul, dar doresc sa aflu ce motor folositi, in locul butucului pedalier sau in locul rotii fata-spate (mcjohn)?
Deci te-ai lămurit ?
Nu ai mai răspuns nimic.
Atunci am scris în grabă, căci avem treabă ....
Uite aici necesarul de materiale trebuincioase, ptr a echipa o bicicletă electrică.
(Prețurile nu mai sînt valabile. Le umflă chinezi ăștia în fiecare zi. La anul, probabil că vor fi duble.)

Attached File  Screenshot_Not_rapid_20200706-103809.png   45.22K   15 downloadsAttached File  Screenshot_AliExpress_20200227-181731_1.png   341.97K   14 downloadsAttached File  1594023022-picsay.jpg   222.26K   13 downloadsAttached File  Screenshot_AliExpress_20200227-192615.png   258.35K   13 downloadsAttached File  Screenshot_AliExpress_20200227-202522_1.png   223.86K   14 downloadsAttached File  Screenshot_eBay_20200318-090228.png   195.43K   11 downloadsAttached File  Screenshot_AliExpress_20200227-210536.png   414.56K   9 downloadsAttached File  Screenshot_eBay_20200505-131815.png   181.59K   7 downloadsAttached File  Screenshot_eBay_20200505-131800.png   187.67K   7 downloads
Nu am dat banii pe alimentator. Am ales să mi-l fac singur.
Citeam printre comentarii că unele încărcătoare, alimentau sub 1 A.
BMS-ul nu l-am primit. :( Voi comanda altul săptămâna asta.
Să văd dacă pot merge fără el. Sper să nu prăjesc vreun grup de baterii.

#346
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
Mesaj Offtopic de data aceasta, dar eu cred că poate fi util multor persoane, care vor citi pe aici.
Am găsit o chestie utilă pe Ali.
Această "tijă"/"baston" ... sau nu știu ce nume să-i mai dau, cînd te înconjoară cîinii și văd că ai ceva în mînă, se retrag. Nu te mai atacă.
Și dacă latră de la 1-2 m distanță, sînt inofensivi, oricum.
Eu foloseam pompa de la bicicletă. Doar o scoteam din locașul ei și cîinii stăteau la 1 m distanță.
Dar chestia asta este micuță (strînsă) și nu este scumpă !
RON 17.70  14%OFF | Staff Portable Martial Arts Metal Magic Pocket Bo Staff- New High Quality Pocket Outdoor Sport Stainless Steel
https ://#####press.com/_dXPgLlU
Din păcate, nu am permisiunea de a pune link către acel site . :(
Ptr cine dorește, îl las în captura de ecran.

Attached File  Screenshot_AliExpress_20200708-212013.png   371.32K   21 downloadsAttached File  Screenshot_Opera_20200708-213552.png   221.88K   15 downloads

Edited by mcjohn, 08 July 2020 - 20:36.


#347
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Cauta Aparat cu ultrasunete Dublu Dog chaser,am eu si pe langa lanterna alunga caini sau le atrage atentia,in functie de ce alegi!Eu ii las sa vina aproape de mine si cand apas pe buton nu stiu incotro sa fuga!

#348
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Postemilmihai, on 08 iulie 2020 - 20:53, said:

Cauta Aparat cu ultrasunete Dublu Dog chaser,
Păi caută tu aparatul pe care l-ai luat deja, și pune-mi un link, ca să văd și eu cum arată !

#349
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
https://gave.ro/apar...34aArLFEALw_wcB

#350
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Postemilmihai, on 09 iulie 2020 - 21:01, said:


LINK .
Din păcate nu pot adăuga link către acel site . :(
Ok !
Nu eram sigur că la acesta te referi.
Am găsit 3 variante. Am citit printre comentarii, iar la cel galben  se plîngea cineva că doar ledul merge. Cîinii nu-i deranjează ! :(
Afară l-am găsit la 20 lei. Nu-i scump.
Dacă tu zici că funcționează, voi comanda și eu unul.
Mulțumesc !
Attached File  Screenshot_AliExpress_20200709-184848.png   162.91K   11 downloadsAttached File  Screenshot_AliExpress_20200709-185609.png   340.83K   11 downloadsAttached File  Screenshot_AliExpress_20200709-185621.png   200.95K   7 downloads

Edited by mcjohn, 09 July 2020 - 22:32.


#351
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
În sfîrșit, după 4 luni, am reușit să strîng toate piesele ptr bicicletă.
Am comandat primul BMS în luna Martie, nu a sosit nici pînă în ziua de azi.
Am recuperat banii, și am comandat altă piesă.
Pe data de 09-07-2020 am dat comanda și azi, pe 23-07-2020 am ridicat coletul.
Una peste alta ... acest colet a bătut orice record !
2 săptămâni !!! :)
De obicei, ajung după 40-50 zile, iar din Martie încoace ... și după 3-6 luni ... :(
Săptămâna viitoare mă pot apuca de cutie.
Încă nu m-am hotărât, dacă să o pun pe cadru sau sub portbagaj.
Attached File  Screenshot_AliExpress_20200723-183618.png   169.31K   12 downloadsAttached File  Screenshot_chomp_SMS_20200723-192256.png   82.93K   14 downloadsAttached File  Screenshot_17TRACK_20200723-184011.png   106.12K   12 downloadsAttached File  20200723_-picsay1.jpg   155.87K   13 downloadsAttached File  20200723_-picsay.jpg   218.01K   14 downloadsAttached File  20200723_183400.jpg   264.78K   12 downloads

#352
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postemilmihai, on 08 iunie 2020 - 17:18, said:

Tu ai ideie cam cat costa un condesator de 3000 farazi?
100 lei la care mai adaugi transport si vama.

https://www.aliexpre...0337071777.html

Edited by ro_explorer, 10 August 2020 - 12:34.


#353
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Postro_explorer, on 10 august 2020 - 12:31, said:


100 lei la care mai adaugi transport si vama.

https://www.aliexpre...0337071777.html
Lasă-l mă că m-a disperat.
La orice postare a mea, el trebuie să găsească un contra-argumet !
Un "Gigi-Contra". :(
Am fost colegi pe topicul deschis de mine, cu motorul pe benzină ptr bicicletă.
Apoi, pe orice topic am postat ... hop și el cu o afirmație ... două.
Și aici se băga în seamă fără un minim de bagaj de cunoștințe.
Pe celălalt topic mi-a dat lecții, recunosc, dar aici ... s-a băgat ca musca-n lapte ... a intrat să posteze și el.
Cred că i-am șters 60% din postări .
Nu are habar cît de cît despre curentul electric.
Despre motorul electric.
Dar vine să-mi dea lecții ! :(
Nici prin gînd nu-i trece să instaleze unul pe bicicleta sa, dar el tot postează pe aici ... să aibă și el activitate ! :(

Mi-am luat o săptămână liberă.
De mîine mă apuc de bicicletă.

Am vrut să măsor consumul motorului, la liber, fără sarcină.
Vînzătorul afirma că se duce la 20 A.
Eu nu am măsurat mai mult de 2,5-2,6 A.
Dar ... cînd am făcut măsurătorile, nu am izolat firele ... și cred că s-au atins vreo 2, că am bulit Throttle-ul . :(
Am să mă pun să construiesc eu unul, că, dacă dau comandă acum, vine abia la iarnă. :(
Nu mai am răbdare.

#354
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmcjohn, on 10 august 2020 - 19:54, said:

Lasă-l mă că m-a disperat.
Ei, lasa, ca nici tu nu ai un cerculet auriu deasupra capului ... ai avut si tu o serie semnificativa de gherle pe topicul asta.

View Postmcjohn, on 10 august 2020 - 19:54, said:

Și aici se băga în seamă fără un minim de bagaj de cunoștințe.

Nu arata spre paiul din ochiul altuia ignorand barna proprie. Chiar si in postarea asta din care am scos citatul arati ca nu stii cu ce se mananca electrica si electronica (da, ma refer la curentul cu pricina pe care l-ai "masurat").

#355
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Postro_explorer, on 10 august 2020 - 20:15, said:

(da, ma refer la curentul cu pricina pe care l-ai "masurat").
Așa e !
Cine nu muncește, nu greșește !
De multe ori spectatorii din tribune, ar fi de 10 ori mai buni decît jucătorii de pe gazon.
Dar dacă-i trimiți pe gazon, dau de 3 ori cu piciorul pînă nimeresc o dată mingea !

Nu cumva ai chef să-mi dai și ceva lecții ?
Că eu nu am mărunt prin buzunare !


... "1 Nu judecați, ca să nu fiți judecați.
2 Căci cu ce judecată judecați veți fi judecați; și cu ce măsură măsurați vi se va măsura.
3 De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău și nu te uiți cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău?
4 Sau, cum poți zice fratelui tău: "Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău", și, când colo, tu ai o bârnă în al tău?
5 Fățarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, și atunci vei vedea deslușit să scoți paiul din ochiul fratelui tău."


#356
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.01.2019

View Postmcjohn, on 10 august 2020 - 19:54, said:

Lasă-l mă că m-a disperat.
La orice postare a mea, el trebuie să găsească un contra-argumet !
Un "Gigi-Contra". Posted Image
Am fost colegi pe topicul deschis de mine, cu motorul pe benzină ptr bicicletă.
Apoi, pe orice topic am postat ... hop și el cu o afirmație ... două.
Și aici se băga în seamă fără un minim de bagaj de cunoștințe.
Pe celălalt topic mi-a dat lecții, recunosc, dar aici ... s-a băgat ca musca-n lapte ... a intrat să posteze și el.
Cred că i-am șters 60% din postări .
Nu are habar cît de cît despre curentul electric.
Despre motorul electric.
Dar vine să-mi dea lecții ! Posted Image
Nici prin gînd nu-i trece să instaleze unul pe bicicleta sa, dar el tot postează pe aici ... să aibă și el activitate ! Posted Image

Mi-am luat o săptămână liberă.
De mîine mă apuc de bicicletă.

Am vrut să măsor consumul motorului, la liber, fără sarcină.
Vînzătorul afirma că se duce la 20 A.
Eu nu am măsurat mai mult de 2,5-2,6 A.
Dar ... cînd am făcut măsurătorile, nu am izolat firele ... și cred că s-au atins vreo 2, că am bulit Throttle-ul . Posted Image
Am să mă pun să construiesc eu unul, că, dacă dau comandă acum, vine abia la iarnă. Posted Image
Nu mai am răbdare.

Buna mcjohn.

Am citit pe forumuri unguresti unde cineva are un kit identic ce foloseste si "nevastiuca mea ;)' si a setat din meniul displayului amperaj maxim de 32 Ah.N-a vazut-simtit nici o diferenta semnificativa fata de setarea din fabrica care este la 16 Ah.Cred ca este destul de simplu.
Atat acumulatorul cat si motorul au aceasi grosime  la cablurile-firele care "transporta papa" alimenteaza motorul.Deci si aici este o "problema-protectie" fizica.
Cablu mai gros-Amperaj mai mare (cred eu).Deci la 20 Ah iti cam trebuie in "firicel" mai gros de 2-2.5.
Asta am dedus-inteles din descrierea baiatului de pe forumul unguresc.
Cu stima.Zoli

#357
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Postzilo_b333, on 11 august 2020 - 13:02, said:

Am citit pe forumuri unguresti unde cineva are un kit identic ce foloseste si "nevastiuca mea ;)' si a setat din meniul displayului amperaj maxim de 32 Ah. ...
Deci la 20 Ah iti cam trebuie in "firicel" mai gros de 2-2.5.
Asta am dedus-inteles din descrierea baiatului de pe forumul unguresc.

Bună Zilo !
Da. Așa e ...
Dar acești "curenți"/tensiuni ... se împart în două !
Este curent "de consum"  și curenți/tensiuni de comandă (de obicei tensiuni).
Curentul consumat de motor este mare, într-adevăr și trebuie cablu gros.
Însă consumul mare este doar pe traseul baterie-controller-motor.
În rest, ceilalți consumatori au curenți sub 1 A. Deci cablu subțire.
Dar... eu nu știu cum lucrează controllerul.
Însă eu știu că P=U x l .
Motorul este capabil să meargă cu 36 V. Iar consumul  la putere maximă se duce la vreo 20 ... și ceva de amperi.
Dar  Throttle-ul taie ceva ... ??? Ori ... ori !
Throttle-ul aduce motorul în stare de "handicap" ! Ori reduce tensiunea la 0V, ori îi dă curent "cu porția". (Mai ușor ar putea fi reducerea tensiunii.) Pînă nu "pun bicicleta pe picioare" nu mă pot pronunța.
Adi știe, căci el folosește bicicleta de cîțiva ani, dar văd că s-a retras de 2-3 luni. :(
Deci ...
Sînt curenți de consum și (cred) tensiuni de comandă.
Firele din Throttle nu sînt mai groase de 0,5 mm. Este imposibil să treacă 10 A pe acolo.
Deci ... comanda motorului se face din tensiune.
Uite 2 clipuri care exemplifica acest lucru.
Acest montaj am să-l fac și eu azi. (Nu am potențometru sugerat de el. Să văd dacă funcționează cu ce am eu).
Acest montaj, îl voi folosi, ca să înlocuiesc Throttle stricat !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8H2ltQZqGnA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EQu2JeHAQHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Attached File  Screenshot_YouTube_Vanced_20200811-151437.png   396.49K   6 downloads
Ce ai citit tu pe forumul unguresc ... individul a mărit puterea  pe care controllerul să o elibereze motorului . Dar motorul , dacă el, turat la maxim consumă 18-22 A, iar tu îi dai voie să tragă 30 A (nu mai mult !!!! ), nu-l deranjează cu absolut nimic.
Dar redu curentul maxim la 15 A.
E atunci se va simți la forță și viteză.
La mers lejer (cu 20-25 km/h), nu se simte, abia cînd vrei să depășești viteza asta, ori mergi la deal, trebuie să ajuți și tu motorul cu pedalele.
Iar mai jos, voi posta 2 clipuri în care , cu ajutorul acelor montaje (cît se poate de simple) , se reglează atît tensiunea de ieșire, cît și curentul.
Intenționez să construiesc un asemenea montaj ptr încărcătorul  bateriei.
(Pe mine mă interesează să "tai" curentul la un maxim suportat de montajul construit.
Am încercat să încarc 5 acumulatori [ 20 V ] și curentul a zburat la 6A [puntea o aveam de 3 A], dar cînd voi pune 50 acumulatori ...
Acum mi-am luat punte de 15 A ... dar am să limitez curentul la 8 A)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HwZ8XoHWCI4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AAUoMh4AH10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aceste montaje au în principiu un tranzistor care comandă tensiunea. (În principiu LM 317, dar merge și cu MOSTFET )
Un tranzistor care limitează curentul. (Aici BD 139)
Și 1-2 tranzistori de putere , care suportă curentul consumat ! (De obicei 2N3055).

#358
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Vezi ca incurci oalele!poti sa ii dai si un milion de amperi din baterie atata timp cat respecti tensiunea nu se arde!Doar daca il tii blocat sa nu se invarta!El trage atat cat suporta bobinajul!Daca ai o baterie de 10 amperi nu  urci o panta mare dar daca ai una de 100 amperi o urci dar fortezi motorul si se incalzeste!Afla cum este comandat motorul,in tensiune sau curent!Iar ce tensiuni ai dat tu si ce  curenti sare puterea de 700w si nu este legala pe strada!limiteazate la 250w!

#359
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmcjohn, on 11 august 2020 - 00:55, said:

Nu cumva ai chef să-mi dai și ceva lecții ?
Ba as fi vrut dar vazand cat de agresiv esti cu cei care vor sa iti arate lucruri pe care nu le stii, si cum ignori toate sfaturile pertinente primite, facand tot asa cum ai vrut tu, m-am lasat pagubas in aceasta actiune.
Eu am construit 2 biciclete electrice de la 0. Una prin conversia unor elemente de la un scooter electric si a doua folosind un kit cu motor integrat in butucul rotii fata.
In plus am vreo 20 de ani de inginerie in electronica .... dar na, ce stiu eu ? Nu cred ca sunt calificat ca sa te invat una-alta.

Tu fa asa cum stii ... si nu uita sa documentezi totul, cu amanuntul, ca sa vada si altii ce monument de cunoastere esti.
Mai vorbim peste 10 ani ca sa vedem ce ai rezolvat.

#360
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Postro_explorer, on 12 august 2020 - 09:39, said:

asta e ultima inteventie pe topicul asta. Imi cer scuze ca te-am intrerupt din ascensiunea spirituala in care esti prins.
Numai bine !
Să fii iubit de cei ce îi iubești !
Dragostea cu sila ... nu se poate !
La revedere !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate