Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

GTX 1060 6GB vs RX 480 8GB

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Tatarul

Tatarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 25.11.2012
Hello guys,

Inainte sa incep, imi cer scuze pentru textul lung, dar sper sa acordati cateva minute sa ma ajutati cu o parere Posted Image

Pe la sfarsitul lunii april planuiesc sa imi fac un upgrade la placa video curenta.
Dilema pe care o am e a alege intre urmatoarele doua placi video:

GIGABYTE GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB DDR5 192-bit
http://www.pcgarage....b-ddr5-192-bit/

GIGABYTE Radeon RX 480 G1 Gaming 8GB DDR5 256-bit
http://www.pcgarage....b-ddr5-256-bit/

Din ce am vazut in cautarile mele, performanta celor doua e foarte apropiata, cu unele exceptii in care 480-ul da clasa 1060-ului in jocuri DX12 / Vulkan, in timp ce 1060 exceleaza in DX11 .
Am observat insa si ca de cand au aparut anul trecut pana acum, 480-ul s-a apropiat mai mult, sau chiar a depasit 1060-ul in unele benchmarkuri .

Motivul pentru care sunt nedumerit in ce sa aleg e ca momentan detin un Gigabyte NVIDIA GeForce GTX 660 OC WINDFORCE 2X , placa de care am fost foarte multimit de-a lungul celor 3 ani de cand o detin, inca duce jocuri noi la medium-high (cu mici exceptii pe care le duce la low,dar le duce).
Asadar,as putea spune ca tind spre NVidia putin , deoarece sunt obisnuit cu ei, cu software-ul lor si update-urile, iar AMD nu prea m-a atras niciodata...pana acum.

Motive pentru gare ma gandesc sa aleg RX 480:
- Performanta mai buna in DX12 / Vulkan ce pot fi adaptate in tot mai multe jocuri in viitor
- Din zvonuri, supportul de drivere oferit pe AMD are o performanta mai buna cu timpul, pe cand la NVidia pare sa isi mai piarda din performante cu fiecare update
- 8GB ,256 bit fata de 6GB , 192 de biti

Motive pentru gare ma gandesc sa aleg GTX 1060
- Consumul de doar 120 de Watti fata de 150 (un motiv datorita sursei pe care o am)
- Update-uri de drivere mai dese decat AMD-ul din cate am observat
- Obisnuinta pe care o am cu software-ul lor ( gen Shadowplay ) si cu compania in sine


Componentele mele actuale
Sursa Sirtec - High Power Element PLUS 500W
Placa de baza GIGABYTE GA-H81M-S2PV
Procesor Intel Haswell, Core i5 4440 3.1GHz box
Placa video Gigabyte NVIDIA GeForce GTX 660 OC WINDFORCE 2X
2X Memorie HyperX Blu 4GB DDR3 1600MHz CL9 1.65V


Va rog sa ma ajutati sa ma decid care placa ar fi mai avantajoasa sa ma tina aproximativ 2-3 ani pana cand va trebui un alt upgrade, so which one is more future proof.
De asemenea, daca voi merge pe RX 480, credeti ca sursa va fi suficienta?

Multumesc anticipat!

Edited by Tatarul, 12 March 2017 - 12:39.


#2
Dorin1996

Dorin1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2014
RX480. Sursa ta, din ce am vazut, are 2 linii de +12V a cate 20A, suficienti cat sa duca placa video fara probleme.

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostTatarul, on 12 martie 2017 - 12:39, said:

Pe la sfarsitul lunii april planuiesc sa imi fac un upgrade la placa video curenta.
Nu ar strica sa revii atunci, preturile se tot schimba.

Ca idee, ambele placi video sunt excelente.

RX-ul straluceste in jocurile mai noi care folosesc DX12 cum trebuie si suporta FreeSync (ce monitor ai?), iar diferenta de consum este neglijabila. Cum ai spus si tu, avantajele GTX-ul ar fi performantele din jocurile DX11 precum si softul proprietar care nu are un corespondent la fel de bun din partea AMD. Cat de des folosesti ShadowPlay, ai nevoie de el?

View PostTatarul, on 12 martie 2017 - 12:39, said:

Motive pentru gare ma gandesc sa aleg GTX 1060
- Consumul de doar 120 de Watti fata de 150 (un motiv datorita sursei pe care o am)
Asta nu poate fi considerat un avantaj.

Sursa ta duce si un GTX 1070, nu trebuie sa-ti faci griji in aceasta privinta.

Overall, RX-ul ofera mai multe avantaje in acelasi pret. Gigabyte G1 nu este cea mai reusita implementare de pe RX, recomand Gaming X-ul celor de la MSI, care sta mai rece (in unele situatii) chiar si cu 4-5C : http://altex.ro/plac...480-gaming-x-8g

De asemenea, 1060-ul pe care l-ai ales e cam scump, il gasesti mult mai ieftin : http://altex.ro/plac...0-armor-6g-ocv1

#4
Tatarul

Tatarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 25.11.2012

View Postjegmihai, on 12 martie 2017 - 12:50, said:

Cat de des folosesti ShadowPlay, ai nevoie de el?



To be honest, nu il folosesc foarte des, l-am mai folosit in trecut, in schimb imi place GeForce Experience-ul de la Nvidia care imi da update-uri destul de constant

View Postjegmihai, on 12 martie 2017 - 12:50, said:

Overall, RX-ul ofera mai multe avantaje in acelasi pret. Gigabyte G1 nu este cea mai reusita implementare de pe RX, recomand Gaming X-ul celor de la MSI, care sta mai rece (in unele situatii) chiar si cu 4-5C : http://altex.ro/plac...480-gaming-x-8g

De asemenea, 1060-ul pe care l-ai ales e cam scump, il gasesti mult mai ieftin : http://altex.ro/plac...0-armor-6g-ocv1


Cred ca am fost eu prea fixat pe Gigabyte de nu am observat 1060-ul la 12 mil , multumesc mult de link !
Intr-adevar , 480-ul ala pare foarte interesant, iar cum acum mi-ai oferit linkuri pentru doua versiuni asemanatoare ca pret, si cu argumente pentru amandoua, tot nu stiu sigur pe care sa o aleg Posted Image)

Edited by Tatarul, 12 March 2017 - 13:18.


#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostTatarul, on 12 martie 2017 - 13:06, said:

To be honest, nu il folosesc foarte des, l-am mai folosit in trecut,
De aici reiese ca nu ai nevoie de el, deci nu reprezinta un impediment in cazul alegerii AMD-ului. Intr-adevar, Geforce Experience ofera update-uri destul de des, diverse optimizari pentru jocurile nVidia. Nici AMD nu se lasa mai prejos, exista o serie de jocuri special optimizate pentru ei : http://www.amd.com/e...s/game/featured

Alegerea este destul de simpla.

Joci mult mai multe jocuri DX11, vrei o placa (insesizabil) mai rece, cu diverse tweak-uri software proprietare (PhysX, ShadowPlay, HairWorks etc.), atunci alegi 1060.
Daca esti axat pe majoritatea jocurilor, indiferent de API-ul folosit (DX11 vs DX12 vs Vulkan), ai (sau vei cumpara) un monitor (vine din nou intrebarea, ce monitor ai?) care suporta FreeSync si vrei o implementare mai buna in aproximativ acelasi pret, atunci alegi RX-ul.

#6
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
RX 480, dar vezi ca rupe sursa fata de nVIDIA.

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Detaliaza. AMD-ul consuma cu 40W mai mult in full-load, iar consumul total ajunge undeva la 270W. Sursa are 500W, cum o rupe mai exact RX-ul?

#8
Tatarul

Tatarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 25.11.2012

View Postjegmihai, on 12 martie 2017 - 13:19, said:

De aici reiese ca nu ai nevoie de el, deci nu reprezinta un impediment in cazul alegerii AMD-ului. Intr-adevar, Geforce Experience ofera update-uri destul de des, diverse optimizari pentru jocurile nVidia. Nici AMD nu se lasa mai prejos, exista o serie de jocuri special optimizate pentru ei : http://www.amd.com/e...s/game/featured

Alegerea este destul de simpla.

Joci mult mai multe jocuri DX11, vrei o placa (insesizabil) mai rece, cu diverse tweak-uri software proprietare (PhysX, ShadowPlay, HairWorks etc.), atunci alegi 1060.
Daca esti axat pe majoritatea jocurilor, indiferent de API-ul folosit (DX11 vs DX12 vs Vulkan), ai (sau vei cumpara) un monitor (vine din nou intrebarea, ce monitor ai?) care suporta FreeSync si vrei o implementare mai buna in aproximativ acelasi pret, atunci alegi RX-ul.

Scuze, am uitat sa mentionez si monitorul :D Nu e nimic extravagant, il am de ceva timp si sincer mai mult folosesc un LED Tv pentru jucat,  monitorul actual e un LG W2243S


In orice caz, cel mai important factor pentru mine in ceea ce priveste aceasta alegere e care dintre cele doua placi video ma va duce cu performante mai bune inca 2-3 ani.
Si stiu ca e greu sa stim ce va urma, dar sunt curios daca trecutul arata cum s-au descurcat in timp placile nvidia vs echivalentul lor

Asadar, jegmihai ,or anyone else, one last question, si apreciez foarte mult ajutorul : Care dintre cele doua credeti ca va face fata mai bine peste cativa ani?

#9
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,516
  • Înscris: 21.10.2009
Asa am patit si eu cu Rx480 4gb vs 1060 3GB, teoretic nu e mare diferenta de consum, dar in practica AMD-ul sugea curent la greu, a trebuit sa pun o sursa mai puternica pt ca nu ma lasa sa intru in niciun joc(se inchidea calculatorul). Chiar si cu sursa noua, se incingea placa in draci, imi crescuse la 50 grade temperatura de la hdd si ssd(erau in proximitatea placii video).

#10
Tatarul

Tatarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 25.11.2012

View Postlex2010, on 12 martie 2017 - 14:00, said:

Asa am patit si eu cu Rx480 4gb vs 1060 3GB, teoretic nu e mare diferenta de consum, dar in practica AMD-ul sugea curent la greu, a trebuit sa pun o sursa mai puternica pt ca nu ma lasa sa intru in niciun joc(se inchidea calculatorul). Chiar si cu sursa noua, se incingea placa in draci, imi crescuse la 50 grade temperatura de la hdd si ssd(erau in proximitatea placii video).

Ce sursa aveai? Ma tem si eu sa nu patesc ceva asemanator,sau chiar mai grav sa imi arda placa video

#11
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
Nu stiu cate updateuri face nvidia pe luna anul acesta , dar AMD a facut 2 sau 3 update-uri luna trecuta si unul pe 6 luna aceasta.
Cat despre ShadowPlay , nu mai este un argument atat de bun ca inainte , AMD avand si ei ReLive-ul.(lansat anul trecut)
Cat despre meniurile setarilor, cred ca AMD exceleaza aici , Radeon Settings-ul fiind superior cel putin in design.
Nu cred ca trebuie schimbata sursa pentru niciuna din aceste placi.

@Lex - Acum depinde si ce sursa ai/ai avut.

Edited by uNNNk, 12 March 2017 - 14:27.


#12
Tatarul

Tatarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 25.11.2012
Pe site-ul celor de la MSI , la specificatiile placii RX 480 recomandata de jegmihai mai sus, scrie clar :
Recommended PSU 500 W

Deci ma gandesc ca ar trebui sa fiu ok daca merg pe aceasta varianta.

Insa inca ramane nelamurirea , care dintre placi va fi mai ok peste 2-3 ani :D

#13
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Ia-ți RX-ul liniștit, și nu te lua după cei care dramatizează inutil consumul. Vânează modelul MSI căci este o implementare excelentă, sau dacă găsești și Sapphire, varianta Nitro+. De Gigabyte ferește-te la modelele noi, s-au cam lenevit la cooler-e, iar ASUS, deși au o implementare bună, e prea scumpă.

40W diferență e infim raportat la rezerva de putere pe care o are sursa. Nu ți se va arde nimic și nu ți se va încălzi nimic peste limită atâta timp cât ai o carcasă cât de cât decentă și ventilată.(Ce carcasă ai, apropo?)

#14
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postlex2010, on 12 martie 2017 - 14:00, said:

Asa am patit si eu cu Rx480 4gb vs 1060 3GB, teoretic nu e mare diferenta de consum, dar in practica AMD-ul sugea curent la greu, a trebuit sa pun o sursa mai puternica pt ca nu ma lasa sa intru in niciun joc(se inchidea calculatorul).
Nu mai speriati omul. Nu trebuie sa generalizezi bazandu-te doar pe experienta ta nereusita.

View Postlex2010, on 12 martie 2017 - 14:00, said:

Chiar si cu sursa noua, se incingea placa in draci,
Din nou, daca ai un airflow defectuos este strict problema ta. ~75C in full load nu mi se par multe, e cale lunga pana sa zici ca se incingea placa in draci.


View PostTatarul, on 12 martie 2017 - 14:31, said:

Pe site-ul celor de la MSI , la specificatiile placii RX 480 recomandata de jegmihai mai sus, scrie clar :
Recommended PSU 500 W
Inca o data iti spun sa stai linistit, sursa ta este foarte buna. Vezi aici cat consuma RX-ul recomandat de mine in full-load. Mai aduni 120W de la procesor + celelalte sugatoare de curent si ajungi la ~300W.

Nu inteleg de unde paranoia cu consumul.

View PostTatarul, on 12 martie 2017 - 14:31, said:

Insa inca ramane nelamurirea , care dintre placi va fi mai ok peste 2-3 ani Posted Image
Nimeni nu-ti poate spune cu exactitate. Totusi, avand in vedere trecutul, se poate spune ca nVidia nu mai imbunatateste performantele fostei generatii (vezi cazul GTX 9xx/GTX 7xx) in momentul lansarii unei noi generatii.


.

#15
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

View Postjegmihai, on 12 martie 2017 - 14:48, said:

Nu inteleg de unde paranoia cu consumul.

Paranoia a rămas de la gurile astea rele care vorbesc în necunoștiință de cauză sau bazat pe o singură experiență proastă și care tind să ducă vorbele la un cu totul alt nivel.


EDIT OFFTOPIC:Dacă îți vine să crezi am văzut și prin comentarii la video-uri  pe YT, oameni care zic că Ryzen consumă cât un calorifer și că d-aia intel e în continuare mai bun...

Edited by Ally97, 12 March 2017 - 14:58.


#16
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Mda, astfel de personaje regăsești si pe aici.

Imi vine sa cred, ca doar n-a dispărut fanboy-ismul.

#17
Tatarul

Tatarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 25.11.2012
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri !

Sunt 80% decis sa merg pe RX 480 varianta de la MSI, chit ca momentan nu joc jocuri DX12 , ma gandesc ca in viitor majoritatea jocurilor vor fi pe DX12.
Presupun ca si cei extra 2GB de vram vor ajuta , iar faptul ca frecventa e un pic mai mica decat la 1060 nu cred ca va influenta asa mult :D

Ideea e ca peste 2-3 ani sa pot rula inca jocuri in 1080p la detalii macar pe medium, asa cum si 660-ul inca mai duce in prezent jocuri noi destul de decent

Apreciez tot ajutorul!

Daca mai aveti totusi sugestii sau comentarii, nu ezitati :) voi mai fi pe aici

#18
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

View PostTatarul, on 12 martie 2017 - 17:28, said:

Sunt 80% decis sa merg pe RX 480 varianta de la MSI, chit ca momentan nu joc jocuri DX12 , ma gandesc ca in viitor majoritatea jocurilor vor fi pe DX12.
Ideea e ca peste 2-3 ani sa pot rula inca jocuri in 1080p la detalii macar pe medium, asa cum si 660-ul inca mai duce in prezent jocuri noi destul de decent
Să sperăm că vor fi pe Vulkan nu doar DX12, căci DX12 nu prea face minuni așa cum ne-am așteptat.

View PostTatarul, on 12 martie 2017 - 17:28, said:

Presupun ca si cei extra 2GB de vram vor ajuta , iar faptul ca frecventa e un pic mai mica decat la 1060 nu cred ca va influenta asa mult :D
Nu poți compara 1060 și RX 480 la frecvențe, sunt două arhitecturi diferite, AMD în general au frecvențe mai mici de lucru, dar perf/MHz e mai mare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate