Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare boxe portabile-nu neaparat cu bluetooth

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,903
  • Înscris: 31.03.2003
Cer din nou ajutorul celor care se invart in zona audio, sectiunea hardware. :)
Vreau sa achizitionez o boxa portabila, nu musai cu bluetooth, cum zice titlul.
Sa va explic de ce : mai ai nevoie de un device (telefon, tableta).
Mi-as dori ca boxa respectiva sa aiba posibilitatea de a reda de pe un card, sa nu fiu nevoit sa blochez un telefon sau tableta, care se pot descarca chiar mai usor decat boxa.
Sunt convins ca ar fi greu sa ai cerinte majore vizavi de calitatea sunetului, dar nici nu mi-as dori o pocnitoare care sa baraie groaznic daca dai un pic mai tare boxa. Scopul ei principal ar fi asigurarea fundalului sonor la iarba verde, la plaja etc.
Mi-as dori ca bateria sa tina macar 5-6 ore iar volumul sa acopere o zona de de marimea unei terase mai mici.
Pretul e relevant doar in masura performantelor si capacitatii aparatului. Se poate urca spre 1000 ron linistit.
Ah, nu ar fi rau daca ar avea si functie de tuner pentru a reda un post de radio, dar nu e musai.

Mentionez ca am un set de boxe pasive, dar e total neproductiv sa car dupa mine niste boxe de marimea respectiva.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca cea mai buna optiune e ceva gen: "Boxa portabila Bluetooth, SD, MP3 player, FM, karaoke AZUSA" de pe emag (nu pun linkuri, nu am testat modelul, e doar ca exemplificare a tipului de device). Vezi bineinteles sa fie ceva cu baterie inclusa, preferabil LiIon pentru ca unele au cu Pb!

Nu am testat pentru ca la nivelul asta as folosi direct boxe si amplificator iar la mai putin (gen de pus in buzunar) bose soundlink mini (eventual II ca macar nu-ti mai trebuie incarcator) bate cam toate sculele super-portabile pe care le-am incercat.

De asemenea JVC Boombox astea noi par extrem de misto vizual si ca features, mai putin ca merg tot cu baterii R20 ("D") ceea ce-i destul de absurd in ziua de azi. In plus practic sint de negasit in Romania (nu pun la socoteala doua variante pe price.ro la mai mult de 1500 lei cind afara sint 200 euro si un pic).

#3
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,903
  • Înscris: 31.03.2003
Boxe cu autoamplificare am pe terasa, dar sunt greu de purtat si mai ales de carat in concediu.
Probabil ca ma voi focusa pana la urma pe o boxa cu bluetooth, dar ceva mai calitativ. Astept recomandari in continuare.
@f300, multumesc.

#4
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Daca urmaresti cu atentie, ai sansa sa gasesti Jbl Xtreme pe la 1000 lei http://harman-audio....dus/jbl-xtreme/
Are autonomie buna, intrare auxiliara, doar ca nu poti asculta direct de pe usb sau card.
Sunetul e destul de clar si tare, e rezistenta si la stropii de apa. As alege culoarea camuflaj, pare ca se integreaza mai bine in peisaj.

Edited by MrNiceGuy, 12 March 2017 - 13:07.


#5
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Adevăru-i că nu prea se fac din astea cu card, că toată lumea cam are telefon zilele astea şi se poate baza pe Bluetooth. O singură variantă cunosc, care oferă şi card, şi fidelitate audio cât se poate de respectabilă, doar că nu are puterea/mărimea să ţii chef în aer liber cu el: http://www.gearbest....960.html?wid=21

Vezi aici că are nişte faze când îl dă la maximum şi-l înregistrează de la un pic de distanţă (dar nu uita că în casă e ajutat să sune mai tare de reflexiile pe pereţi):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NP6QjamlXSM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE:
Ah, sau ar mai fi cu card şi cu sunet bun https://www.aliexpre...2780217365.html
... care la 20W poate sună un pic mai tare dat la maximum decât Xiaomi-ul cu 6W, deşi fără a şti sensibilităţile ambelor nu se poate spune sigur.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9AFkwiEH_HY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by donjoe, 13 March 2017 - 17:02.


#6
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,903
  • Înscris: 31.03.2003
Mersi.
E tare faza asta cu 24 de ore baterie device-ul, dar nu te tine telefonu atata.
:)
Ce te faci daca nu mai ai baterie pe telefon? Oare poti incarca telefonul cu boxa portabila?

#7
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Există şi boxe portabile cu care poţi, dar de regulă sunt în altă clasă de mărime: Riva Turbo X, JBL Xtreme, Dockin D Fine (care-ţi şi intră în buget şi nici nu sună rău, e comparabilă lejer cu Xtreme-ul) etc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TMor8krrlXM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by donjoe, 13 March 2017 - 17:12.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Care e boxa cu 24h? In fine, oricum e bine sa fie acolo cit mai mult, e clar ca timpul e dat "up to" si la o zgomotitoare consumul poate sa varieze si 10x (ca sa nu zic 100x) in functie de volumul la care o folosesti.
Da, de la unele poti incarca si telefonul dar oricum are sens bineinteles sa tina cit mai mult, unele au si radio sau card si pot merge singure, poti sa le folosesti cu telefoane diferite, etc. Plus ca astea mai puternice nu se incarca de la usb sa zici ca le incarci de la orice powerbank.

#9
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,903
  • Înscris: 31.03.2003
Radio chiar as vrea.
Exista o boxa decenta care sa aiba si radio?

Boxa de 24 ore

http://www.qwerty.ro...eoPlay-A2-Negru

#10
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postoaspetele, on 13 martie 2017 - 17:29, said:

Radio chiar as vrea.
Exista o boxa decenta care sa aiba si radio?
Pff, deja te întinzi. :) Nu fac producătorii de scule audio serioase asemenea amalgamuri de funcţionalităţi, toate implementate de la mediocru în jos. Dacă vrei o boxă bună, iei o boxă care se pricepe să fie boxă. Pentru spaţiu de stocare şi radio FM îţi iei alt telefon, că acolo s-a lucrat mai mult cu aşa ceva în ultimii ani, nu în boxe portabile. Ai văzut că şi cerinţa cu cardul te-a dus deja direct în China-Taiwan. :)

#11
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,903
  • Înscris: 31.03.2003
Ok. m-am lamurit.
Te 'risti' la un top 3 in zona de pret 200-300 euro??
Posted Image

#12
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Pentru comparatii privind boxele portabile intra pe youtube https://m.youtube.co.../clavinetjunkie, pe mine m-au ajutat mult videoclipurile lui clavinetjunkie.
O boxa portabila buna e Aiwa Exos9 https://www.amazon.c...r/dp/B00WF78GS4, dar nu am vazut sa se vanda si la noi.
In functie de marime si de portabilitate, eu as merge pe Jbl (imi plac luminile la Pulse2), Harman/Kardon, Bose, UE Megaboom, mai sunt si altele. Cel mai bine e sa vizionezi niste clipuri de pe youtube si iti faci o parere.


#13
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postoaspetele, on 13 martie 2017 - 22:03, said:

Te 'risti' la un top 3 in zona de pret 200-300 euro??
Nu stau să fac acuma top. În zona aia de preţuri şi ţinând cont de scenariile de utilizare dorite de tine probabil cea mai bună opţiune e Harman Kardon Go+Play.

Diversele Harman Kardon Onyx Studio 1/2/3 ţi-ar putea oferi aceeaşi calitate audio sau chiar mai bună, la acelaşi preţ sau chiar mai jos, până la jumătate (greu de crezut că modelele mai noi au îmbunătăţit ceva la sunet faţă de cum suna deja 1-le), dar acolo design-ul fizic nu e prea grozav pentru portabilitate - par făcute mai degrabă pentru folosire la interior.

View PostMrNiceGuy, on 14 martie 2017 - 09:12, said:

O boxa portabila buna e Aiwa Exos9 https://www.amazon.c...r/dp/B00WF78GS4, dar nu am vazut sa se vanda si la noi.
Să fim serioşi. Chestia aia e cât un dulăpior, nu se poate numi "portabilă", cel mult transportabilă. Nu că n-ar suna bine, dar... eu unul n-aş lua aşa ceva niciodată în concediu sau la vreo ieşire, ar sta în casă şi ar aduna praf, doar din cauza mărimii. Posted Image

Edited by donjoe, 14 March 2017 - 14:58.


#14
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Intradevar, nu e chiar portabila in sensul ca nu o poti duce intr-un rucsac.
Eu as merge pe un JBL Xtreme, mai ales ca user-ul a spus ca are nevoie de o boxa de iesit la iarba verde si plaja. Chiar si JBL PULSE e de efect.
Harman Go Play pare mai mult o boxa de interior decat de exterior, e mai finut lucrata.
Ar mai putea incerca un UE MEGABOOM sau BOSE SOUNDLINK III, insa din cate boxe am ascultat eu, in zona asta de pret/calitate/autonomie/portabilitate Jbl Xtreme pare sa fie castigator.

#15
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostMrNiceGuy, on 14 martie 2017 - 16:46, said:

Ar mai putea incerca un UE MEGABOOM sau BOSE SOUNDLINK III
Soundlink-ul mare hai că mai înţeleg, deşi nu-i nevoie să dai bani în plus pe brand-ul Bose, dar dacă ai ascultat review-urile lui Oluv/Clavinetjunkie şi recomanzi serios mediocrităţile scumpe de la Ultimate Ears... cred că n-ai fost atent la sunet. :) Înafară că ştiu să urle tare, UE Shittyboom-urile nu ştiu să facă nimic ce nu se poate mult mai bine la aceiaşi bani, luând alte mărci.

#16
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

Quote

user-ul a spus ca are nevoie de o boxa de iesit la iarba verde si plaja. Chiar si JBL PULSE e de efect.
JBL Charge 3 dacă vrei sunet de outdoor la mărimea şi preţul ăla. Deşi şi el şi Pulse-ul sunt cam înfundate, nu prezintă corect frecvenţele înalte. Poate Onyx Mini, frăţiorul Onyx Studio-urilor, şi reduci şi mai mult din preţ.

View PostMrNiceGuy, on 14 martie 2017 - 16:46, said:

Harman Go Play pare mai mult o boxa de interior decat de exterior, e mai finut lucrata.
Păi nu-i de aruncat în apă, dar e clar că-i de cărat cu tine, că are mânerul ăla, iar răspunsul în frecvenţă are uşoare exagerări pe bas şi înalte, cum îţi trebuie în outdoor unde nu te ajută pereţii.

Edited by donjoe, 14 March 2017 - 18:27.


#17
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Nu am spus sa cumpere UE, doar am recomandat cateva brand-uri mai de soi, ca sa zic asa. Mai sunt boxe portabile si la Klipsch, Sony si L.G.
De-aia i-am recomandat review-urile lui Clavinetjunkie, sa asculte si sa cumpere ce-i place mai mult.

#18
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,903
  • Înscris: 31.03.2003
Ma pun pe ascultat si citit review-urile alea.
:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate