Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Daca ateii detin adevarul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
189 replies to this topic

#37
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Daca am ateiza fortat credinciosii diferitelor religii nu am scapa de razboaie si ura pe motive religioase ?

#38
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009

View Posthalflife, on 11 martie 2017 - 17:01, said:

Daca am ateiza fortat credinciosii diferitelor religii nu am scapa de razboaie si ura pe motive religioase ?
Ne-am bate în numele a altceva.

#39
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View PostStokkton, on 11 martie 2017 - 15:26, said:

mai, eu am fost ateu.
Si cata vreme am fost ateu, n-am vrut sa platesc taxe si faceam pa dracu in patru sa nu le platesc.
Ma durea la lula si de Dumnezeu si de stat.
Am inceput sa le platesc abia dupa ce am inceput sa cochetez cu crestinismul. Am invatat ca asa se cuvine. Sa platesti taxe.

In rest, e  misto sa nu vrei sa platesti taxe, dar atunci cand te junghie durerea sa te smiorcai dupa ajutor.
Adica nu vrei sa platesti taxe, dar vrei servicii medicale.
Asta-i o contradictie in termeni.

Si de vreme ce  ateii se screm sa fie oameni rationali, eu propun sa fie scutiti atat de taxe cat si de celelalte servicii sociale.
Sa se descurce cu selectia naturala.
Sa vedem dupa aia daca le mai place cu evolutionismul la deal si cu naturalismul la vale.

La tine a fost vorba de proasta crestere si lipsa educatiei. Pana la urma nu te-a invatat nici scoala, nici familia ce e bine sa faci. A facut-o religia. Bun si asa.

Inca ceva. Religiosii is aia care multumesc lui D-zeu dupa o operatie pe cord si nu doctorului. Deci cine zici sa nu mai aibe parte de servicii si sa se descurce cu selectia natura? Regandeste prostiile debitate.

View Posthalflife, on 11 martie 2017 - 17:01, said:

Daca am ateiza fortat credinciosii diferitelor religii nu am scapa de razboaie si ura pe motive religioase ?

Ai scapa doar de o parte din razboaie. Dupa ai avea parte de alte razboaie si ai afla ca de fapt religia a fost motivul de fatada. In realitate motivele razboiului fiind altele. Dar e mai dragut sa dai vina pe prietenul imaginar, nu pe propriile interese.

Edited by Serafim606, 11 March 2017 - 17:08.


#40
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View Posthalflife, on 11 martie 2017 - 17:01, said:

Daca am ateiza fortat credinciosii diferitelor religii nu am scapa de razboaie si ura pe motive religioase ?

Sunt curios cum ai face asta. Tie iti poate fi bagata fortat credinta in cap?

#41
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posthalflife, on 11 martie 2017 - 15:18, said:

Credinciosii merita trecuti la ateism ca sa nu mai stea in rugaciune, post si milostenii si in cele din urma sa nu castige nimic, ci sa-si dedice timpul si banii placerilor vietii actuale.

Pai daca asta e placerea lor de ce trebuie sa te bagi?
Religiosii au un argument foarte bun: vor sa salveze sufletul omului sau mai stiu eu ce alta chestie esentiala (dupa imaginatia lor). Daca nu ai argumentul asta ce poti sa spui, ca pierde vremea ca se roaga? Lumea pierde vremea in 1001 alte moduri, unele dintre ele mult mai periculoase - box de exemplu, dar si multe alte sporturi, plus mersul pe munte - Mont Blanc-ul are vreo 100 morti pe an si nici macar nu e asa mare chestie sa merite riscul, mergi doar pe traseul stabilit. Atita vreme cit nu te apuci sa tai sau sa arunci in aer necredinciosi rugatul si crezutul sint mai putin periculoase decit mersul pe tocuri. Si exact la fel de utile, desi in moduri diferite.

#42
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
ateii nu se lauda facand cruci si opresand copii
noi ne vedem de treaba in timp ce voi dati bani la biserica

#43
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthalflife, on 11 martie 2017 - 14:21, said:

De exemplu o scutire de taxe pentru atei
Asta ar fi perfect posibil, daca ateii s-ar organiza.
Ei urla ca din gura de sarpe ca de ce BOR e bogata si scutita de impozite. Dar nu se gandesc ca BOR e ca o companie care functioneaza din tata-n fiu de aproape 2000 de ani incoace pe pamantul tarisoarei noastre. Pai e normal, bah prieteni ca o institutie cu asemenea vechime, cu un asemenea numar de membri si cu un asemenea management sa aiba parte de avantaje. Pentru ca nu are egal si concurenta. A doua clasata e asa de mult in urma ei ca nici nu se mai vede-n ceatza.

In contrapartida ateii lenesi si individualisti sunt vreo 50.000 in Romania da' nu-s in stare sa-si faca o organizatie nici macar in zilele noastre. A incercat un catelofil simpatic, cu suflet mare si fara de niciun Dumnezeu, Remus Cernea il cheama, sa stranga oitele ateiste. Insa ele l-au muscat zdravan, aruncandu-i in zeflemea: "noi nu suntem oi precum ortodocsii, ci o corcitura nobila intre capra si lup!"  Posted Image

Si asa se face ca ASUR, cea mai puternica organizatie ateista din Romania are peste... 70 de membri.
Pai cu asemena lideri carismatici dar incompetenti, care nu reusesc sa catalizeze nici 100 de oameni, cum sa mai visezi la scutire de taxe?
Ai avea tot dreptul la 0,2% din banii veniti de la buget, insa pe baza caror proiecte?

Tot ceea ce-ti mai ramane este sa doresti fierbinte, si sa clamezi ca un apucat, in dulcele stil balcanic: " - SA MOARA SI CAPRA VECINULUI!" Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 11 March 2017 - 17:29.


#44
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015

View PostPhobos, on 11 martie 2017 - 17:13, said:

Sunt curios cum ai face asta. Tie iti poate fi bagata fortat credinta in cap?
Daca sunt constrans pot face pe credinciosul.

View Postf300, on 11 martie 2017 - 17:25, said:

Pai daca asta e placerea lor de ce trebuie sa te bagi?
Nu toti o fac din placere. Unii o fac ca altfel o sa ajunga in iad.

#45
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSerafim606, on 11 martie 2017 - 17:07, said:

Religiosii is aia care multumesc lui D-zeu dupa o operatie pe cord si nu doctorului.
Posted Image

Lui Dumnezeu ii multumesc, iar pe doctor il platesc.
Si apoi ii mai si mutumesc.

#46
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Imi vine sa imi schimb semnatura din " sunt stalpul pe care se sprijina cerul " in  "sunt ateu ,deci detin adevarul absolut ...in plm " Posted Image

#47
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTheRipper, on 11 martie 2017 - 17:28, said:

ateii nu se lauda facand cruci si opresand copii
noi ne vedem de treaba in timp ce voi dati bani la biserica
Inseamna ca ateul din fire face voia Tatalui ceresc iar ala de isi maltrateaza copii si zice ca e credincios  face voia lui Satan . De fapt toti care fac si vorbesc din rautate sunt copii lui Satan .
"Voi aveti ca tata pe Diavolul " le spunea isus celor care lucreaza faradelegea.

#48
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Posthalflife, on 11 martie 2017 - 17:35, said:

Daca sunt constrans pot face pe credinciosul.

doar ateii sunt constransi !
de circumstante !

#49
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View PostSerafim606, on 11 martie 2017 - 17:07, said:

La tine a fost vorba de proasta crestere si lipsa educatiei. Pana la urma nu te-a invatat nici scoala, nici familia ce e bine sa faci. A facut-o religia. Bun si asa.

Inca ceva. Religiosii is aia care multumesc lui D-zeu dupa o operatie pe cord si nu doctorului. Deci cine zici sa nu mai aibe parte de servicii si sa se descurce cu selectia natura? Regandeste prostiile debitate.



Ai scapa doar de o parte din razboaie. Dupa ai avea parte de alte razboaie si ai afla ca de fapt religia a fost motivul de fatada. In realitate motivele razboiului fiind altele. Dar e mai dragut sa dai vina pe prietenul imaginar, nu pe propriile interese.
Sarafine, pentru atacul asta la persoana - fara ca eu sa-ti fi spus ceva -  ai un raport.

Edited by Stokkton, 11 March 2017 - 17:56.


#50
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Posthalflife, on 11 martie 2017 - 17:01, said:

Daca am ateiza fortat credinciosii diferitelor religii nu am scapa de razboaie si ura pe motive religioase ?

istoria ne-a invatat ca razboaiele au fost provocate de atei
razboaiele de orice fel au fost provocate de atei
ura pe motive religioase a fost provocata de atei
ura de orice fel a fost provocata si promovata de atei

simplu...ateii nu au un sistem de valori !
ateii lupta pentru supravietuire !

Edited by LORELYAN, 11 March 2017 - 17:58.


#51
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Istoria te-a invatat prost . De fapt , cred ca nu ai prea fost la orele de istorie.  Posted Image

#52
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Crecd ca de fapt ne trololezi...loredan.

#53
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 10.08.2005

View PostLORELYAN, on 11 martie 2017 - 17:56, said:

istoria ne-a invatat ca razboaiele au fost provocate de atei
femei - cauta pe forum, ca avem topic

#54
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostMarianG, on 11 martie 2017 - 19:05, said:

femei - cauta pe forum, ca avem topic

atei = femei
cam naspa comparatie
esti misogin ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate