Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Cum contest o amenda data de politia locala sector 3?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Va salut! Doresc sa contest o amenda data de politia locala sector 3, Bucuresti (zona Dristor). Unde si cum pot face acest lucru? Stiu ca se poate trimite contestatia si prin posta, daca trimit prin posta in ziua 15 de exemplu, se accepta? Se ia in contestatie data depunerii sau data la care aceasta ajunge la instanta?

Ce taxe (unde?) si ce acte trebuiesc depuse?

Multumesc!

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cum ti s-a facut reclamatie?
Eu am facut una pe site si liniste, n-am auzit nimic.

#3
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
E vorba de o amenda de parcare, nu de reclamatie.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai toate datele in PV de constatare/ amenda...Este obligatoriu sa scrie cum si in ce termen se poate contesta.

Edited by keta, 12 March 2017 - 15:40.


#5
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Politia locala ar trebui DESFIINTATA.... NU ARE nimic de a face cu POLITIA ROMANA.... toti paznicii institutiilor de stat, toti neicanimeni cu pile si cadrele disponibilizate au ajuns acolo...TOCMAI pentru incompetenta lor. Am trimis si o adresa la Ministerul de Interne si mi-au dat un raspuns aiurea.... ceva de genu... "se ia in calcul cererea dumneavoastra ca urmare si a altor cereri de acest tip". Provaca confuzie...au echipamente asemanatoare cu politia romana.... aplica niste amenzi care trebuie (in cazul tau) sa le dea politia rutiera.... vorbesc urat cu cetatenii daca le cer oamenii ajutorul sau o indrumare....s.a.m.d...INTR-UN CUVANT...cheltuie bani aiureae de la bugetul local, indirect bugetul statului...si mai toate amenzile date de ei.... contestate in instanta sunt declarate ca NULE
Va dau si un exemplu... un tantalau mai mic ca mine cu 2 ani care pe la varsta liceului in bateam de-l rupeam ca spargea masini... mi-a fost dat sa-l vad... ce credeti?...politist local ... cand ma vede... baga capul intre urechi si se face ca nu ma vede pentru ca ..tare as fi curios...sa aflu...cine la bagat pe "bouletz" ala in Politia locala... care se vrea a fi un ajutor pentru cetateni... numai ca ce "ajutor" sa dea "fraierul" ala daca te duci si reclami un furt...iar el in trecut....se ocupa cu asa ceva...

Edited by arbuneaionut, 12 March 2017 - 16:00.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu e mai CORECT sa nu mai parchezi neregulamentar? Iar daca ai facut-o, sa-ti platesti CORECT penalizarea?Asta pentru a putea participa cu sufletul curat la manifestatiile impotriva hotilor care ne conduc?Posted Image

 arbuneaionut, on 12 martie 2017 - 15:51, said:

Politia locala ar trebui DESFIINTATA.... NU ARE nimic de a face cu POLITIA ROMANA.... toti paznicii institutiilor de stat si cadrele disponibilizate au ajuns acolo...TOCMAI pentru incompetenta lor. Am trimis si o adresa la Ministerul de Interne si mi-au dat un raspuns aiurea.... ceva de genu... "se ia in calcul cererea dumneavoastra ca urmare si a altor cereri de acest tip". Provaca confuzie...au echipamente asemanatoare cu politia romana.... aplica niste amenzi care trebuie (in cazul tau) sa le dea politia rutiera.... s.a.m.d.
Dar cei care incalca legea, nu! Aia trebuie protejati! Asa-i?

#7
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
S-ar putea ca cheltuiala cu contestatia facuta la instanta sa fie mai mare decit amenda(vezi tariful minim al unui avocat). Iar daca mai si pierzi la instanta ajungi sa te uiti lung in pusculita!

Edited by iuliean50, 12 March 2017 - 16:01.


#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Eu cand mi-am luat amenzi de parcare gresita le-am luat de la primarie, nu politie, nu alte "organe"...

Acum , daca locuiesc in "afara tarii", vad ca este exact acelasi sistem. Oamenii de la parcari , nu au treaba cu politia, ei verifica daca ai parcat corect si atat. Doar in cazul in care esti peste orice limita si incurci trafic sau altceva, atunci apeleaza la Politie.

Edited by keta, 12 March 2017 - 16:02.


#9
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

 myshyk, on 12 martie 2017 - 15:52, said:

Dar cei care incalca legea, nu! Aia trebuie protejati! Asa-i?
..cine incalca legea sa plateasca..iar daca te deranjeaza ideea mea...scuze ca ai neamuri la locala ;).... oricum locala zile multe la interne nu mai are... au fost date si reportaje ample pe aceasta tema... ca nu fac nimic...provoaca confuzie cu politia romana si cea rutiera ...iar din statistici..cheltuie bani aiurea si nu-si face treaba.... o sa se revina la "paznici comunitari" cum era in urma cu cativa ani

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
0. As dubla efectivele Pilitiei Locale, le-as da aparate foto, cu ordin sa amendeze si sa pozeze masinile ce parcheaza cu mai putin de 25m de intersectie sau de trecerea de pietoni. Sunt constienta ca nu sunt locuri de parcare, dar se exagereaza pana la limita imposibilului.
Nu e nevoie de "Organ cu cap de creta" pt a constata o parcare neregulamentara.

1. Daca ti-a dat amenda pt parcare, ti-a facut si poza => poti sa contesti si vei pierde, apoi vei plati 100% amenda, in loc sa platesti 50%.

#11
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

 Adm, on 12 martie 2017 - 16:04, said:

0. As dubla efectivele Pilitiei Locale, le-as da aparate foto, cu ordin sa amendeze si sa pozeze masinile ce parcheaza cu mai putin de 25m de intersectie sau de trecerea de pietoni. Sunt constienta ca nu sunt locuri de parcare, dar se exagereaza pana la limita imposibilului.
Nu e nevoie de "Organ cu cap de creta" pt a constata o parcare neregulamentara.

1. Daca ti-a dat amenda pt parcare, ti-a facut si poza => poti sa contesti si vei pierde, apoi vei plati 100% amenda, in loc sa platesti 50%.

Aici este alta treaba... nu contest ca cine greseste trebuie sa plateasca ca sa se inlature "pericolele" din trafic. Problema este alta... politia locala care s-a vrut a fi un sprijin pentru cetatean in realitate este un obstacol.... vorbesc urat... te sfideaza..... si mai grav nu cunosc legea (in cazul initiatorului in loc sa sune ca sa cheme politia rutiera au dat ei amenda)...s.a.m.d.
Daca maine s-ar tripla efectivele cu ei...le-ar da la fiecare 10 camere...in afara de selfie-uri mare branza ei nu fac.... amendeaza toti "fraierii" ...iar smecherii cu BMW si curvele de la "puff" care trag masina EXACT pe zebra de pietoni...locala nu-i vede ba mai mult... ca cetatean...s-ar putea sa ai supriza sa vezi ca se mai si saluta cu ei rugandu-i "politicos"cu ifose de caterinca "dati va rog masina la o parte" Posted Image
Am avut 2 amenzi date de locala...si noroc cu Instanta ca mi le-a anulat... ca mai exista asa ceva in Romania... pentru aberatia asta de institutie numita pompos ""politia locala""..o eroare pe care sper ca Ministerul de Interne sa o desfiinteze

Exista si petitie pe net pentru asa ceva.... cine doreste asta ca sa intre in NORMALITATE sa semneze pentru ea https://petitieonlin...etitie/34011138

Articole despre aceasta confuzie
http://www.bzi.ro/co...tul-foto-285524
http://www.mesagerul...politia-locala/

Edited by arbuneaionut, 12 March 2017 - 16:28.


#12
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011

 iuliean50, on 12 martie 2017 - 16:00, said:

S-ar putea ca cheltuiala cu contestatia facuta la instanta sa fie mai mare decit amenda(vezi tariful minim al unui avocat). Iar daca mai si pierzi la instanta ajungi sa te uiti lung in pusculita!
Nu e musai avocat pentru o simpla contestație.

#13
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 iuliean50, on 12 martie 2017 - 16:00, said:

S-ar putea ca cheltuiala cu contestatia facuta la instanta sa fie mai mare decit amenda(vezi tariful minim al unui avocat). Iar daca mai si pierzi la instanta ajungi sa te uiti lung in pusculita!

 myshyk, on 12 martie 2017 - 15:52, said:

Nu e mai CORECT sa nu mai parchezi neregulamentar? Iar daca ai facut-o, sa-ti platesti CORECT penalizarea?Asta pentru a putea participa cu sufletul curat la manifestatiile impotriva hotilor care ne conduc?Posted Image


Dar cei care incalca legea, nu! Aia trebuie protejati! Asa-i?

 Adm, on 12 martie 2017 - 16:04, said:

0. As dubla efectivele Pilitiei Locale, le-as da aparate foto, cu ordin sa amendeze si sa pozeze masinile ce parcheaza cu mai putin de 25m de intersectie sau de trecerea de pietoni. Sunt constienta ca nu sunt locuri de parcare, dar se exagereaza pana la limita imposibilului.
Nu e nevoie de "Organ cu cap de creta" pt a constata o parcare neregulamentara.

1. Daca ti-a dat amenda pt parcare, ti-a facut si poza => poti sa contesti si vei pierde, apoi vei plati 100% amenda, in loc sa platesti 50%.


Nu e vorba de suma aici, ci e o chestie de principiu. Politia locala nu are dreptul sa dea amenzi rutiere! Nu aveam absolut nici o problema sa platesc amenda, am luat luna trecuta amenda de la rutiera pt viteza, am platit-o fara nici o problema. Dar atata timp cat o institutie amendeaza fara temei legal, a plati amenda inseamna ca incurajezi aceasta ilegalitate. Plus ca mie in PV mi s-a scris ca incurcam circulatia, ceea ce nu este adevarat. Eram pe trotuar si pe prima banda se putea circula fara nici o problema, plus ca am lasat masina asa maxim 5 minute. Mi-au facut poze, sunt tare curios cum dovedesc cu pozele ca stanjeneam traficul.

 arbuneaionut, on 12 martie 2017 - 15:51, said:

Politia locala ar trebui DESFIINTATA.... NU ARE nimic de a face cu POLITIA ROMANA.... toti paznicii institutiilor de stat, toti neicanimeni cu pile si cadrele disponibilizate au ajuns acolo...TOCMAI pentru incompetenta lor. Am trimis si o adresa la Ministerul de Interne si mi-au dat un raspuns aiurea.... ceva de genu... "se ia in calcul cererea dumneavoastra ca urmare si a altor cereri de acest tip". Provaca confuzie...au echipamente asemanatoare cu politia romana.... aplica niste amenzi care trebuie (in cazul tau) sa le dea politia rutiera.... vorbesc urat cu cetatenii daca le cer oamenii ajutorul sau o indrumare....s.a.m.d...INTR-UN CUVANT...cheltuie bani aiureae de la bugetul local, indirect bugetul statului...si mai toate amenzile date de ei.... contestate in instanta sunt declarate ca NULE
Va dau si un exemplu... un tantalau mai mic ca mine cu 2 ani care pe la varsta liceului in bateam de-l rupeam ca spargea masini... mi-a fost dat sa-l vad... ce credeti?...politist local ... cand ma vede... baga capul intre urechi si se face ca nu ma vede pentru ca ..tare as fi curios...sa aflu...cine la bagat pe "bouletz" ala in Politia locala... care se vrea a fi un ajutor pentru cetateni... numai ca ce "ajutor" sa dea "fraierul" ala daca te duci si reclami un furt...iar el in trecut....se ocupa cu asa ceva...
Total de acord cu tine. Au fost promovati de la paznici de parcuri si de panselute, de la amendat batranei in piata pentru doua legaturi de patrunjel la atributii de politie rutiera. Au ramas aceiasi burtosi de pe vremuri, cu 4 clase si nici o treaba cu comportamentul si pregatirea unui politist. Am inteles ca se antreaza cu politia in porigon o data la 3 luni, imi dau seama ce misto se face de ei Posted Image))

Edited by oauzor, 12 March 2017 - 16:31.


#14
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011

 Adm, on 12 martie 2017 - 16:04, said:

0. As dubla efectivele Pilitiei Locale, le-as da aparate foto, cu ordin sa amendeze si sa pozeze masinile ce parcheaza cu mai putin de 25m de intersectie sau de trecerea de pietoni. Sunt constienta ca nu sunt locuri de parcare, dar se exagereaza pana la limita imposibilului.
Nu e nevoie de "Organ cu cap de creta" pt a constata o parcare neregulamentara.
Ce 25 metri.....macar 10 metri să lase.
In București e la ordinea zilei sa vezi masini parcate exact  langa trecere la 20 centimetri de aceasta.

#15
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

 oauzor, on 12 martie 2017 - 16:25, said:

Nu e vorba de suma aici, ci e o chestie de principiu. Politia locala nu are dreptul sa dea amenzi rutiere! Nu aveam absolut nici o problema sa platesc amenda, am luat luna trecuta amenda de la rutiera pt viteza, am platit-o fara nici o problema. Dar atata timp cat o institutie amendeaza fara temei legal, a plati amenda inseamna ca incurajezi aceasta ilegalitate. Plus ca mie in PV mi s-a scris ca incurcam circulatia, ceea ce nu este adevarat. Eram pe trotuar si pe prima banda se putea circula fara nici o problema, plus ca am lasat masina asa maxim 5 minute. Mi-au facut poze, sunt tare curios cum dovedesc cu pozele ca stanjeneam traficul.


Total de acord cu tine. Au fost promovati de la paznici de parcuri si de panselute, de la amendat batranei in piata pentru doua legaturi de patrunjel la atributii de politie rutiera. Au ramas aceiasi burtosi de pe vremuri, cu 4 clase si nici o treaba cu comportamentul si pregatirea unui politist. Am inteles ca se antreaza cu politia in porigon o data la 3 luni, imi dau seama ce misto se face de ei Posted Image))

Contesta amenda in instanta ca ai 100% sanse de anulare si da-i in judecata pe civil pentru ca ti-ai pierdut timpul cu ei ca sa mai scoti si niste bani. Ori ca te pozez eu ca ai parcat ilegal...ori cei de la politia locala...este acelasi lucru daca n-a facut poza Politia Rutiera .... POZELE SUNT NULE IN INSTANTA.....

Edited by althea, 12 March 2017 - 18:10.
link postat a doua oara


#16
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

 don_dannielo, on 12 martie 2017 - 16:35, said:

Cum adica erai pe trotuar, si incurcai circulatia? Stateai cu jumatate de masina pe strada, ca nesimtitul?
Crezi ca ala de la locala distinge trotuarul de prima banda? Posted Image ..ce tot comentam aici de nu pricepi? In "gandirea" lor daca zbori cu masina in pom te ameneaza pentru parcare ilegala fara sa se uite la tine sa vada daca mai traiesti de pe urma accidentului ca sa sune la salvare...In gandirea lor "plina de o zona de neuroni" trotuarul si copacul tot langa banda intai de pe sosea sunt Posted Image
Chestia e simpla...amenda data aiurea de cine nu trebuie... rezultat in instanta... ANULARE AMENDA..SUCCES !!!!Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by arbuneaionut, 12 March 2017 - 16:43.


#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Multumita unor asemenea arbuni se creeaza tot felul de opinii "intelepte", care-si permit sa "interpreteze" legile in loc sa le respecte, asa bune, proaste cum sunt. Sunt cei care au impresia ca legile sunt facute doar pentru a-i sicana pe ei, nu realizeaza ca de fapt, sunt facute pentru a mentine o anumita ordine in viata de zi cu zi. De aici s-au nascut si rahatii aia de la conducere care-si inchipuie ca ei sunt "mai presus d" de legislatie.

 arbuneaionut, on 12 martie 2017 - 16:38, said:

Crezi ca ala de la locala distinge trotuarul de prima banda? Posted Image ..ce tot comentam aici de nu pricepi? In "gandirea" lor daca zbori cu masina in pom te ameneaza pentru parcare ilegala fara sa se uite la tine sa vada daca mai traiesti de pe urma accidentului ca sa sune la salvare...In gandirea lor "plina de o zona de neuroni" trotuarul si copacul tot langa banda intai de pe sosea sunt Posted Image
Chestia e simpla...amenda data aiurea de cine nu trebuie... rezultat in instanta... ANULARE AMENDA..SUCCES !!!!Posted Image Posted Image Posted Image
Asta da, un exemplu de "gandire" a unui cap scolit!Posted Image

#18
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Politia "fake" are la baza o lege care le da dreptul sa sanctioneze cateva abateri printre care si oprirea/stationarea/parcarea.
Succes la contestatie, sa vedem cum citeste judecatorul legea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate