Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Recomandare boxe portabile-nu neaparat cu bluetooth

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
www.archeer.com/Bluetooth-Speaker,Archeer-Stereo-Bluetooth-4_0-Speaker-Home-Theater-Bookshelf-Speakers-Home-Speaker-Portable-Bluetooth-Audio-System-for-Bedroom-Livingroom-p-40.html

Ar merge și asa ceva?

#38
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
Nu-i de exterior din ce vad.

#39
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
M-am hotarat. La o lista restransa.
:)
1.Daca ma indur, va fi HK Go and play. Plus un acumulator extern.
2.Daca nu, Dockin D Fine. Pentru afara e ok.
3.Ar mai fi varianta de tatonare cu resigilate

http://www.f64.ro/pr...8_10/index.html

P.S. Vifa Helsinki e o boxa foarte tare, dar deja iesim bine din target.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
No, depaseste oarecum ce vrei tu, dar...cine stie?

https://www.thomann....e_free_play.htm

E o scula ceva mai profi, dar ca si sunet cred ca e mai tare decat orice ai in cap momentan. E drept ca si ca pret depaseste. Si nu are cititor de card, doar bluetooth, dar cand un player mp3 costa 2€, nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme.

Spor la cumparaturi, orice ai alege.

Uite si linkul la player
https://www.aliexpre...2796559137.html

Edited by MembruAnonim, 10 April 2017 - 12:38.


#41
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
Mi-e frica de sculele care au prea multe reglaje.
:)

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
:)))

Pai nu e obligatoriu sa atingi tot ce misca. Practic tu poti sa atingi doar butonul de conectare blutooth, si volumul. Alea cu efectele sunt in caz ca vrei sa bagi microfoane si sa faci un karaoke, altfel poti foarte bine sa nici nu le folosesti.

#43
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Am ascultat chestia aia un pic pe YouTube. Sună înfundat, n-are înalte. :) Şi-au dat un pic cu firma-n cap Mackie la faza asta.

#44
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Pana la urma ce ai achizitionat?

#45
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
Go and play. Mai dureaza cateva zile pana vine.

#46
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
A venit. A trecut atat testul rock, cat si cel jazz. Ma felicit pentru achizitie si ii multumesc lui donjoe.
Posted Image

#47
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Să vă trăiască. :)

#48
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007

View Postdonjoe, on 24 martie 2017 - 00:31, said:

Nu. JBL Flip 3 nici măcar nu-i un model axat pe producţia de bas şi tot are "boom" mai mult (în melodia a doua, cu chitara bas electrică), la acelaşi preţ, cu tot cu rezistenţă la apă, aceeaşi mărime etc. Ce să mai vorbesc de Flip 4.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NXcfER5JzlI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu ştiu ce se tot excită lumea pentru o boxă care sună ca şi când ar cânta cu spatele la tine. Posted Image
Nu te mai lua dupa testele de pe iutub (desi Clavinet face review-uri foarte bune, e fan jbl).
Mergi in magazin si testeaza-le. Flip 3 n-are nici o legatura cu Boom2 , un bass mai ok si cam atat, se aude mult mai incet.
Flip 4 e ceva mai ok ca predecesorul, dar tot nu are volumul lui Boom2 , sta indubitabil mai bine pe partea de bass, la vocal/instrumental Boom2 reda mai bine, plus volum mai mare. La volum maxim ambele comprima mult sunetul, Flip4 baga niste inalte de nu poti sa asculti. Chiar si cu egalizator instalat sa mai faci mici ajustari, tot te zgarie pe urechi.

Si eu m-am dus hotarat sa iau Flip4 , sau Sony SRS XB30, nici n-am vrut sa aud de Boom2 dupa review-urile de pe net.
Dupa probele facute in magazin...am ramas la Boom2.  Ce ascult eu (nu sunt genul boom boom ) nu am avut ce sa compar, un sunet mai puternic si mai bine definit la Boom2 decat la Flip4 si XB30.
O alegere buna ar fi Charge 3, din pacate si asta e over-priced in RO, pt ca noi avem mai multi bani ca restu lumii, sau suntem prosti ca dam atata.

Pana la urma si sunetul nu e perceput la fel de toata lumea, trebuie testat personal inainte de achizitie.

Edited by Octavian___, 24 September 2017 - 08:44.


#49
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostOctavian___, on 24 septembrie 2017 - 08:43, said:

desi Clavinet face review-uri foarte bune, e fan jbl
Nu cred că-i fanul unei mărci anume decât până apare ceva mai bun într-o anumită clasă de prețuri. De ex. acum recomandă Douni A7 peste Flip 4, la juma' de preț. Apoi, are și el caracteristicile personale ale auzului, ca tine și ca mine. Nu toți auzim frecvențele la fel, în special diferă rezonanța canalului auditiv foarte mult.

Quote

Pana la urma si sunetul nu e perceput la fel de toata lumea, trebuie testat personal inainte de achizitie.
În principiu da, dar tre' să știi ce înseamnă testare, să nu te bazezi că dacă ți-a plăcut o singură melodie ascultată într-un showroom gălăgios în timp ce vânzătorul încerca să te facă din vorbe, gata, înseamnă că ai găsit o boxă bestială. Posted Image La noi n-am văzut până acum vreun showroom în care să poți asculta ceva calumea, la nivel audiofil, nici măcar la SoundCreation, unde asculți căști în picioare lângă intrarea magazinului și lângă vorbăria de la casa de marcat. Mai mare încredere am în comparațiile via YouTube sau Switcher între înregistrările mai multor boxe cu același echipament, mai ales când am ca referință și vocea lui Olaf.

Edited by donjoe, 24 September 2017 - 15:08.


#50
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
E perfect adevarat din pacate, in orice magazin mergi e dificil de testat in amanunt.
Asa am patit cu o portabila care se auzea bine dar n-am bagat de seama zgomotul de fond, era imposibil de perceput in magazin.

Ca si testare sigur ca bag ce si cum vreau eu, nu ce vrea Gigel de la raion. Acum mai gasesti (rar) cate unu la raion care mai are oleaca de habar, astia sunt si mai periculosi ca te pot traduce mai usor. Dar sunt prea obosit de atata stiinta, bag ce vreau eu sa aud.
Ieri am patit intr-unu din magazinele astea mari unde fatuca de la la raion s-a bagat ea pe un Charge 3 sa-mi arate cum se aude (cu play listu ei). Am rugat-o frumos sa ma lase sa ma conectez la boxa cu telefonu meu :)

O combinatie super ok la ureche e Boom 2 imperecheat cu cu Megaboom, inuman de frumos de aude (Boom 2 reda mai bine mediile) .

Doar imi imaginez cum ar putea suna un Charge 3 imperecheat cu Xtreme, desi la Xtreme auzi super boost bass si inalte si cam atat, nu are un sunet corect (Charge 3 la urechea mea suna mai corect )

#51
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
Ar trebui sa va cer chirie.
:)

Intre timp am mai rodat boxa, am folosit-o destul de intens vara asta. Daca te rezumi la un volum decent, tine mult si bine. Si nu am prea avut nevoie de volum exagerat.
Minusul major al acestei boxe e tenta usor cam digitala a sunetului. Nu stiu sa explic ce inseamna asta, dar asta simt/aud.
Dar nu e deranjant pentru mine, mai ales ca nu am luat-o pentru auditii audiofile, daca mi-e permis.

In orice caz, iubesc mult mai mult muzica decat sunetele, asa ca nu ma voi califica niciodata drept un audiofil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate