Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Innoire buletin 18 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Nefarian

Nefarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.11.2015
Salut! Am implinit 18 ani in toamna dar buletinu meu de 14 ani mai e valabil pana in mai pentru ca l-am pierdut acum cativa ani.

Intrebarea mea e daca pot sa ma duc sa mi-l schimb in mod normal, ca si cum ar fi expirat, sau trebuie sa-l declar pierdut si sa astept sa publice ei in monitor?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
il poti schimba fara probleme. nu te complica cu pierderi si alte cele.

ai 2 luni diferenta, e mai bine sa-l schimbi inainte decat dupa. asa ca de maine fugi sa rezolvi problema

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Ce monitor? Nu se publica nimic in MO.
Te duci acum si declari pierderea.

#4
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005

View PostNefarian, on 12 martie 2017 - 18:43, said:

Intrebarea mea e daca pot sa ma duc sa mi-l schimb in mod normal, ca si cum ar fi expirat, sau trebuie sa-l declar pierdut si sa astept sa publice ei in monitor?

Nu poti sa-l preschimbi normal, ca si cand ar fi expirat, pentru ca la depunerea actelor vei avea nevoie si de cel vechi in original. In formularul pe care il vei completa vei scrie la motiv pierdere document, iar pe langa actele pentru o eliberare normala, vei mai avea nevoie si de orice alt act cu poza emis de o instituie de stat (pasaport, diploma, legitimatie, etc...)

Edited by Fantasio, 12 March 2017 - 19:41.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
spune ca l-ai pierdut intr-un mijloc de transport in comun, sau intr-o piata, ca daca scrii ca l-ai pierdut acasa vor avea de dat declaratii la politie ai tai.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostFane, on 12 martie 2017 - 19:49, said:

daca scrii ca l-ai pierdut acasa vor avea de dat declaratii la politie ai tai.
Asta e glumă?

View PostFantasio, on 12 martie 2017 - 19:40, said:

iar pe langa actele pentru o eliberare normala, vei mai avea nevoie si de orice alt act cu poza emis de o instituie de stat (pasaport, diploma, legitimatie, etc...)
Se recomandă dar nu e obligatoriu când au poza omului în baza de date.

Edited by althea, 12 March 2017 - 19:57.


#7
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Deci sa inteleg ca l-ai pierdut si ti-ai facut altul care expira in mai? Daca da, te poti duce linistit sa-ti faci altul, poti cu 3 luni inainte de expirare.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostA-d-r-i-a-n, on 12 martie 2017 - 19:55, said:

Deci sa inteleg ca l-ai pierdut si ti-ai facut altul care expira in mai? Daca da, te poti duce linistit sa-ti faci altul, poti cu 3 luni inainte de expirare.
Chiar mai mult, cu 6 luni.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Spune ca are deja buletin, ce sa declare pierdut?
Chiar ai obligatia sa schimbi buletinul cu 180 de zile inainte de expirare. Data expirarii buletinului tau nu e in mai cand l-ai luat pe cel nou, ci data nasterii, deci actualul buletin expira in toamna ca iti e ziua de nastere.

Quote


Conform art. 18 alin. 3 din O.U.G. 97/2005: cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a cărţii de identitate, dar nu mai puţin de 15 zile, persoana fizică în cauză ori reprezentantul său legal are obligaţia să solicite serviciului de evidenţa a persoanelor eliberarea unei noi cărţi de identitate.

Edited by Friskey, 12 March 2017 - 21:26.


#10
Nefarian

Nefarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.11.2015

View PostFriskey, on 12 martie 2017 - 21:22, said:

Spune ca are deja buletin, ce sa declare pierdut?
Chiar ai obligatia sa schimbi buletinul cu 180 de zile inainte de expirare. Data expirarii buletinului tau nu e in mai cand l-ai luat pe cel nou, ci data nasterii, deci actualul buletin expira in toamna ca iti e ziua de nastere.
Am crezut ca e data la care scrie pe el ca expira. Am de platit vreo sanctiune, ceva?

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
ai specificat foarte clar pe buletin data pana la care este valabil, e in dreapta jos. ce scrie acolo?

ti-am mai zis si in prima postare, mergi de-l schimba acum, nu platesti nimic in plus, esti in termen si nu dai nimi a fi pierdut. mergi la preschimbare de buletin, atat.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Buletinele se schimba pe motiv de expirare in ultimele 6 luni de valabilitate. Tocmai schimb si eu, si expira in iunie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate