Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

ADP nu a marcat locul de parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 alexa32, on 11 martie 2017 - 22:25, said:

Ca sa fim si mai corecti, rahatul asta cu locuri adp, in contextul in care sunt foarte putine locuri de parcare, ar trebui desfiintat.

Asta e un exemplu de cum isi bate joc primaria de majoritatea cetatenilor din localitate.

Eu am spus de foarte multa vreme asta, poate facem o petitie, ori le desfiinteaza ori sa le acorde prin rotatie, unii le au de 20 de ani, si restul se chinuie, cel mai corect ar fi ca in fiecare an sa aiba alt vecin, sau desfiintate definitiv.

#38
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu mai am o cutie cu vopsea lavabila alba ramasa de la renovarea apartamentului si anual, primavara, refac marcajul. ADP trage cu vopsea o data la cativa ani, marcajul e dus de mult cand vin ei, mai fac si economie la vopsea si nici macar nu curata locul unde vopsesc. Noroc ca cei ca folosim parcarea ne-am format ochiul si stim unde ne e locul.

#39
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,223
  • Înscris: 19.03.2007

 Platon, on 11 martie 2017 - 20:07, said:

Ce bulan domne, se muta omul, face o cerere simpla la ADP si primeste loc de parcare cu flori, si prostii aia care parcheaza acolo de 20 de ani habar nu au ca acolo exista un loc de parcare care se poate plati, mi se pare extraordinar, unii asteapta de 10 ani un loc de parcare.....
Lasa ca in multe cazuri, multi parcheaza fara sa plateasca, iar cand cineva plateste locul ala de parcare, incepe scandalul...amenintari, si restul.

#40
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
altuser09: vopsea lavabila pe asfalt ?!?! ....
la prima ploaie ...gone Posted Image

cumpara ceva pe baza de ulei ...
din aia de se vopsesc caloriferele
mult mai buna.

Conform legii, nu ai voie sa marchezi pe domeniul public chiar daca este locul tau !
dar legile astea sunt stupide uneori (impresia mea)

Edited by Mihai_3, 12 March 2017 - 17:39.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am o situație asemănătoare. Azi am chemat comunitarii că am găsit locul ocupat iar răspunsul a fost că nu pot lua nici o măsură întrucât locul nu este marcat corespunzător. Urmează să le cer detalii în scris cu privire la modul de soluționare a sesizării, iar după primirea răspunsului, petiție la primărie să realizeze marcajul. Dacă nici după petiție nu-l marchează și se repetă faza cu impotența comunitarilor va urma plângere penală pentru neglijență în serviciu împotriva celor care trebuiau să asigure realizarea marcjelor.

#42
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 MembruAnonim, on 12 martie 2017 - 21:53, said:

Am o situație asemănătoare. Azi am chemat comunitarii că am găsit locul ocupat iar răspunsul a fost că nu pot lua nici o măsură întrucât locul nu este marcat corespunzător. Urmează să le cer detalii în scris cu privire la modul de soluționare a sesizării, iar după primirea răspunsului, petiție la primărie să realizeze marcajul. Dacă nici după petiție nu-l marchează și se repetă faza cu impotența comunitarilor va urma plângere penală pentru neglijență în serviciu împotriva celor care trebuiau să asigure realizarea marcjelor.
Stii ca e mult mai simplu sa il marchezi tu? dureaza 15 min...fara atata timp pierdut si fara atata birocratie....Gandeste-te ca o data mi s-a intamplat sa vina unul de Botosani pe locul meu (marcat atunci) si comunitarii au spus ca nu au ce-i face, ca nu e de Bucuresti...au plecat si l-am blocat =)

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alexandru611, nu e atât de simplu pe cât pare. Lipsa marcajului se datorează unei guri de canal înfundate cu asfalt iar la fiecare ploaie o parte a parcării devine piscină iar aluviunile se depun peste vopsea.

#44
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Desfunda gura de canal si scapi de piscina.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vă aștept pe voi să o faceți. Eu am văzut cum se face da îmi lipsește îndemânarea și ceva unelte.
https://www.4tuning....iew/HF0DI-85ntV

Edited by MembruAnonim, 16 March 2017 - 07:01.


#46
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Probabil ti-au astupat toata gura de canal cu asfalt (asa e ??)
In cazut asta, nu poti da cateva gauri in acel asfalt, incat sa se scurga apa ?? Cat sa eliberezi cateva gauri de pe capac ...
Ca nu te pune nimeni sa refaci lucrarea cap-coada.

Edited by shymano, 16 March 2017 - 09:15.


#47
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
mizeria asta cu locuri de parcare dedicate de la ADP trebuie sa dispara, este o oroare la adresa cetatenilor.

Locurile de parcare nu trebuie rezervate catre nimeni. Riveranii ar trebui sa primeasca toti permise de parcare in zona gratis de la primarie (unul pe adresa evident, restul pe bani). Pe timpul zilei locurile de parcare sa fie cu plata pentru cei care vin in zona si gasesc locuri libere.

Riveranii cu permise de parcare (gratuite sau platite) sa aiba dreptul sa parcheze gratis in zona unde locuiesc DACA gasesc un loc de parcare liber.

In toata europa se face asa si nu exista probleme.

Edited by Groot, 16 March 2017 - 09:38.


#48
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
riveran se numeste si cel cu 1 masina dar si cel cu 20 de rable bune de casat, samsar de masini, cu dube de firma sau pur si simplu strangator de gunoaie
fara locuri rezervate, toti ghertoii si-ar lasa rablele peste tot. a fost si aceasta perioada, era un dezastru, inca mai sunt jafuri infipte in asfalt dar nu ca in trecut

mai mult, se faceau efectiv stapani pe cate un loc oarecare  pe principiul "eu stau aici de 15 ani" si daca parcai acolo slabe sanse sa pleci fara roti taiate, geamuri sparte, caramizi in capota, eventual si ceva pumni in cap
politia nu a facut niciodata nimic, cel mult venea, privea, spunea "hai impacati-va" si pleca, ia tu mergeai cu rotile in brate la vulcanizare sau cu masina la service
si puteai sa incerci si a doua oara sa parchezi acolo..

odata ce au inceput sa se plateasca locurile, s-a mai civilizat un pic situatia, pe de o parte primaria a venit si a mai ridicat rablele (si garajele improvizate), pe de alta parte politia i-a mai calmat pe dobitocii posesivi
masinile de firma (in special dubele) au inceput sa mai stea si prin alte parcari fara plata unde nu incurcau pe nimeni
si scandalurile aproape care erau aproae in fiecare seara s-au impunita mult

oricum a fost (si este) mai bine cu locuri platite, dar cine nu a avut de-a face cu aglomeratia din bucuresti nu isi da seama de situatie

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 shymano, on 16 martie 2017 - 09:14, said:

Probabil ti-au astupat toata gura de canal cu asfalt (asa e ??)
Au înfundat gabionul sau cum supărare se cheamă bazinul de beton subteran ce se conectează la sistemul de canalizare iar ”desfundarea” presupune înlocuirea lui completă. Problema a apărut în perioada 2006-2008 și nu a fost rezolvată.

#50
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 aeon, on 16 martie 2017 - 10:00, said:

riveran se numeste si cel cu 1 masina dar si cel cu 20 de rable bune de casat, samsar de masini, cu dube de firma sau pur si simplu strangator de gunoaie
fara locuri rezervate, toti ghertoii si-ar lasa rablele peste tot. a fost si aceasta perioada, era un dezastru, inca mai sunt jafuri infipte in asfalt dar nu ca in trecut


Ti-a scapat cu desavarsire fraza cu permisul de parcare de la primarie, unul gratuit pe adresa, restul pe bani (din ce in ce mai multi, exponential cu numarul de masini pentru care vrei permis). Asa se face in vest si functioneaza exceptional. Vrei sa fii nesimtit? Platesti de iti da sangele pe nas. Adica poti fi nesimtit pe banii tai, asa cum e normal.

Mie nu mi se pare normal sa ma duc intr-o zona a orasului, sa vad zeci de locuri de parcare goale iar eu sa nu am unde sa parchez.

Edited by Groot, 16 March 2017 - 20:08.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Locurile de parcare plătite sunt, cel puțin în satul meu cu blocuri, doar în interiorul grupurilor de blocuri, pe străzile mai mari și bulevarde fiind parcare liberă. Am avut la un momentdat locul ocupat de o cucoană care mi-a spus că preferă să parcheze la noi pe locurile plătite pentru că probabilitatea de a găsi, pe bulevard, un alt loc de parcare tot atât de aproape de bancă este mai mică (parcarea e exact în spatele băncii). Și sunt convins că sunt mulți pentru care e foarte important să tocească cât mai puțin papucii atunci când coboară din tomobil.

#52
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pai bineinteles ca lumea vrea sa parcheze cat mai aproape de destinatie, fix cum si tu vrei acelasi lucru.

Edited by Groot, 16 March 2017 - 21:46.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Diferența e că eu plătesc pentru a avea privilegiul ăsta.

#54
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pai si eu vreau sa platesc, chiar si cu ora ca sa parchez unde am treaba in oras. Doar ca nu am cui. Si stau si ma uit la locuri goale platite cu un pumn de orez pe an la primarie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate