Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Adeziv pentru lipirea metalului pe gresie

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
fharasim

fharasim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2011
Am de fixat pe o terasa o balustrada. Varianta este ca pe suporti de metal, lipiti pe pardoseala, sa fixez stalpii de lemn. Caut un adeziv care sa lipeasca metalul de gresie si sa asigure o rezistenta mecanica mare. Constructia exclude fixarea suportilor prin gaurirea gresiei si fixarea cu dibluri. Daca cineva imi poate recomanda un adeziv ii sunt recunoscator.

#2
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Au bison adeziv pentru metal, e o epoxyblabla, o faci din 2 chestii. Gen poxipol (si ala e bun)

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/443x1500/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/2/0/2001205.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acest adeziv este recomandat: https://www.dedeman....00-ml/p/2001205

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,329
  • Înscris: 01.12.2001
O sa crape gresia alaturi din cauza fortelor cand balustrada e folosita.
Daca nu atinge cineva balustrada si e doar de decor, merge cu bison.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Sper ca acea balustrada va fi doar de decor, sa pui un afis pe ea cu " NU ATNGETI"

Cum a spus si dorin mai sus, se va dezlipi placa de gresie cu totul, sau se va rupe.....

Edited by keta, 11 March 2017 - 17:09.


#6
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
dai faliment cu ce recomanda colegul (epoxy pt metal) si cedeaza gresia oricum asa cum s-a mai spus
incearca cu asta,dar sa nu te opintesti in ea niciodata.
https://www.dedeman....-440g/p/5012970
daca ti-e frica de infiltratii baga ancore chimice si garantat nu ai nicio treaba....

Edited by alexpet, 11 March 2017 - 17:13.


#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ancora chimica, sau orice alta solutie de fixare mecanica. Lipirea pe placa de gresie e cam riscanta si pe urma dai cu subsemantul pe la politie de cade unul cu tot cu balustrada.
Daca ti-e frica de infiltratii bagi hidroizolatie sau deca silicon rezistent la intemperii intre placa metalica si placa de gresie,ai grija sa pui silicon pe langa organul de fixare.
Sau o prinzi pe lateralul terasei, nu pe terasa, pe perete. Trebuie sa o fixezi in beton nu in gresie.

Edited by PoeOvidiu, 11 March 2017 - 17:18.


#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
tu iti dai seama ce parghie se formeaza si ce forte apar la suprafata lipita cand te sprijini de balustrada aia? multa bafta la gasirea adezivului.

cum semnala un coleg mai sus, chiar presupunand ca ar faca fata adezivul, se dezlipeste placa de gresie instant.

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Mai, tu vrei sa scapi de soacra si nu stii cum? Balustrada aia va pleca cu tot cu gresie daca se va lasa cineva pe ea.

Edited by Serafim606, 11 March 2017 - 17:20.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Poti lipi de gresie dar va ceda gresia din adezivul de sub ea deci un rahat . Dai gaura cu carota prin placa de gresie ca sa nu o crapi si prinzi mecanic cu diblu si surub sau cu ancora chimica .

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 PoeOvidiu, on 11 martie 2017 - 17:17, said:

Ancora chimica, sau orice alta solutie de fixare mecanica.
ancora chimica este pentru cu totul altceva, nu lipirea a doua suprafete dintre care macar una lucioasa. ea se foloseste pt a intepeni un prezon sau un fier beton intr-o gaura, nu suprafata lucioasa pe suprafata lucioasa si ditamai parghia cu care sa le desprinzi.

ce minune de constructie "nu permite" fixarea balustradei mecanic? cauta un inginer constructor sa te sfatuiasca ca o sa muriti cu zile.

Edited by Fane, 11 March 2017 - 17:23.


#12
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
eu cand am zis de ancore chimice am zis sa fixeze przoanele nu sa lipeasca

Edited by alexpet, 11 March 2017 - 17:54.


#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Stiu ce e ancora chimica. In final e tot un fel de fixare mecanica. Problema e aceeasi. Indiferent de modul de fixare trebuie fixata pe structura nu pe finisaj. Ca si mobila o prinzi cu dibluri in perete nu o lipesti pe zugraveala. Problema e ca se poate desprinde cu tot cu placa de gresie.
Pe scurt, orice solutie e buna, important e sa fie cu gaura Posted Image

Mai este o varianta pe care am facut-o eu, fara gaurire dar nu se poate aplica decat daca e terasa in forma de  U sau intre 2 pereti, logie ii spune parca.
Eu am avut de facut aceasi treaba pe o balustrada ce acoperea 3 laturi la un trapez. Am facut talpi la toate picioarele, nefixate iar capetele mainii curente le-am ancorat in perete cu tija filetata de 12mm scoasa in partea cealalta in camera si stransa. Eu am avut si avantajul unei balustrade grele facuta din 9 pladbande de 8X40 si ca omul a fost de acord sa ii strapung peretele camerei si sa il repare pe urma. Dar daca nu ai posibilitatea sa fixezi mana curenta in perete nu va tine.

Edited by PoeOvidiu, 11 March 2017 - 18:18.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 keta, on 11 martie 2017 - 17:08, said:

Sper ca acea balustrada va fi doar de decor, sa pui un afis pe ea cu " NU ATNGETI"

Cum a spus si dorin mai sus, se va dezlipi placa de gresie cu totul, sau se va rupe.....
Nu afis, ca nu ajunge. Trebuie minimum o alta balustrada de protectie, fixata cu dibluri metalice in fata ei, la minimum 50 de cm.
Asta daca nu vrei sa te sinucizi, sau n-ai pus gand rau vreunui invitat.
NU merge cu "lipit". Nu exista adeziv care sa tina o balustrada. Si daca tine lipitura pe gresie(prin absurd) se va dezlipi/sparge gresia, la prima sprijinire pe balustrada.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Tine si lipita daca fixeaza bine mana curenta in pereti. Dar fixata nu cu dibluri de plastic, alea se zmulg la solicitari. La caramida e grea fixarea dar daca nimeresti pe structura de beton te-ai scos.  E putin pe dos, adica mana curenta va tine balustrada dar la nevoie merge.

Edited by PoeOvidiu, 11 March 2017 - 18:23.


#16
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008

 fharasim, on 11 martie 2017 - 16:53, said:

Am de fixat pe o terasa o balustrada. Varianta este ca pe suporti de metal, lipiti pe pardoseala, sa fixez stalpii de lemn. Caut un adeziv care sa lipeasca metalul de gresie si sa asigure o rezistenta mecanica mare. Constructia exclude fixarea suportilor prin gaurirea gresiei si fixarea cu dibluri. Daca cineva imi poate recomanda un adeziv ii sunt recunoscator.

Alte ideei mai ai? Tu vrei sa revolutionezi domeniul constructiilor cu pretul vietii celui care se lase pe balustrada? Stii ce inseamna parghie ?
Niciodata sa nu iti mai vina asemenea ideei, balustrada aia se prinde cu dubluri de 10-12 mm si minim 80mm lungime pentru fiecare metru, altfel vorba cuiva de mai sus... " o sa muriti cu zile "

PS: gresia se lipeste cu un adeziv cu rezistena mica, pentru ca altfel nu s-ar mai putea da jos. Gresia rezista doar la calcare, nu si la smulgere.

Edited by kreeper, 12 March 2017 - 00:10.


#17
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Baxon, on 11 martie 2017 - 17:21, said:

Poti lipi de gresie dar va ceda gresia din adezivul de sub ea deci un rahat . Dai gaura cu carota prin placa de gresie ca sa nu o crapi si prinzi mecanic cu diblu si surub sau cu ancora chimica .
Nu trebuie ancora chimica;cu conexpanduri

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 Fane, on 11 martie 2017 - 17:17, said:

tu iti dai seama ce parghie se formeaza si ce forte apar la suprafata lipita cand te sprijini de balustrada aia? multa bafta la gasirea adezivului.

cum semnala un coleg mai sus, chiar presupunand ca ar faca fata adezivul, se dezlipeste placa de gresie instant.
  Nu imi dau seama ce parghie se formeaza. Ia explica-mi ce parghie se formeaza daca e ancorata mana curenta in pereti. Practic picioarele doar o vor tine la nivel, sa nu se duca in fata o tine peretele.

 Fane, on 11 martie 2017 - 17:23, said:

ce minune de constructie "nu permite" fixarea balustradei mecanic? cauta un inginer constructor sa te sfatuiasca ca o sa muriti cu zile.
Minunea e clientul, nu constructia. Am avut si eu onoarea sa cunosc unul care a vrut sa ii fixez balustrada fara sa ating gresia, sa nu ii ploaie in casa. Si daca e minunat clientul poti sa aduci 1000 de ingineri ca tot nu il convingi ca greseste. Asa ca am ancorat-o de perete. M-am asigurat ca balustrada nu se misca de la loc decat cu tot cu perete.

La initiator parca e de lemn. In cazul asta face o mana curenta metalica sub cea de lemn pe care o mascheaza ulterior cu lemn. Ia pune o poza cu terasa aia, sa nu vorbim aiurea. Ca daca e terasa pe acoperis nu prea ai de ce pereti sa o ancorezi.

Edited by PoeOvidiu, 12 March 2017 - 15:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate