Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

ADP nu a marcat locul de parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Dear_Watson

Dear_Watson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.12.2006

View Postsonnydellmarco, on 11 martie 2017 - 20:25, said:

Salut

Te mai duci o data la ADP si copii schita pe care o au ei. Pentru ca ei au o schita, nu ai fost tu atent si nu ai vazut-o. Eu am trecut prin stituatia ta o data si stiu cum e. Era o masina pe locul meu, care nu fusese mutata cu lunile.

Sunt niste..sa nu zic cum astia de la ADP. Am fost de nu stiu cate ori, ba ca nu imi primesc cerere scrisa ca sa imi marcheze locul, ba ca nu au schita, nu au vrut sa imi arate nimic oficial pe motiv ca e info confidentiala. Nu stiu, singura solutie pe care o vad e sa fac sesizare la directorul ADP sect 6 si sa imi rezolve treaba, dar asta inseamna o gramada de timp pierdut si eu cu locul platit si fara parcare. Vis!

View Postcristi712, on 11 martie 2017 - 20:25, said:

Suna si tu la politie, zici ca ti-ai gasit locul de parcare ocupat. Dai cu banul ce loc indici politistilor. Le arati actele ca ai platit, vezi ce zic si ei.
De curiozitate, cat costa acel loc? Se plateste pe luna, anual...?

Am sunat, si le-am explicat, fara sa fie locul marcat ei nu au ce face. Locul se plateste anual, suma standard, ca si toate locurile de la ADP.

View PostPlaton, on 11 martie 2017 - 20:27, said:



Ca sa fim corecti politic ( asta este o aberatie a mea, stai linistit) mi s-ar fi parut corect ca dreptul de preemptiune asupra acelui loc de parcare sa revina vecinilor, dar traim in Romania.....


Aici nu sunt de acord cu tine, eu in pretul apartamentului am platit si locul de parcare. Vecinii care asteapta nu stiu daca au facut la fel.

#20
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View PostDear_Watson, on 11 martie 2017 - 20:30, said:

Locul se plateste anual, suma standard, ca si toate locurile de la ADP.
Pai nu stiu cat e, de asta intrebam. Daca te uiti la poza mea de la profil, sub ea scrie Ploiesti. De mult eram curios cat costa parcarea de resedinta in Bucuresti.

View PostDear_Watson, on 11 martie 2017 - 20:31, said:

Vecinii care asteapta nu stiu daca au facut la fel.
Vecinii poate erau obisnuiti sa parcheze gratis si nu au vrut sa plateasca la ADP.

#21
Dear_Watson

Dear_Watson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.12.2006

View Postcristi712, on 11 martie 2017 - 20:39, said:

Pai nu stiu cat e, de asta intrebam. Daca te uiti la poza mea de la profil, sub ea scrie Ploiesti. De mult eram curios cat costa parcarea de resedinta in Bucuresti.

Ah, scuze, nu m-am uitat de unde esti. 60 de lei a fost, am platit pana in martie si a fost redus 10%.

View Postcristi712, on 11 martie 2017 - 20:40, said:


Vecinii poate erau obisnuiti sa parcheze gratis si nu au vrut sa plateasca la ADP.

Dap, asa e cu oamenii in varsta, au impresia ca totul li se cuvine pentru ca asa sunt ei obisnuiti, Eu vreau sa fie totul pasnic, dar se pare ca ceilalti nu vor asa. Sper sa ne obisnuim cu totii sa actionam in spiritul legii.

Edited by Dear_Watson, 11 March 2017 - 20:43.


#22
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
stii ce poti sa faci? parcheaza masina jumatate pe un loc si jumatate pe celalalt. asa nu o sa mai poata spune nici unul ca i-ai ocupat locul :D

#23
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Prietene, ce scrie in contract ??? Ce loc platesti ??

#24
Dear_Watson

Dear_Watson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.12.2006

View Postshymano, on 11 martie 2017 - 21:24, said:

Prietene, ce scrie in contract ??? Ce loc platesti ??
Of, stiu numarul locului dar e  vorba de capat de rand, unde niste oamenii parcheaza fara documente, fiecare sustinand ca locul lui nu e al ADP-ului(unul zice ca pe locul lui a fost o ghena, celalalt ca el e in dreptul unei usi de acces de la un magazin dezafectat si ca locul ala tine de magazinul dezafectat). La ADP sigur nu se stie imbarligatura, de unde sa stiu eu cand mi-au dat locul cu un numar ca de fapt is 2 indivizi acolo care parcheaza fara patalama?

Edited by Dear_Watson, 11 March 2017 - 21:40.


#25
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View PostPlaton, on 11 martie 2017 - 20:27, said:

Ca sa fim corecti politic ( asta este o aberatie a mea, stai linistit) mi s-ar fi parut corect ca dreptul de preemptiune asupra acelui loc de parcare sa revina vecinilor, dar traim in Romania.....


Ca sa fim si mai corecti, rahatul asta cu locuri adp, in contextul in care sunt foarte putine locuri de parcare, ar trebui desfiintat.

Asta e un exemplu de cum isi bate joc primaria de majoritatea cetatenilor din localitate.

Edited by alexa32, 11 March 2017 - 22:26.


#26
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
Nu este mai simplu sa intrebi care este locul tau pe cel de la care ai cumparat apartamentul cu loc de parcare inclus?

#27
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View PostDear_Watson, on 11 martie 2017 - 21:36, said:

Of, stiu numarul locului dar e  vorba de capat de rand, unde niste oamenii parcheaza fara documente, fiecare sustinand ca locul lui nu e al ADP-ului(unul zice ca pe locul lui a fost o ghena, celalalt ca el e in dreptul unei usi de acces de la un magazin dezafectat si ca locul ala tine de magazinul dezafectat). La ADP sigur nu se stie imbarligatura, de unde sa stiu eu cand mi-au dat locul cu un numar ca de fapt is 2 indivizi acolo care parcheaza fara patalama?
Te duci si ceri bani inapoi.
Nu se poate asa ceva mai ales ca platesti o suma foarte importanta ;)

#28
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Chiar daca e la capat de rand, celelalte locuri trebuie sa fie numerotate ... daca langa tine e ultimul nr. numerotat, nu e greu sa tragi inca un semn, sa pui nr. urmator; care numar ar trebui sa apara pe contractul tau ...

#29
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006
Chiar sunt confidentiale schitele alea? De ce? :)

#30
sneferu33

sneferu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.12.2013

Quote

Aici nu sunt de acord cu tine, eu in pretul apartamentului am platit si locul de parcare

In ce oras stai ?
Eu stiu ca nu e posibil...

#31
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Initiatorul se loveste de nesimtirea vecinilor + nesimtirea ADP sector 6. Si eu locuiesc in sectorul 6, m-am lovit si eu de ei. Daca eram in ajun de alegeri, poate erau mai sensibili, acum si-au asigurat scaunul pentru inca cativa ani si sunt mai relaxati.
ADP are sigur o schita,nu e confidentiala.
De ex la mine figureaza ca extindere parcare bloc x, locul y.
Fiind proprietari al locului de parcare au obligatii fata de initiator, el este chirias.  Si cu mine au folosit santajul, eu inchiriasem locul in 28 iulie si ei mi-au spus ca se plateste numai pe intreg anul (incorect, e drept ca afirmatia lor a fost verbala, nu in scris, nu am dovezi). Fericit ca am loc de parcare, am platit 6 luni degeaba. La mine in parcarea de langa bloc pe schita figurau 2 locuri disponibile, am aflat cand am fost sa depun cererea. Locurile erau ocupate dar neplatite. Am optat pentru cel cu o pozitie mai avantajoasa pe care statea nemiscata de cativa ani o Lada 1500. Cand am cerut locul respectiv mi s-a spus sa ma descurc singur, sa ma duc la usa proprietarului cu Lada sa-i spun sa o mute. Le-am zis ca e treaba lor, nu a mea, au replicat ca persoana e o d-na in varsta, de cand i-a murit sotul nu a mai miscat masina, ca are probleme psihice (asta nu am crezut-o) si nu se poate discuta cu ea. Am ales atunci celalalt loc, ocupat si el de un Trabant cu motorul desfacut si pus in cabina, alta epava. Pe cel cu Trabantul l-au somat ei si in cca 10 zile si-a mutat masina.
Afla ca si eu am fost in postura vecinului tau, numai ca eu mi-am mutat masina de pe locul solicitat. Povestea e mai lunga: Initial parcarea blocului era mai mica, oamenii au inceput sa parcheze langa, pe asa zis-ul spatiul verde (era numai pamant bolovanos sau noroi cand ploua, asta prin anul 1989), eu am fost al 3-lea care am facut-o, in total noi am "extins" parcarea cu 4 locuri. Am facut-o pe banii nostri, am platit fiecare pentru pietris, ciment, etc. Zona respectiva se afla deasupra unei conducte de termoficare, la 3-4 ani de regula se sapa pentru reparatii. va dati seama ca dupa ce pleca radet, lasa vraiste si noi iar amenajam cum puteam. La inceputul anilor 2000, un istet de la primaria si-a dat seama ca poate scoate niste bani si a marcat cu vopsea (pe pamant batatorit) cele 4 locuri suplimentare apoi ne-a somat sa platim chirie pentru locurile respective. Mie mi-au lipit biletul pe husa masinii. M-am dus la ei si le-am spus ca platesc daca amenajeaza zona respectiva asa cum e si vechea parcare, betonata, nu vopea peste pamant amestecat cu moloz. Am vorbit cu surzii, nu s-a miscat nimic. Dupa un an, ma trezesc cu un tip din blocul alaturat care imi explica ca locul pe care parchez este al lui, l-a platit la ADP. M-am dus la ADP, am verificat, locul meu figurase ca fiind liber, l-au dat. A 2-a zi mi-am mutat masina si pe urma a urmat ceea ce am povestit mai sus, am solicitat inchirierea, etc....
Eu zic sa tipi  putin la cei de la ADP, sa ii ameninti cu proces, reclamatie la ziar, televiziune. Daca e locul tau, politia locala trebuie sa se ia de cel care il ocupa abuziv.
Asta e valabil numai daca ai contract cu ADP, nu daca vechiul proprietar "ti-a lasat" locul lui. Locul nu se mosteneste, nu e atasat apartamentului.

Edited by altuser09, 12 March 2017 - 09:06.


#32
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
sm trecut prin asta cu sect 2.
suni la politia locala si ADP
o sa se deplaseze un echipaj imediat cand te certi cu vecinul pe loc.....
din secunda aia vecinul ala nu o sa iti mai parcheze vreodata pe locul tau.

PUNCT !

#33
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Si neaparat le spui ca te-au amenintat ca iti "fac" masina

Edited by daniMMM, 12 March 2017 - 11:02.


#34
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Ah, scuze, nu m-am uitat de unde esti. 60 de lei a fost, am platit pana in martie si a fost redus 10%.

serios?!? 60 Ron pe an?!? Sa dea naiba ca la Focșani plătesc 144 RON/an. Și urmează a se majora la 170!

#35
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Degeaba chemi localii pentru ca nu au ce sa-i faca. Daca locul nu este marcat si numerotat nu au cum sa aplice sanctiune. Acum este decizia ta daca astepti sa vina primaria sa numeroteze si marcheze sau iti o pensula si cutie de vopsea si te apuci de treaba.
Iti spun astea pentru ca am trecut prin situatia asta cu un taran prost de scara care stia ca nu e locul lui si pur si simplu nu vroia sa mute masina de pe locul meu. Degeaba chemam localii in fiecare seara pentru ca nu aveau ce sa-i faca daca locul nu este numerotat si marcat. Imi ramasese doua solutii, ori ii rupeam gura lui si lu nevastasa si imi faceam belele pe cap, ori dadeam 10 lei si rezolvam problema legal. Am marcat si numerotat locul, a parcat prostu iara acolo, am chemat localii, au facut poze, pus insiintare in parbriz sa vina la ei la sediu si s-a eliberat locul...

#36
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017
Cei de la ADP sect. 6 nu iti vor marca locul. Never.
Poti sa intrebi la ADP cum au numerotat locurile si asa ti-l poti gasi.
Ia o vopsea si numeroteaza-ti locul (daca esti sigur de numarul corespunzator) si daca se baga altcineva pe acel loc, cheama politia locala.
Politia ii va lasa amenda in parbriz (doar daca este locul numerotat) si sa nu il blochezi!!
Stiu ca e proasta rau legea, dar spune ca cel care a parcat in locul tau poate sa cheme politia, care la randul lor cheama pe cineva ca sa-ti ridice masina.

Fa asta doar daca sigur ai platit pt acel loc!

Btw...daca locul este in dreptul ghenei, in mod normal nu se parcheaza acolo. Ori ai platit pentru alt loc, ori va "bateti" toti pt un loc care nu apartine nimanui.


Bafta!

Edited by Alexandru611, 12 March 2017 - 13:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate