Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum contest o amenda data de politia locala sector 3?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Da, legea politistului local, care se bate cap in cap cu 195/2002:

Art. 2
Indrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie pe drumurile publice se fac de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane, care are obligatia sa ia masurile legale in cazul in care constata incalcari ale acestora.

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dar asta nu inseamna ca aia NU au voie. Si-n definitiv, ce te opreste sa incerci macar sa fii corect? Pana la capat?

Edited by myshyk, 12 March 2017 - 17:47.


#21
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 oauzor, on 12 martie 2017 - 16:25, said:

Nu e vorba de suma aici, ci e o chestie de principiu. Politia locala nu are dreptul sa dea amenzi rutiere!
Esti in eroare. Amenda de parcare nu tine de rutiera ci de consiliul local/municipal.

Edited by baliosss, 12 March 2017 - 18:03.


#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Inițiator, folosește modelul de plângere făcut de un avocat:
http://www.raican.ro...latiei-rutiere/

Poate nimerești un judecător ca în speța asta:
https://www.clujust....catre-instanta/

Quote

Rezulta ca, in contextul disp. art. 174 alin. 2 din Codul de Procedura Civila, aplicarea sanctiunii nulitatii absolute este pe deplin justificata atat timp cat procesul-verbal de contraventie a fost intocmit cu nerespectarea unei cerinte instituită printr-o normă care ocrotește un interes public, respectiv disp. art. 177 din HG nr. 1391/2006, care stabilesc, cu titlu imperativ, calitatea de agent constatator a incalcarilor aduse normelor de circulatie rutiera si ofera competenta in constatarea si sanctionarea contraventiilor prevazute in disp. OUG nr. 195/2002 doar agentilor de politie din cadrul Politiei Romane care au calitatea de politist rutier.

Legiuitorul a si reglementat maniera in care se obtine calitatea de agent constatator a incalcarilor aduse normelor de circulatie rutiera reglementate prin OUG nr. 195/2002, aratand ca polițiștii rutieri sunt ofițerii și agenții de poliție specializați, anume desemnați prin dispoziție a inspectorului general al Inspectoratului General al Poliției Române, fiind mai mult decat evident ca un politist local, dupa cum este cazul agentului constatator in speta: d-nul Fesnic I, nu poate indeplini aceste exigente legale.

 oauzor, on 12 martie 2017 - 15:18, said:

Stiu ca se poate trimite contestatia si prin posta, daca trimit prin posta in ziua 15 de exemplu, se accepta? Se ia in contestatie data depunerii sau data la care aceasta ajunge la instanta?

Ce taxe (unde?) si ce acte trebuiesc depuse?
Calculează 15 zile din ziua următoare celei în care ai intrat în posesia PV. Se ia în calcul data poștei.
Taxa e 20 de lei,o plătești în contul care e trecut aici pentru sect. 3 și pui chitanța în plic. Restul de informații le găsești în primul link pe care ți l-am pus.

Quote

Anexez în original și în copii certificate*:
Proces verbal de contravenție seria … nr…
….
taxa judiciara de timbru în cuantum de 20 lei;
Depun prezenta plângere în două exemplare dintre care unul pentru instanță și celălalt pentru comunicare.

*faci o copie după PV, scrii pe ea Conform cu originalul  și te semnezi.
În plic trebuie să pui:
- plângerea ta, în 2 exemplare
- PV în orginal și copia certificată
- chitanța taxei de timbru.

Nu aștepta până în ultima zi.

Edited by althea, 12 March 2017 - 18:56.


#23
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Mie incurcarea circulatiei mi se pare ca se refera inclusiv la circulatia pietonilor.

Deci parcatul pe trotuar nu este circumstanta atenuanta ci factor agravant, pentru ca obligi pietonul sa iti ocoleasca masina pe carosabil, riscandu-si viata.

In orice stat civilizat parcatul pe trotuar se sanctioneaza mult mai dur decat parcatul pe sosea.

Edited by Groot, 12 March 2017 - 18:41.


#24
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 Adm, on 12 martie 2017 - 16:04, said:

0. As dubla efectivele Pilitiei Locale, le-as da aparate foto, cu ordin sa amendeze si sa pozeze masinile ce parcheaza cu mai putin de 25m de intersectie sau de trecerea de pietoni. Sunt constienta ca nu sunt locuri de parcare, dar se exagereaza pana la limita imposibilului.
Nu e nevoie de "Organ cu cap de creta" pt a constata o parcare neregulamentara.

1. Daca ti-a dat amenda pt parcare, ti-a facut si poza => poti sa contesti si vei pierde, apoi vei plati 100% amenda, in loc sa platesti 50%.
Si daca i-as fi facut eu o poza si apoi cu poza mergeam la politie, il amenda? Exact. Nu. Pentru ca eu nu sunt agent constatator si pozele mele nu pot fi aduse in instanta ca probe intr-o astfel de speta.
La fel si politistul local. Nu e agent constatator deci nu poate da legal amenzi la regimul circulatiei rutiere. In instanta se castiga usor astfel de contestatii.
In schimb pentru parcarile pe care le administreaza consiliul local, se pot da astfel de amenzi.

#25
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Adm, on 12 martie 2017 - 16:04, said:

0. As dubla efectivele Pilitiei Locale, le-as da aparate foto, cu ordin sa amendeze si sa pozeze masinile ce parcheaza cu mai putin de 25m de intersectie sau de trecerea de pietoni. Sunt constienta ca nu sunt locuri de parcare, dar se exagereaza pana la limita imposibilului.
Nu e nevoie de "Organ cu cap de creta" pt a constata o parcare neregulamentara.

1. Daca ti-a dat amenda pt parcare, ti-a facut si poza => poti sa contesti si vei pierde, apoi vei plati 100% amenda, in loc sa platesti 50%.

Si probabil ca le-ai plati din banii tai efectivele alea, deja sunt prea multi bugetari pe cap de locuitor....prea multi!!!

#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Aia si-ar plati leafa in jumatate de ora :D

#27
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Adm, on 12 martie 2017 - 22:34, said:

Aia si-ar plati leafa in jumatate de ora Posted Image

Pe principiul asta eu i-as da afara aproape pe toti, pentru ca ar insemna sa hartuiasca cetatenii.

#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Nu e nici o hartuiala, cand cetatenii incep sa coboare in atavism.

Civilizatia nu a aparut cu vorba buna, ci cu bata.
Azi, duminica, a trebuit sa strabat jumatate de Bucuresti si in cel putin 5 cazuri, oamenii erau parcati pe avarii, blocand cate o banda, desi in imediata apropiere, exista loc de parcare.
Sa vorbim de Stefan Cel Mare, unde in anumite locuri din 3 benzi mai ramane jumatate de banda, pentru ca toti parcheaza in fata locatiei de interes?

Frica pazeste pepenii, iar noi am ajuns in incredibila situatie de a avea pedepse aberante la legile circulatiei, dar legi care nu sunt aplicate sub nicio forma!
Nu a cerut nimeni chestii aberante intr-un oras unde nu mai e loc de parcare, dar in Bucuresti e deja Legea Junglei!

#29
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Contestatia unei amenzi presupune o taxa suplimentara ?

#30
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Sunt puține , spre inexistente, cazurile în care Poliția Locală emite somații, avertismente, amenzi din proprie inițiativă. În majoritatea covârșitoare a cazurilor acestea sun emise ca urmare a sesizărilor primite de la "cetățeni", la care sunt obligați sa dea curs. Așa ca nu mai învinuiți PL degeaba. Apoi, există legi, hotărâri și regulamente locale ce reglementează spațiile de parcare, care trebuiesc respectate și aplicate.

Fiecare dintre noi, atunci când parchează în loc nepermis, își asumă acest lucru, și trebuie să-și asume și eventualele consecințe.

Un părinte ce împinge un cărucior sau o persoană cu dizabilități, ba chiar și un pieton oarecare, are tot dreptul sa reclame o parcare abuzivă pe trotuar dacă se simte incomodat.

Mașina mea a atins vârsta de casare  și abia anul acesta am primit loc de parcare de la primărie. Credeți că am scăpat de griji? NU: am înlocuit timpul pierdut cu căutarea unui loc de parcare cu timpul pierdut pentru eliberarea locului de parcare. Aproape zilnic găsesc locul ocupat și cel puțin de două ori pe săptămână ocupanții nu lasă numărul de telefon sau nu răspund la telefon. Și atunci sunt nevoit sa chem PL, pentru că nervii și timpul meu valorează mai mult decât nesimțirea lor, poate mai mult decat posibila amendă.

Între timp, pe locurile de parcare nereglementate, pe care mă băteam și eu anii trecuți, barbaria e și mai mare: au ajuns să ocupe 4 locuri cu 2 mașini care nu circulă, decât 1m seara înainte sau înapoi, ca să-și facă loc pentru mașinile sau dubele cu care au fost la muncă. Asta ca exemplu despre ideile cu locurile de parcare lăsate la liber.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate