Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Ne vom intoarce in evul mediu? Se va sfarsi civilizatia moderna industriala?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
201 replies to this topic

#37
green76

green76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.03.2017
SI eu care speram macar sa ne intoarcem la evul mediu pe stil european.


Dar uite ca va fi mai rau de atat:  ne asteapta un ev mediu islamic.


Ca tot se produce desertificarea la scara larga :D

#38
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

 green76, on 11 martie 2017 - 20:50, said:

Problema e alta: materialele din care sunt facute masinile alea electrice sunt pe baza de petrol.Posted Image

parca erau din aluminiu ...

#39
green76

green76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.03.2017

 strongsss, on 11 martie 2017 - 21:09, said:

parca erau din aluminiu ...
Ma refeream la unele componente pentru care se foloseste petrol ca sa fie produse in fabrica.
Tu crezi ca componentele alea de aluminiu se pot fabrica fara petrol?


 Jammalan-the-Prophet, on 11 martie 2017 - 21:06, said:

Domnu savant, tu poti sa aduci argumente sau daca nu esti capabil de d-astea macar sa iti urmaresti planul de bataie cu reciclarea totala.
Poti sa incepi cu eclerele de le am in frigider si care cred ca fac saptamana Posted Image . Unde le trimit sa le valorifici?
Ma refeream strict la materii gen plastic, metal, sticla, hartie etc.  

Cat despre stoparea defrisarilor, pentru fiecare copac taiat,  sa se planteze 100 , nu 10.  Dar oricum, nu vad sensul pentru care trebuie sa mai taiem copacii pentru un mobilier de kkt de IKEA cand am putea avea mobilier improvizat din alte materiale.....sau chiar deloc pentru ca nu le vad  utilitatea. De ce trebuie sa tii atatea lucruri gen bibelouri in casa?  
Carti din hartie  oricum nu ar mai trebui sa se mai faca  ca sa stopam defrisarea padurilor  ca si asa ardem destul petrol ca sa citim  Fifty Shades of Grey  pe tableta.

Edited by green76, 11 March 2017 - 21:12.


#40
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

 Jammalan-the-Prophet, on 11 martie 2017 - 21:03, said:


Hidrogenul cred ca e singura materie din universul asta care are mai multe metode in care poate fi produs chiar si decat gunoiul.
Da  , dar unele din acele metode necesita folosirea altor hidrocarburi sau de energie electrica ...... in conditiile in care exact acestea vor fi problema.
Si problema este cat % din consumul actual de petrol putem inlocui prin producerea de hidrogen ? Eu cred ca doar o foarte mica parte.

#41
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

 rosix, on 11 martie 2017 - 20:56, said:


. Ca sa produci o morisca din aia, consumi in mod accelerat, azi, o cantitate data de petrol, transformarea fiind ireversibila (alt petrol nu ai sa pui in loc).
se numeste amprenta de carbon, si pentru unele sisteme, considerate verzi, este supraunitara.
adica pentru a le produce, se genereaza mai mult carbon decat economisim pe durata vietii lor.

#42
green76

green76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.03.2017
In 2050-2060, cand vom ramane de tot fara petrol accesibil,  probabil o sa ne intoarcem la tehnologia aniilor  1850-1900   pentru inceput.  Ca tot ne place universul steampunk.

Dupa ce o sa toacem si toate resursele de carbune vreo cateva decenii, automat ne intoarcem in evul mediu si din care nu o sa mai iesim milenii bune......poate chiar sa nu mai iesim din evul mediu deloc.


Deci, in 2070-2100, ne intoarcem la automobile cu abur, vapoare cu aburi, trenuri cu aburi si la muschete.  


Estimez ca prin 2100-2200 o sa ne intoarcem  la cavaleri in armura, sabiute, sageti,   agricultura feudala si castele.  


In 2500 s-ar putea sa disparem de tot  ca specie  pentru ca nu o sa mai avem deloc lemn fiindca am defrisat tot.



Cu putin noroc, poate abia peste 200 de milioane de ani, viata va renaste la forma actuala,  resursele de petrol si carbune se vor regenera din plantele moarte  si   vor aparea noi specii de mamifere care sa evolueze in umanoizi care sa fie un pic mai intelepti si mai rationali.

Edited by green76, 11 March 2017 - 21:20.


#43
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Prin 2100 - 2200 eu o sa am 130-230 de ani .... o sa mi se imbrehane . Posted Image

#44
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 seck, on 11 martie 2017 - 21:12, said:

Da  , dar unele din acele metode necesita folosirea altor hidrocarburi sau de energie electrica ...... in conditiile in care exact acestea vor fi problema.
Si problema este cat % din consumul actual de petrol putem inlocui prin producerea de hidrogen ? Eu cred ca doar o foarte mica parte.

Unele si cred.
Acolo e problema.
Sunt multe modalitati de extragere a hidrogenului cu randament suficient incat sa merite.
Si ce ne doare pe noi e inlocuirea petrolului ca combustibil, restul sunt neglijabile.

#45
green76

green76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.03.2017

 JurasikMan, on 11 martie 2017 - 21:19, said:

Prin 2100 - 2200 eu o sa am 130-230 de ani .... o sa mi se imbrehane . Posted Image
Dar gandeste-te la nepotii sai.

 Jammalan-the-Prophet, on 11 martie 2017 - 21:20, said:


Si ce ne doare pe noi e inlocuirea petrolului ca combustibil, restul sunt neglijabile.

Vrei sa zici ca problema epuizarii  lemnului e    neglijabila?

Edited by green76, 11 March 2017 - 21:21.


#46
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 green76, on 11 martie 2017 - 21:21, said:

Vrei sa zici ca problema epuizarii  lemnului si apei   potabila sunt neglijabile?

Se epuizeaza lemnul? Apa?
Hai ca incepi sa aberezi.

Ia mai bine fa tu un gest eco pentru planeta asta si nu mai folosi calculatorul/laptopul/tableta/telefonul o saptamana!
Ce zici? Poti sa incepi din secunda asta, nu am supar.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 11 March 2017 - 21:23.


#47
green76

green76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.03.2017
Cu parere de rau, dar tind sa cred ca modernitatea in sine sa fie doar  o faza trecatoare si una tare scurta.


Ca daca avea termen de vabilitate si durata mai mari,   cu siguranta contactam sau eram vizitati de civilizatii extraterestre de tip 2 sau 3  pana acum.


Au trecut 200 000 de ani de cand am aparut ca specie Homo Sapiens si nu am primit niciun semn si nici nu am gasit dovezi care sa demonstreze ca exista  CIVILIZATII EXTRATERESTRE AVANSATE TEHNOLOGIC CA-N STAR TREK in galaxia asta sau cel putin in portiunea in care se afla sistemul nostru solar.

Paradoxul lui Fermi
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sNhhvQGsMEc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


 Jammalan-the-Prophet, on 11 martie 2017 - 21:22, said:

Se epuizeaza lemnul? Apa?
Hai ca incepi sa aberezi.



Ma refer la apa potabila....


Si da, daca mai continuam sa defrisam aiurea padurile, se duce si lemnul in cateva secole.

Edited by green76, 11 March 2017 - 21:26.


#48
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 green76, on 11 martie 2017 - 21:25, said:

Si da, daca mai continuam sa defrisam aiurea padurile, se duce si lemnul in cateva secole.


Sursa?
E clar. Nu o sa mai pot dormi la noapte ca peste 500 de ani ramanem fara lemne.

 green76, on 11 martie 2017 - 21:27, said:

Eu nu sunt ipocrit si o sa-ti spun clar  ca dupa mine n-are decat sa vina potopul. Eu oricum sunt prea mic ca sa schimb cu ceva lumea.
Eu nu vreau sa am familie, copii si nepoti.  De aia nici nu am iubita.
Dar poate o sa vrei sa ai tu.

Pai eu zic sa il lasi dracu de petrol si de ce naiba joci tu acolo angry witch si sa cauti o femeie.

Eu de iubite ma lipsesc ca ma omora nevasta apoi :)))

Edited by Jammalan-the-Prophet, 11 March 2017 - 21:29.


#49
green76

green76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.03.2017

 Jammalan-the-Prophet, on 11 martie 2017 - 21:22, said:



Ia mai bine fa tu un gest eco pentru planeta asta si nu mai folosi calculatorul/laptopul/tableta/telefonul o saptamana!
Ce zici? Poti sa incepi din secunda asta, nu am supar.

Eu nu sunt ipocrit si o sa-ti spun clar  ca dupa mine n-are decat sa vina potopul. Eu oricum sunt prea mic ca sa schimb cu ceva lumea.  

Eu nu vreau sa am familie, copii si nepoti.  De aia nici nu am iubita si nu vreau sa am. Ca apoi, iubitele/nevestele epuizeaza cel mai mult resursele.  

Dar poate o sa vrei sa ai tu.

Edited by green76, 11 March 2017 - 21:28.


#50
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017

 green76, on 11 martie 2017 - 20:43, said:

Noi n-am inventat nici acum  un kkt de baterie la  telefon care sa tina mai mult de o zi fara sa fie incarcata,  
Incearca un windows phone...

#51
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Deci asta-i problema reala, n-ai iubita...

#52
green76

green76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.03.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QsBT5EQt348?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by green76, 11 March 2017 - 21:31.


#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 green76, on 11 martie 2017 - 20:30, said:

Iata cateva argumente pentru care cred ca in 10-20 de ani, civilizatia moderna se va incheia si ne vom intoarce in evul mediu. Sau mai rau, chiar in preistorie....
Alarmism inutil. Totul se schimba dar nu neaparat in rau.

#54
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 green76, on 11 martie 2017 - 20:57, said:

Un razboi mondial sau vreo pandemie care sa reduca populatia masiv si  cererea exagerat de crescuta pentru resurse.
Dupa aia, instaurat un control strict asupra natalitatii ca-n China si educatie sexuala obligatorie peste tot, dar mai ales, in tarile subdezvoltate..
Apoi, instaurarea unui regim conservator planetar  si al unui sistem electoral pe baza de IQ.

Fii baiat destept. In noul context votul n-ar mai fi necesar, dictatura ar fi suficienta... Nici acum votul nu e necesar, dar ne place noua sa credem ca avem un rol...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate